85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:204
Počet zobrazení:10 696

Západozemí se v knihách George R. R. Martina hodně podobá středověké společnosti. Avšak jak se zdá, v tomto světě neexistuje téměř žádný pokrok, který by lidstvo někam posunul. Možná to nevíte, ale důvodem jsou právě draci...

Přepis titulků

Nyní je už celkem jasné, že George R. R. Martin, autor novel, podle kterých je natáčena Hra o trůny, je posedlý středověkem. Už dříve řekl, že příběh je volně inspirován anglickou válkou růží. Některé šokující pasáže, jako například rudá svatba, mají svůj předobraz v dějinách středověku. Každý miluje rytíře, hrady a bitvy. Epická fantasy už od počátku staví na středověké historii. Ale na rozdíl od našeho středověku, který přešel v renesanci a pak v moderní věk, se svět Hry o trůny zdá být zaseklý ve věčném středověku.

Ale proč? Ano, je to hlavně z toho důvodu, protože je to fikce a budoucnost světa není třeba. Ale Martinova posedlost skutečnou politikou a dějinami může nabízet některá další vysvětlení. V seriálu na ně můžete narazit.

V jedné z posledních epizod jsme poprvé viděli domov Samwella Tarlyho. Hrad zvaný Parožnatý vrch. Parožnatý vrch nebyl válkou pěti králů téměř vůbec poznamenán. Tuto válku v seriálu sledujeme. Je to hrad s pánem, pozemky a s malou vlastní ekonomikou. Jsou vazaly Tyrellů, ale jen v dobách války. Jinak si hledí svých zájmů. Podobně to fungovalo ve středověké Evropě.

Moderní státy s centrální vládou tehdy neexistovaly. Když jste šli do války, svolal jste své vazaly, válku jste vybojovali, pak jste se všichni vrátili domů a čekali na další válku. Armády byly velmi drahé. Ve slabých ekonomikách bylo těžké je platit. Tehdy byly důležité hrady. Uvnitř dobře opevněného hradu jste dokázali přečkat obléhání i docela velkých armád. Historici hrady přirovnávají k dikobrazovi.

Obléhatelé čelili spoustě věcí, které je mohly zabít. Z hradeb, na které nemohli vylézt, na ně dopadaly kameny a horký olej. A to nezmiňuji desítky šípů. Spálili téměř vše v Říční krajině. Naše pole, naše sýpky, naše domovy. Z tohoto důvodu bylo nejlepší strategií vylákat pána a jeho muže ven z hradu tím, že znásilňovali, plenili přilehlé země, poškozovali jejich malou ekonomiku a zostuzovali šlechtu.

Tywin Lannister to dělá v první sérii, kdy vyšle Horu plenit Říční krajiny. Snaží se vylákat opevněného Neda Starka z Králova přístaviště. Ale tohle se ve středověku změnilo kvůli zavádění nových taktik v boji. A také nových vynálezů. Především dvou. Střelného prachu a děla. Tyto vynálezy započaly novou éru války a také novou éru vlády a společnosti.

Děla podlomila důležitost hradů. Mehmed II. Dobyvatel roku 1453 překonal opevnění Konstantinopole za pomoci takovýchto obřích děl. Brzy bylo jasné, že vyčkávání za hradbami už fungovat nebude. Jedinou možností bylo vyrazit ven a setkat se s nepřítelem na bojišti. To znamenalo, že armády se stávaly většími, což znamenalo, že byly čím dál dražší. Což znamenalo, že ve válce se bude dařit pánům, kteří dokáží lépe vybírat daně.

K tomu potřebujete efektivní centralizovanou vládu. A z centralizovaných vlád vzešly státy, které známe nyní. Ale nyní se na chvilku vraťme do Západozemí. Proč se tu po tisících letech neobjevil podobný přirozený vývoj? Svět Hry o trůny si prožil svou vojenskou revoluci. Ta ale nepřišla ve formě děla. Harrenov byl postaven, aby odrazil útok ze země. Mohl sem napochodovat milion mužů a milion mužů by bylo poraženo.

Ale útok z nebes a dračí oheň... Obyvatelé v těchto zdech uhořeli zaživa. Aegon Targaryen změnil pravidla. Nebyl to Mehmed II. Dobyvatel se svými děly, byl to Aegon Targaryen se svými draky, kdo změnil pravidla v Západozemí. Draci, podobně jako děla, zničili podstatu hradů. Ale následky byly úplně odlišné. Cizí armády draka zabít nedokázaly a nemohli jste si žádného pořídit.

Mohli jste se pokusit, ale to bylo riskantní. Jedinou možností bylo slíbit věrnost těm, kteří draky vlastnili. V příběhu to byli Targaryenové. Bez potřeby vlastnit velké armády neexistovala potřeba mít více peněz, mít vyšší daně a víc výběrčích a snížila se potřeba centralizované vlády. Ve Hře o trůny ekonomika nikdy netlačila společnost do její další fáze. Ukazuje to, že evoluce civilizace není vždy nevyhnutelná. Závisí na lidském jednání a lidských pohnutkách.

Ano, na začátku příběhu byli draci už asi 150 let vyhubeni. Můžete pozorovat touhu vládců spojit celé Západozemí do něčeho, co by se dalo považovat za stát. Ale tak daleko ještě nejsou. Ale všichni víme, že nadcházející události tomu moc nepřejí. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (46)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To je ale kravina... zase radoby filozoficke video snazici se naroubovat umely historicky vyvoj do fikce - K cemu je to dobre? Priste zase nekdo natoci neco zcela opacneho podepreneho stejnymi pseudotvrzenimi...

513

Odpovědět

Jéje, koukám, že tu jsou mraky paniců :-(

318

Odpovědět

To je možný. Tvůj komentář je toho důkazem.

272

Odpovědět

wow, to je hloupost.. Fakt, že má někdo draky přece naopak podpoří ostatní, aby vymysleli alternativu, např: střelný prah - tím pádem se vývoj urychlí a ne zastaví.

1910

Odpovědět

Přesně, ty argumenty jsou dost samoúčelné a celé mi to nedává moc smysl.

85

Odpovědět

může to mít i další důvody. To je jako otázka, proč se indiáni nedokázali vyvinout natolik jako naše kultura? Z jednoduchého důvodu nedostatku zdrojů a bez spojení s další civilizací. I Jižní Amerika byla posetá více primitivními kmeny a mezi nimi bylo jen pár vyspělých civilizací jako byli Mayové, Aztekové a Inkové.

Dedukce Drak- zastavení pokroku, je taky mylná. V tom případě by se snad teoreticky měli lidé naopak začít více vyvíjet, a najít možnosti, jak draky zabít.. kor, když dokonce už v době příchodu prvních draků do západozemí dokázali Dorňané jednoho draka zabít....
Styl boje je stále středověk, ale v mnoha případech oblečení a architektury je tam kombinace renesance, gotiky a baroka.
Je taky celkem možné, že nemají znalosti střelného prachu. Ten u nás sice také využívali Číňané od nějakého 7. století, ale až ve třináctém století se dostal sem do Evropy. To je 600 let.
Spíše je mi záhadou, že tak dlouho nikdo nevyužil pro válečné účely divoký oheň, To teprve až Tyrion během bitvy, a posléze ho teda využila Cersei pro osobní účel, aby zničila Septum a všechny v něm.

84

Odpovědět

Dobytí Západozemí pomocí draků bylo celkem rychlé a pak už se s draky nebojovalo, takže nebyl důvod proti nim hledat obranu.

131

Odpovědět

+Moor8No, rychlé...takové Dorne vzdorovalo dobytí ještě dalších cca 100 let. A pak došlo k několika občanským válkám uvnitř rodu Targaryenů, kdy se s draky taky bojovalo. Nehledě na fakt, že když něco dokáže totálně zničit nejsilnější hrad v Západozemí, tak bych asi honem hledal nějaké účinné protiopatření. Targaryeni nejsou zrovna vyhlášení svoji duševní vyrovnaností, takže bych na jejich dobrotu navěky raději moc nespoléhal.

72

Odpovědět

+Magister_PeditumAno, bojovali spolu, ale to měly draky obě strany a rozhodně nebylo v zájmu Targaryenů vymyslet obranu proti své nejsilnější zbrani. A v situaci, kdy jsi součástí říše a hledáš obranu proti nejsilnější zbrani svých pánů, tak se tím automaticky dopouštíš vzpoury a zrady. A to už si jen tak někdo nelajsne. Pravděpodobně by proti tobě byli použiti draci dříve, než by jsi s nějakou účinnou obranou přišel. Vymyslet opravdu účinnou obranu by znamenalo ji soustavně testovat a zlepšovat a jak to uděláš, když žádného draka nemáš a když ho proti tobě někdo použije, znamená to konec jakýchkoliv pokusů.

70

Odpovědět

+Moor8Myslím, že v poslední knize se jeden z Mistrů ve Starém městě zmiňuje o tom, že za vymřením draků Targaryenů stojí právě Mistři. A to se stalo v době, kdyby ještě Targaryeni vládli. Zjevně protiopatření provést šlo, aniž byste na sebe přilákali nežádoucí pozornost.
Můžeme se podívat i na tzv. divoký oheň. Takový řecký oheň Západozemí. Nejen že má úžasné hořící vlastnosti, ale i vybuchuje. Já být vojevůdcem, tak bych ho používal při každém dobývání hradů (miny) nebo podobně jako Tyrion i v bitvě (nebylo by ho ani potřeba tolik). Divoký oheň v mnoha ohledech lepší zbraň než byl středověký černý prach.

43

Odpovědět

+Magister_PeditumTo, že draci zakrněli a pak vymřeli, není to samé, co najít účinnou obranu v boji.

33

Odpovědět

+Moor8To se právě neví, jestli to způsobil to, že byli tak dlouho zavření. Právě tenhle mistr tvrdí, že tomu jeho řád trochu víc napomohl. A likvidace draků účinná obrana v boji je.

23

Odpovědět

+Magister_PeditumVíš, co to znamená v boji?

40

Odpovědět

No já čumim... vy jste snad všichni zfetovaný, ne?
Připadá mi, že nechápete, že jde o fantazii. Že se to všechno odehrává v kebuli jednoho týpka, kterej miluje středověk a chtěl o něm napsat fakt dobrou pohádku. "Historii" tam má jenom proto, aby mohly existovat být legendy, rody, atd.

Přijde mi to podobný, jako tady zasvěceně diskutovat a podivovat se např. nad tím, proč se vlk ptal Karkulky, co má v košíčku, na základě toho se vydal k její babičce, sežral babičku, následně i Karkulku a spokojeně usnul, aniž by zbaštil i koláče a zalil to malinovkou. A proč vlastně nesežral Karkulku už v tom lese a hrál na ní tu habaďůru s převlekem. Nebo proč si lidojedská ježibaba, evidentně zaměřená na mladý maso, postaví perníkovou chaloupku uprostřed lesa plný mravenců a jiný havěti, kam nikdo nepáchne, jak je rok dlouhej.
Ale zábavný to je, to musim uznat. Budu sledovat, kam až tahle haluz zajde...

20

Odpovědět

Tohle je problém naprosté většiny fantasy, že v nich neprobíhá žádný vývoj. Neházel bych to na draky. Celá tisíciletí Západozemí draky neznalo. A ani tehdy tam nedošlo k žádnému vývoji. K poslední "změně" došlo přinejmenším dva tisíce let před příchodem Targaryenů během invaze Andalů, kteří sebou přinesli "rytířskou" kulturu. Draci se objevují v Západozemí jen posledních cca 300 let, a protože tam k vývoji nedošlo posledních 2000 let, tak na tom moc velkou zásluhu mít asi nebudou. Ono Píseň ledu a ohně/Hru o trůny nelze úplně brát, jako "reálný" svět už jen kvůli dost prapodivnému střídání ročních období. Zimu tam kolikrát nevidí několik let a jindy naopak mrze celé roky. Jak v takovém podnebí dokáží přežít mi je záhadou. A přesto zjevně netrpí častými hladomory. V Evropě stačilo, aby se jeden rok neurodilo a už hrozila katastrofa. Pokud je Západozemí superúrodný kraj, tak to taky není zrovna motivace ke změně. Zjevně ani netrpí přelidněností, takže ačkoliv mají celkem běžný námořní styk s cizími kontinenty, tak je to nenutí k expanzi.

262

Odpovědět

"Jak v takovém podnebí dokáží přežít mi je záhadou. " protože s ním počítají a tak se připraví. V Evropě počítali s půl rokem nedostatku a půl rokem hojnosti. Když pak přišel rok nedostatku, tak měli problém. Kdyby bylo obvyklé, že zima trvá roky, tak si na to udělají zásoby.

120

Odpovědět

+Moor8Dělat si zásoby na několik let dopředu by byl problém i pro naši společnost, natož pro společnost na úrovni vrcholného středověku... Ano, dá se to tím okecat, ale když už se bavíme "vážně", tak takový argument neobstojí. Jak by dokázali takové množství jídla spolehlivě uchovat, aby vydrželo řadu let?

73

Odpovědět

+Magister_PeditumProblém by to byl, protože jsme takové technologie a postupy nikdy nerozvíjeli. Pokud by to bylo potřeba, tak věřím, že by to lidé zvládli. Museli by, jinak by nikdy nebyli schopni osídlit západozemí. Museli by se naučit zavařovat. Zavařené ovoce a maso vydrží i deset let a není to zase tak složitá technologie. Jsou případy, kdy vydržely potraviny jedlé z období první světové. Obilí, když nenavlhne a nedostanou se ti k němu škůdci, tak taky vydrží roky. Když uděláš siláž, tak máš krmení pro zvířata. Můžeš nakládat věci do medu, to je přírodní antibiotikum, v podstatě jediná potravina, která se nikdy nezkazí. Když do medu naložíš ořechy, tak máš velmi energetickou složku potravy, co vydrží skoro věčně. Tedy možné to je a vše záleží pouze na řádném naplánování. A pokud období hojnosti trvá taktéž roky, tak máš dostatek času a zdrojů vytvořit zásoby na dlouho dobu nedostatku.

120

Odpovědět

Souhlasím, tohle mi na Písni taky strašně vadí -- jak se může tisíce let nějaká společnost prostě nezměnit? (I kdyby dějepisci přeháněli a ve skutečnosti šlo o časové úseky.) Jinak co mně třeba přijde v souvislosti s tímhle jako blbost, jsou jazyky: jak můžou někteří Divocí znát obecný západozemský jazyk a v pohodě mluvit jeho moderní formou (u mnohých je to snad dokonce mateřština), když žijí už stovky a tisíce let prakticky bez kontaktu se zbytkem Západozemí, až na pár občasných potyček s Noční hlídkou? V takové izolaci by se z toho dávno vyvinulo nějaké Jižanům nesrozumitelné nářečí.

41

Odpovědět

+quoqueI na Zemi se najde spousta kultur, které se i za desítky tisíc let nezměnily. Australští Aboriginci, Indiánské kmeny v severní Americe, kmeny v Africe atd...

121

Odpovědět

+Moor8Jenže Aboriginci se nezměnili, protože neměly krávy a koně, nebo aspoň ovce což je pochopitelně zpomalilo.

Indiánské kmeny v severní Americe, kmeny v Africe? No asi tě to překvapí, ale i jejich civilizace dospěla do stádia "regionální mocnosti, které ostatním vnutily svou kulturu" (Aztékové, Mayové, Velké Zimbabwe, Velké Timbuktu, Etiopie). Jinak "středověk" byl pro tyto kultury docela požehnaný a plný objevů.
A i v severní Americe měli "Indiáni" zvláště kolem Mississippi svou obchodní a surovinovou základnu pro města s tisíci obyvateli (Praha měla ještě v roce 1378 okolo 50 tisíc obyvatel)

02

Odpovědět

+orcinusorca2016Nejspíše jsi nepochopil podstatu věci. I na Zemi existovaly a existují kultury, které se po desítky tisíc let nijak výrazně nezměnily. To, že poukážeš na fakt, že to mělo nějaký důvod, což je naprosto logické a že krom těchto kultur existovaly i jiné, které se změnily, na podstatě věci, že existovaly kultury, které se nezměnily, také nic nemění. Pořád můžeme najít příkaldy kultur, které se nezměnily.

52

Odpovědět

+Moor8A jak se změnila společnost mezi "antoninovským" morem a justiniánským morem?

A jak se lišila společnost v občanské válce "caesarské" a občanské válce "kontantinovské"?

A jak se lišil "souboj" mezi řeckou a římskou kulturou, který probíhal "dva tisíce let"?

22

Odpovědět

+orcinusorca2016Co to s tím má společného?

00

Odpovědět

+Moor8Že stejně jako "impéria doby bronzové", tak i "království doby dřevěné" mohou vydržet stovky let beze změny...

01

Odpovědět

+orcinusorca2016a? Tím vyvracíš, že na Zemi existovaly kultury, které se po tisíce let výrazně nezměnily?

20

Odpovědět

+Moor8Ne, tím ukazuju, že civilizace, která "tisíc let" přešlapuje na místě, není až tak překvapivým fenoménem.

Civilizace v severní Americe dospěly do "úrovně" tisícových měst podél velké řeky, stejně jako v Evropě.

Evropská města nejdříve trpěla pod daní za námořní obchod v podobně morů přenášených blechami, později však námořní obchod způsobil další civilizační náskok před americkými kulturami.

00

Odpovědět

+orcinusorca2016To je vyznění mého původníko komentáře, takže kde je problém?

00

Odpovědět

+Moor8V tom, že i indiáni měli tisícová města podél velké řeky-podobně jako Evropané; jenže Evropanům se hodilo je vykreslovat jako kočovnou skupinu závislou na bizonech (tato změna se udála až po příchodu Evropanů někdy v 18. století, kdy se indiáni rozdrobili na klany a kmeny).

00

Odpovědět

+orcinusorca2016pořád je to mimo téma.

00

Odpovědět

nezijou i krovaci tisice let bez vyznamneho vyvoje?

100

Odpovědět

+smallshadyKřováci a jiné "pravěké" kultury žijí v naprosté izolaci od okolního světa. To zjevně není případ Západozemí.

20

Odpovědět

Zeptám se Vás, nevadí vám tenhle přehrávač? Mě děsně sere.. pokaždé když mám video přes celou obrazovku a chci aby se mi dole objevila ovládací lišta.. tak nic. Musím kliknout, tím pauznu video a pak kliknout ještě jednou. Ovládání hlasitosti se pohybuje nahoru a dolů i když mám myš úplně jinde a nastavení hlasitosti není "vystrčené". Vás to neštve?

491

Odpovědět

Mluvíš mi z duše bratře!

61

Odpovědět

Přesně tak. Ta hlasitost .. někde psali, že to hodlají "zafixovat", aby se nastavení hlasitosti po každém videu uložilo. Uložil se tak maximálně ten ukazatel. Hlasitost je vždy na max., ale ukazatel je někde ve třetině; musím pak na tu hlasitost znovu kliknout, aby se to ztišilo .. Ten minulý přehrávač jsem považoval za velmi dobrý. Načítání, změna rozlišení, maximalizace .. všechno perfektní. Tenhle stojí za velký prd.

50

Odpovědět

+:-(No a ještě vůbec nelze změnit rozlišení, což je taky dost problém.

70

Odpovědět

Ze je ten novej prehravac nedoladenej souhlasim. Ale o tom ze mate regulovat hlasitost na koncovem stupni(zesilovac u repreaku) jste asi neslyseli..?

09

Odpovědět

Já se snažím o změnu přehrávače už od spuštění tohohle nového "lepšího" webu, a zatím bez úspěchu. Píšu do všech možných sekcí, pod obyčejná videa, pod Aktuality, kam se podle adminů mají psát připomínky na web, a nikdy nic... admini zbaběle ignorují mé komentáře (stejně jako ten Váš, předpokládám), které (stejně jako ten Váš) mívají spoustu palců nahoru. Je smutné, že admini (kvůli své lenosti?) odmítají změnit přehrávač, i když si to přeje naprostá většina návštěvníků webu...

41

Odpovědět

Přechod od středověku po renesanci byl zapříčiněn dvěma klíčovými událostmi: černou smrtí (přeživší lidé mohli získat lepší postavení, protože jich bylo méně)
a zámořskými objevy (9 z 10 obyvatel Ameriky podlehlo nikoli zbraním, ale bakteriím)

53

Odpovědět

Draci jsou v západozemí cca 300 let. Předtím bylo období několika tisíc let také bez vývoje a bez draků.

142

Odpovědět

ach můj bože ten je nádhernej....a ten hlas...

56

Odpovědět

Viď! :) :o

21

Odpovědět

Zdravím, mám dotaz, překládá se ještě pořad Last Week Tonight s Johnem Oliverem?

Díky za info.

94

Odpovědět

Ano, překládá se. Minulý týden nebylo nic zajímavého k přeložení (Oliver 2 nebo 3 týdny nebyl v televizi), ale tuto sobotu video bude.

130