81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:327
Počet zobrazení:5 170

Krátký dokumentární klip o tom, jak v NASA testují všemožné vesmírné komponenty na působení různých sil (ve vesmíru nebo při startu), aby šance, že to dopadne jako v případě raketoplánu Columbia, kdy posádka zahynula, byla co nejmenší.

Přepis titulků

překlad: Ajvngou korekce: scr00chy www.videacesky.cz Vesmírné komponenty a zařízení v komorách hrůzy. Vítejte v NASA, v komorách hrůzy! Vesmírná zařízení v komorách podstupují sérii vyčerpávajících testů. Vše ve snaze zjistit, zda jsou schopna zvládnout misi a přežít nástrahy vesmírného letu. Goddardovo centrum vesmírných letů V centrifuze se zkouší působení přetížení, tzv.

Géček nebo gravitačních sil, které se dají očekávat při startu. Tahle věcička není dělaná pro lidi. Zvládne přetížení 30G, což je mnohem víc, než člověk zvládne. Komponenty se testují na vibračních stolech, kde se simulují vibrace při startu. Ve vesmíru zvuk sice není, ale hluk při startu dokáže ničit. Uvnitř této zvukotěsné komory jsou komponenty vystaveny hluku, abysme se ujistili, že přežijí cestu do vesmíru.

Tento nový SLIC nosič provádí test statického zatížení. Někteří mu říkají Skřipec. Uvnitř rámu jsou hydraulické pohony, které ovládá tým inženýrů. Tlakem a tahem testují nový kompozitový nosič. Testuje se schopnost materiálu odolat zátěži jak při startu tak při návratu. Na základě výsledků z tisíce tenzometrů... byl test úspěšný. V elekromagnetické interferenční testovací komoře jsou na zařízení vysílány radiové vlny, aby se zjistilo, zda nepřestane fungovat.

Zařízení jsou také testovány na to, zda nevysílají vlastní radiové vlny, které by mohly narušit jiné přístroje nebo systémy. Toto je komora simulující vesmírné prostředí. Uvnitř této obrovské komory jsou zařízení, jako Wide Field Camera 3, podrobeny drsným podmínkám vesmíru. Pro simulaci vakua je vypumpován vzduch a potom začne samotné testování.

Komora se může zahřát na 149° C. A hned zchladit na -190° C. Komponenty musí vydržet extrémní teplotní rozdíly, které zažijí, když přechází z plného slunečního svitu do temnoty stínu Země. Typický test zabere mnoho týdnů. Pokud komponenty přežijí mučení zde, tak ve vesmíru to zvládnou na jedničku.

Pokud ne, lepší když se porouchají tady, než při startu. Zde můžeme na problém přijít, odstranit ho a otestovat znovu. Všechny tyto testy pomáhají odhalit selhání na orbitě a tím zvýšit šance na vědecký úspěch.

Komentáře (25)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

:D konecne viem , kam putuju veci , ked v programe Brainiac na Discovery povedia , ze zaneste to do NASA:) este by ma zaujimalo , ako musia vyzerat tajne testy vseliakych vojenskych hraciek pekelnych :) tam kam bezne oko smrtelnika nemoze nahliadnut

190

Odpovědět

poutavé video, určitě bych toho uvítal víc :)

190

Odpovědět

Více překladu z NASA :-)

200

Odpovědět

David, Deadpool: OK, opravuji se - jsou očividně i tací, kterým to něco přinese. Jen se deadpoole zamysli, až se budeš před kamarádama vytahovat s "novýma" zajmavostma, jestli se náhodou nepochichtávají tvým objevným schopnostem.
To video by bylo zajímavé, kdyby ukázali aspoň u jednoho z testů, jak doopravdy ty věci testují a ty testy vyhodnocují (což je věc, ke které se jen tak nedostanete).

180

Odpovědět

Hmm cekal jsem vic...2David Jak muzem vedet, ze se nam to nebude libit?:D:D demence:D

180

Odpovědět

Super, jen dál s takovými videi :)
@Tuvy, nesach atd. : Zkoušeli jste někdy nějaké video přeložit ?
Když kritiku, tak alespoň konstruktivní !

180

Odpovědět

Náhodou super. Je to plné zajímavostí a těm co pindají: Když se vám to nelíbí a jste takový tupci, že neoceníte pár zajímavostí, tak se na to nedívejte kvůli nadpisu. Ignoranti. A k tomu že to ic nepřineslo: No a co, není lepší mít o trochu víc informací o okolním světě a nezaměřit se na jednu oblast. Aspoň se tím pak můžete vytáhnou před kámošema. A já mám po takovýhle videích pocit, že vím o trochu víc. Zamyslelete se nad sebou a nad tím co vypustíte na tento web.

180

Odpovědět

opytam sa tych co na to pindaju: ak sa vam to nelubi tak naco to pozerate a nasledne komentujete? napriklad mna to zaujima...a co sa tyka kouky: stav beztiaze sa v komore vytvorit neda ale ako hovori pali6 tak maju NASA na to take lietadlo ktore pri urcitich manevroch vo vzduchu dokaze na par sekund vytvorit stav beztiaze

180

Odpovědět

Nefunkční titulky ;/

180

Odpovědět

pekne, myslim si ze tento druh vydei si najde fanousky, urcite nebudou lamat rekordy, ale je dobre mit na webu rozmanity vyber videi. Jen tak dal, uz jsem nedockavej na nejake dalsi naucne video...

181

Odpovědět

langweilig

180

Odpovědět

Mě se to docela líbilo... hňupi

180

Odpovědět

@Tuvy: nechápu tvuj komentář..., co mi to přineslo? -nic...- tohle se dá říct úplně o všem.
Jinak zajímavý, dík za překlad.

180

Odpovědět

texťák s výpisem názvů komor by byl asi stejně záživnej jako tohle video...

181

Odpovědět

Gegy - máš recht. Tohle video bylo fakt k ničemu - přínosné? Co vám přineslo? Že NASA testuje v simulacích vlivy volného prostoru na svoje nářadí, než ho tam pošle? Mno, vzhledem k jejím úspěchům to pro někoho může být překvapení - to jo.

182

Další