Nová, devátá planeta sluneční soustavy? - Science Magazine

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:209
Počet zobrazení:6 466

Na základě pozorování neobvyklých oběžných drah šesti malých objektů v naší sluneční soustavě astronomové předpokládají existenci obrovské deváté planety, která je od Slunce vzdálená 100 astronomických jednotek. Poznámky: Astronomická jednotka - z anglického "astronomical unit" 1 AU se rovná střední vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem, přibližně 150 milionů kilometrů.

Přepis titulků

Hvězdáři před tisíci lety věděli o existenci šesti planet. Merkur Venuše Země Mars Jupiter a Saturn. Díky vynálezu teleskopu byl v roce 1781 objeven Uran.

Něco však způsobovalo nepravidelnosti v jeho oběžné dráze. A skutečně se později ukázalo, že to "něco" byl Neptun. Od té doby si vědci začali hrát s myšlenkou, zda v naší sluneční soustavě není ještě další neobjevená planeta, někdy nazývána Planeta X. Astronomové mají nyní silný důkaz pro její existenci. Planeta zhruba stejně velká jako Neptun, s hmotností 10x větší než Země a hustou atmosférou plnou vodíku a helia.

Stejně jako Neptun byl objeven díky svému vlivu na dráhu Uranu, je důkaz Planety X nepřímý. Astronomové zpozorovali šest malých objektů, které se pohybují kolem Slunce ve velmi unikátním rozložení. Šance, že tenhle shluk oběžných drah vznikl pouze náhodou, je 1 ku 15 000. Je velmi pravděpodobné, že Planeta X ovlivňuje dráhu těchto šesti objektů. Což naprosto mění naši představu o sluneční soustavě, neboť Planeta X by obíhala kolem Slunce ve zvláštní elipsovité dráze nepředstavitelně daleko.

Tak daleko, že by jeden oběh kolem Slunce trval 15 000 let. Pro srovnání, doba oběhu Neptunu je 165 let. Samozřejmě, málokdo bude přesvědčen o existenci Planety X, dokud nebudeme mít viditelný důkaz. Astronomové v dnešních dnech používájí jeden z největších teleskopů na světě, Subaru na Hawaii, a tvrdí, že mají rozumnou šanci najít Planetu X v horizontu pěti let.

Až bude objevena, můžeme ji přivítat jako devátou planetu naší sluneční soustavy. Překlad: YaPoNeC www.videacesky.cz

Komentáře (58)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Hbbv

00

Odpovědět

Producent je Vietnamec :-D

00

Odpovědět

No, ten elipsovitý oběh planety mohli udělat trochu pořádněji. Těleso, které je blíže hmotnému ohnisku elipsy oběhu, se pohybuje mnohem rychleji, než když je dál od hmotného ohniska. (2. Keplerův zákon)

Jo a taky nepřesně uvedl, že nová planeta by se pohybovala jinak než dosavadní planety (po elipse). Jenže pravda je taková, že všechny planety Sluneční soustavy obíhají po elipse. (1. Keplerův zákon) Mimochodem to že obíhají po elipse a ne po kruhu je důvod, proč vůbec Keplerovy zákony vznikly. Kdyby obíhaly po kruhu, Kepler by si nemohl těchto fyzikálních zákonů ani všimnout. ;)

21

Odpovědět

A ještě jedna chyba v popisku. Tato planeta není ani rozhodně 100 AU daleko (tam končí nejzašší planety Kuiperova pásu). Je daleko 200-1200 AU, podle toho zda je blíže Slunci nebo dále.

10

Odpovědět

On ale neříká, že se jako jediná pohybuje po elipse. Jistě, všechny objekty obíhají po elipse. On řekl, že se pohbyuje po zvláštní eliptické dráze. Protože je protáhlá. A nemyslím, že pro potřeby animace je nutné zdůrazňovat rychlejí/pomalejší pohyb. Šlo hlavně o dráhu.

31

Odpovědět

+RazemMožná tobě to důležité nepřijde, ale pro potřeby pochopení to důležité je. Poměr rychlostí je opravdu znatelný, což právě stěžuje její možnost nalezení. Vzhledem k tomu že má oběh 10-20k let, tak pravděpodobnost, že bude právě v odsluní dále od nás, je větší, než že se bude pohybovat rychle a blízko. Nalézt planetu tím dá problém nejen vzdálenost, ale také pomalejší pohyb což bude chtít daný úsek vesmíru sledovat déle. Navíc tím ještě že je dále, se bude pohyb zdát ještě pomalejší.
Chápu, že to video je hlavně popularizační, ale když už tam zmiňovali spoustu věcí, tohle měli zmínit taky.

10

Odpovědět

A není to náhodou poměrově správně graficky?

01

Odpovědět

Kolik z vás, ochránců Pluta, tankuje, že Ceres není planeta? Můžete mi někdo vysvětlit, v čem je Pluto lepší než Ceres, že si zaslouží aby bylo planetou, a Ceres ne? Víte přece, že Cerera byla taky považovaná za planetu, než ji blbý astronomové, co o tom nic nevědí, vyřadili, protože se ukázalo že je jen jednou z hromady podobných objektů?

96

Odpovědět

Akorát nechápu jak může Slunce na tak velkou vzdálenost přitahovat takovou planetu.

514

Odpovědět

Noo, to je zaujimave teda

12

Odpovědět

Gravitace má totiž nekonečný dosah :D

142

Odpovědět

Gravitace působí teoreticky na nekonečnou vzdálenost (prakticky ovlivňuje objekty do takové vzdálenosti, dokud se nenarazí na jiný objekt, který působí větší silou než ten původní). Síla gravitace klesá se čtvercem vzdálenosti a u takto vzdálené planety je taky relativně malá. Proto ta planeta obíhá tak dlouho - kdyby letěla rychleji, tak ze spárů Slunce hned uletí.

151

Odpovědět

My ale uz 9 planet mame (at si astronomove polibi...) https://www.youtube.com/watch?v=z6hBGr_GauM :-)

511

Odpovědět

Odpovědět

Nulové informace

1032

Odpovědět

Ne

03

Odpovědět

Konečně našli Yuggoth.... lidé bojte se Lovecraft přeci jen psal pravdu.
https://en.wikipedia.org/wiki/Yuggoth

183

Odpovědět

Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn

100

Odpovědět

Až se ta planeta opravdu objeví, tak jestli ji vědci nepojmenují Yuggoth, tak mě fakt těžce zklamou. :D Taková promarněná příležitost by to byla...
Ale mně se stejně vždycky spíš víc zamlouvala představa, že je Yuggoth Pluto. Moc mi nesedí, že by Mi-go žili na plynné planetě. K Plutu mi zkrátka pasují víc.

60

Odpovědět

Nibiru k****i!

1225

Odpovědět

Stručné, krátké, srozumitelné a zajímavé. Víc takových videí :-)

850

Odpovědět

Díky, přesně to byl můj záměr, o to víc to potěší, když to je mé první přeložené video :)

661

Odpovědět

+YaPoNeCPrvní video? tak to gratuluju a díky, vybral sis super téma, za víc podobný tvorby budu rád ;-).

171

Odpovědět

+YaPoNeCTaky se primlouvam za vicero videii o vesmiru

10

Odpovědět

To bude teď voda na jejich mlýn... :-D

60

Odpovědět

Tady máte jeden zajímavý pohled na ten obrovský prostor ve kterém žijeme: https://www.youtube.com/watch?v=0jHsq36_NTU
Není
zač. :)

109

Odpovědět

to mi nepřijde zrovna jasné... naše sluneční soustava nejspíš nebude kolmá na dráhu Slunce

61

Odpovědět

Eh?
1. Že se autor toho videa neobtěžoval nějak zachytit poměr velikostí a vzdáleností mezi tělesy, to beru. Stejně by pro každé musel použít jiné měřítko a tak. Ale že mu to bylo tak ukradené, že ty planety zpřeházel, to už mi vadí.
2. Ten jeho model rozhodně není přesnější, provádí úplně stejnou aproximaci jako zavedení Galileovské soustavy (zanedbává vnitřní pohyb hvězd v Galaxii). Ten přímý pohyb, zachycený ve videu, nemá s vlastním pohybem slunce nic společného. Prostě vzal Galileovskou soustavu, a modifikoval ji pohybem konstantní rychlostí (nějaké číslo a jednotka, kterou neznám, možná jen jiné značení) ve směru kolmém na ekliptiku. Fyzikálně jsou si naprosto ekvivalentní. Jenom v Galileovské se to lépe počítá.
3. Autor evidentně nerozlišuje pojmy "vír" "spirála" a "šroubovice".
4. A pohyb planet kolem Slunce nemá s pohybem částice ve víru nic společného.
5. Závěrečné motto bych se nebál označit za "blábol".

186

Odpovědět

+komunard1. Poměry velikostí jsou zachyceny dostatečně přesně. Co se týče zachycení poměru vzdáleností, hodně štěstí, vzhledem k tomu, že průměry planet jsou maximálně řádu 10^5km a nejvzdálenější známé planety obíhají Slunce ve vzdálenosti 10^9km, obrázek by byl jistě velice koukatelný.

2. Představený model rozhodně nemá nic společného s žádnou podobnou aproximací. Sluneční soustava je vcelku dobře izolovaná - hvězda nejbližší Slunci je vzdálena 4 světelné roky, což je docela štreka. Sluneční soustava i s Krupierovým pásem a Oortovým oblakem nemá větší poloměr než pár světelných dní. Jinými slovy, Sluneční soustava je inerciální do takové míry, že zbytek galaxie při studiu pohybu těles uvnitř ní nemusíme uvažovat.

Jediné, co považuji za zavádějící je, jak se snažili vzdálenost hypotetické planety dát do souvislosti s ostatními planetami její oběžnou dobou. Čím je totiž planeta dále, tím obíhá pomaleji (plyne z Keplerových zákonů) a je-li její trajektorie značně excentrická, bude jí oběh ve vzdálenější oblasti od Slunce trvat zatraceně dlouho.

3., 4. Zajímalo by mě, jak se tohle vztahuje k čemukoliv, co bylo řečeno ve videu.

5. Mám velké nutkání celý tento komentář označit za blábol.

Nechci znít arogantně, ale když jste PhD. student fyziky, tak vás podobné komentáře buď rozesmějí, nebo zvednou ze židle. Pro mě byl tohle ten druhý případ. Z mého pohledu na věc bylo video naprosto v pořádku.

53

Odpovědět

+komunardPane magistře, možná byste místo vstávání ze židle udělal lépe, kdybyste se na můj komentář podíval pořádně. Pak byste si jistě povšiml, že není přímým komentářem přeloženého videa, ale reakcí na komentář pana Fráni, kde je odkaz na video na YouTube ("The helical model - our solar system is a vortex" už ten název doufám vysvětluje doufám bod 4.). A na toto video já reaguji. Nikoli na zprávu od Science Magazine, která je samozřejmě v pořádku.

70

Odpovědět

+komunardPánové, k pochopení toho videa musíte znát trochu toho pozadí kolem něhoj. Jedná se o jeden z mnoha stupidních pokusů dokázat jak všechno poznání, čeho západní věda dosáhla, je už dávno napsáno ve Védách. Teda v Indické sbírce hloupých starověkých mýtů a pohádek.

00

Odpovědět

Achjo, zase tu chytrolíni hlásí na astronomy, kteří vyřadili Pluto a teď mezi planety chtějí dát nějakou novou. K vyřazení Pluta přispěl i objev planetky Eris (2003), která je větší, než Pluto. To bychom potom mezi planety mohli zařadit více Plutu podobných a najednou bychom měli třeba 15 planet, z čehož by byla půlka menší než náš Měsíc.

Takže je to docela logický, že už nepatří mezi planety. A tato planeta X je zatím pouze hypotetická. Je to jen vysvětlením podivných drah těch ve videu zmíněných planetek. Ve skutečnosti by tam mohlo být třeba i více mnohem menších těles.

274

Odpovědět

Jenom tě malinko poupravím. :) Eris je trpasličí planeta, stejně jako Pluto. Planetky jsou ještě daleko menší tělesa, o trochu větší než meteroidy. :)

70

Odpovědět

nelíbí se mi, že ve videu úplně vypustili Pluto, ne že by byl doopravdy planeta, nicméně Pluto tam zkrátka byl a slušelo by se ho zmínit s tím, že byl vyřazen... a stejně tak by se slušelo zminit, že bychom měli "novou" devátou planetu...

1127

Odpovědět

Já myslím, že ho zase vrátili :D

021

Odpovědět

+FeykroJá zas myslím, že kdyby se změnila definice planety, a v důsledku toho se planetami stalo několik těles sluneční soustavy, tak by o tom věděl každý. Proč si myslíte, že se někde něco vrátilo?

101

Odpovědět

Dementi zajebaní... a Plute je k***a co?

476

Odpovědět

Pluto je planetka, stejně jako desítky jí podobných ve Sluneční soustavě.

60

Odpovědět

Dinocope, boze boze... Jdi si radeji delat svoje smesna videa na youtube o tom, jak nenavidis islam, nebo spoustu dalsich kravin. Tady neotravuj

73

Odpovědět

Kámo jsi hodně mimo, něco si o tom nastuduj prosím.

02
Další