Přidat do sledovaných sérií 13
73 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:103
Počet zobrazení:7 690

Státy blízkého východu spoléhají ve svých příjmech právě na ropu. Ale co až ropa dojde? Zvládnou země blízkého východu přežít bez ropy? 

Přepis titulků

Ceny ropy pokračují v propadu ke čtyřiceti dolarům za barel a mnoho na ropě závislých zemí vidí vysychat jejich hlavní zdroj příjmů. Jedna znepokojující zpráva od Mezinárodního měnové fondu říká, že většina zemí Blízkého východu by mohla skončit bez peněz během pěti let. Ale na ropu bohatý Blízký východ utratil nemalé jmění na cestě k nalezení nových zdrojů příjmů jakmile ropa přestane vydělávat. Některé země již začaly ekonomiku přesměrovávat pryč od ropného průmyslu.

Takže, může Blízký východ přežít bez ropy? Většina ropy Blízkého východu pochází jen ze šesti zemí. Íránu, Iráku, Kuvajtu, Kataru, Saudské Arábie a Spojených Arabských Emirátů, které produkují více než 25 milionu barelů denně. Ale navzdory jasnému zaměření na ropu, Bahrajn se již stal první ekonomikou Blízkého východu, která nespoléhá na ropu. Bahrajn je příkladem pro jiné země, protože nikdy neměl dostatek ropy k nakopnutí své ekonomiky. Proti tomu je tam kladen důraz na bankovnictví, turismus, výrobní průmysl a stavebnictví.

Bahrajn je hlavním finančním centrem pro okolní na ropě závislé země a jejich úspěch zajistila unikátní technika: Islámské bankovnictví. Jde v zásadě o bankovnictví, které následuje právo šaríja, což je pro mnoho lidí na Blízkém východě nezbytné. Zabraňuje lichvě nebo účtování nadměrných úroků za úvěry, protože je to v Koránu zakázáno. Dále nedovoluje investice například do vepřového masa, alkoholu a tabáku, protože tyto věci jsou rovněž zakázány. Poptávka po této specifické službě vedla k významnému ekonomickému růstu v Bahrajnu a dalších zemích, jako například ve Spojených arabských emirátech.

Saudská Arábie, která stále spoléhá ze dvou třetin na příjem z ropy, začala měnit jejich vývoz a pracuje na exportu například hliníku nebo zlata, aby tak eventuelně nahradila ropu. K tomu všemu mnoho blízkovýchodních mocností investuje do alternativních zdrojů. Saudská Arábie již směřuje k poskytování solární a jaderné energie celému Golfskému zálivu. A zatímco tyto země hledají lukrativní nahrazení příjmů, nejbohatší z bohatších ve skutečnosti investují v jiných zemích.

Katar, který má největší HDP na obyvatele na světě, nedávno slíbil investici patnácti miliard dolarů v Asii, z toho asi 200 milionů v samotné Indii. Ale zatímco Blízký východ strávil většinu dvacátého století vyděláváním na ropě, nastávají obavy o budoucí generaci. Jak se vysoce placené práce v ropném průmyslu přesouvají do průmyslu zaměřeného na finančnictví a služby, mnozí se obávají, že ropou dotované vládní programy skončí.

Saudská Arábie poskytuje zdarma vzdělání i zdravotní péči - s nulovým zdaněním. Takže i kdyby tyto země byly schopné pokračovat na cestě s příjmy z alternativních zdrojů, mladá generace bude mít menší šanci najít práci, méně výhod a bude muset pracovat více a více tvrdě, než současná generace. A není žádná záruka, že Saudská Arábie bude mít dostatek rezerv, aby to do po-ropné ekonomiky zvládla. Jestli se chcete dovědět více o možném krachu Saudské Arábie v důsledku levné ropy, klidněte sem.

Nebo zjistěte, kdo přesně kontroluje světovou ropu a proč ve videu níže. Díky za sledování Test Tube News. Nezapomeňte dál lajk a odebírat pro nová videa.

Komentáře (37)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Většina komentářů : "blablabla před 1000 to tam bylo takhle. Blablabla, před 500 lety takhle,....".

Dokážete vůbec rozlišit mezi minulostí, přítomností a budoucností a situacemi a myšlením v těch dobách?.V podstatě všechny tyhle vaše kraviny by zahnalo menší myšlenkové cvičení.
Před 100 lety váš praděda našel "zlatou hroudu = ropu = antihmotu atd." na vašem statku. Další 2 generace jenom vysáváte tento nález a bohatnete a bohatnete a tak budujete zlaté paláce, i vaši nejbližší služebnící jezdí ve Ferrari a Lamborgini, stavíte a stavíte a kupujete a sponzorujete. Jaké návyky asi bude mít ta třetí generace u které se to v jejich dětství najednou zlomí a zbydou jim VAŠE rezervy? Napovím, že se opravdu jen velmi a velmi těžko uskromní a přeorientují na něco jiného - pokud to nebude další "zlatá hrouda"...

00

Odpovědět

1:33 ze tří čtvrtin
1:37 svůj

00

Odpovědět

Podle toho, co jsem si přečetl a co odvodil z osobních rozhovorů, se to bude hodně lišit případ od případu. Saúdská Arábie, tam opravdu budou mít problém, a velký, protože je to režim zkorumpovaný odshora dolů, kde absolutně není jakýkoliv "návyk na práci", a skutečně žije jen z té ropy, kterou tam navíc většinou těží cizí odborníci. Navíc vydává obrovské peníze na export radikálního islámu jen proto, aby se ho zbavila doma, což bez zdrojů z ropy také nepůjde - tam to bude zlé. Menší státy jako Jordánsko nebo Kuvajt by to mohly ustát relativně dobře, protože jsou jednak střízlivěji vedené a jednak se snaží mít i jiné zdroje. Egypt už teď čerpá většinou z cestovního ruchu, a pokud nespadnou pyramidy, nebude problém. Každopádně lze očekávat, že ropná krize na Blízkém východě sekundárně povede k dalšími vzestupu radikálního islamismu, což není dobrá zpráva pro nikoho. Včetně samotných Arabů.

20

Odpovědět

Některé země snad přežijí bez ropy, ale rozhodně budou muset projít transformací. Západ dnes o ně má zájem protože jsou zdrojem ropy, ale bez ni se obávám, že se dostanou do stejného nezájmu, v jakém byly před 100 lety. A to jejich obchodu nebo turismu zrovna moc neprospěje. Dále je problém, jak se o tom zmiňuje video, že v současné době díky ropě nemusí většina obyvatelstva pracovat, nebo odvádět daně, a to přirozeně padne. SA si už nebude moci uplácet vlastní obyvatele, aby se neradikalizovali.

40

Odpovědět

Minimálně Egypt a Saúdská Arábie mají výhodu, že si je už Napoleon vyhlédl jako zkratku pro mezinárodní obchod a obnovení námořních hedvábných spojů. Tedy dokud nebude zcela obnovena "nová hedvábná cesta", pak mají tyto země stále být pro západní Evropu zajímavými a potřebnými.

00

Odpovědět

+orcinusorca2016Tak Egypt byl významný vždy, už jen pro svoji strategickou polohu. Saudská Arábie ale bude mít problém.

00

Odpovědět

+Magister_PeditumJako poutní místo pro náboženství s miliardou věřících jistě také ne; možná se objeví jeden "Mansa Musa", nebo právě ta miliarda chudých, ale žíznivých a hladových.

00

Odpovědět

To je zas nasraté v komentároch... Pred tisíc rokmi boli bohatý a vďaka predaju šafránu,teraz budujú mrakodrapy. Nijak to nesúvisí s masívnym znárodňovaním amerických vrtov...Vôbec to nesúvisí s tým, že ležia na najväčšiom najlahšie dostupnom zdroji ropy... ee...Určite by mohli svoje štáty financovať s pomocou aláha a bez západných vrtov....iste...Samozrejme sa nečudujem, socani žijú vo vlastnej realite...Araby by boli bez ukradnutých vrtov (znárodnenia) na úrovní najúbohejších afrických krajín...do 100 rokov, ked klesne dopyt po rope, neostane arabom ani na piesok...

82

Odpovědět

Takže takový detail, že arabský svět vlastně do Evropy přinesl bankovní systém (a vlastně kapitalismus jako takový (a to v dobách, kdy Evropě byli řemeslníci sdružování do cechů, které nutilo zákazníky kupovat pouze od nich)-Indický oceán je i dnes centrem lidstva a v pásu 160 km od jeho okrajových moří žijí 2/7 lidstva) tě vlastně nezajímá.

111

Odpovědět

+orcinusorca2016A ako to prosím teba súvisí s tým, že bez ropy by araby dnes nemali ani na piesok?
Socani dokážu vytiahnuť akúkoľvek nesúvisiacu stupiditu :D

82

Odpovědět

+ehmTakže chceš naznačit, že když dojde zájem o ropu, tak se také vypaří bohatství, které vytváří tamější bankovní sektor, průmysl zaměřený na výrobu a servis kontejnerových lodí?

Jenže arabský svět není Venezuela, která by ostatní průmysl a služby potíral ve jménu boje proti zlotřilému kapitalismu a "Wall Streetu". ..

30

Odpovědět

+orcinusorca2016bankoví sektor ,ktorí sa riadi šariou nemôže byť ziskový. Ak padne Ropa, čo padne, tak sa spomalí vývoj a zníži kúpischopnosť komodít. Nemajú vodu a ich územie nie je úrodné. Priemysel sústredený na výrobu a servis kontajnerových lodí pochybujem ,že živí aspoň 5% hdp ich krajiny. Arabský svet je jedna veľká bublina.

00

Odpovědět

+verejnynepriatelA čemu říkáš "arabský svět"?

Patří tam Egypt, kterým protéká druhá nejdelší řeka světa? Patří tam Omán, který je bičován sezónními monzuny Indického oceánu? A co Saúdská Arábie, ve které leží pohoří Asír-až 2500 metrů nad mořem.

Jinak právě v Saúdské Arábii žije z 26 milionů obyvatel 5,5 milionu cizinců-Indové, Pákistánci, Filipíňané, kdo nejdříve pozná její hospodářské problémy? V ostatních zemích arabského světa je podíl cizinců ještě větší, ale tato fakta tě asi netíží.

10

Odpovědět

+orcinusorca2016Aké fakta? nerozumiem o čom si písal. Ale takéto minority máš aj vo VB, FR alebo NEM. To že niekde žije určitý podiel obyvateľ inej národnosti je hádam samozrejmosť. A to že tam žije cudzinec nevylučuje ,že je to stále arabský svet. Riadia sa tam zákonmi typickými pre túto oblasť, takže je úplne jedno či je niekto z Fidži alebo z Peru ak žijú v politickom systéme severnej Afriky, malej Azie, stredného východu alebo perzského zálivu. Aj u vás je kopa cigáňov, aziatov a negrov a netvrdím že je to česko cigánsko-azijsko-černoský svet. Howk

00

Odpovědět

+verejnynepriatel"bankoví sektor ,ktorí sa riadi šariou nemôže byť ziskový."
Mohl byste uvést zdroj pro toto své tvrzení? Jeví se mi značně pochybným.

02

Odpovědět

+komunardmám ti uvádzať zdroj na niečo čo si nájdeš hocikde na nete? hlavne ak sa to bankovníctvo riadi úplne jednoznačnými pravidlami :D

00

Odpovědět

+verejnynepriatel"hocikde na netě" jsem našel informace, které jsou s vaším tvrzením v rozporu, proto jsem požádal o vaše zdroje, abych si mohl svůj obraz doplnit, opravit. Pokud žádné zdroje pro svá tvrzení nemáte (já jsem to nenašel, ale zase jsem tomu nezasvětil život), tak nemají moc velkou váhu.

00

Odpovědět

+komunardpoprosím zdroj kde dementujú "bankoví sektor ,ktorí sa riadi šariou nemôže byť ziskový." a následne by som vám odporúčil prečítať si pravidlá fungovania bánk na pravidlách šárie.

00

Odpovědět

+komunardešte raz vy ste nepochopili tú vetu čo som napísal. "bankoví sektor ,ktorí sa riadi šáriou nemôže byť ziskový." v preklade: banky fungujúce na báze šária netvoria zisk sami sebe, respektíve tvoria ale v minimálnom množstve. Tie linky čo ste mi uviedli len uvádzajú to ,že je to zaujímavý produkt pre európskych klientov. Tento finančný systém je zaujímavý práve preto lebo nežiada od klientov úroky či iné poplatky na ktorých stojí ziskovosť bánk. (preto som uviedol treba si pozrieť pravidlá šárie pre banky) V podstate šária sama osebe hovorí ,že banky by nemali mať zisk na úkor klienta. To som napísal zjednodušene lebo evidentne to niektoré banky porušujú (alebo sa skôr prispôsobujú trhu). Áno odvolávam sa na zákony platiace v týchto tipoch bánk a nie na webové zdroje a myslím ,že to je celkom silný argument.

00

Odpovědět

+verejnynepriatelNe, ty linky, alespoň některé, popisují, pravda povrchně, jak v praxi funguje islámské bankovnictví, a jakým způsobem generuje zisk. Vy se dovoláváte na pravidla, která ovšem nezdrojujete. S takovou bych se mohl dovolat Božího zjevení, s tím, že Bůh to ví určitě nejlépe. Udělejme to tedy jinak. Rozklepněte tu wikipedii, a napište, v čem jednotlivé tam uváděné produkty porušují šariu. A předem upozorňuji, že "zisk" a "zisk na úkor klienta" jsou dvě dost různé věci.

A jen tak mimochodem, předtím jste psal, že si to můžu najít kdekoli na netu, teď že nevycházíte z internetových zdrojů. Co si o tom mám myslet?

00

Odpovědět

+verejnynepriatelNeviem odkiaľ berieš tie koniny... asi sa hráš na finančníka.. chápem...

Keby zajtra zmizla ropa, araby by mali stále dosť peňazí na odkúpenie obrovských finančných zdrojov(Apple, Google, VW, FB, IBM...). Veľkosť arabského kapitálu je príšerne obrovský.

Treba mať však na pamäti, že je to ukradnutý kapitál. Nieje arabský. Čiže ak si chcú zachovať ukradnuté bohatstvo, rozlejú ho medzi služby a tovar v zahraničí, pretože u nich majú prd a všetok kapitál sa chtiac či nechtiac opäť vráti na západ...

00

Odpovědět

+ehmWatafak? keby zajtra zmizla ropa tak by padla zároveň s ňou cena dolaru. A tým by padla kúpischopnosť ,,arabského kapitálu,,. Ja sa nehrám na finačníka ale celkom chápem trhový mechanizmus. Sám si písal že bez ropy môžu hovno a je to pravda. Krajina bez priemyslu nemôže prežiť je to alfaomega fungovania krajiny. Na službách sa jednoducho funkčný štátny aparát postaviť nedá.

00

Odpovědět

+orcinusorca2016Netuším ako sa bude vyvíjať arabská ekonomika keď dojde ropa... netuším odkiaľ si to zase vyhrabal... Tvrdím, že arabská ekonomika stojí z viac ako tretiny na predaji ropy z ukradnutých vrtov.
Kontajnerové lode :D Hej, to je drahokam v korune arabskej ekonomiky :D Kontajnerová loď... :D

00

Odpovědět

Z tebe ten rasismus a zaujatost přímo čiší chlape...

11

Odpovědět

Pls víc podobných videí ;-)

62

Odpovědět

Fakt objevné video, protože v podstatě vůbec nic neřeklo

204