SpaceX-plozeSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:129
Počet zobrazení:10 997

Možná jste před půl rokem slyšeli o havárii rakety od společnosti SpaceX. Podobné havárie byly v té době tři a ve videu se dozvíte, proč jsou tyto havárie přínosnější než povedené lety a i něco o fungování ISS (Mezinárodní vesmírné stanice).

Přepis titulků

Ahoj, tady Destin, vítejte u Smarter Every Day. Možná jste slyšeli, že třikrát v osmi měsících selhaly zásobovací rakety na ISS. Což znamená, že jim nepřišly žádné zásoby. Média to berou negativně, což je pochopitelné. Výbuch rakety nikdy neprospívá. Jelikož je ale moje práce testovat rakety, chápu to pozitivněji.

A to proto, že jsem se vždy dozvěděl více z neúspěchů. Než vám ukážu výbuchy, promluvme si o fázování. Představte si raketu, která má velký pohon a nádrže na palivo. To znamená, že až se palivo vyprázdní, budou vás nádrže tížit. Už dávno inženýři přišli na to, že mohou velké zátěže odhodit a přepnout na jiné motory s menšími nádržemi. Cesta na oběžnou dráhu je pak efektivnější.

Je to nádherné a funguje to díky takzvané raketové rovnici. Čas na výbuchy. První byla raketa Cygnus od Orbital Sciences Antares. Bylo to zajímavé, protože používala 40 let staré ruské motory. Zní to šíleně, ale raketový pohon je hodně drahý a tohle byly velmi efektivní motory. Sice je opravili, ale stejně katastrofálně selhaly. Bohužel se na ISS nedostalo hodně věcí.

Druhé selhání byla ruská raketa Progress 59. Vypadala v pořádku a dostala se do vesmíru, ale tam venku při třetí fázi vypukl chaos. Stroj se nepodařilo dostat pod kontrolu a raketa shořela v atmosféře. Mimo jiné tam byly součástky k opravě toalety, což je dost blbé. Někde kadit musíte. Poslední z nich byla raketa Falcon 9 od firmy SpaceX. Po odpálení bylo všechno v pořádku, ale pak začal unikat tekutý kyslík, načež celá explodovala.

Nechci hádat proč, protože nejsem expert na celý systém. Existují, ale nejsem to já. Mezi ztrátami bylo hodně zásob a vědeckého nářadí. Také adaptor na dokování, HoloLens a skafandr. A skafandry nerostou na stromech. Co to ale znamená pro stanici?

Hodně věcí se tam totiž nedostalo. V ovládací místnosti je člověk zvaný DIU, důstojník inventáře a uskladnění. Ten musí přesně vědět co je na ISS a kde to je. Například jídlo. Na ISS mají astronauti velké tašky s jídlem. Oskenují je, takže DIU v řídící místnosti ví, že je otevřená.

Otevřou ji a jedna taška jim vystačí asi na týden. Plánují dopředu alespoň 60 dní před přistáním nových zásob. Říkají tomu přeskokový cyklus. Když vybouchla raketa Cygnus, rezerva 60 dní se zmenšila na 45. Na ISS se rezerva neustále projednává. Dobrou zprávou je, že na americké straně už nezásobíme 3 astronauty. Je tam jen jeden, Scott Kelly. A věřte mi, že toho nespořádá za tři.

To, že jsme hned za sebou ztratili 3 rakety, a stejně máme dost zásob, ukazuje, jak dobře jsou mise naplánované. DIU jsou úžasní. Je v pořádku, že nám vybuchují rakety? Ne. Ale tohle je ten nejlepší čas, kdy by se tak mělo stát. Zásobovací program je tak spolehlivý, že už je skoro rutinou. Koukněte se na statistiky: bezpilotní rakety jsou spolehlivé jako hodinky.

Víte, proč je to úžasné? Na světě jsou miliardy wi-fi připojení a nic se tam nehýbe, přesto jsme... to pořád nevychytali. To je šílené. A co teprve rakety?! Kdybyste měli milion pohyblivých součástek u wi-fi, čekali byste, že bude fungovat? Já ne. Ale přesto fungují.

Je to neuvěřitelné. Je to složité, ale létáme do vesmíru. Vzpomeňte si na fázování. Nejdřív nasměrujete obrovskou raketu na správný kurs. Když jste v určité výšce, musíte zastavit motory, rozpůlit a oddělit raketu, zkalibrovat všechny naváděcí systémy, a zažehnout další motor, aby pokračoval v cestě.

Mimochodem se vám těžiště posunulo přes půlku rakety, jste na kolizním kurzu se Zemí, pohybujete se násobkem rychlosti zvuku a raketa je z nejlehčích materiálů, jaké jste dokázali sehnat, abyste mohli vzít víc zásob. To je těžké. Co ale nehody znamenají pro pilotované lety? Zaprvé, zásobovací rakety jsou úplně něco jiného.

Jakmile je v raketě člověk, mění se pravidla. Například zásobovací raketa má dva naváděcí počítače, ale pilotovaná jich má šest. Také mají více těsnění, abyste mohli izolovat problémy. Další věc je, že na vrchu pilotované rakety je katapultovací systém. Pokud se něco stane s raketou, můžete posádku oddělit a zachránit ji. Možná to zní zle, ale jsem rád, že ta selhání proběhla právě teď. A to proto, že teď napínáme systém, aniž bychom s tím počítali.

Tři zásobovací rakety nedorazily, což je velký problém. Ale všechno funguje dál. Máme tedy skvělé plánování. I když se stalo pár chyb, ISS funguje dál. Zadruhé na něco přijdeme. Udělali jsme chybu. Nevíme co; možná bylo něco špatně svařené, možná byla špatná procedura, něco je špatně.

A teď se na to podíváme hezky zblízka, ještě před pilotovanými lety. A díky tomu budou bezpečnější. Pokud by nynější rakety fungovaly, možná by tam zůstala nějaká chyba, kterou bychom jinak neobjevili. Takže je dobře, že se to stalo, než byli na raketách lidé. Můj děda pracoval na Apollu a moje máma po něm našla něco ve sklepě.

Je to mince vyrobená z materiálů, které letěly v Apollu 8 kolem měsíce. K tomu je dopis od Franka Bormana, což byl astronaut, ve kterém děkuje lidem, kteří vyrobili jeho raketu, za to, že byla bezpečná. Užasné. Také tam byla pozvánka na oslavu přistání na Měsíci od doktora Wernera von Brauna. Můžete si přečíst co napsal na konec. "Mojí největší nadějí je, že v budoucnosti budeme pracovat na dalších velkých dobrodružstvích."

A to je přesně ISS. Je to velká věc, která překračuje politiku, překračuje jazyk; je to úžasné. Takže v situaci, kdy selžou zásobovací rakety, se musíme sami sebe zeptat, co by udělal van Braun? Myslím, že by zpomalil, uvědomil si, že se může naučit ze svých chyb, a ponaučení zužitkovat v dalších pokusech.

A jsem rád, že se to stane. Snad se vám tento díl líbil. Sponzorovalo ho audible.com, kde můžete zadarmo dostat audioknihu na audible.com/smarter. Doporučuji Endurance od Alfreda Lansinga. Četl jsem ji, protože jsem viděl, jak ji někdo čte na ISS, na jednom z prohlídkových videí. Neuvěřitelné paralely. Uvízli, snažili se přejít antarktidu, zatímco se zásobovali lodí, nefungovalo to, takže lovili tučňáky, aby měli co k jídlu, neřeknu, jestli jedli psy, ale je to skvělá kniha.

Každopádně ji zkuste, je o Shackletonově plavbě. Audible.com/smarter, Endurance od Alfreda Lansinga. Já jsem Destin, vy jste den ode dne chytřejší, mějte se.

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jestli se vám líbí létání do vesmíru, zkuste hru Kerbal Space Program... kousek z té hry bylo ve videu. Je to docela slušně realistické. :-)

120

Odpovědět

mna by zaujimalo, ze preco pri dnesnych technologiach dostavame low quality videa. ze preco nie ultra hd. napr. pri falcone ked zlyhal

17

Odpovědět

Možná že je to omezenou kapacitou na serveru. Ono taky jaké procento lidí má monitor s rozlišením 4K? Tudíž je to i z tohoto pohledu docela nesmysl ( pokud nejsi na specializovaném webu )

22

Odpovědět

+hostja som nemyslel tento web, ale celkovo.

10

Odpovědět

I chytrý člověk udělá chybu, ale dokáže se z ní poučit. Hlupák si chybu nedokáže připustit a nedokáže se z ní poučit a tudíž je odsouzen chyby opakovat.

150

Odpovědět

To věčné dilema: obdivovat, či neobdivovat, Wernher von Brauna.

91

Odpovědět

obdivovat

91

Odpovědět

neobdivovat

91

Odpovědět

Co by udělal Wernher von Braun? :D Když jsi vzpomenu na jeho minulost tak by mě zajímalo jestli měl tenhle náramek i Adolf. :D

51

Odpovědět

Co by udělal Wernher von Braun?

V mládí si sestavoval různé sofistikované stroje, hrál si s nima a chtěl být raketovým inženýrem. Pak se ale dozvěděl že je potřeba znát docela hardcore fyziku a k jeho nelibosti matiku, se kterou se moc nekamarádil. Vzdal proto svůj sen? Ne, o prázdninách se zavřel v pokoji a k překvapení všech se matiku a fyziku naučil tak dobře, že v tom byl lepší než kdokoliv v jeho okolí. Potom udělal do 22 let doktorát mezi tím co si stavěl své rakety.

V průběhu druhé světové války dostal za úkol vyrobit nespočetné množství raket V-2, na které neměl potřebnou pracovní sílu. Ale vzdal to snad? Nikoliv, využil nucenou pracovní sílu a židy z koncentračních táborů aby mu "pomohli" s jeho úkolem.

Takže co by udělal? Von Braun by hlavně nic nevzdal. Je to můj idol.

130

Odpovědět

Zalezi na uhlu pohledu. Jako vzdy. Adolf mozna udelal zverstva, ale taky udelal spoustu jinych veci, ze kterych bysme se mohli ucit, ucit a ucit.

21

Odpovědět

+JakubNe mozna nebo co znamenaji ty miliony mrtvych?

00

Odpovědět

2:07 jsem jedinej kdo na první pohled viděl sakl trávy ??

13

Odpovědět

Skvělé video s velmi zajímavými informacemi.
Destin je pán :)

160