82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:393
Počet zobrazení:6 382

Autor následujícího videa, kterého můžete znát z kanálu Delve, se krátce zamyslí nad tím, jak nás naše vnímání času ovlivňuje v každodenním životě. Slovíčka: 

  • weird - divný
  • to imagine - představovat si
  • to consider - zvážit, vzít v úvahu
  • to invent - vynalézt
  • coil - cívka, závit
  • cog - ozubené kolečko
  • sundial - sluneční hodiny
  • water clock - vodní hodiny
  • ephemeral - pomíjivý, prchavý
  • to measure - měřit
  • to observe - pozorovat
  • cuckoo clock - kukačkové hodiny
  • to trace - vystopovat, vysledovat
  • subtle - nenápadný, těžký postřehnout
  • to divide - rozdělit
  • profound - hluboký (abstraktně)
  • reminder - připomínka, upomínka

Přepis titulků

Bude to znít podivně, ale zkuste si představit svět, kde neexistuje 10:30, 15:15 nebo 17:08. Zní to zvláštně. Lidstvo tak ale žilo většinu své existence. Místo hodin jsme používali toto a víc jsme nepotřebovali. Budil nás východ slunce, jedli jsme, když jsme měli hlad a spát jsme chodili, když slunce zašlo. Chci vám povědět dva příběhy o tom, co následovalo.

Oba začínají v roce 1657. Když se to tak vezme, nebyl to špatný rok. V Paříži jste si poprvé mohli koupit kávu a v Londýně čokoládu. Hurá! V tomto roce bylo vynalezeno i toto. Té pružině uprostřed se říká vlásek a když do ní strčíte... Nepřestane se hýbat. Přidejte pár ozubených koleček a pravítko a máte... Správně. Čas jsme tisíce let měřili pomocí slunečních, vodních a přesýpacích hodin. Začal ale být mechanický.

Najednou jsme získali spolehlivý způsob, jak měřit něco, co vždy bylo pomíjívé. Začali jsme přemýšlet. Když se dá měřit čas, co dalšího se dá měřit? Pomocí měření a pozorování jsme začali uvažovat jako moderní vědci. V příštích 50 letech jsme vynalezli první kalkulátor, kukačkové hodiny, klavír, zrcadlový dalekohled, a dokonce první láhev šampaňského. Jak se hodiny zmenšovaly, mohli jsme je dát na lodě, kde nám umožnily navigaci na moři.

Započal věk objevů a obchodování. Vesmír se konečně stal něčím, co jsme mohli studovat, měřit, - a následně i probádat. - 4, 3, 2, 1... Start! Start! Je úžasné, že věda, která umožnila tolik moderních výdobytků, od iPhonu po internet, se dá vysledovat k této pružince. Počkat. Na tento příběh se můžeme dívat i z jiné strany. Svět totiž není to jediné, co technologie mění. Je to tak nenápadné, že si toho většinou ani nevšimneme.

Abychom zjistili, oč se jedná, musíme se vrátit do roku 1657 a znovu strčit do vlásku. Vidíte, jak se hýbe? Jak kmitá ze strany na stranu? Čas přestal plynout. Rozložili jsme ho do řady uniformních, rovnoměrně rozdělených okamžiků. Možná to nezní nijak dramaticky, ale má to významný dopad. Začali jsme přemýšlet. Když se dá čas rozdělit do malých, rovnoměrných částí, co dalšího se dá rozdělit?

Když jsme mechanizovali čas, mechanizovali jsme omylem i sami sebe. Jak se hodiny zmenšovaly, čas nás začal všude pronásledovat. Neustále nám připomínal hodiny, minuty a vteřiny, které jsme nabyli nebo pozbyli. Nejíme, když máme hlad, ale když je čas jíst. Nejdeme spát, když jsme unavení, ale když je čas jít spát. Vybudovali jsme úžasný svět, který běží jako hodinky, což znamená, že to samé dnes platí i o nás.

Nemusí to tak být špatně. Urazili jsme pořádný kus cesty. Technologie ale nemění jen svět. Mění, jak se na něj sami díváme. Často zcela zásadním způsobem. Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ježiš to je zas p******a :( Ale pro naivní facebookový děcka super videíčko ke sdílení, aby ostatním ukázali, jak oni jsou nad věcí. A hned vedle sdílej video od toho n***a, kritizujícího Facebok a iPhony

2562

Odpovědět

Vypadá to, že máš písek ve vagíne.

262

Odpovědět

Při vší úctě k vynálezcům chronometru, tohle video ho dost přeceňuje. Moderní vědě (včetně kvantitativních měření) položil základy už Galileo Galilei, a bez hodinek. A stížnosti, že lidé jí, když je čas k jídlu, a ne když je hlad, pronášel proslulý kynický filozof Diogenes už v antickém Řecku. Hodinky by se daly k popisovaným jevům přiřadit jistě symbolicky, ale věda i průmyslová společnost by vznikly i bez nich (ano, chyběly by, ale lidé by si poradili).

380

Odpovědět

Tak samozřejmě, že čas sme měřili už mnohem dříve před tím, stačí zapíchnout párátko do země a udělat kolem něj kruh. Jasně, že tohle video neukázalo nic novýho, nic nás nenaučilo, ničím nás nezabavilo, ale mělo zajímavou myšlenku, kterou i když všichni podvědomě známe, tak jí vlastně nevnímáme. Já osobně jsem se třeba zamyslela nad tím, že jím v tolik a tolik hodin, protože v tolik hodin mám jíst. A jím v tolik hodin i když nemám hlad, protože zrovna mám pauzu na jídlo a až budu mít hlad tak pauzu mít nebudu. Můžete si tady nadávat jak chcete, ale podle mě, cokoliv, co vás donutí se nad něčím (čímkoliv) zamyslet, smysl má.

90

Odpovědět

K čemu to video existuje ???

171

Odpovědět

No nic nerikajici video docela. A prijde mi plne nepodlozenych smyslenek autora.
btw neni rok 1658 na vek namornich objevu relativne pozdni?

433

Odpovědět

Je. Velký boom námořních objevů (včetně objevení Ameriky) přišel dlouho předtím. Ale přesto byl objev chronometru dost klíčový. Prakticky až do GPS se určovala zeměpisná délka porovnáním místního času s časem místa, jehož délku průzkumník znal. K tomu bylo potřeba hodin, které byly nezávislé na slunci a hvězdách, a přitom dostatečně přesné, a fungovalo i na lodi. Lidé vymýšleli všelicos, ale až do hodin na perko to nebylo k ničemu.
Předtím se běžně stávalo, že někdo objevil nějaký ostrov, ale když se tam někdo chtěl vrátit, tak už ten ostrov nenašel, protože poloha byla určená příliš nepřesně. Nebo ho našel, a nepoznal ho, protože nevěděl, kde ho hledat. Někdy se znovuobjevení konalo za pár let, někdy za století, a u některých záznamů dodnes nevíme, který z těch ostrovů v oblasti to tenkrát navštívili, a jestli to náhodou není jen výmysl, který měl ve své době přilákat sponzory, případně investory.
Ale spíše sponzory, protože investovat do osidlování a využívání místa, které najdete o mnoho let později, než by bylo vhodné, to není nic lákavého.

190

Odpovědět

+komunardDiky za info, poucilo me vice nez samotne video. Ja si vlivem filmu o piratech myslel, ze k dobre navigaci stacil sextant s kompasem, ale asi to opravdu nebylo nejpresnejsi.

150

Odpovědět

Já tedy jím vždy, když mám hlad.

373

Odpovědět

Technologie je zbraň dvousečná...na jednu stranu nás osvobozuje, současně nás ale svazuje

3710

Odpovědět

Jeziskote, jak tě technologie svazuje? :O

57

Odpovědět

+eXeKdyž mu ve farmville vyroste kukuřice tak musí všeho nechat a jít sklízet aby se nezkazila...

490

Odpovědět

Video by se mělo jmenovat Stručnější historie času, protože je to parafrázováný název knihy od Stephena Hawkinga, která byla právě "stručná" ;-)

300

Odpovědět

Ok, opravila jsem to, ale nevím, jestli to až tak pomůže: http://knihy.abz.cz/prodej/strucnejsi-historie-casu. Člověk si asi nevybere. :)

200

Odpovědět

Stephen napsal dvě knihy s tímto tématem - Stručná historie času (A brief history of time), kterou pak aktualizoval a trochu upravil a zjednodušil a vydal jako Stručnější historii času (A briefer history of time). Četla (a mám doma) jsem tu starší verzi a je to pecka. Dozvíte se něco nejen o časoprostoru, černých dírách atd., ale i o Stephenově životě, neboť je to taky trochu autobiografie. Velice doporučuji.

70