84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:97
Počet zobrazení:7 741

Technologie 3D tisku nezůstává zdaleka jen u polymerních materiálů, tisknout se dnes dá i sklo nebo například beton.

Přepis titulků

Technologie se v dnešní době posunuje dopředu mílovými kroky. - Právě se díváte na 3D tiskárnu. - A co tiskne? Zrovna tiskne dům. V pozadí můžete vidět lidi, kteří vám dají představu o jeho velikosti a místo plastu využívá beton. - To je šílené... - Jak dlouho to trvá? Proces tisku zabere asi 100 hodin na tento dům, který má asi 140 metrů čtverečních, postavili jej na Filipínách a je součástí hotelu Lewis Grand.

Stane se z něj párty vila. Majitel hotelu se zajímá o technologii a myslí si, že je to dobrý způsob, jak ji vyzkoušet. Občas museli tisk přerušit, aby zavedli potrubí a kabeláž. Nejlepší na tom jsou ty zkroucené sloupy. To bude hlavní využití, doma si můžeš udělat návrh, a pak jenom zmáčkneš čudlík. - Přesně tak, tady vidíš plány domu. - Je to jenom samotný beton. Je nějak vyztužený a dokáže odolávat počasí? Říkají, že jej postavili tak, aby vydržel i hurikány a tornáda.

Beton byl armován ocelovými pruty a dalšími výztužemi v průběhu tisku. Jsme pořád jenom na počátku s touto technologii tisknutí domů, ale dokázali, že by to mohlo fungovat. Celkově byla samotná stavba rychlá, ale trvalo několik měsíců sestavit na místě tiskárnu a její konstrukci a zařídit její zásobování betonem. Takže nestačí jen přivést někam tiskárnu a zmáčknout tlačítko, ale už se na tom pracuje... Překlad: muezli www.videacesky.cz

Komentáře (25)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Já bych v tom problém neviděl . Ten tisk udělá spíš ztracené bednění. Vložíte armaturu a zalejete betonem, nebo vyplníte nějakými pěnami. Zrovna tak se dá tisknout i tepelná izolace, která by šla vstřikovat, nebo zafoukávat do předtisknutých komor atd ... ty možnosti tam jsou.

30

Odpovědět

Typický zástupce trendu Industry 4.0.

Probral jsem to se známým, posuzovatelem státních stavebních zakázek z ČVUT. Ve zkratce:
- výztuže,
- izolace,
- zrání,
- materiál...

Quid pro quo. To je zřejmě důvod proč to bude jenom "párty house" -- protože dlouhodobě bydlet by se v tom nedalo. Nicméně, je to začátek. Všechno, co kolem sebe máme, vzniklo původně jako nápad a šlo přes pěknou řádku pokusů a omylů.

43

Odpovědět

Proč? Z jakýho důvodu by se to nedalo používat i jako RD? Industry 4.0 je pouze zdokonalování toho co máme, robotizací sice přijde mnoho lidí o práci, ale to přišlo i v počátcích kdy lidi už nemuseli rýt pole ručně. Nejdražší je výztuž to ano, ale i na klasický domy ti vystačí jen v oblasti věnců, stropů a překladů. A lze ho kombinovat a používat tak, aby tato stavba splňovala všechny požadavky.

20

Odpovědět

+AlennTím bylo myšleno *zatím*, za současného stavu. Je to experiment, musí se vychytat mouchy. První tajfun a zemětřesení ukáže víc.

20

Odpovědět

+WolfikTakový věci už se nestaví pokus omyl, ale předchází ho řada výpočtů, který zohledňujou i ten tvůj tajfun.

20

Odpovědět

Zednici ale k***a nebudou mit co zrat.

52

Odpovědět

Popravde (aspoň na Slovensku) ich už moc nie je a nikomu sa to nechce robiť.

51

Odpovědět

ehm :) Je p***l sledovať technologických nadržancov, ktorý v živote nepostavili ani vlastný ?***k, obhajovať toto zbytočné prerastené cncčko. Existuje hromada iných možností ako staviať efektívne a bez obsluhy... Táto obluda k nim rozhodne nepatrí.

611

Odpovědět

To je aspoň komment!! Správný chlap kašle na argumenty, či nějaké vysvětlení svých tezí. Ne že by ty efektivní řešení aspoň zmínil, prostě tu jsou a jsou daleko lepší než tahle blbost. To je ono, joo...

40

Odpovědět

„Párty vila“.

60

Odpovědět

SEX DUNGEON

90

Odpovědět

Ty zaoblené rohy se mi líbí. Někdo tady psal že stroji nemusíš platit mzdu, pojištění,atd a pracuje 24/7. A co když si najmu za pár pěnez nějakého umpalumpu co mi to postaví? V Dubaji takhle mají najaté Indy a tak.

41

Odpovědět

Myslím že za peníze co bude stát nějakej technik nebo dva co to budou obsluhovat, budeš mít ty umpalumpy 4. :D

30

Odpovědět

Bydlet bych v tom teda nechtěl ani v létě, natožpak v zimě.

20

Odpovědět

za nekolik mesicu se da v pohode postavit hruba stavba, nejak nechapu vyuziti tohoto vynalezu.

313

Odpovědět

Zkusím ti informace z videa zjednodušit: 1. jedná se o prvotní zkoušky; 2. samotný tisk zabere asi 100 hodin, což je mnohem mín než několik měsíců trvající hrubá stavba; 3. během tisku se dělaly přestávky kvůli zavádění potrubí, army atd.; 4. momentálně nejvíc času zabere logistika celého tisku domu, 5. trojrozměrný tisk se už dnes neomezuje pouze na plast, 6. technologický pokrok stále pokračuje.

321

Odpovědět

Jenže jim to netrvalo několik měsíců, ale 100h (tisk)
Když někdo pracuje 8h denně celý měsíc tak to je cca 160h krát několik měsíců, to je více času. Navíc stroji nemusíš platit mzdu, zdravotní, sociální a pracuje 24/7

03

Odpovědět

Jeste ze jsi nam to rekl blbecku, ted se pekne vrat do sve sluje a neobtezuj svuj neandrtalsky mozecek s pochopenim moderniho sveta a jeho technologii.

57

Odpovědět

+The GGJestli "mozeček" myslíš jako zdrobnělinu tak neandrtálci měli celkem velkej mozek a pokud myslíš mozeček jako mozeček tak ani ten tvůj ani ten jeho nemá ani ponětí o co tady jde.

62

Odpovědět

+The GGmyslim, ze blbecek se ozval. Vsude si z tebe akorat vsichni delaji p***l, ale na internetu, tam jsi hrdina :D No jo, kdyz nikdo neumi nic vytvorit, tak musi nadavat ostatnim, aby si pripadal lepsi. Je mi te spis lito nez aby me to nastvalo.

04

Odpovědět

Ve videu je řečeno pár kravin, které tady někteří přejímají. Vidíte tam někdo výztuž? Konstrukcí neprochází žádná verikální a smyková výztuž. Čase 0:52 je vidět pár vykukujících drátů, pokud tohle má být výztuž, tak je to výsměch tomu, co tam správně má být (i vzhledem k oné proklamaci, že dům má vydržet tornádo). Nevydrží, je to na úrovni montované dřevostavby, kterou vezme první vichřice.
Beton je pravděpodobně prošpikován plastifikátory, aby po nanesení držel lépe tvar a neroztékal se. To může mít i své nevýhody, protože je upravena i doba zrání betonu na úkor jeho křehkosti a pevnosti v tlaku.
Obecně vidím i problém v nanášení po jednotlivých vrstvách. Ano, je to sice krásná ukázka velkoformátového 3D tisku, ale vrstva za vrstvou polozavlhlého betonu vytváří nekonečné tzv. pracovní spáry. Není to sice úplně to samé, jako rozdělená betonáž po jednotlivých záběrech s technologickou přestávkou, ale v tomto případě nejsou spáry nijak ošetřovány. Vzhledem k absenci výztuže bude všude plno smrštovacích trhlin a později i smykových... stavba bude chcát jak cedník a uvnitř se bude držet vlhkost.
Rozumím tomu, že to je ještě v plenkách a rozumím i zdejším argumentům, že se technologie ještě vyvíjí. Ale rád bych tu trochu přibrzdil entuziasmus některých jedinců, kteří v tom spatřují budoucnost, která spíše leží v 3D tisku jednotlivých stavebních prvků, tvárnic, prefabrikátů. Samotnou stavbu 3D tiskárna pravděpodobně nikdy (alespoň ne v dohledné době) nenahradí, protože se překvapivě jedná o trochu komplexnější činnost, než 3D tisk plastových polotovarů.

162

Odpovědět

+DereckHele, a nevyřeší se to třeba tím, že se to ještě tím betonem vyleje? Nemám nejmenší tušení, jak tohle funguje, ale ty zjevně jo, tak by mě to zajímalo...

60

Odpovědět

+DereckPodle mého názoru se veškerá výztuž bude vkládat právě do těch mezer mezi tou tenkou "skořápkou" a následně se to v podstatě jenom jako forma vyleje betonem. Je to v podstatě takový stavění naopak- nejdřív uděláš omítku, pak potrubí, rozvody a výztuhy a nakonec doděláš hrubou zeď. Ale jestli se pletu tak mě zabrzdi, odborník jsi tu ty :)

110

Odpovědět

+Dereck"stavba bude chcát jak cedník a uvnitř se bude držet vlhkost." A na to vše jsi přišel jak? Ve videu je ukázána jen hrubá stavba nic víc. Pokud jsi viděl nějaké jiné komplexnější video tak sem sním.

11

Odpovědět

Zde to použili spíše jako zajímavost. Už jsem viděl jiné video, kde pomocí toho stavěli. Tam ale ve výrobní hale tiskli jednotlivé bloky domu, které na místě následně spojili dohromady. Výhoda teda je že v hodně krátkém čase postavíte barák, který by jste jinak s pomocí např. KB-bloků stavěl velmi dlouho.

20