Proč v Číně klesá populaceVox
V Číně rapidně ubývá populace – proč se to děje a jak tomu zabránit, pokud to je vůbec možné?
V Číně rapidně ubývá populace – proč se to děje a jak tomu zabránit, pokud to je vůbec možné?
Dnešní video je ze samého srdce Velké Británie, odehrává se u ikonického mostu Tower Bridge. Tom dostane příležitost most zdvihnout, aby pod ním mohla proplout plachetnice. Podívejte se, jak to v takové situaci na Temži funguje.
Temné vzorce (dark patterns) jsou taktiky v UX designu, které manipulují uživatele k úkonům, jež často nejsou v jejich zájmu. Dejte nám v komentářích vědět, kde jste na ně narazili, abychom si na ně mohli dát pozor. Bonus: O temných vzorcích vydala zajímavý článek Lenka Stawarczyk: Temné vzory v marketingu. Stojí nám to za to?
Máme tu další video od Normana, který se tentokrát zaměří na úskalí prvního rande.
V roce 2018 došlo k nečekané situaci – kvůli politickým sporům mezi Srbskem a Kosovem se hodiny v běžných domácích spotřebičích v kontinentální Evropě začaly o několik minut zpožďovat, kdežto v Británii dál běžely přesně na čas. Tom vám v tomto videu s oprávněnou dávkou britského patriotismu vysvětlí, jak se to mohlo stát.
Cítíte se zahlcení nikdy nekončícím seznamem úkolů? Nejste v tom sami. Dr. Ned Hallowell, autor mnoha knih a odborník na ADHD, přichází na Marie TV s tipy, jak „vypnout okolní hluk“ a zaměřit se na to, co je opravdu důležité. Poznámky k překladu: ADD (Attention Deficit Disorder) – porucha pozornosti bez hyperaktivity. Jedinci, kteří trpí touto poruchou, bývají často zasnění, nereagují na podněty, obtížně se soustředí, pokud je téma nezajímá nebo pokud mají být soustředění delší dobu. Lidé trpící ADD se při soustředění velmi rychle nechají vyrušit jiným podnětem, mají potíže s dokončováním zadaných úkolů. ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) – porucha pozornosti s hyperaktivitou.
Jak poznáte obrázek, který vygenerovala umělá inteligence? Často podle rukou, které vypadají… no prostě divně. Proč tomu tak je a co bude potřeba ke zlepšení? P. S.: Video je trošku starší (prosinec 2023), ale když si zadání zkusíte vygenerovat dnes, některé výsledky vás možná překvapí.
Tohle zařízení už na první pohled nevypadá jako běžný supermarket, je totiž uzpůsobené pro roboty. Plní ale stejnou funkci. Lidé si objednají potraviny na internetu a dostanou je o několik hodin později zabalené přímo domů. Tom nahlédne do zákulisí této robotické operace.
Harley musí zachránit své děti z labyrintu krále skřítků, zatímco Deadpool hledá možnost, jak změnit budoucnost. Jenže se ukáže, že není všechno tím, čím se být zdá. Napínavý detektivní příběh jde do předfinále.
S kanálem Vox vám opět přinášíme shrnutí uplynulého roku. Jako loni se tak můžete ohlédnout za tím, co se ve světě událo a které události dominovaly titulkům novin. Vše nejlepší do nového roku, hodně zdraví a pohody přeje tým VideaČesky! Poznámky k překladu (aneb co se nevešlo do titulků): Indie vyhrála světový turnaj v kriketu, čím završila svou nadvládu nad tímto sportem (30. června 2024) Španělsko poráží Anglii 2:1 a vyhrává Euro 2024 (14. července 2024) „Very demure. Very mindful.“ je ze slovníku Gen-Z, více o se o této frázi dočtete na Českém rozhlasu. Syrští povstalci svrhli Asada, který v rámci středovýchodních otřesů uprchl do Ruska (8. prosince 2024) Demokratka Sarah McBride se stala první otevřeně transgender členkou amerického kongresu (11. listopad 2024) Bývalý manžel Gisèle Pelicotové byl shledán vinným ze znásilnění, soudci vynesli rozsudek v historické kauze (19. prosince 2024)
Peníze hýbou světem. Zahýbou i mozkovými závity Philomeny Cunkové, která se bude ptát na pravou podstatu peněz.
Muzikálům se letos daří, a tak se v Saturday Night Live rozhodli, že i Gladiátor si zaslouží lehký remake. Šli byste na něj do kina?
Když Tomovi AI poradila, aby natáčel o britském přistání na Měsíci (které samozřejmě neproběhlo), navedla ho na stopu jiného příběhu. Totiž na prototyp britského skafandru, který měl k cestě na Měsíc posloužit.
Nalaďte se na vánoční vlnu s reklamou od Aldi.
Ve vánočním dílu SNL ve svém studiu dva moderátoři (Mikey Day a Heidi Gardner) přivítají výrobce čokoládových Santů (Adam Driver).
Philomena se vrací s novým speciálem. Už od 2. ledna na Netflixu.
Možná jste si všimli, že si jsou planety v mnoha amerických sci-fi seriálech nápadně podobné. Tom se vydal do Los Angeles, odkud nám vysvětlí, čím je to způsobeno. Poznámka: Zmiňovanou wiki stránku o Vasquez Rocks najdete zde.
Běžný výtah jezdí pouze nahoru a dolů. A na horizontální pohyb máme spoustu jiných prostředků. Ale v Německu se jeden vynálezce rozhodl, že vymyslí výtah, který zvládne jezdit vertikálně i horizontálně.
Počítače jsou všude kolem nás. Vidíme je téměř na každém kroku. Víte ale, kdy a kým byly vynalezeny? Jak fungují a jak budou vypadat v budoucnu? Na to se Philomena bude ptát počítačového experta.
V srpnu 2020 se Tom rozhodl zjistit, zda už nejsevernější území Islandu nezmizelo ve vlnách. Jedná se totiž o ostrůvek, který podléhá intenzivní erozi a podle některých odhadů měl právě do roku 2020 úplně zmizet pod hladinou moře. Cestou vám Tom vysvětlí, proč i na takto malých útesech vystupujících z moře může záležet. Poznámka: Nepodařilo se mi dohledat nejaktuálnější informaci, nicméně měření v roce 2021 ukázalo, že nad vodu ční ještě skalisko o rozloze 20 na 14,5 metru.
Bavila vás neobvyklá vánoční reklama? Máme pro vás pokračování – vyřešení záhady ;-).
Normy Mezinárodní organizace pro standardizaci (ISO) se vztahují na řadu oblastí lidského života. Umožňují snazší porovnávání produktů a služeb po celém světě a možná vás nepřekvapí, že existuje také standard pro uvaření šálku čaje. A Tom vám dnes jako správný Brit ukáže, co ten standard obnáší, jaký šálek čaje je jeho výsledkem, a především vysvětlí, k čemu taková norma ISO neslouží.
Když v jedné anglické rodině zmizí vánoční dezert, je z toho velké pozdvižení. Vyřešíte vánoční záhadu?
Další téma, kterým se bude Philomena zabývat, je evoluce. Jak Charlese Darwina napadla myšlenka evoluce? Opravdu jsme všichni byli opicemi?
Věděli jste, že větrné elektrárny mají nouzový východ? Tom si v dnešním videu na jednu větrnou elektrárnu vyleze a potom ji nouzovým východem opustí. A při tom všem vám spolu se zaměstnancem firmy EWT vysvětlí, jaká všechna bezpečnostní opatření jsou při opravách větrných elektráren a jejich turbín potřeba.
V dalším díle se Philomena Cunková podívá na zoubek fenoménu, který sužuje lidstvo od nepaměti. Vysvětlí, co je to zločin, proč potřebujeme policii a proč policie potřebuje zločince.
Na západě Skotska navštívil Tom letiště, kde lze přistávat teprve tehdy, kdy opadne příliv. Jako ranvej tam totiž slouží pláž. Poznámka: CAA je zkratka pro Civil Aviation Authority, což je britský úřad pro letectví, který zajišťuje bezpečnost letového provozu a reguluje využívání vzdušného prostoru.
Záliv Fundy na východním pobřeží Kanady se může chlubit jedním z nejvyšších přílivů na světě. Tento přírodní úkaz tu každých 12 hodin s nezměrnou energií hrne vodu proti proudu řeky, aby v polovině cyklu vlna zase opadla. Kdyby se nám podařilo tuto energii zachytit, znamenalo by to spolehlivý obnovitelný zdroj elektřiny. Samozřejmě to ale má své problémy a Tom vám vysvětlí, proč zatím pokusy selhaly.
Herečka Diane Morgan vystupuje pod pseudonymem Philomena Cunková v několika sériích zinscenovaných „dokumentárních“ pořadů, tzv. mockumentary. V první epizodě série Chvíle plné úžasu si Philomena položí velkou otázku: Co je to čas? Kde se vzal a jak se dostal do mých hodinek?