10 neetických medicínských experimentů

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:400
Počet zobrazení:5 520
Medicína se vždy snaží získat nové poznatky, ale musí se stále držet určitých etických kodexů. Avšak co se stane, když se někdo rozhodne jich nedržet? Poznámka: Ač se to může zdát zarážející, tak mnoho ze strůjců těchto experimentů nebylo nikdy nijak přísně potrestáno. Mnoho nacistických lékařů bylo neformálně omilostněno poté, co své poznatky předali spojencům, stejně tak celá Jednotka 731 získala po válce imunitu, výměnou za odevzdání svých výzkumných poznatků Američanům.

Přepis titulků

10 neetických medicínských experimentů Projekt MKULTRA byl výzkum CIA o změnách chování. Ilegální výzkum CIA o kontrole mysli. Účastníkům bylo tajně podáno LSD, což vedlo k duševnímu zhroucení. Stanfordský vězeňský experiment Subjekty byly umístěny do falešného vězení a rozděleny na vězně a dozorce. Zastaveno po 6 dnech kvůli brutálnímu psychologickému teroru strážců. Studium příšer Experiment o koktání, kde byli sirotci zesměšňováni kvůli vadě řeči.

Vznikl u nich celoživotní odpor k mluvení. Lidem byla násilím vytvořena závislost na morfinu a zkoumali se abstinenční příznaky. Záměrem CIA bylo vytvořit nemyslící lidské loutky. Experimenty v Porton Down Nejdéle běžící série testů chemických zbraní na lidech. Látky jako sarin byly testovány na více než 200 000 lidech.

Téměř 400 afroameričanů se syfilisem nebylo po 40 let léčeno. Většina kvůli odepření léčby zemřela. Obyvatelé Marshallových ostrovů byli vystaveni americkým jaderným testům. Američtí vědci toho využili ke zkoumání následků nemoci z ozáření. Severokorejské lékařské experimenty Vězni jsou podrobováni chemickým testům v plynových komorách. Studenti medicíny se údajně učí na pacientech bez anestezie. Jednotka 731 Jednotka experimentovala s biologickými zbraněmi na 10 000 lidech ročně.

Testy zahrnovali vivisekci, testy biologických zbraní a vystavení smrtelné změně tlaku. Nacistické lékařské experimenty Nacistické experimenty na vězních byly brutální a rozsáhlé. Násilná sterilizace, amputace a testy bojových plynů byly běžné. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (119)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Objektivita: 2/10
Zajímavost: 8/10
Provedení: 2/10
Přínos: 1/10
Výsledek: Odpad... Autoři by si napřed měli něco o situaci zjistit a pak až tvořit rádoby "převratná videa, která mají odhalit druhou tvář světa".
Když tohle pustíte někomu kdo neví, o čem je řeč a nečte komentáře, bude na světě o vola víc. Promiňte, ale aspoň do poznámek bych napsal, že údaje uvedené ve videu jsou nepřesné/zkreslené/nekompletní a je potřeba si vše dohledat z vlastní iniciativy.

20

Odpovědět

No, nevím, třeba u Standfordského experimentu ve věznici byli všichni s podmínkami seznámeni, věděli všechny rizika a ještě dostali slušně zaplaceno. navíc měli možnost experiment sami ukončit a peníze by dostali v plné výši i tak, jen nechtěli, a nikdo z nich neměl trvalé následky.. od tohoto okamžiku se můj názor na objektivitu těchto videí mění, protože se to potom podobá zprávám na TV Nova, kde se snaží lidi jen upoutat přikreslováním.

231

Odpovědět

Stenford bol ale psychologický experiment a aj tak ho museli ukončiť predčasne. S tou objektivitou v podstate súhlasím, trebárs v prípade Stenfordu je najlepšie zistiť si Zimbardov oficiálny postoj, nielen pozerať filmy.

220

Odpovědět

1:30 => špatně napsaná číslovka, ne 200 000 ale 20 000! btw.: Dobře situovaná a zajímavá videa, díky :)

190

Odpovědět

To je hrozný.. :( jen se ptám - proč ?

192

Odpovědět

Proč? Jednoduchá odpověď: "Protože k tomu člověk k tomu dostal možnost"
Viz právě ten Standfordský experiment. Stejní lidé, žádní vězni co nic neudělali, a přesto se normální pracující občani dopouští lynčování jiných slušných lidí.
Nakonec i nacismus je to samé. Všechno se dnes svádí na Hitlera, ale pravda je taková, že těch lidí co dělali svinstva byly mraky a dělali to dobrovolně. I samotní židé vraždili ostatní jen pro pár dnů navíc, přestože věděli, že do toho plynu stejně půjdou. A jen málo z nich se to pokusilo sabotovat.
Lidi jsou uvnitř zvířata, pokud dostanou moc a příležitost k tomu to uskutečnit.

10

Odpovědět

Je tos složité....jak tady někdo níže psal, 1000 lidí za cenu 6 miliard stojí...ale myslím, že je možné sehnat stejný počet dobrovolníků;) Dobrovolníků a sebevrahů je dost na to aby se tyto experimenty mohly dělat tak či tak.

186

Odpovědět

Myslíš že by se někdo nechal dobrovolně ozářit ?

183

Odpovědět

+bulosheBudeš se divit ale ano...takový své právní blázní by se našly;) Někteří jsou prostě cvoci, a jiní to chtějí udělat pro procit, že pomůžou dalším lidem...Ale našly by se;)

181

Odpovědět

Tak si říkám že snaha USA vymýt mozek každému, se jim podařila protože komenty typu byla válka, nebo pokrok. Pan Mengele přispěl opravdu svými experimenty vědě. Co už tady neuvádíte je, že množství experimentu těch pro vědu přínosných by jste na prstech napočítaly. Zbytek byl nesmyslný a hodně šílený. Na obranu Standfordského experimentu, opravdu nikdo nepočítal s tím, že se lidé budou chovat tak zrůdně. Nejvíce ale zamrzí že, skoro žádný s těchto ,,geniu" nebyl patřičně potrestán, nebo mu nebyl odebrán titul za nedodržení Hyppokratovy přísahy.

195

Odpovědět

Tak se mi zdá, že je skoro zajímavější si přečíst ty komenty pod videem, než sledování. Tím neříkám, že video zajímavé není, ba naopak..

181

Odpovědět

To máš pravdu.

00

Odpovědět

Tak experimenty na zviatech nezaruči, že budou mit stejne učinky i na lidech , proto by se měli dělat pokusy na lidech
Vrahove a zločinci kteří si akorát uživaji luxusu ve vězeni by byli aspon k něčemu užiteční.

1810

Odpovědět

no jo, když tak vidím v čem si žije Breivik....

185

Odpovědět

Experimenty? Ne, tohle byla jen propracovaná verze mučení. Malá ukázka z repertoáru jednotky 731. Představte si kruh. V jeho středu je umístěna nádoba a od ní v různých vzdálenostech umístěny kůly. Ona nádoba obsahuje například sněť slezinnou a ke kůlům jsou připoutáni lidé. Polena, jak byly oběti této procedury označováni jejími strůjci, měly štěstí, pokud zemřely, jinak je čekala pitva zaživa. Část ostatků zemřelých vlivem sněti, tyfu atd. byla uložena pod ulice Tokia.

Mengeleho procedury neměly žádné racionální odůvodnění a ani výsledky. Pozorování výsledků jaderných útoků či pokusů, které zasáhly obyvatelstvo, stejně nedokázaly objasnit, zda má radioaktivní záření účinky stochastické nebo deterministické.

Tedy lidstvo musí jasně vymezit linii v písku, která by se neměla nikdy překročit. Ale k tomu, stejně jako ke světovému míru, nikdy nedojde.

P.S. Výzkum kmenových buněk již dávno zase běží(stačí se podívat, kdo letos získal Nobelovu cenu za medicínu). Není nutné k nim používat embryonální buňky. Klonování savců je neuvěřitelně náročné a už s Dolly to bylo na mnoho pokusů a výsledek přesto nebyl perfektní.

A vědci si také neužívají testování na zvířatech. Jednak to povětšinou není parta sadistů, kteří mají božský komplex, ale přímé testy na lidech by jim asi neprošly(přeci jen se lépe vysvětluje parta mrtvých potkanů či prasat, než puberťačky s anafylaktickým šokem na neotestovanou rtěnku). Taky je to u zásadních výzkumů, kde je nutno používat primátů, značně finančně náročné.

201

Odpovědět

Mengele: Chirurgická sterilizace, vylepšení technik amputace, výzkum skutečných rozdílů dvojčat, pitva zaživa (teď na to máme ultrazvuk, tehdá se jinak dovnitř podívat nemohl) a širší pochopení fungování těla. Ano, metody to byly drastické. Ano, k etice to mělo daleko. Ale jeho výzkum posunul medicínu ať se ti to líbí nebo ne. Dějiny píší vítězové a oficiálně se k tomu asi těžko tehdy někdo přiznal, ale Mengeleho práce žije dál.

2021

Odpovědět

+ChristopherUpřímně mě zaráží, proč má christopherův komentář tolik palců dolu. Řekl jen fakta, ta ze své podstaty nejdou dobrá ani zlá. A pokud by někdo nesouhlasil s fakty, jistě by to napsal do komentáře. Christopher řekl:
1. že mengeleho experimenty měli racionální důvod. Což je fakt!
Mimo jiné zkoušel jak nejlépe, lečit podchlezení. Lidským teplem, přikrývkou, hození do vařicí vody.
2. že to bylo drastické a k etice to mělo daleko. Další fakt!
Neobhajuje to, jen říká fakta.
3. že posunul medicínu o pořádný kus dál. Další fakt!
Může se nám nelíbit, jakými metodami toho dosáhl, ale nic s tím neuděláme. Prostě to tak je! přijde mi hloupé popírat fakta jen proto, že se nám nelíbí. Schvalovat to nesíme, ale popírat taky ne.

2111

Odpovědět

Během druhé světové války se děly v oblasti medicíny značné pokroky. Například se zjistilo, proč krevní skupina 0 nemůže být univerzálním dárcem, ikdyž tento blábol vyletí i v dnešní době z úst tak renomovaného lékaře jako je Pirk. Ano, tenhle pokus stál stovky možná tisíce mužů život, ale díky nim už se tohle nebude opakovat.

Oproti tomu Mengeleho pokusy nebyly ničím podloženy, ničeho nedosáhly a měli jen zajistit dostatečný přísun vojáků. Ale ano dostal se do učebnic - Jak se studie dělat nemá. Obhajovat jeho pokusy na jakékoliv úrovni hraničí s obhajováním upalování čarodějnic. Pokud nic jiného pak ODCITOVANÁ Wiki pomůže: "Nikdy jsem nepřijmul fakt, že sám Mengele věřil, že dělal skutečný výzkum. Ne z nedbalého způsobu, kterým ho prováděl. Jenom zakoušel moc. Mengele provozoval zabíjecí podnik. Větší operace byly prováděny bez umrtvení. Jednou jsem byl svědkem operace žaludku, Mengele odstraňoval kusy z žaludku, ale bez žádného umrtvení. Jindy to bylo srdce, které bylo odstraněno, opět bez umrtvení. Bylo to strašné. Mengele byl doktor, který se zbláznil kvůli moci, kterou dostal." ~vězeň Alex Dekel

Co je pro mě nepochopitelné, je to, že tolik lidí bez bazálních znalostí medicíny, genetiky a dalších oborů, jej obhajuje. Snad i pětileté dítě ví, že jeho jméno je spojeno s termínem "Anděl smrti". A ano, vím že panuje všeobecná skepse k tomu, co nám média předkladájí, ale když už si vyhledávám vlastní fakta, tak to aspoň udělám pořádně. Jeho výzkum nebyl nic mystického a ani zde není žádné spiknutí žido-zednářských lékařů, které by odmítalo a zatajovalo převratné výsledky jeho pokusů. Jen ničeho, kromě nesmyslné, trýznivé a bolestivé smrti jeho obětí, nedosáhl.

Jen upřesním, že operace v oblasti dutiny břišní(a nebavíme se o laparoskopické) je společně s fantomovou bolestí po amputaci ta nejkrutější bolest, jakou pacienti popisují. U vivisekce naštěstí oběti omdlévaly hned při začátku řezu T.
A to motaní s tím, že odhalil, kolik toho lidská pokožka snese. Tohle se ví již od počátku 20. století - 300 stupňů Celsia po dobu 2 vteřin nepřinese trvalé poškození.
Podmínky nebyly ani zdaleka aseptické, natožpak provádění sterilizace nástrojů - parní přetlaková sterilizace byl luxus, horkovzdušná má své značné problémy a radiační/plazmová ještě neexistovala. Chemickou cestou je možno dosáhnout jen dezinfekce.

Pokud ovšem má někdo relevatní zdroje, tvrdící opak, tak si o nich velice rád přečtu v nějakém impaktovaném časopise :)

201

Odpovědět

+Splatwastnajlepsi prispevok diskusie. Dakujem

191

Odpovědět

+SplatwastHele jak je to s tou nulou. To mne zajímá, celý život jsem byl přesvědčen, že jsem univerzální dárce (skoro kvůli Rh+) a ona to není pravda?
Jinak pámbu zaplať za konečně erudovaný a věcný příspěvek...

180

Odpovědět

+Splatwastvevrac: nas ucili tak, ze 0 je sice univerzalny darca, ale pokial sa to da kazdy dostane svoju skupinu. 0 ma totiz protilatky proti erytrocytom A aj B.

180

Odpovědět

+SplatwastCož to jo, ale že má protilátky na A i B znamená, že 0 nemůže přijímat ani A ani B. Stejně tak, že je lepší správná skupina je myslím jasné, ale i tak by v nouzi měl nulka postačit ne?

180

Odpovědět

+Splatwasterytrocyty 0 nemaju nijaky antigen ktory by mohol zreagovat s protilatkami v sere obdarovaneho a teda sa neznicia. Ale serum krvnej konzervy moze reagovat s erytrocytmi obdarovaneho.

180

Odpovědět

+SplatwastJe to tak jak říká kaphibarka, ale tenhle problém je ještě rozsáhlejší. Zkusím podat velmi zrychlené vysvětlení.

Problém je ten, že když se smíchá krevní skupina A a B, tak dojde ke zcela zjevnému shlukování(aglutinaci) vzorků krve. To se ale při smíchání s krevní skupinou 0 tak zjevně neděje. Shlukování se ověřuje pomocí tzv. křížového testu.

Během operací v průběhu 2. světové války byli lékaři nuceni, vzhledem k masivní ztrátě krve vlivem traumatických poranění, podávat pacientům velké objemy krevní náhrady. Vzhledem k všeobecnému nedostatku krve a zásob(krystaloidních roztoků(z koloidních byla k dispozici jen želatina, která nebyla příliš vhodná a dextran byl vyvinut až dva roky po skončení 2. svět.)) si lékaři museli často vystačit s tím, že podávali krevní skupinu 0. Ovšem jejich pacienti přesto umírali z ne zcela jasných příčin. Shlukování totiž při smíchání krevní skupiny 0 s jinou krev. skupinou probíhá až na úrovni kapilár(velmi velmi drobné cévky). Pokud takto dodali pacientovi velké množství, došlo k uzavření velkého množství kapilár a tak docházelo k selhání výměny krevních plynů v plicích.

Tedy relativně podat "malé" množství krevní skupiny 0(Rh-) jiné krevní skupině není žádný problém, ale nelze jí plně nahrazovat krevní ztráty v řádech litrů.

Rh faktor je ještě složitější než systém AB0 a je důležitý zejména pro ženy. Pokud má matka a otec rozdílné Rh faktory, tak při druhém těhotenství může dojít k silné poporodní žloutence u novorozence.

190

Odpovědět

+Splatwastsplatwast: zase to bolo zaujimavy prispevok.

190

Odpovědět

+SplatwastVtipný jak nějaký vězeň může zpochybňovat něčí výzkum a samotného člověka když o tom nic nevím a ještě stavět na téhle domněnce nebo spíš pocitu nějaký závěry.... nejstupidnější argument všech dob ;)

193

Odpovědět

Upřímně mě zaráží, proč má christopherův komentář tolik palců dolu. Řekl jen fakta, ta ze své podstaty nejdou dobrá ani zlá. A pokud by někdo nesouhlasil s fakty, jistě by to napsal do komentáře. Christopher řekl:
1. že mengeleho experimenty měli racionální důvod. Což je fakt!
Mimo jiné zkoušel jak nejlépe, lečit podchlezení. Lidským teplem, přikrývkou, hození do vařicí vody.
2. že to bylo drastické a k etice to mělo daleko. Další fakt!
Neobhajuje to, jen říká fakta.
3. že posunul medicínu o pořádný kus dál. Další fakt!

Očividně jsi nečetl závěry jeho tak zvaného výzkumu. Fakta o kterých mluvíš jsou pohádky. Jeho experimenty měli hodně daleko k řádnému vědeckému výzkumu.

00

Odpovědět

Tydle svinstva by se měli dělat veřejně. Dobrovolníci by se určitě našli.

Etické, neetické. Nebýt některých umělých zábran převážně ze strany církevních představitelů, tak by mohla být medicína daleko dál. Zbytečně se brzdí pokrok.

Např klonování lidí, tolik užitečného by mohlo vzejít, kdyby došlo k deregulaci pokusů s kmenovými buňkami a umožnil se naklonovat kompletní člověk.

1824

Odpovědět

Úplně žasnu, kolik je tady na diskusi lidí, kteří jsou naprosto mimo morálku a etiku...

1810

Odpovědět

Čo si to my ĽUDIA navzájom robíme!!!!! Nemám slov...

184

Odpovědět

keď tak čítam dikusiu, tak ma to nepriamo ešte viac utvrdilo v tom aký je M*A*S*H famózny seriál

185

Odpovědět

mám rád takéto videá, ktoré vás nenásilnou formou (nie fyzicky násilnou) nechajú po konci premýšľať
PS.: tá hudba sa mi vážne dostala pod kožu, nevie niekto odkiaľ to je?

186

Další
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK