10 nejjedovatějších jedů

Thumbnail play icon
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:665
Počet zobrazení:11 768
Jaké jsou ty nejjedovatější jedy? Tu samou otázku si položili autoři All Time 10s a vytvořili toto video.

Přepis titulků

Deset nejjedovatějších jedů Číslo 10 Kyanid Smrtelná dávka zabije člověka za minutu. Kyanovodík (cyklon B) byl používán při holokaustu. Číslo 9 Antrax Vdechnutí spór může zabít až 90 % infikovaných.

Smrt přichází do týdne. Číslo 8 Sarin Jedno vdechnutí tohoto nervového plynu způsobí smrt za 60 vteřin. Byl použit při teroristických útocích v tokijském metru roku 1995. Číslo 7 Amatoxiny Nacházejí se v jedovatých houbách, především v muchomůrce zelené.

Smrt přichází po několika dnech a může ji způsobit jediná houba. Číslo 6 Strychnin Vysoká dávka způsobí selhání dýchání a mozkovou smrt za 30 minut. Nachází se v kůře a semenech kulčiby dávivé. Číslo 5 Rtuť Jedna kapka na lidské ruce může být smrtelná.

Louže o velikosti 3 čajových lžiček už vyžaduje zásah chemické jednotky. Číslo 4 Tetrodotoxin Silný mořský neurotoxin, spojovaný s rybami z čeledi čtverzubcovitých. Smrt nastává běžně do 4 až 6 hodin. Číslo 3 Ricin Dávka velká jako zrnko soli dokáže zabít dospělého člověka.

Jedná se o nejjedovatější toxin získávaný z rostlin. Číslo 2 VX Nejjedovatější nerovový plyn, který byl kdy vytvořen. I malá kapička vstřebaná kůží může být smrtelná. Číslo 1 Botulotoxin Jediná čajová lžička může zabít miliony lidí.

Malá množství jsou používána v kosmetice, např. při botoxu. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (92)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ricin? Blbost, každej přece ví, že je to jen drsnější projímadlo =oD Je to pravda, říkal to přece Zeman a ten nikdy nelže! =oP

20

Odpovědět

Ricin používám běžně na vaření. Dobře se na tom dělaj řízky.

00

Odpovědět

No vzhledem k tomu kolik lidí si z toho řídce nadělalo do textilu měl vlastně pravdu.

10

Odpovědět

Zeman nelže, ale občas se plete a zaměňuje https://cs.wikipedia.org/wiki/Ricin
a Ricinový olej

00

Odpovědět

Sakra, docela by mě zajímalo, jaký jed je v Portalu a Portalu 2... :D
Jelikož pojem "neurotoxin" je celkem obecný, označuje jen to, že napadá nervový systém...

180

Odpovědět

Ta rtuť je blbost, rozbil sem teploměr a několik rtuťovejch kuliček sem měl na ruce -> hovno z toho.

2116

Odpovědět

Tak si zkus někde sehnat čistou rtuť a dej si pár kuliček na ruku a pak už mi neodpovíš na tenhle komentář :D

241

Odpovědět

+KileKapalná rtuť (ty kuličky) IMHO nejsou samy o sobě jedovaté, ale co je opravdu jedovaté jsou rtuťové výpary, no a i ty kuličky se při pokojové teplotě v malé míře vypařují, takže nepřímo jsou jedovaté též. Opravte mě někdo, jestli si to vykládám špatně, žil jsem s tím, že je to tak.

260

Odpovědět

hudba se jmenuje occult dub - bob bradley

192

Odpovědět

To je pravda, že tam chybí šípový jed Kuráre! Náš profesor na "análu" z něj byl nejvíc hotovej, zmínil ho při každé příležitosti :D Takže si ho pamatuju dokonale! :D

203

Odpovědět

Kuráre tam je. Jedem pralesniček z čeledi dendrobatoe je batrachotoxin a patří to trojky nejprudších jedů.

10

Odpovědět

Naprosto špatné video, chybí jed z šípových žab, rtuť je jen mírně jedovatá, a botulotoxin je pravdivě nejjedovatější. Na zabití člověka stačí pár pikogramů na kilogram váhy a je mrtvý. Ale je potřeba ho pozřít nebo nějak dostat do těla. Je znám taky jako klobásový jed, protože ho vytvářejí bakterie v mase bez přístupu vzduchu (známá aféra se supermarkety).

182

Odpovědět

stále keď dám fállscreen, ukazuje mi len ľavú hornú časť videa v ľavej dolnej časti mojej obrazovky :/

181

Odpovědět

Všichni se ponosujete na to jak je to video dezinformacni a z prispevku co tady ctu vidim, ze vsichni vite o dane problematice vic tak se spojte a natocte vlastni video ktere to vsechno napravi. Pro cloveka ktery videl chemii naposled na zakladce je informaci v tom videu az az...

205

Odpovědět

tohle super populární extrémní bezva video s napínací hudbou mě teda spíš popudilo. Nevím, jak jako řešili tu toxicitu, nevím, kde vzali, že elementrární rtuť je takhle toxická (pamatuju si, jak nás ve výzkumáku nechávali, ať si strčíme prst do zkumavky plné rtuti, abychom pochopili, že to tak není- a vida, všichni žijeme).
Nechápu, jak někdo může udělat video, které neříká pravdu!

196

Odpovědět

Spis je to tim ze jsi uplne blba a nechapes to :) A ne ze to neni pravda.

Rtut je extremne toxicka, a pokud ti v nejakem vyzkumaku rikali "dej si ruku do rtuti at vidis ze neni jedovata" tak to spis byla jedlickarna. Rtut neni na dotyk jedovata, jedovaty jsou jeji vypary.

Při masivní expozici parám kovové rtuti nebo aerosolu dochází k akutnímu poškození dýchacích cest různého stupně a rozsahu (až toxický otok, tedy edém plic). Po požití rozpustných anorganických solí (sublimát, oxycyanát) jsou příznaky poškození trávicího traktu (bolesti, zvracení, průjem s příměsí krve, šok), po latenci 1 - 3 dnů projevy ledvinové dysfunkce (polyurie - tedy nadměrný výdej moči, poté oligurie až anurie - tedy zpomalení až zástava močení) s příznaky kolitidy a stomatitidy (po resorpci sliznicí či kůží jsou projevy renální insuficience obdobné). Fenylrtuť a metoxyetylrtuť mohou způsobit poškození v místě styku s kůží nebo sliznicí, při inhalaci dochází k poškození plicní tkáně. Mezi akutní a chronickou intoxikací alkylsloučeninami rtuti nejsou žádné ostré rozdíly.

00

Odpovědět

Zase samej rádoby expert... :x

206

Odpovědět

No abych uvedl na pravou míru toxicitu rtuti. Nebezpečná není samotná rtuť, ale její výpary a soli. kapka rtuti na pokožce nedokáže způsobit takové komplikace jak tam popisovali. I kdybyste vypili celý teploměr rtuti tak vás to maximálně prožene. Jinak moc pěkné video.

180

Odpovědět

Me prekvapilo ze tam nebylo plutonium. Coz je pokud se nepletu nejjedovadejsi znamý prvek.

Jinak zajimavý porad.

1813

Odpovědět

kedysi, ked som bol maly, rozbil som teplomer a hral som sa s kvapkou ortuti na ruke, ta sa ale pomaly vyparovala a po chvili mi padla do travy a zmizla, nepamatam si ze by mi z toho nieco bolo ...uz davno som si ale uvedomil, ze som bol male a hlupe decko a zahraval som sa s velmi nebezpecnym ohnom

182

Odpovědět

dik za ozrejmeni ohledne toho botulotoxinu, sem nevědel ze je to az tak nebezpecna latka... ale neda mi nezeptat se proc to pak lidi neuzivaj ve valkach ???

184

Odpovědět

protoze je to zakazane od dob kdy se to pouzilo v 1. svetovy

00

Odpovědět

Číslo jedna by mohl být Justin Bieber

189

Další