91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:462
Počet zobrazení:5 546
Lidé neradi opouštějí své domovy, ale někdy bohužel není zbytí. Zde je příklad 10 míst, která bylo potřeba opustit.

Přepis titulků

10 opuštěných míst Ostrov Hašima Japonsko Uzavření uhelného dolu donutilo obyvatele odejít. Opuštěno od roku 1974. Nekontrolovaný důlní požár trvá od roku 1962. Opuštěno od roku 1984. Beelitz-Heilstätten Německo Vojenská nemocnice vybydlena po odchodu sovětů.

Opuštěno od roku 2000. Ponecháno jako památka na nacistický masakr z roku 1944. Opuštěno od roku 1944. Mořské pevnosti Maunsell Velká Británie Opevněné věže určené k obraně VB během 2. sv. války. Opuštěno od roku 1964. Opuštěné zlatokopecké městečko. Opuštěno od roku 1942.

Ledková rafinérie opuštěna po kolapsu světové poptávky. Opuštěno od roku 1960. Opuštěný diamantový důl. Opuštěno od roku 1954. Craco Itálie Opakované otřesy učinily město neobyvatelným. Opuštěno od roku 1963. Pripjať, Černobyl Ukrajina Město evakuováno po jaderné katastrofě v Černobylu.

Opuštěno od roku 1986. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (49)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nevíte o nějakym nejbližšim místě v okolí ČR? Které se může navštívit?

191

Odpovědět

Zkus Slovensko, to je prý kousek :)

198

Odpovědět

Ještě dodám jako navštěvovatel Jihoafrické republiky, že z letadla je úžasný pohled na různý doly, který vypadají jako perfektní kruhy a někomu by připomínaly přistání UFO atd. :) Taky většinou opuštěný.

200

Odpovědět

ohledne pripjati sem videl jeden web jedne rusky ktera to tam projizdi na moto a dela fotky :)

190

Odpovědět

Je to ukrajinka a ten web je opravdu velmi bohatý. Jednoznačně doporučuju.

http://www.angelfire.com/extreme4/kiddofspeed/index_cz.html

190

Odpovědět

+joraellPozor na to, jak jsem se hrabal v různých zdrojích, tak jsem narazil na hodně názorů, že ona tam nebyla, ale že na fotkách z Černobylu je fotomontáž a někdy fake. Ale je to celkem nedůležité, fotky byly zajímavé a tak to neřeším. Jen říkám, že okolo těchto stránek kolovaly nějaké nejasnosti, tak s tím počítat. Já nesoudím, nevím, mne to přijde pravé a tyhle stránky se mi moc líbily. :-)

180

Odpovědět

+joraellnoirut64> Myslim ze je hloupost aby tohle nekdo delal, jaky by k tomu měla důvod. Navíc kdo to i pročetl, tak celej ten web je jak velkej přiběh a pochybuju, že by to někdo popsal tak dobře aniž by tam byl.

190

Odpovědět

+joraelljoraell: Já říkám, že mne to přijde v pohodě. Ale těch negativních názorů bylo hodně a na různých místech. Já to nezkoumal a je mi to celkem fuk, protože se mi to líbilo, jen říkám, že tu jsou okolo nějaké nejasnosti.

190

Odpovědět

husty, takovy veci me zajimaj.. ty veze ve VB vypadaj pekne. Jinak enchapu proc nekdo opusti ten luxusni dum v africe?

181

Odpovědět

Drsný, na google earth, je tam vymodelováno pár baráčků, včetně té vily :) Sice je to hrozná pustina, ale nejbližší město(přístavní) je jen 11km a letiště dokonce necelé 3km... Ale tam nejspíš nebydleli kopáči, jak se důl zavřel, tak šéfové odlétli za jiným kšeftem nebo někam do hostinnějších končin. A místní nemají pomalu co do huby, natož aby platily benál do města a zpět kvůli práci... Podle mně, ale rád se nechám vyvézt z omylu :)

181

Odpovědět

Souhlas Slash44 a v CRACO taky par jedincu je :-)

191

Odpovědět

V Pipjate žije asi 300 pôvodných obyvatelov, ktoý neboli ochotný opustit domov. Aj tak zaujímavé, koklko miesta je na svete, ktorý "nikomu nechýba"...

193

Odpovědět

Ano, a stále žijí. A očividně jim zdraví docela slouží, což je v místě takové havárie až zázračné.

180

Odpovědět

+noirut64Práveže radiáciou postihnutý bol minimálny počet obyvateľov.
Okolo černobylu sa robí poplach, ale v porovnaní s uhelnými baňami, sú straty na životoch priam komicky nízke...

189

Odpovědět

+noirut64Hloupost, ti lidé totiž nežijí přímo v Pripjati. Ne že by to tam bylo více nebezpečné (i kdyz některá místa nebezpečná opravdu jsou), ale co by tam dělali ? :) Ziji v okoli nezasaženém spadem původního radioaktivního jódu a hlavně plutonia, které je největším oblastním strašákem. Není radiace jako radiace. Některé prvky se vzhledem k délce života člověka rozpadnou během chvilky (pár dnů) jiné skoro nikdy (plutonium má poločas 24000 let). Další věcí je hrozba plutonia jako takového , teoreticky by na zničení života na zemi stačilo asi kilo plutonia, v okolí havárie se ho nachází podstatně více.

Zdse je samozrejme i napsano o obyvatelých zóny, obravdu zajimavej web se slušnýma fotkama a hromadou informací okolo. http://www.angelfire.com/extreme4/kiddofspeed/index_cz.html

180

Odpovědět

+noirut64Ano pravda, Pripjať je uzavřena, myslel jsem lidi v okolí havárie. Měl jsem to upřesnit, než jsem souhlasil s příspěvkem, má chyba, omlouvám se.

Ono s radioaktivitou v okolí to je různé, on výbuch 4. reaktoru vrhnul veškerou radiaci směrem vzhůru, a tak je zamoření okolí různé. Třeba "červený" les, tam je přežití nemožné, neboť míra radiace je tam smrtelná. Ale žijí tam i v okolí zejména staří lidé, kteří neopustili své baráčky. Mají vojenské povolení tam dožít. V těchto místech je úroveň radiace na běžných hodnotách.

A jinak ještě doporučím serál Vteřiny před katastrofou, díl o Černobylu. Četl jsem svědectví zaměstnanců elektrárny, a tento britský dokument celkem dobře odpovídá jejich výpovědím.

A ještě jedna zajímavost, mnoho lidí myslí, že elektrárna bylo v roce 1986 po odklizení a vytvoření sarkofágu uzavřena. To je omyl. Až do roku 2000 (nebo 2002? ach ty datumy!) byly reaktory 1 a 2 stále v provozu a zaměstnanci denně dojížděli do zóny pracovat. Což mi přijde po takové havárii bláznivé. Grafitový reaktor byl špatně navržen už z principu, spolu se sovětskou "poručíme větru dešti" nakonec dopadl takovou katastrofou. A oni téměř ve vedlejší budově fungují dalších 14 let. Hrůza.

180

Odpovědět

+noirut64Na Beloruske strane je mesto jeste vetsi jak Pripjať, které je také opuštěné. K jeho opuštění došlo ale až v roce 1996 z důvodu, že radiace na jeho území neustále rostla a zmizí az za dalších cca 60 let. A to tam po havarii vybudovali nové školy a kulturní domy obněnily veškerý asfalt a vše zaoraly, nic to nebylo platné.

180

Odpovědět

Kdo chce vidět (a třeba si i přečíst víc), doporučuji Dark Roasted Blend, kde je celá série o opuštěných místech - http://www.darkroastedblend.com/2008/02/abandoned-places.html

182

Odpovědět

(ne)kontrolovatelny pozar co trva od roku 1962 .... Springfield!

184

Odpovědět

Pro nás introverty ráje :D, do toho skalního městečka v Italii bych se fakt rád podíval.

182

Odpovědět

Na tom jednom opuštěném místě se vzadu procházel člověk :).

181

Odpovědět

To jsem nevěděl, že krásu Britských pláží lemují maringotky na trojnožce. Bydlet v jedné a lovit racky na snídani, to by byla paráda :3

182

Odpovědět

Hashima je k vidění i ve Skyfallu, nejnovější bondovce. Už v kině jsem si říkal, že jde o ohromně atmosférickou lokaci.

181

Odpovědět

Myslím, že v minule EPOŠE o tom byl článek :-)
Nejvíce se mi líbí to opuštěné město na tom ostrůvku v Japonsku
ale chtěl bych se podívat kamkoliv - hlavně Pripyat a Čornobyl :)

182

Odpovědět

V té epoše jsou ještě zajímavější
Tady jsou samé doly.. to je jasný, že se časem opustí

-Agdam, Ázerjbájdžán - původně 100.000 obyvatel

-Kowloon Walled City, Hongkong - původně 50.00 - podle mě nejvíc nezajímavější místo
http://1.bp.blogspot.com/-pPzJVC69ZDo/T06rVXJAi-I/AAAAAAAAAMI/1YelIUeYMU4/s1600/kowloon-walled-city21.jpg dalo inspiraci třeba do Black Ops apod
tehdy 50.000obyvatel jen na necelých 3ha (jako celé Karlovy Vary v 3/4 Václavského náměstí)

180

Odpovědět

+ZlopánA proč už jsou tyhle dvě opuštěný? (:

180

Odpovědět

+Zlopán-Agdam, Ázerjbájdžán
původně 100.000 obyvatel
důvod vylidnění: válka,vysídleno arménskou armádou
zajímavost: jediná budova, kterou nechali vojáci stát, je mešita

-Kowloon Walled City, Hongkong
původně 50.000 obyvatel
důvod vylidnění: anarchie,vystěhováno vládou
zajímavost: vystěhování, náhrady a demolice stály v přepočtu přes 50 miliard korun.

180

Odpovědět

Nejsem si jist jestli stále ale do Pripyati se dělaly zájezdy. Naložil se starý autentický autobus projelo se městem sem tam se vystoupilo projelo se lesíkem kolem bažin a až k okraji "špinavé" zony. Pěkně každy s vlastím geigrem.

180

Odpovědět

To městečko v Itálii - je škoda že je opuštěný, musí tam být krásně a kdyby to městečko žilo, rozhodně by stálo za to jet tam na dovolenou :D Škoda že v Itálii je tolik zemětřesení, je tam fakt krásná krajina a města :D

192

Odpovědět

Ta místa jsou někdy fakt nádherná. Skoro by to stálo za nějakou delší dovolenou. Romantika. Nebo jako dějiště LARPu by to bylo super. Třeba ta Hašima. :-)
Tohle byla pěkná desítka... :-)

181

Odpovědět

Zrovna do Hašimi je vstup zakázán. :-) Takže si můžeš ušetřit cestu. :-)

192

Odpovědět

+MithrilNechci se hádat, ale od roku 2009 je na Hashimu přístup povolen. Sice jen na malou část, ale je...

190

Odpovědět

+MithrilAha, pokud je to pravda, tak to jsem nevěděl. Na internetu jsem našel jen to, že vstup je zakázán, ale nevím, jak čerstvá informace to byla.

191
Další