Thumbnail play icon

10 věcí, kterým věříme díky filmům

71 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:226
Počet zobrazení:12 832

Ve filmech se můžeme setkat s možným i nemožným - co je trik a co opravdu realita?

Komentáře (40)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Hlavně bych si tipnul, že úder pěstí nebude znít jako "smash!", jak nás naučil superhrdinský film za filmem.

00

Odpovědět

Ehm? A co ty polštáře? Jak jim ti vždycky dávali na hlavu a vystřelili ? :D

01

Odpovědět

to* , hochu doufám, že ten můj záchod taky nepůjde do p*ˇe jako všechno kolem... proč to není edit?

01

Odpovědět

Polštářek je jeden z nejlepších tlumičů pro pistoli s podzvukovou municí. Škoda, že nevydrží víc, jak jeden zásobník.

10

Odpovědět

To je kvůli rozstřiku krve, ne?

00

Odpovědět

Největší mýtus v souvislosti se zbraněmi je neustálé používání automatického režimu. Ten se ve skutečnosti používá jen velmi vyjímečně (např. při krycí střelbě, kdy není primárním cílem někoho zasáhnout). Jinak vždy jen jednotlivé výstřely, jednak je to mnohem přesnější, a hlavně šetříte munici, což je mnohem důležitější, než si mnozí uvědomují. Vojáci sebou mají běžně jen několik zásobníků a střílet dávkami, tak jsou za dvě minuty na suchu.

Jinak další mýtus - stačí jeden zásah z pistole a protivník jde okamžitě k zemi a je mrtvý. Ve skutečnosti mají běžné pistole mnohem menší "stopping effect" a je běžné, že lidi jsou schopní chvíli fungovat i po několika zásazích. Pokud máte žaludek doporučuji navštívit liveleak nebo návratdoreality, abyste si udělali představu, jak to ve skutečnosti vypadá, když někoho střelí.

121

Odpovědět

To také není úplně pravda. Technicky je to trochu jinak. Automatický režim se používá na kontaktní vzdálenost (

10

Odpovědět

+AgentTo také není úplně pravda. Technicky je to trochu jinak. Automatický režim se používá na kontaktní vzdálenost (méně 200 m). Vojáci jsou ale vycvičeni k tomu pálit po krátkých ovladatelných dávkách max. 4 náboje.
To s municí také není pravda. Normální voják si sebou vezme asi tak čtyři zásobníky jen do vesty. To je cca 150 kulek i se zásobníkem ve zbrani. Také je to průběžně více, než kolik normálně vojáci na pár hodinovou misi potřebují. V dnešní válce se nepočítá s tím, že by vojáci zůstali na suchu déle, než dvacet minut. V případě nouze se prostě objeví nějaký ten pancíř, nebo Predator a postará se o to. Třetí věcí jsou ženisti, kteří sebou nosí klidně i násobek munice za každého člena jednotky, aby mohli doplňovat.
Se zastavovacím efektem souhlas. To je obecný problém devítek, že na menší vzdálenost (méně 20 m) prolétá neobrněnými těly. Policajti to obecně kompenzují podzvukovou municí, nebo nadějí, že díra v hrudi je dostatečný zastavující efekt.

11

Odpovědět

+AgentDíra v hrudi? Ženisti že nosí násobek munice? Normální voják? Tykráso, to co věta, to perla, kamaráde. Za a) tohle není hra, kde ti nějaký černoušek co pár minut doplní stav munice jako v jedné nejmenované videohře. Ženisti nenosí munici, ti staví mosty, opevnění, čistí minová pole a tak dále a tak dále. Ženijní vojsko není určeno do přímého střetu. Co se "devítek" týče, subsonická munice se prakticky nepoužívá pro otevřený střet. Ta je dobrá pro ochranky budov, kde nechceš riskovat zásah odraženou střelou (nikoli kulkou, ty má pes). Na dvacet metrů ti tělem projede i šíp z dětského luku, 9mm parabelum má účinný dostřel na 800m a má mnohem větší stopefekt než 5.56 nato. Proč? Protože je větší, tudíž předá do cíle více energie. 5.56 je navržená pro překonání lehce a středně obrněných cílů, mám za to, že bez problému probije 4A ochranu, což je balistická vesta nebo kevlarová helma. Takže prosím, nechci tě nějak shazovat, trochu si o tom přečti. Balistika je velice komplexní věda, určitě tě to bude bavit, zjistíš, že spousta věcí vlastně funguje úplně jinak, než ti tvrdí filmy a hry. Co se týče nosnosti vojáka, já s sebou tahal deset zásobníků do vz.58 a další dvě krabičky po padesáti nábojích v batohu. Další bedna s pětikilem nábojů byla vždy v autě. Dvouhodinová mise se totiž dosti často zvrhne v několika denní boj o holý život a ten tvůj Predátor si klidně krouží o tisíc kilometrů dál a ostřeluje mírumiluvnou vesnici.

50

Odpovědět

+AgentVojáci by měli nosit ve vestě asi tak 8-9 zásobníků, speciální jednotky ještě více, a k tomu samozřejmě pistoli. Jinak ženisti mají opravdu hodně úkolů ale za dopravdu munice zodpovídají zásobovací oddíly.
Jinak to že ženisti nejsou v boji je lež, existují i bojoví ženisti, či celé bojové ženijní jednotky, jejich úkolem je třeba dělat cesty, vyprošťování v boji atd.
Jinak vojáci nikdy nestřílejí úplně automaticky, ale vždy jednotlivky a to i v budovách, a nebo krátké dávky. Ano občas někdo vystřelí plně automaticky, a to za pár sekund, ale to je v opravdu výjimečných situacích.
Jinak v dnešení době pokud dojde ke kontaktu s nepřítelem, opravdu se o něj většinou stará podpora (Apatche, Reaper, Falcon, Hornet) je to bezpečnější a rychlejší, sice i dražší ale proč zbytečně ohrožovat vojáky že ?
Jinak to že 5.56 má menší zastavující efekt je pravda, ale když někomu prolítne celým hrudníkem něco o takové rychlosti je to pro něj konec, a hlavně 5.56 možná mají velice malí vstupní otvor ale výstupní bývá mnohem větší.

20

Odpovědět

S tím nekonečným množství nábojů je to diskutabilní. Jak víme jak dlouho daná postava střílí? Je běžný že filmy důležité momenty zpomalují, aby jednak diváka vtáhli do děje a hlavně aby to stihl vnímat a nemusel si to pouštět zpomaleně...

12

Odpovědět

Souhlas. Navíc je to mnohdy tak prostříhané, že vlastně nevíš, na jakou část boje se zrovna díváš. Diváka by asi moc netáhlo dívat se na neustálé přebíjení :D

01

Odpovědět

v 02:31 je nedostatek kyslíku ve vzduchu, myslím, že ve vesmíru moc vzduchu obecně není :)

31

Odpovědět

Ale v té hvězdě smrti je ne? Jinak by se v ní nedalo dýchat, takže na malý okamžik než se ten kyslík rozplyne tam je.

41

Odpovědět

"air" neznamená jen vzduch. :)

10

Odpovědět

Zapomněli ještě na jedno velmi oblíbené cliché - hořící auto pravděpodobně brzy exploduje.

120

Odpovědět

To adresuješ komu?

02

Odpovědět

+R3diNic..., neumím číst, beru zpět, uctivě se klaním a omlouvám.

31

Odpovědět

A pokud jsi na straně dobra tak

1) Vždy se trefíš a je jedno jestli míříš úplně mimo
2) Zásobník je nevyčerpatelný.

12

Odpovědět

S tím tlumičem to není moc velká pravda. Záleží, zda náboj překročí rychlost zvuku, od toho se pak odvíjí, jak hlučný bude. Takže ne každá zbraň s tlumičem bude tichá, ale u mnoha z nich bude hlučnost opravdu omezena.

70

Odpovědět

Kdysi jsem četl článek s filmovými mýty a tam bylo zmíněno právě tohle s tím, že je k tlumiči třeba používat speciální náboje s nižší hybností, díky kterým je sice zbraň opravdu tichá, ale zase má mnohem menší sílu. Pokud se použijí obyčejné náboje, tak je to jak říkají v tom videu a navíc se ten tlumič brzy zničí.

20

Odpovědět

+SvářečJe to tak. Píšu to i ve svém komentáři, kde zmiňuji rychlost zvuku. Pokud ji náboj překoná, udělá to ránu, pokud je pod hranicí, udělá to typické hvízdnutí, které známe.

00

Odpovědět

+SvářečTlumič se opotřebovává tak nebo tak. I ty kvalitní vydrží jen pár tisíc výstřelů. Navíc se ještě dělí na kontaktní a bezkontaktní, přičemž kontaktní jsou účinnější, ale nevydrží déle, než pár výstřelů. Proto jsou mnohdy improvizované. Dokonalým příkladem improvizovaného kontaktního tlumiče je polštář.
Potom je tu možnost celou zbraň upravit tak, aby komora i hlaveň odebíraly plyny a kulka tak dosahovala vyšší účinnosti i při kvalitním utlumení. Tak je stavěná například zbraň VSS Vintorez. Tak nebo tak nikdy se nepodaří utišit pohybující se mechanismus, takže to vždycky dost nahlas cvakne. Myslím, že na to se snažili upozornit, i když dle mých zkušeností to doopravdy není tak hlasité jako sbíječka. I když je pravda, že to zní tak trochu jako sbíječka (závisle na zbrani, tlumiči a střelivu).
Jinými slovy ani s dokonale utlumenou zbraní nemůžu střílet v pokoji, kde někdo spí, aniž bych ho tím probudil. Ale soused se zapnutou televizí ve vedlejším bytě v paneláku neuslyší, že jí takto zabíjím.
To, co mě opravdu zaráží, je ta munice. Pojem "Slabá kulka" je hrozně relativní. Jednoduše to závisí na specifikacích kulky. Například klasický 9 mm Luger je dobrý na aktivní střelbu vůči mírně obrněným cílům, protože základní vojenská vesta ho při střelbě na 50 m akorát zbrzdí tak, aby tělo neopustil. Nicméně při kontaktní střelbě pod deset metrů na neobrněný cíl devítka proletí a nezpůsobí sama o sobě příliš velké škody (pokud neproletí nějakým užitečným orgánem). Jenže i tak klasická devítka jen horko těžko proletí jedněmi ztuženými dveřmi policejního auta a rozhodně neproletí kapotou a motorem. Leda její AP odnož. Jenže to už je specializovaná vojenská výbava a alespoň v našich okruzích se k tomu dostává dost těžko.
Zkrátka... Záleží na situaci. Nicméně souhlasím, že kulku opravdu nezastaví sáček Burritos. leda pokud by Burritos nebyly z kukuřice, ale z olova.

21

Odpovědět

tak tohle je zatím největší hovno.. porovnávat filmy s realitou? zvlášt sci-fi nebo fantasy?? určitě se musí někdo nudit aby vymyslel podobné video..

833

Odpovědět

Chtělo by to nasadit prášky.

235

Odpovědět

Prosím vás, můžete omezit tahle TOP 10 videa? Poslední dobou jich tu máte spoustu a tohle je mor Youtube, kdy každý neschopný idiot sesmoli video, jehož skutečná informační hodnota je nulová. Neříkám, že tu nemají být vůbec, ale všeho s mírou.

3910

Odpovědět

nvm ja napriklad rad pozeram watchmojo a pod.. casto najdem fajn film, ktory som este nevidel.. pripadne ine zaujimave informacie, a to ze to ma format top 10 mi je u riti, pokial sa dozviem nieco zaujimave... nepozeram na to s otvorenou hubou kto bude number one :D

165

Odpovědět

Celkom ma pobavilo že v čase 3.30 je na oboch obrázkoch Benedict :D

20

Odpovědět

4:54 "Hot situation" bych přeložil spíš "ožehavá situace".

21

Odpovědět

Proč by rytíře Jedi měla popálit sálající láva, když dokáží zvedat těžké předměty jen myšlenkou, ovlivňovat mysl druhých a jistě spoustu dalších věcí, na které my obyčejní smrtelníci s minimem midichlorianů v krvy nemůžem ani pomyslet

195

Odpovědět

To sledování mobilu pomocí GPS je taky dobrá blbost - policie ve spolupráci s operátorem může lokalizovat jen přibližně pomocí BTS. A je naprosto jedno jestli telefonujete minutu nebo sekundu nebo máte mobil jen u sebe. Pro lokaci pomocí GPS by vám museli nejdřív dostat nějaký spyware do mobilu.

131

Odpovědět

však i na VČ bylo video s Oliverem ohledně záchranejch služeb, kde mobil vysledujou maximálně k nejbližšímu vysílači.

20

Odpovědět

+Alennhej nevedeli lokalizovat ani telefon vo vlastnej budove :D

20

Odpovědět

Tady je to trosku slozitejsi. Pokud by clovek na mobilu mel zapnutou GPS, tak ano da se vysledovat na cca presnost desitek metru a to behem par vterin. Nemusi mit ani zadnej spyware v telefonu. Vetsina blbu ma urcovani polohy zapnuty automaticky a posila to do vsech appek ktery si to vyzadaji.
Pokud by GPS nemel zapnuty je to trosku slozity se standardni triangulaci BTSek je presnost cca 10-20 km (ridce osidlena oblast , reps. malo BTSek na metr ctverecni), takze k nicemu. Dnes se ale pouziva system triangulace BTS + TA (Timing Advance). Tedy system zohlednuje cas za ktery signal dorazi na BTsku a diky tomu dokaze urcit polohu na cca 100-300m. Ve velkych mestech je to docela presne ( velka hustota BTSek a telefon se casto reconnectuje na sousedni BTsky). V zemi nikoho je to problem. Dokaze se urcit vysec o rozloze 10-20 km. Ale i tak zachrany slozky diky tomu dokazou urcit oblast kterou maji prohledavat.
BTW: Například v USA jsou pro operátory určeny poměrně přísné požadavky na lokalizaci mobilních GSM/PCS stanic. S přesností do sta metrů je třeba lokalizovat 67 % volání, do tří set metrů 95 % volání.

30

Odpovědět

souhlasim se strykerCZ, taky sem jednou prohodil spoluzaka sklenenou vytrýnou a krome toho ze mel v kapuci kousek skla se nic moc nestalo

71

Odpovědět

Nuz..video som stopol pri prvej veci lebo som zistil ze...ja to mu fatk chcem stale verit :D

63

Další
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK