Begin Japanology #1 - Život gejši

Thumbnail play icon
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:320
Počet zobrazení:4 695

Minulý týden mě oslovili překladatelé Phoebe a Mithril s tím, že by pro nás rádi překládali několikadílný dokument, který má divákům přiblížit zvyky a kulturu Japonska. Jelikož nám tu takový seriál od vysílání dokumentu o atomových bombách chybí, s radostí jsem nabídku přijal a přivítal tak do našeho týmu nové členy, kteří pro vás budou každý týden překládat jednu epizodu. Snad to ocení lidé, kteří nám oprávněně vyčítají, že je tu příliš zábavy a parodií a málo "zajímavých" videí. Begin Japanology je dokumentární pořad vysílaný japonskou televizí NHK, což je japonská státní televize (obdoba naší ČT). Zabývá se japonskou historií, kulturou, vývojem tradic i moderním Japonskem, ve snaze přiblížit život v něm i cizincům. Poprvé byl vysílán v roce 2007 a od té doby vznikly už 4 série po přibližně 40 dílech. Gejši - snad každý o nich už slyšel, ale kdo jsou tyto ženy doopravdy? V Japonsku mají dlouhou tradici a jsou velmi oblíbené, ale západní společnost má o nich někdy naprosto zkreslené představy. Velice často se setkáme s názorem, že gejša je japonská prostitutka, ale jak uvidíte v tomto díle, nic nemůže být vzdálenější pravdě. Také se dozvíme, jak povolání gejš vzinklo, co je jejich každodenní náplní a jaká všechna pravidla musí dodržovat. VIDEO JE ROZDĚLENO NA 3 ČÁSTI! 1. část 2. část 3. část

Přepis titulků

Co je to za ženy, tančící s takovou elegancí a půvabem? Jsou to geiko a maiko. Geiko a maiko jsou součástí kjótské tradice čajoven a pohostinství. Tradice s historií delší než 400 let. Za touto krásou se skrývá svět přísných pravidel a celodenní práce, aby zdokonalily své umění. Tato mladá žena se vydala po cestě maiko. Jak vypadá její běžný den? V tomto díle Begin Japanology se podíváme na geiko a maiko, kjótské gejši, a japonskou vytříbenou pohostinnost, kterou zdokonalovaly po dlouhá staletí.

Zdravím, vítejte v Begin Japanology, já jsem Peter Barakan. Dnes se nacházím v kjótské čtvrti Gion, známé právě pro její svět gejš. Vlastně je to pravděpodobně největší oblast v Japonsku, ke které se váže tento druh zábavy. Dnešním tématem je "gejša", což je obecný pojem, ale tady v Kjótu se označují jako geiko nebo maiko. Geiko jsou ženy, které výcvik dokončily, mladší ženy, které se stále snaží zdokonalit, nazýváme maiko.

Nejprve se podívejme, co jsou vlastně geiko a maiko zač. Kjóto, bývalé hlavní město Japonska. V některých částech města můžete v noci zahlédnout ženy v kimonech. To jsou geiko a maiko. V Kjótu je 5 tradičních čtvrtí gejš. Kamišičiken, Pontočó, Gion Higaši, Gion Kóbu a Mijagawa čo. V japonštině se jim říká "kagae", květinové čtvrti. Největší z těchto čtvrtí je Gion Kóbu.

V tomto sousedství žije a pracuje více než stovka geiko a maiko. V Gion Kóbu se každoročně v dubnu pořádá festival, který je zlatým hřebem kjótského jara. Všechny geiko a maiko se zde shromáždí a tančí. Geiko je žena, pro kterou se stala pohostinnost povoláním. Maiko je učednice, studuje život geiko. Většině maiko je kolem 20 let. Rozdíl mezi geiko a maiko poznáte v oblečení. Maiko nosí barevnější kimona a ve vlasech výrazné květinové ozdoby.

Zvláštní boty na deseticentimetrovém klínku jim dodávají vzhled bohyně. Vzhled maiko má přitáhnout pozornost. Geiko nosí kimona v decentnějších barvách. Vlasy si zdobí jednou či dvěmi ozdobnými sponami. Nosí klasické japonské boty - geta nebo zóri. Geiko vypadají rezervovaněji. Geiko a maiko pracují v čajovnách - japonsky "očaja". V Gion Kóbu jich je 64.

Pojďme jednu z nich navštívit. V čajovně vás nejprve uvítá majitelka. Ta vás zavede do místnosti pro zákazníky. Jednoduchý, ale vkusný - tento pokoj s tatami nabízí útulnou atmosféru. Ve výklenku visí ozdobný svitek s motivem momentálního ročního období. Každý promyšlený detail jako tento pomáhá hostům uniknout každodennímu životu. O jídlo se starají speciální dodavatelé, kteří ho rychle doručí do čajovny. Jídlu se říká "kjo kaiseki".

Hlavní ingredience jsou zelenina a tofu. Podává se v několika chodech s precizním načasováním. A pak se objeví geiko a maiko. Náplní práce geiko a maiko je vytvořit příjemnou atmosféru. Nalévají nápoje, udržují konverzaci a v podstatě baví hosty. Také předvádějí různé tance za doprovodu šamisenu. Geiko a maiko se přezdívá "květy Kjóta". Udržují starou japonskou tradici srdečného pohostinství.

Toto je očaja, tedy čajovna v Gion Kóbu, a my dnes dostali zvláštní povolení zde natáčet. Za celých 35 let, co v Japonsku žiji, je to má první návštěva v tomto kjótském zařízení a musím říct, že jsem na to víc než zvědavý. Tak se pojďme podívat. Ve vstupní hale si můžete všimnout množství klasických japonských prvků. Podívejte se například na strop z dřeva jeřábu. Kromě estetických kvalit má také tu zajímavou schopnost, že reaguje na změny teploty, takže když sem vejde zákazník, majitelka hned podle zvuků pozná, že má přijít a přivítat ho.

Tradice japonských čajoven je několik století dlouhá, a když se začnete zajímat kulturu čajoven, dozvíte se mnoho o japonské kultuře. Pojďme se podívat. Čajovny jsou místo, kde geiko a maiko baví hosty. V každé drobnosti zde cítíte pohostinnost. Dnes jsou zákazníky podnikatelé a obchodníci, široká škála povolání. Bavím se zde s lidmi různého věku. S lidmi z různých vrstev.

Nechodím sice do čajoven moc často, ale když se sem dostanu, rád využiji příležitosti a užívám si společnost. Ze setkání nad skleničkou se v Japonsku často stává obchodní jednání. Co víc, čajovny jsou oblíbeným místem pro tato jednání. Tím vzniká pro geiko jisté pravidlo. Nikomu neříkáme, co jsme v čajovně slyšely. Obzvláště co se obchodních jednání týče, víme, že je to soukromá záležitost, takže o tom opravdu nikdy nemluvíme.

Nikdy neprozradit žádné hostovo tajemství. To je pro geiko a maiko pravidlo číslo jedna. Další důležitou věcí je vzhled. Geiko i maiko nosí výrazný bílý make-up. To proto, že vypadá dobře v kombinaci s kimonem. Čím mladší dívka - ať už geiko nebo maiko - tím více růže. A nakonec rtěnka.

Komentáře (41)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ahoj, videa nefungují.

00

Odpovědět

mi to jede

00

Odpovědět

vyborny dokument:) skoda ze tam ukazali len jednu hru co host hraje s geiko/maiko...:D

180

Odpovědět

Video je opět funkční!

190

Odpovědět

Opravit, opravit, opravit prosííííííííííííím!

180

Odpovědět

Zjistil jsem, že jeden z překladatelů má stejný nick, jaký používám já :-D....

180

Odpovědět

Tento díl je bohužel nefunkční, chtěl bych požádat o obnovu. Seriál o japonsku je perfektní. Díky za překlad

180

Odpovědět

Dukolm: Dobře, od příštího dílu budeme připisovat, na co se můžete těšit příště.

180

Odpovědět

Pěkné opravdu nešlo by ještě na konec příspěvku napsat co bude příště?
Už se těším až budou probírat čaj.

180

Odpovědět

informace o gejšách mě docela zajímají, určitě je to velká dřina, ale upřímně jsem čekala třeba tu čajovnu líp vyzdobenou......btw, vy dementi, co vám jde jenom o děvky a jejich kozy, se jděte dívat na p***o a ne na dokumenty o kultuře....

181

Odpovědět

YES! konečně něco o Japonsku :-)

181

Odpovědět

myslienka zaujimava ze sem treba davat aj zaujimave videa nielen zabavne,ale dokument o atomovych zbraniach ma zaujal o dost viac,toto mi prislo jak nudny dokument niekde na
stv 2 o 11 vecer

181

Odpovědět

maly dite: a ty si asi slepej, hluchej a omezenej, když se ptáš, ne? Ne, nebyly. A osobně netušim, proč si to pořád tolik lidí myslí. Zvlášť po shlédnutí tohoto videa!

Jinak senzační, díky za překlad :)

180

Odpovědět

velmi pekny dokument a je fajn, ze sem davate aj videa takehoto typu

181

Odpovědět

Skvělé, těším se na další díly. Dobrá práce.

181

Odpovědět

konečně zas něco japonskýho

180

Další