72 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:109
Počet zobrazení:3 620

Od svého vstupu do EU v roce 2004 se Česko skvěle vyvíjí, ale když jde třeba o kvóty, mnoho Čechů sotva najde pro Brusel milá slova. Z toho by mohly při volbách do Evropského parlamentu těžit především populistické strany. Tato reportáž od ARTE ukazuje, jak se na český přístup k EU dívají Němci.

Přepis titulků

Překlad: _lenkaz_ www.videacesky.cz Vítejte v pražském hostinci U Kalicha. V celosvětově známém satirickém románu Osudy dobrého vojáka Švejka bylo toto místo oblíbenou hospodou hlavního hrdiny. S humorem kdysi Švejk protestoval proti autoritářství rakouské monarchie, ke které Česko patřilo ještě před 1. světovou válkou. Pro mnoho Čechů se tak postava Švejka stala symbolem vzdoru vůči jakékoliv vrchnosti.

Vtipní a vzdorovití, tak se vidí mnoho Čechů ještě dnes, dnes se však nerozčilují kvůli Rakousku, ale kvůli Evropské Unii a tomu, co přichází z Bruselu. Podle aktuální ankety by pro vstup do EU hlasovalo už jen 45 procent Čechů. Určitě bychom měli být součástí EU, i když ta pravidla jsou strašná. Nemám rád, když mi někdo říká, co mám dělat, a to, co od nás vyžaduje Brusel, už nemá nic společného se svobodou a demokracií. Já bych nejradši hlasoval pro Czexit.

Czexit, vystoupení Česka z Evropské unie, jedno z nejoblíbenějších témat Tomia Okamury. Jeho pravicově populistická strana Svoboda a přímá demokracie patřila k vítězům minulých voleb. Naše strana chce spolupracovat s ostatními evropskými národy co nejvíce, ale chceme jiný model spolupráce, bez nařízení z Bruselu. Tím myslím migrační politiku a všechny ty regulace.

Proto je načase se českých občanů opět v referendu zeptat, zda chtějí i nadále zůstat občany EU, nebo ne. Koneckonců v roce 2003 hlasovali Češi i o vstupu do EU, říká Okamura. Ve městě Slaný navštívíme podnikatele, který by pro členství v EU stále hlasoval. Firma Zbyňka Frolíka vyrábí zdravotnická lůžka. "První z nich jsem v roce 1990 sešrouboval v kravíně," vypráví. Pak si pan Frolík našel německé partnery a podporu z Bruselu. Dnes zaměstnává firma Linet jen v Česku 1000 zaměstnanců.

Musím říct, že Evropská unie je pro nás poklad, protože jsme dostali spoustu dotací na zdejší vybavení, to zpřístupnění trhu v roce 2004 nám umožnilo se rozšířit do Francie, pak jsme založili naši firmu i v Itálii, ve Španělsku, v Anglii, ve Švédsku... České hospodářství vzkvétá, míra nezaměstnanosti je na necelých 3 %, básnit tam o referendu o Czexitu je tak až kafkovsky absurdní. Česká ekonomika, průmysl a většina českých podnikatelů jsou vše, jen ne euroskeptičtí, jsou pragmatičtí, rozumní a vidí výhody, které s sebou přináší společný trh.

Pro ekonomiku orientovanou na export jako tu naši je požehnáním být členem EU. A co by asi řekl dobrý voják Švejk na referendum o Czexitu... V dnešní Praze by si možná sedl do anglické hospody Londoners, otevřel noviny a viděl by, že by to mohlo být pěkné dobrodružství, kdyby si někdo vzal příklad z Británie. Momentálně je debata o Czexitu pro většinu stran vyřízená, v květnu ale bude zvolen nový Evropský parlament a euroskeptici z Prahy nebudou váhat a budou znovu zpochybňovat členství Česka v Evropské unii.
 

Komentáře (44)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Technická poznámka. V čase 1:20 padne zmínka o Straně padlých dubů a Pitominovi, jací jsou prý vítězové voleb. Prdlajz. Celkový počet oprávněných voličů v ČR pro volby v roce 2017: 8 374 501, hlasů pro SPD: 538 574.

41

Odpovědět

Prosím podívejte se na zasedání nejvyššího sovětu Sovětského svazu, vlastně pardon, ona je to předvolební debata z Bruselu s kandidáty na předsedu Evropské komise. https://www.ceskatelevize.cz/porady/10997918455-mimoradne-porady-ct24/219411034000043-debata-pred-volbami-do-ep/

Co je na debatě nejsmutnější? Levostředoví kandidáti – ti, co chtějí jen o „trošku více regulací“ než je teď, tak trochu evropskou federaci a jednotnou evropskou daň – Manfred Weber a Jan Zahradil působí jako hlas rozumu. Weber je dokonce diskutujícími nazýván pravicovým extrémistou. :-/ Ta diskuze je asi tak šílená, jako když u nás okupanti v srpnu 1968 nazývali Dubčeka a jeho vládu pravicovými živly.

Teď opravdu nevím, jestli se mám víc obávat Putlera, Pitomina, koblihářů z Agrofertu, odpůrců potratů, odpůrců homosexuálů, pánbíčkářů, islamistů, anarchokomunistů, neonacistů nebo budoucí EU vlády ve Štrasburku a Bruselu. Ti první jsou totiž pouze neškodní směšní idioti bez reálné moci, zatímco ti druzí svému fanatismu věří a jsou schopni jej prosadit.

29

Odpovědět

Soudě podle minusů souhlasíte s tím že:
- Zahradil a Weber jsou xenofobové
- je třeba výrazně zvýšit daně a zavést na další a další obory
- rozšířit Erasmus na všechny bez podmínky studia pro všechny do 26 let (ve Francii nejsou přijímací zkoušky, protože je to diskriminace, tohle je ještě vyšší level)
- zavést daň na finanční tranakace
- zvýšit dotace
- už ani jeden člověk se nesmí utopit ve Středozemním moři, rovnou je sami přivezeme (a netušíme, co s nimi uděláme)
- zakázat jadernou energii
- vlády, které byly v ČR od vstupu do EU, neměly na náš stávající dobrý stav žádný vliv, všechno dobré přinesla pouze EU a je to důkaz evropské solidarity
- zavést celoevropskou minimální mzdu ve výši 60 % mediánu
- dobrá ekonomická politika je neefektivní, všichni by měli mít nárok na důstojný plat a pracovní smlouvu na dobu neurčitou
- je třeba snížit volební věk na 16 let
- politika škrtů je sprosté slovo, sociální spravedlnost má být povinná
- více investicí do zelené ekonomiky, nejlépe dotacemi a vznikne tak plná zaměstnanost
- zavedeme daň na CO2 a peníze z těchto daní rozdáme lidem na důstojné bydlení
- Evropa musí bojovat proti klimatickým změnám na celém světě
- daňové ráje je třeba trestat, kdo platí malé daně je zločinec (přiznám se, že kdybych mohl, tak bych přestal platit daně na takovéto šílenosti a byl bych náležitě hrdý, kdyby mě Nico Cué nazýval zločincem)
- zdroje jsou :)
- je potřeba zrušit v EU právo veta a hlasovat kvalifikovanou většinu, protože se díky tomu Evropa ještě více semkne a sjednotí
- Pařížskou klimatickou dohodu je třeba zakomponovat do každé mezievropské obchodní smlouvy a porušování je třeba sankcionovat
- potřebujeme genderově vyváženou komisi
- nebuďte neteční, hlasujte pro osobu, která to napraví a ochrání Evropu před egoisty a nacionalisty :D

Je mi líto, ale diskuze vypadá jako prodejní akce předražených hrnců důchodcům nebo na přednáška multilevelu, kterému při velikosti provizí dojde v třetím patře pyramidy počet lidí na zeměkouli. :P Nebo něco tak absurdního zařídil Kazma, či se snad jedná o nové dílo Monty Pythonů? :-/

Asi jsem úplný ignorant, ale ze celou dobu jsem v té diskuzi neslyšel, že člověk musí pracovat, aby se měl dobře.

15

Odpovědět

+-HoNY-Tak jo. Bez toho, aniž bych se na tu reportáž podíval, ti jednotlivě odpovím na všchny tvé podněty popořadě.
-Nemůžu říci, nekoukal jsem se, nemám o nich info.
-V zásadě ano, ale spíše dohlédnout na patřičné placení daní v rámci našeho státu. Tohle je problém globálně. Apple i Samsung, Amazon nebo alza, ani jeden z nich neplatí kvůli sídlu na daňovém ráji daně.
-Ne, to je blbost. Je to studentský program. Ať se zájemci předtím nechají alespoň na dva roky zapsat na školu.
-To by asi nevedlo k užitku.
-Zvyšování dotací by nebylo špatně. Tam spíš jde o rozvahu při jejich udělování, aby se z toho nestal byznys, jako z řepky a ze soláru.
-Problém migrace se v tomto směru relativně nezkušené zemi omílá furt dokolečka. Už mě to nebaví. Zkráceně: Bylo by to prima, jo.
-Zákaz jaderné energie by fungoval v ideálním světě. Jenže jak je vidět na Německu, vede to jen k zastaralým metodám těžby a výroby energie, mnohdy méně šetrným k okolí než superkritické stavy jaderných reaktorů.
-Stejná blbost jako "EU nikdy Česku s ničím nepomohla. Jen tam odvádíme naše peníze a nic nedostáváme". Pravda je jinde.
-No, kupříkladu nám by to neuškodilo, když se ta naše pohybuje někde kolem 35% (min. mzda: 13 400, prům.: 32 000).
-Dobrá ekonomická politika tu byla již dříve. Jedno z jejich širokých rozšíření ve Velké Británii za průmyslové revoluce vedlo k tak velké finanční propasti a k tak strašným podmínkám běžných dělníků, že nejen, že se za těchto okolností zrodily odbory, ale tyto poměry byly základem a hlavním strašidlem komunistické ideologie. Dobrá ekonomická politika má někdy tak trochu tendenci sdírat lidi z kůže.
-To nemohu posoudit. Není mi 16.
-Povinnost sociální spravedlnosti, to asi úplně ne, ale za některé zábavné škrty, které mají na svědomí některé pravicové vlády, by někomu měli zakroutit krkem. Nicméně zmatkářské rozdávání prachů za Sobotky taky nebylo to pravé ořechové, natožpak precizně vykalkulované sbírání volebních bodíků za drobné.
-Nevytvoří to nová pracovní místa, dost jich to možná zabije ("co ti ubozí dělníci v uhelných dolech" řve Trump) ale potřeba to je.
-Jop. Zaveďme ji. To se dotkne zejména velkých podniků.
-Vlastně jo. Hromada problémů dnešního světa pramení pravě v tom, že největší společnosti neplatí daně. Snižování cirkulace měny, neustálá devalvace světových oběživ, dokonce i aktuální populistickou vlnu. (Upřímně, jsem proti trestu smrti, ale zajímalo by mě, jestli by se o daňové úniky někdo pokoušel, kdyby za ně bylo křeslo nebo gillotina. Oproti zločinům z vášně, a to včetně vraždy, jde vždycky o něco důkladně promyšleného se započítáním rizik. Tam nejde říci: "Byla to nehoda. Uklouzl jsem a umazal z přiznání několik nul. Tak jsem zazmatkoval a zahladil stopy")
-Zdroje nejsou. Jen jejich cena vyšplhala tak vysoko, že se společnostem vyplatí doslova sát zbytky těmi nejdražšími a nejhoršími způsoby.
-Ne. Je to ale vtipný, protože beztak to právo veta nikdo nepoužívá.
-Jop. Jop, jop, jop, jopjopjopjopjopjopjopjop JOOOOP! Nebo také ano.
-To vlastně vůbec není špatný nápad.
-Nikdo takový neexistuje. Buďme upřímní, celý svět půjde do kelu a většina lidí tomu ještě bude tleskat. Lidi rádi tleskají.

Tak a máme to. Zkusil jsem to s takovým minimem sarkasmu, jak to šlo, ale nakonec mi to prostě uklouzlo. Za to se omlouvám. Na druhou stranu, vzhledem k tomu, jak útočně sarkasticky celý tvůj příspěvek vyznívá jen proto, že ti ŠEST LIDÍ (!!!) dalo dislike, věřím, že při případné odpovědi budeš podobně shovívavý.

10

Odpovědět

+Nějakej agentHele, já to beru, klidně i jako obhajobu minusu. Raději minus a bú než minus a ticho.

Nechci se pouštět do nějakých filosofických debat, ale celá ta předvolební debata byla úplně nalevo od Karla Marxe, že by se naše rudá Marta Semelová propadala hambou. Když to hodně přeženu, tak vlastně bych to nazval diskuzí neomarxistů (ALDE, EFA) s konzervativními marxisty (PEL, S&D) kteří nálepkovali levý střed (ECR, EPP) jako neonacisty. :D

Pusť si to třeba u utírání nádobí, dlouho jsem nikoho neviděl s kamennou tváří říkat tak šílené věci, jako padly tam v diskuzi. Jen aby bylo jasno, já nemám nic proti přijímání uprchlíků. Debaty podobné té se Spitzenkandidáty umlčují veškerou racionální debatu a nahánějí nejvíce voličů dutohlavům jako je Pitomino.

btw: poslední pravicová vláda v ČR byla Klausova v roce 1998 (teď neřeším Klausovy osobnostní vady, které právem vyústily v tzv. Sarajevský atentát). Od té doby jsou u nás levicové a levostředové vlády. ODS je levý střed, kterému se říká orální pravice. Pravicová strana, ideově i programově, schopná prosadit některou z funkčních doktrín - například Laissez faire (který je solidární i s nízkopříjmovými skupinami) v ČR neexistuje. Zemanovy vlády aplikovaly v ČR Keynesiánskou politiku, což je jeden z mála levicových směrů, který fungoval, funguje, není populistický, nejsou v něm „peníze zadarmo“ a je ekonomicky udržitelný.

Pokud v zemi není dostatek práce s vysokou přidanou hodnotou, těžko můžeš zvedat medián na úroveň Německa. Vezmi si Škodovku nebo Seat. Montují se tam auta nižší střední třídy, nejdražší modely se dělají doma v Německu, elektromobily budou také montovány nejprve Německu. Těžko se bude nižší střední třída, jako Octavia, prodávat s ještě vyšší marží než dnes. Trh s nejvyšší „prémiovou“ třídou je menší, ale jsou v něm vyšší marže, proto si tyto pozice drží zuby nehty v Německu.

ČR se svojí hospodářskou politikou dlouhodobě brání výrobě unikátních produktů a hi-tech technologie. Politicky vypadá špatně, když se otevře továrna na letecké motory pro 50 lidí a k tomu vývojové centrum pro 10 lidí. Daleko lépe vypadá otevření fabriky pro 2000 lidí, kde se smontuje auto z dovezených dílů a jde bez rekvalifikace zaměstnat prakticky kohokoliv. Není potřeba shánět vysoce kvalifikovanou pracovní sílu a udržovat školství na špičkové úrovni. Úplně nejvtipnější je, jak politici napříč spektrem kádrují vysokoškoláky, dožadují se více učebních oborů a sami své potomky pokrytecky posílají na elitní školy (humanitních oborů). Dovedeš si představit, že by náš Eman poslal svoji Kačenku místo studia v Anglii na učební obor švadlena do textilního učňáku?

10

Odpovědět

+-HoNY-Hele, uvidim. Někdy se na to podívám, až budu mít optimističtější náladu, abych si ji zkazil politikou.

Nemyslím si. Pokud myslíš čistě pravicová, pak ano, ale rozhodně bych vlády ODS z roku 2006 a 2010 bych neoznačil za středově levicové. Sice ano, Topolánkova vláda byla složena se zelenými a křesťany, ale obě tyto strany kvůli tomu procházely děsivou transformací. Zejména zelení se z Bursíkova předsednictví dodnes nevzpamatovali.
Druhé vládě její levicovost nelze svést na nic, protože celá vláda byla složená z ODS a vpravo nakloněných mikrostraniček. Volby tehdy sice vyhrálo ČSSD, ale kvůli složení parlamentu nebyla schopna sestavit vládu. Neříkám, že to byla dobrá středová pravice, Ale její chyby pramení přinejmenším ze špatně aplikovaných pravicových myšlenek. Abych to zjednodušil, špatná levice rozhazuje prachy na všechny strany, špatná pravice prachy schraňuje za každou cenu.

Jenom tento rozdíl mezi mediánem a minimem naznačuje, jak masivní musí být maximum. Reálné statistiky jsou děsivé. 70% lidí pracovalo v roce 2014 za méně než průměrnou mzdu. A plat nejbohatších 10% přesahoval pětinásobně plat spodních 30%. Bohužel, novější data nejsou, protože se příhodně tyto důkladné statistiky přestaly dělat.

Ano, souhlasím, nedovedu. Obecně kádrování do manuální práce a trestuhodná láska k automatizaci, která povede k další průmyslové revoluci vraždící mnoho nižších pracovních míst, může vést ke katastrofě. Jenže fakt, že dochází k tomuto kádrování, nahrává velkým společnostem, které nemusí vycházet vstříc místní pracovní poptávce. Práce je daná shůry a když ji nemáš, jsi nicotná nicka. Jenže nové projekty, výzkum, vývoj a hlavně produkce high-techu je potřeba. Té totiž automatizace hrozí podstatně méně a zároveň jsme v ní historicky excelovali.
Když se vrátím k dětem českých politiků, tak trochu doufám, že jejich pubertální antipatie spolu s akademickým rozebíráním jejich rodičů je od nich dovede přinejmenším hodně daleko. Nakonec nic není nepříjemnějšího, než když nedokážeš obhájit své činy před vlastním dítětem.

10

Odpovědět

Víte, co mi na tom přijde nejhorší? Ta polarizace. Vznikl tu bambilión stran (více či méně relevantních), které jsou proti EU, popř. proti současnému směřování Unie. A co udělají zavedené "nedemagogické" strany? Více Unie! A kdo říká, že je s tou současnou něco špatně, ten by nejradši líbal Putinovi nohy! Tohle nemůže dopadnout dobře...

64

Odpovědět

A víte co? Já jsem pro emigraci. Jsem pro mezinárodní obchod. I ten multikulti mi nevadí.
Jsem pro práva gayů a všelijakých menšin.
Nežiju v patnáctém století aby bránil někomu dosáhnout stejné svobody jako mám já.
Ale co si jako Češi prostě musíme přiznat je prostý fakt.
EU je pro nás nevýhodná. Nemyslím lokálně kdy dotace pomohou podnikateli který má silné vazby na Německo.
Ale z celkového pohledu nás stojí EU víc než jsme schopni z ní získat.
Zavádění norem, směrnic a nařízení z EU nás stojí nemalou částku. Výdaje spojené s EU jsou vyšší než přijmi.
Tak to prostě je.
A svádět nízkou nezaměstnanost na EU? Tak to pozor. To je přeci naprostý nesmysl. To je jako tvrdit že jsem posbíral jablka z hrušně.

A co se týká exitu. Nevím jaká je celonárodní nálada. Takže mohu soudit jen lokálně. A osobně neznám jediného člověka který by hlasoval proti. Třeba je to jen místem kde žiji, sociální vrstvou nebo čímkoliv. Kdo ví.
To by se zjistilo při referendu.

Btw Okamura je kretén.

724

Odpovědět

Czexit je projev zbabělosti. Vzít nohy na ramena při prvním průšvihu umí každý, ale čelit mu dokáže málokdo.

42

Odpovědět

I kdybychom posuzovali členství v EU jen ekonomicky, je členství jednoznačně výhodné. Díky EU máme velký trh s jednotnými pravidly. Vyjednat dohody a pravidla mezi 28 státy jednotlivě by bylo mnohonásobně nákladnější. Pro mě je ale mnohem důležitější neekonomická stránka. Jsme členy mezinárodního společenství, které ctí demokracii a lidská práva a usiluje o mírovou spolupráci. Navíc máme možnost podílet se na nastavování pravidel mezinárodního systému. To jsou přínosy, které Češi nikdy v dějinách neměli.

42

Odpovědět

Jenže co asi nikdo z kritiků regulace nechápe, že ty regulace jsou ve skutečnosti výsledkem evropského bohatství. Sjednocení pravidel/regulace umožňují, aby výrobce i nakupující věděli, na čem jsou. Usnadní se výroba, distribuce i prodej, což vede k produkci velmi levného zboží. I díky tomu je v Evropě spousta věcí tak levných. Snadné je založit v zahraničí firmu, pohybovat se, spolupracovat na projektech mezi firmami a napříč státy. Bez EU toto nedáte. Jsem teď v Izraeli a ty ceny za potraviny a ubytování bych na pár dní přenesl do ČR. Kritici by okamžitě zmizeli.

00

Odpovědět

Je vtipné se zeptat jednoho člověka, který maká rukama a tří podnikatelů, kteří dostávají dotace. :)

190

Odpovědět

Slovensko ma problém s emigráciu a ne s imigráciu.

171

Odpovědět

To se není čemu divit, když máte zemský ráj na dosah. :D

181

Odpovědět

+Leonard NimoySlovák v Anglicku: Slovensko je najkrajšia krajina na svete.
Angličan: Tak prečo si tu a nie tam?
Slovák v Anglicku: Povedal som že je tam pekne a nie že sa tam dá žiť!

133

Odpovědět

+Smrtihlavbol som tam 3 roky ,ale noz na krku pokazdovikedovej diskoplesko od partie dvadsiatich pakosov, umrtia a odrezane hlavy, max. v lokalnych mediach, od zdravotnika odporucanie aby si neoznacoval pachatelov podla entiicty, this is england

44

Odpovědět

sa nedivim s taku gramatiku

15

Odpovědět

Díky, za překlad. Jen bych rád podotkl že věta "Tato reportáž od ARTE ukazuje, jak se na český přístup k EU dívají Němci." v popisku neodpovídá obsahu videa. Spíš ukazuje jaký obrázek si Němci můžou o českém přístupu k EU udělat z Německých medii...

151

Odpovědět

"SPD patřila k vítězům minulých voleb"
Hezky manipulativní, vždyť měli asi deset procent.. A kolik lidí má rádo příběh o Švejkovi??

510

Odpovědět

Ano, bohužel k vítězům, protože nejde jen o to, kolik křesel máš, ale o kolik sis polepšil. A tato strana předtím ve Sněmovně nebyla.

173

Odpovědět

+Anonymouslol takže sprinter, kterej byl na mistrovství světa poslední a dnes je šestej patří k vítězům? lidi, to snad nemyslíte vážně :'D

310

Odpovědět

+nwmKdyby se ve sprintu udělovalo 200 medailí a každá měla stejnou hodnotu, dával by tvůj chabý pokus o troll větší smysl.

12

Odpovědět

+nwms medailema to nemá nic společnýho, ani bronzovej nepatří mezi vítěze...

03

Odpovědět

+nwmdead kommie good kommie

01

Odpovědět

+v m vargaBetter be dead than red.

11

Odpovědět

Záleží co považuješ za vítězství, pokud to znamená dostat se do sněmovny, tak to vyhrály, ale ty asi myslíš, že zvítězí jen ten kdo má nejvíc hlasů.
Kolik stran a hnutí kandidovalo do poslanecké sněmovny, a kolik jich vypadlo. Pro ně je to prohra, protože neuspěli.

02

Odpovědět

Poslední tvrzení má nulovou informační hodnotu a nedává smysl. Euroskeptici zpochybňují členství v EU bez ohledu na volby, takže proč by měli před volbami jakoby přestat a po volbách opět znovu začít? To nedává smysl... To je jakoby rasista před volbami přestal být rasista, ve volbách volil bez ohledu na rasu a po volbách zase začal být rasistou. To je prostě nesmysl.

44

Odpovědět

Nemluví se tam o voličích, ale o politicích. V takovém případě dává smysl i ten tvůj příklad: Ano, je to podobné, jako by se teď politici tvářili, že vůbec nejsou rasisti, protože pro tyto volby to pro ně není výhodné, a po volbách by to rozjeli nanovo.

41

Odpovědět

+Anonymous... ano, nemluví se o voličích, ale politicích. Politici jsou ovšem také voliči.

17

Odpovědět

Ó ti ubozí Čecháčci si neváží, že můžou dělat laciné montéry pro říšský průmysl a ani poškozování volného trhu dotacemi a direktivami se jim nelíbí, to je strašné.

Celní unie bez centrální buzerace by byla ideální (tj. návrat před Maastricht), ale to je politicky neprůchozí. Odejít z EU by znamenalo, že nás ekonomicky zničí pro výstrahu ostatním malým státům. Nezbývá, než počkat, až EU padne sama na držku, mezitím jí můžeme nasypat do soukolí trochu písku.

Jako kontinent zaostáváme a příčina je eurosocialismus http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika-evropa-tretirada-mocnost-d6w-/p_ekonomika.aspx?c=A190418_211333_p_ekonomika_wag

2021

Odpovědět

A myslíš, že třetí státy (Japonsko, Čína) budou dovážet do "hypotetické České republiky po Czexitu" to nejlepší, nebo budou dovážet hračky natřené olověnými barvami (protože direktiva o olověných barvách je přece omezování volného trhu, takže se prostě zruší) a jiné šmakulády (třeba nebezpečný odpad - opuštěných dolů tady přece máme taky dost), protože se jim prostě vyplatí mít chudý stát, ve kterém mohou uplatňovat svůj vliv. A zahraniční turisté budou ČR považovat ještě více za levnou destinaci pro své pitky (chytrá ČNB už má jistě natisknuto a pokud ČR zůstane bezpečnou zemí, tak přece vždy stačí přidat k bankovkám nulu zprava)...

Ostatně stačí si přečíst, jak dopadl Ekvádor, když podepsal "úvěr za vodní svět"....

Takhle si můžeme stěžovat na Brusel, na Paříž, na Berlín...po "hypotetickém Czexitu" jistě přijde spasitel a na toho už si ani postěžovat nebudeš moci..

(Ostatně je vtipné, že Japonsko už dvě dekády prožívá výše uvedenou stagnaci, ale "žene se" do námluv celní unie s EU; proč to dělá sebevědomý národ se 150 miliony lidí a rozvinutým průmyslem? Že by proto, že okolní státy - státy sdružené v ASEANě - si ještě pamatují japonskou úlohu v druhé světové, a proto prostě nekrmí děti a vnuky válečných zločinců? )

153

Odpovědět

+LCzexit považuji za nemožný, jak jsem napsal. Stejně tak ekonomickou prosperitu eurozóny, čeká nás jen stárnutí a úpadek. Co bude až EU krachne nebo se přinejlepším stane světově marginální silou, toť otázka. Věšteckou kouli nemám, ale nic hezkého nečekám. Slabé a chudé nikdo nerespektuje, rozhodně ne konkurenční civilizační okruhy - čínský, ruský, arabský, africký.

Jinak že je český úředník ohavná kombinace toho rakouskouherského a bolševického, to nepopírám. Ale to je mimo téma, které je pohled Němců na Čechy v rámci EU. Oni si myslí, že nás vytáhli ze středověku a my si toho nevážíme, my zase, že nám chtějí rozkazovat a koupit si nás za pár šupů, jako se snaží už tisíc let.

Hájit naše vlastní zájmy je naprosto v pořádku. V současnosti by bylo nejlepší těm nevoleným nadnárodním byrokratům vše odkývat a zařídit se po svém, aby se bruselský vlk nažral a česká koza zůstala celá. Jenže to by tu nesměli být dotacemi a úřední mocí uplacení lokajové a mafiáni. Proto jsou důležité eurovolby, musí se tam dostat lidé, které do těch šílených direktiv prosadí výjimky a formulace, co pak půjdou využít v náš prospěch.

40

Odpovědět

Jednom jednoduché srovnání EU třeba neřídí povolování staveb, které je čistě v kompetenci členských států. Česká republika je STO-PADESÁTÁ-ŠESTÁ; Dánsko je JEDENÁCTÉ (ze 170 zemí) v rychlosti povolování staveb.

Opravdu chceš tvrdit, že čeští poslanci mají mít ten luxus, aby se (za naše prachy) zabývali něčím tak složitým, čím je EU, když neumí/nechtějí/nemůžou zkrotit ani český stavební zákoník? Proč se chtějí utkávat s "mýtickým" Bruselem, když nedokáží zkrotit ani zaměstnance stavebního úřadu v Hlučíně (jistě najdeš i menší obec, kde je stavební úřad)...

111

Odpovědět

Ehm...kdy naposledy tady byl volný trh?

50

Odpovědět

+._.Spíše je zajímavá otázka, kdy tady nebyla společná celní unie s dnešním Rakouskem, Slovenskem ATP. .

Snad před Leopoldem II., který porazil Turky a začal budovat říši, ve které se zruší vnitřní cla ( poplatek za uvedení zboží na trh/tržiště jiného města)...

11

Odpovědět

Ja jsem take proti imigraci:
Prazaci do Prahy, Brnaci do Brna a Slovaci na Slovensko!

1215

Odpovědět

Slovaci se nam ekonomicky neskutecne vyplati. Tyhle vtipky sice neomrzi, ale budme jim vdecni, ze chteji makat a odvadet dane tady u nas :) Osobne bych byl nejradsi, kdyby snaze ziskavali i obcanstvi a mohli i u nas volit.

84

Odpovědět

+0_0By mě zajímalo jak se nám vyplatí.

22

Odpovědět

A c*************u!

12

Odpovědět

Vidim v mojich ceskych priateloch podobny názor, možno aj v ramci slovenska ,,a takzvanej EU. Samozrejme by mal Brusel btiať na to ze sme narodom , tak ako Česka tak aj Slovenska republika...slabym... Ako slovak po Meciarovych "veciach" ked slovensko padlo do doby kammenej som s laskou prial členstvo v EU.....no musim dať suhlas, že to nieje ten Brusel, a hlavne Nemecko co mu vladne , aj ked ekonomicke a privetive podnikatelovi,,, ze to uz nieje to co som si predstavovaval......No skor sa bojim, že moje slovensko...teda Slovensko padne bez EU......my spravny slovaci uz nechceme mafie a blbosti......velmi rád by som si zalozil rodinu,,,,,dufam v dceru, ktorej by som ukazal co je to byt obcan europy a byt na to hrdy

66

Odpovědět

To skôr takí ako ty nepochopili o čom je EÚ pred tým ako sme do nej vstúpili. Nebyť EU a NATO, tak sme na tom ešte horšie ako Rumunsko a Azerbajdžan.

Tie svoje námietky aký je svet nespravodlivý by ste si bez EÚ mohli maximálne tak kričať na rakúskych colníkov, ktorý by sa len čudovali prečo musia strážiť vstup do pavilóna opíc a Putin by si možno vôbec nebral servítky a nejaký ten ľudový satelitný štát by sme mali hneď vedľa Košíc.

164

Odpovědět

+blablaeffsiris hoaxy, som ta nahlasil bencikovi

14

Odpovědět

Akoby nestačili bodky a čiarky po jednom.

32
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK