Co s východní Evropou?

Thumbnail play icon
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:465
Počet zobrazení:5 763

Nedávno se pod jedním ze stand-upů rozběhla diskuse o tom, zda by se měl ještě používat termín "východní Evropa" a které státy by do ní měly nebo neměly patřit. V následujícím videu uvidíte, jakým způsobem by to v roce 2012 řešil britský týdeník The Economist.

Přepis titulků

Překlad: hAnko www.videacesky.cz Východní Evropa je termín pocházející z dob studené války. Geograficky nedával smysl ani tehdy. Finsko a Řecko rozhodně nejsou západní země a Praha leží západněji než Vídeň. Dnes nedává toto označení smysl politicky ani ekonomicky. Ani za studené války nebyla východní Evropa jednotná. Byly v ní samorosty jako Rumunsko a rebelové jako Jugoslávie a Albánie. V dnešní době je koncept východní Evropy zastaralý a s negativním nádechem.

Je spojen s chudobou, odloučením a výstřednostmi, což většina bývalých komunistických zemí východní Evropy rozhodně není. Deset z nich je součástí EU, další čekají na přijetí. Nejbohatší z nich dohánějí nejchudší západní země. Severní státy stály v době východní Evropy na jejím okraji, všichni noví členové EU spolu s Albánií a Chorvatskem jsou také členy NATO. Osm je v Schengenu. Tři z nich přijaly euro.

Jediná evropská země splňuje jak dluhová pravidla eurozóny, tak zaměření NATO na náklady obrany: Estonsko, které před 21 lety vůbec nebylo na mapě. Místo východní Evropy tedy potřebujeme nové členění. Například dunajská Evropa, tvořená územím, kterým řeka protéká. Tyto země mají společnou historii, kulturu, jídlo i architekturu. Nebo romská Evropa, která je domovem největšího procenta této minority. Dále Evropa se strachem z Ruska; země, které jej stále považují za vojenskou hrozbu, nebo přinejmenším za bezpečnostní problém.

A pak země, které jej vnímají jen jako další obchodní trh. Ale největší rozdíl je mezi státy, jejichž státní i soukromý dluh nedovoluje vládám velkou účast na finančním trhu a těmi, které ještě mohou relativně svobodně obchodovat. Velkým otazníkem pro rok 2012 zůstává, zda se tato skupina, nazvěme ji třeba solventní Evropa, vyhoupne na vrchol, nebo se propadne do chaosu jako jižní a západní státy.

A východní Evropa? Tu zahoďme na smetiště dějin. Lepší později, než nikdy.

Komentáře (75)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Čtyři dekády existovala Východní Evropa v silně sféře vlivu SSSR. To se nesmyje za čtvrt století. Stále má to označenísvůj smysl. (Ač je korektnější používat označení "země bývalého východního bloku".) Platí to i pro východní Německo, ač podstatně méně, jelikož se připojili zpět k západnímu Německu.

30

Odpovědět

Avšak východné Nemecko, je ešte aj dnes výrazne ekonomicky zaostalejšie v porovnaní so západným Nemeckom.

00

Odpovědět

Země které přijmou členství v EU a NATO,jsou na dobré cestě k zániku.EU není nic jiného než banda neschopných,zkorumpovaných a prolhaných sviní co si hrabou pro sebe a nařizují co kdo může a nemůže,stejně jako USA v čele NATO (které je mimochodem jejich rukojmími).Smůla že to nevidí více lidí .. naše děti na to doplatí

2579

Odpovědět

Jak bys tedy zajišťoval obranu Čr ? Protože ČR má problém koupit pár tisíc BRENů a pronajmout 14 gripenů, dokážeš si představit kolik peněz by armáda potřebovala kdyby měla být bojeschopná ? Kdyby místo 20k vojáků, 14 Gripenů a pár desítek obrněných vozidel musela ČR mít desítky tisíc vojáků, stovky letadel a stovky tanků či obrněných vozidel ? :D

183

Odpovědět

NATO ještě jakžtakž dává smysl, i když to není kdovíjaká záruka bezpečnosti.EU je, jak řekla jedna naše soudružka, socialistický projekt a podle toho to taky vypadá.

88

Odpovědět

+Joe.ColeEU jako projekt postupné integrace Evropy smysl dává, smysl nedává pouze současná politická garnitura která je u kormidla. :D

193

Odpovědět

+Joe.ColeDajmi:A jak si tu integraci představuješ?Imho je právě integrace (kumulace moci nad celou Evropou) příčinou hospodářského úpadku, neefektivity a neflexibility evropských států.

05

Odpovědět

hAnko.
jak mužeš přeložit Romani-Románská
jako romská ? :D

je snad Románský sloh né romský sloh :D

22

Odpovědět

Rozdělovat Evropu na Východní a Západní je nesmysl. Jsme prostě Evropa, či evropské státy a tak bychom měli být vnímáni. A to nejenom někým z venku, ale i sami sebou. Je faktem, že v současné době můžeme buď společně prosperovat, nebo živořit každý sám. Jedině jednotná Evropa může být rovnocenným partnerem, či soupeřem ostatních světových mocností. V současnosti je největším nepřítelem jednotné a silné Evropy Evropská unie. EU je zlo podobné Sovětskému svazu, které žene všechny zúčastněné země do kolapsu. Problém je, že pokud EU někdy padne, tak to bude na úkor jednoty.

2022

Odpovědět

Severní a Jižní Amerika je taky blbost ne? Je to přece Amerika :DD

1117

Odpovědět

+nevimjmeno2Tam se jedná o dva kontinenty, tedy je to celkem rozdílná situace. USA taky umí říci západní, či východní pobřeží, či severní a ježní státy, ale v první řadě jsou to Američané. Stejně tak my bychom měli být Evropané a je jedno, zda žijeme na západě, či východě.

148

Odpovědět

+nevimjmeno2Rozdiel je ale v tom, že USA sú narozdiel od Európy jeden národ :)

56

Odpovědět

+nevimjmeno2Vážně jo? A my se to učili jako jeden :/
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/45/Continentes.png/1280px-Continentes.png

53

Odpovědět

+nevimjmeno2Johan3k: To rozhodně nejsou, jsou směskou národů. Aby se z nich vytvořil jeden národ, tak by museli existovat mnohem déle.

38

Odpovědět

Nevím, jestli lze opravdu srovnávat EU s SSSR. :-)

155

Odpovědět

U Evropy to má smysl, integrací by se vytvořil blok který by byl schopný vklínit se někam mezi supervelmoc-USA a několik velmocí ( hlavně Čína, v budoucnu pravděpodobně Indie). Jak ekonomicky tak vojensky. Jinak Evropa pomalu zanikne. I takové Německo není velmoc světového významu, hlavně kvůli nedostačující armádě, u malých a středních zemí je to ještě horší. Země typu ČR, Slovensko, Pobaltí atd. by na sjednocení EU vydělaly nejvíc.

163

Odpovědět

+dajmi5Z tvého komentáře jsem trochu zamten. Nejdříve napíšeš, že u Evropy má smyl jí rozdělovat a pak pokračuješ obhajobou jednotné Evropy. Krom té první části, první věty se zbytkem souhlasím.

17

Odpovědět

+dajmi5Ok, zkusím vysvětlit své myšlenkové pochody. Tou první větou jsem reagoval na špatně pochopený komentář od nevimjmeno2 který jsem pochopil ( z neznámého důvodu) že Jižní Ameriku tak můžeme nazývat až bude jednotný celek ( strašná blbost vím :D). Proto jsem napsal že narozdíl od JA to u Evropy smysl má, protože by se dostala pravděpodobně na 1-2. místo co se týče velmocí, zatímco sjednocená JA by takové terno nebyla. Jako bonus jsem to postnul pod špatný vlákno. Sorry. :D

20

Odpovědět

+dajmi5Ááá už si rozumíme :) Díky za objasnění. Jinak jsem rád, že se schodneme na jednotě Evropy. Pokud by se Evropa dokázala zbavit Eu a přesto zůstat jednotná a začala místo zachraňování světa se starat o své přežití, tak by opět získala své vůdčí místo a mohla by tak i prospět světu.

71

Odpovědět

Mohl byste prosím zdůvodnit své srovnání EU a SSSR? Takhle můžete srovnat EU s Peklem, stejně jako s Královstvím Božím. Nebo ty dvě věci spolu. Nemá to žádnou vypovídací hodnotu.

30

Odpovědět

Konečné řešení: Panslavismus.

450

Odpovědět

brrr... nacizmus.

126

Odpovědět

Že je panslavismus blbost jsme zjistili už na začátku 20. století. Ten možná lze aplikovat na západní Slovany (Češi, Poláci, Slováci, Lužičtí Srbové), ale s ostatními větvemi Slovanů nemáme prakticky nic společného. Zvlášť to platí pro ty východní.

212

Odpovědět

Panslavismus. :D:D:D Worst idea ever.

231

Odpovědět

+dajmi5Ale jo byla tu ještě jedna horší pangermanismus.

51

Odpovědět

+dajmi5Neřekl bych že pangermanismus je horší myšlenka než panslavismus, myšlenky to jsou obě stejně stupidní a hrozné, liší se sice následky ale v teoretické rovině jsou sobě rovné.

50

Odpovědět

Připadá mi zábavné, že pro některé lidi je jakési dělení indoevropských kmenů před 2000 lety důležité natolik, aby se touhle optikou dívali na současnou problematiku. Mí blízcí jsou Němci, Poláci, Rakušané, Slováci a Maďaři, protože s nimi obývám střední Evropu. Ne Rusové, kteří žijí v úplně jiných kulturních a politických podmínkách.

290

Odpovědět

+RoonilWazlibRoonilWazlib: Přesně, občas mi lidé razíci slovanskou vzájemnost připadají jako z Afghánistánu, či severu Pákistánu, jako lidé kteří se zasekli kdesi dávno ve vývoji lidstva a razí ve 21. století kmenový systém. Jde o to kde žijeme a střední Evropa byla více-méně vždy velmi germanizovaná.

111

Odpovědět

Nebo to rozdělit podle ekonomiky na vyspělé země (my, pobaltí, Slovensko, Slovinsko, Chorvatsko) a rozvojové země (zbytek)

620

Odpovědět

Proč prostě nemůžeme být střední Evropa? Historicky to byla území Svaté říše římské a později Německa a Rakouska-Uherska, ke které jsme taky patřili, takže asi tak...

832

Odpovědět

A co Velká Morava tu jste zapomněl?

217

Odpovědět

+GDAWormsV době Velkomoravské říše ještě po nějakém rozdělování Evropy nebylo ani vidu ani slechu...

111

Odpovědět

+GDAWormsMagister_Peditum:
a co boje mezi západní (latinskou) a východní (byzantskou) církví?
území České republiky je v mnoha ohledech právě to místo, kde veškeré členění selhává...
dunajská Evropa?-to by se nelíbilo velké části Moravy, Slezska i celým Čechám.

katolická Evropa?-právě zde měla počátek jedna z protestantských církví

pokud by chtěli novináři pojmenovat podle nějakého přírodního fenoménu, pak by raději mohli volit Karpaty, tedy Karpatská Evropa-Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Srbsko, Rakousko, Rumunsko, západní Ukrajina

50

Odpovědět

Ono ve finále jde jenom o to, že Studená válka je pořád čerstvá vzpomínka u plno lidí. Do té doby nikoho ani nenapadlo, že současná ČR by patřila do východní evropy. Jak bylo řečeno přes 800 let jsme byli součástí Sváté říše římské, tzn. Německo, Rakousko, svýho času Švýcarsko, atd. Pak přišlo Rakousko-uhersko a zase jsme skončili v jedný zemi s rakušanama. Pak přišli války kdy jsme byli na střídačku samostatní (a jeden z 6 nejbohatších států na světě) a pod kontrolou Německa. To až za časů Železný opony nás lidi na západ od nás začali vnímat jako východ. V podstatě veškerý současný vnímání států jako celků se utvářelo v posledním století. Právě proto taky pořád frčí vtipy s tím, jak Francie jsou poserové co se hned vzdávají, i když předtím byla francouzská armáda jedna z nejlepších a nejúspěšnějších.

210

Odpovědět

V terminologii mezinárodních vztahů je častý pojem Central and Eastern Europe, což podle mě dává smysl.

60

Odpovědět

Aha takže prý má Bulharsko, Moldavsko a Srbsko s Čechy stejnou architekturu kulturu a jídlo hmmm

314

Odpovědět

No podle něho asi jo, mi si to nemyslíme, jednoduše jeho neznalost. Srovnávat třeba kuchyni je hodně přes čáru. Kultura taktéž jinde díky Tatarským předkům, delší době v celku Osmanské říše i zcela odlišném Ugrofinském jazyku.

52

Odpovědět

+GDAWormsMyslel jsem konkrétně Maďarsko.

50

Odpovědět

nu což, paneláky jsou všude stejné :D

671

Odpovědět

+captainhh :D :D

61

Odpovědět

V lednu jsem byl na služební cestě v Sofii a musím říct, že jsem tam neviděl nic moc společnýho s náma. ;)

50

Odpovědět

a co takhle pivní, vinná a pálená Evropa?

1280

Odpovědět

A ČR je bod, kde se tyto částí prolínají :-D

1651

Odpovědět


Odpovědět

+Tarylin2 luftmausmann
To je ta pálená.

230

Odpovědět

+Tarylinhm.... Toho slova jsem si nevšiml.

07

Odpovědět

Cikánská evropa? Dobrý, viděl jsem dost.

1133

Odpovědět

Ja som sa na romskej europe bavila ako uz davno nie. Sama v byte a asi dve minuty som sa nahlas smiala. Ked si predstavim to poburenie niektorych ludi, ked to budu prvy krat pocut :D, cira skodoradost (Cim nechcem povedat, ze mne by sa pacilo zit v romskej europe :) )

130

Odpovědět

Zase na druhou stranu Slovensko do konce století bude cikánským státem :)

1710

Odpovědět

+nevimjmeno2nemyslím si, táto menšina potrebuje na niekom parazitovať a to sa bude dať len po určitú hranicu. Už teraz odchádzajú vyciciavať iné štáty, napr. Anglicko.

92

Odpovědět

+nevimjmeno2No jako slovák bych pomlčel. Je vás v anglii víc než jich.

212

Odpovědět

+nevimjmeno2avšak biely Slováci cestujú do iných krajín aby tam pracovali a nie vyciciavali sociálny systém

131

Odpovědět

"Dále Evropa se strachem z Ruska; země, které jej stále považují za vojenskou hrozbu..." - ktovie, čo by si na to povedala Ukrajina :D

514

Odpovědět

Nejvtipnější je, že Ukrajina mezi nimi není. Asi se nepoučili :D

342

Odpovědět

+Jakub0002Je to z roku 2012.

201

Odpovědět

+Jakub0002Ukrajina nemá strach z Ruska, Ukrajina je naštvaná na Rusko...

104

Odpovědět

Geografický střed Evropy je někde kolem Banské Bystrice. Takže jsme vlastně zápaďáci, i když se to všem nemusí líbit. ALE, zároveň jsme Slované, což také mnozí neberou v potaz, a to mi fakt nevadí. Vlastně jsem rád, že jsem Slovan :)

307

Odpovědět

Rád bych udělal Slovanskou Evropu :)

1016

Odpovědět

Nejsme Slované. Ani nejlepší historici nedokáží přesně říct, jací jsou přímí předci Čechů. Všechno jsou jen dohady. I když na naše území přišli Slované a přinesli svou vlastní řeč, tak některé věci - zvyky, názvy, povaha apod. vůbec se Slovany nesouvisí. Co se týče genů samotných, tak Češi mají Slovanské geny jen z necelých 50%, hned za nima jsou Germánské a Keltské geny.... a najdou se i Římské. Češi jsou prostě Češi - Mix spousty národů a nemáme přímé předky.... každy je tím, čím se cítí být.

357

Odpovědět

+Vladce lesaTak jsme hraniční etnikum. Je jasné, že geneticky budeme strašní míšenci.

Ale musí se nechat, že snad ve všech ohledech jsme "něco mezi" germány a slovany.

241

Odpovědět

+Vladce lesa+ Česko - Bohemia - Je název pro keltskou zemi Bojů. Je dnes dost jasné, že Českou zem založili keltové, takže se dá říct, že předci naší země jsou Keltové... co se týče jejího obyvatelstva... to jak už jsem zmiňoval je různé.

117

Odpovědět

+Vladce lesaTo má každý národ. Ukažte mi stát v Evropě, kde je čisté etnikum. Německo je míšenina stejně jako Francie, kde dřív byli kelti a potom germánský kmen Franků. Itálií se taky prošlo dost kmenů a o Španělsku a Anglii ani nemluvím

170

Odpovědět

+Vladce lesaKdyž už je řeč na toto téma. Víte že jsme podle genetiky víc árijci (Indoevropané) než nějací Němci a seveřané.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/32/R1a-map.JPG

11

Odpovědět

+Vladce lesaŽádný stát nemá čisté etnikum. Převažují tu Slované a tečka. Co se týče těch genů, už jsi otestoval všech 10 500 000 lidí? Protože žádného takového člověka, kdo by toto podstoupil já neznám.

00

Odpovědět

+Vladce lesaDobreta: Porč Anglie? Ok, pokud se bavíme o stěhování národů. Ale od roku 1066, kdy tam vrazil Vilém Dobyvatel, tak se tam nikdo jiný neukázal - žádný Švédi, žádnej Napoleon, žádný náckové a ani komanči (a teď ani nechci vědět, na jaký další armády, co se přehnaly přes naše země jsem zapomněl...)

20

Odpovědět

+Vladce lesaUmberto: Je pravda že po Normanech byl v Anglii docela klid, co se týče míchaní. Ale to snad neznamená že jsou něco jako jasně určené etnikum. Míchanici tam mají slušnou. Pro změnu to míchání dohání posledních 100 let multikulturalismem :)
Jinak jsou asi právě Britské ostrovy od 11 století ušetřeny od pohybu cizích vojsk, což nemůže říci nikdo jiný v Evropě, natož my :)

20

Odpovědět

ono s tým stredom Európy je to trochu zložitejšie, totiž každý geograf ho vypočítal inde :D ten slovenský stred Európy je pri Kremnici, je tam aj taká skala s tabuľkou a nápisom

20

Odpovědět

Chaos, chaos, chaos...

22

Odpovědět

Je mi jedno jestli jsem vychodni,zapadni nebo centralni evropa - at si tomu kazdej rika jak chce. Ale abych zil v romsky evrope ? To snad ne

1647

Další