71 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:248
Počet zobrazení:3 851
V našem hudebním okénku Urban music se opět vydáváme do 20. století, abychom si připomněli legendární americké hip hopové duo Gang Starr. Neuvěřitelná flow s rychlostí rozžhaveného samopalu ve spojení s beaty samplovaného newyorského jazzu od jednoho z nejuznávanějších DJů na rapové scéně dělá tento bostonsko-newyorský počin něčím neopakovatelným. Guru, jenž bohužel zemřel na rakovinu v dubnu minulého roku, a doposud aktivní DJ Premier byli za své doby středem pozornosti. Full Clip vyšel roku 1999 hned po návratu Guruho z pobytu ve vězení a je ukázkovým příkladem toho, co bych nazval „represent songem“. Guru zde s nadsázkou dává jasně najevo, že Gang Starr žije víc než kdy jindy a nebere si servítky. Na začátku uvidíte vzpomínku na zesnulého rapera Big L, který byl s Gang Starr úzce spjatý a kterého si zde někdy také určitě připomeneme.

Přepis titulků

NA PAMÁTKU BIG L 30. KVĚTNA 1974 - 15. LEDNA 1999 Odpočívej v pokoji, Big L. Sálá z toho poctivost! Čerstvě venku z basy, je načase zvednout laťku. Klidně si přidám, stejně si jdeme pro vítězství. G-A-N-G a Starr, kámo. Hateři to trochu přehnali. Tím to pro tebe hasne, vyhladím celej tvůj tým.

Zničím tvoje sny textama, který ti zhatěj plány. Čím většího drsňáka ze sebe děláš, tím víc lžeš. A čím víc lží prodáš, tím horší bude tvůj pád do mý smrtící pasti, rovnou do náručí. Tupče, víš přece, že rapovej Bůh musí požehnat každýmu mikráku. Prošel jsem si peklem, abych ho teď na vás chrlil. Chceš válku? Zkus to a bude z tebe mučedník. Nejdřív budeš slavnej, ale vzápětí budeš bez jména, protože jsi nikdy nepochopil, jak moc života z rapu saju.

Nech si to pro sebe, nebo chytneš kulku. Jak uvidím rádoby gangstera, moje rýmy ho oddělaj. Plnej zásobník. Vážně si s náma chceš zahrávat? Gang Starr, nejlepší ve hře. A to jsem na tebe hodnej. Tahle rapová scéna se nám zamlouvá. Plnej zásobník.

Vážně si s náma chceš zahrávat? Gang Starr, nejlepší ve hře. A to jsem na tebe hodnej. Tak se nám to líbí... Takže si dej radši pozor. Když se mi postavíš do cesty, nakrmím tě olovem. Jestli proti mně někdy půjdeš, měl by ses modlit. Už od pradávna v tom jedu a mám k tomu motivaci. Ty, co chtěj vidět Boha rapu, maj smůlu, je to past. Nikdo mi nebude říkat, co mám dělat.

Proč všichni tak žárlej a nevrle se na mě dívaj? Jsem gansgter plnej odvahy a taky nezastavitelnej. Stojím proti tobě v ringu a nikdy mě nesložíš. Jsem jako dva tvoje zásobníky v jednom. Navíc to do tebe budu šít, dokud se nevypaříš. A do toho všeho se mi teď daří líp než kdy jindy. Víc nesmrtelnejch hitů, než jsme vydali za posledních 10 let. Snažíš se mě napodobovat?

Tak to shoříš na popel. Ani nevíš, kolik negrů je pro nás ochotno zemřít. Jsme neomylní a neznáme strach. Samý kecy o zločinu, ale z basy se vám klepou kolena. Plnej zásobník. Vážně si s náma chceš zahrávat? Gang Starr, nejlepší ve hře. A to jsem na tebe hodnej. Tahle rapová scéna se nám zamlouvá. Plnej zásobník.

Vážně si s náma chceš zahrávat? Gang Starr, nejlepší ve hře. A to jsem na tebe hodnej. Tak se nám to líbí... Takže si dej radši pozor. Zaútočím jako bojovej vrtulník, pokosím tě textama. Vezmu si z tebe skalp jen proto, že blbě čumíš. Jen cekni a hned ležíš na zemi. Nevím, proč si všichni vůbec hrajete na grázly. Stejně na do doplatíte kvůli svojí dětinskosti.

Už jen z mýho textovýho obsahu ti vybouchne hlava. Najdu si tě ve hledáčku a metaforicky tě oddělám. Nemám tě rád. Sotva se naděješ a skončíš v plamenech. Mýho plamenometu se budou bát i ty, co tě znaj. Kolikrát jsem ti říkal, aby sis hleděl svýho, vojáčku? Jsem chladnokrevnej, mám chuť jít do boje. Přestaň už mě bít do hlavy, já ti to nežeru, kámo. Jsem připravenej jet naplno, překonávat a obtěžovat.

Klidně se zblázním, vypadnu odsud se všema těma prachama. Svůj kvér držím rovně a pevně. Takže bacha na hlavu, nebo o ni přijdeš. Plnej zásobník. Vážně si s náma chceš zahrávat? Gang Starr, nejlepší ve hře. A to jsem na tebe hodnej. Tahle rapová scéna se nám zamlouvá. Plnej zásobník.

Vážně si s náma chceš zahrávat? Gang Starr, nejlepší ve hře. A to jsem na tebe hodnej. Tak se nám to líbí... Takže si dej radši pozor. Překlad: bakeLit www.videacesky.cz

Komentáře (43)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mimochodom Wu-tang : Hollow bones by bolo fajn preložiť :) Alebo ak si niekto trúfne, aj keď o tom pochybujem na Blue Sky Black Death feat. Mikah 9- Grimey style Bohužiaľ to nemá klip, ale je to pekné dielko undergroundovej legendy s ambícioznými hudobníkmi. Poprípade aspoň Blue Sky Black Death: Carl Sagan, čo je tripík s velmi dobrým textom skladajúcim sa zo Saganových hlášok.

180

Odpovědět

Chjo, me by hudba jako takova ani nevadila, kdyby cely zanr nebyl zalozen na idiotskych pozerech a pozach :D

1813

Odpovědět

respektive CREAM - Cash Rules Everything Around Me

181

Odpovědět

Super, co takhle priste neco od Wu-Tangu ? CASH napr

181

Odpovědět

Johnny D: Tak teď už chápu co jsi tím myslel. S tím rozdílem v tvrdosti a přímosti sice nesouhlasím, podle mě má prostě blues mnohem větší dopad na smýšlení bělocha o černoších, ale to bude asi proto, že se mi blues víc líbí celkově. Ale to už je jen o vkusu. Jinak s tebou souhlasím ve všem. Předtím jsem se do tebe pustil, protože jak sám přiznáváš, jsi tam napsal pěkný blbosti. Jinak jsem totiž s každým, komu se nelíbí chování metlošů a těch co poslouchaj tu alternativu, protože se semka furt serou i když neposlouchají hip hop, nebo jak oni sami říkají "Eminema, protože nerapuje jen o kurvách" :D

180

Odpovědět

svut: tiež netvrdím že boli pozvolne odstrkovaný, len že sa pozvolne s tým menilo prezentovanie ich názoru.... toť vše...

180

Odpovědět

svut: Za nepresnosti a nepodarenú prezentáciu toho čo som chcel povedať sa ospravedlňujem za to môže zčasti nespavosť. Každopádne hovorím o dobách po Martinovy Lutherovy, keď nastalo zrovnoprávnenie. Nie však také ako si černoši predstavovali. Prestalo sa odsudzovať nahlas, ale tak rýchlo ako boli zdanlivo prijatý vládou boli rovnako rýchlo odstrčený na okraj spoločnostou s ktorou boli zrovnoprávnený. Stále boli v radoch polície ľudia, ktorý ešte pred tým robili záťahy na černochov, nestali žiadne masové dodatočné tresty za zločiny spáchané na černochoch a čo viac plno černochov sedelo vo vezení za veci ktoré nespáchali a ich prípady nikto neotváral... A teraz sa zamysli, prečo upustili od soulu, blues a jazzu a prišli s rapom.

Auto: Porovnaj si Syl Johnsona-its because im black s Wu tang - Hollow Bones. Ak ti to nepríde ako rozdiel v tvrdosti a priamosti zdelení tak už potom neviem... A neboj nedávam hip hopu väčší význam ;) Pre mňa sú štýli rovnocenné od inštrumentálov, cez orchestry, jazzrock a metal až po dnb. Nevyznám sa síce v histórii každej hudby, ale viem že každá nejakú má a za jej obsahom niečo stálo. Preto ma vcelku iritujú hodnotenia rôzne vytupujuce voči niečomu, ešte k tomu upozorňujúc na veci o ktorých nemá dotyčný prehľad. Rovnako ako by bolo nezmysel keby idem ja hodnotiť rôzne stránky na Techne, alebo Hause.

180

Odpovědět

černochy odvezou do ameriky jako otroky na plantáže s bídným životem v chudobě a útisku, a ty řekneš že sou pozvolně odstrkováni na okraj společnosti....

190

Odpovědět

Johny D: člověk by řekl, že si chytrej člověk, co koukám na ty dlouhý romány, který sem dáváš, ale stačila mi první věta "pozvolne spolu odstrkovanim cernochov na okraj spolecnosti" :D :D černoši byli odstrkovaní odjakživa, a daleko daleko víc, a čím tvrší je jejich rap, tím jsou odstrkovaní míň (nejsem rasista, naopak, mám černochy hodně rád, ale tohle sou fakta). A blues, SOUL (= duše!), jazz ,tohle všechno vzniklo jako stesky po rodinách, smutnění nad životem.. a teď místo toho začnou nadávat, i když už jsou absolutně rovnoprávní, a v mnoha městech dokonce ve většině.. v soulu si černoši a jiné menšiny stežujou na život, ale v rapu ho komplikují a nadávají na něj, a dělají si problémy mezi sebou..
- btw, opakuju že tohle celý je jenom reakce na Johnyho D....

180

Odpovědět

Johnny D: A proti hip hopu nic nemám, ale myslím, že mu přikládáš větší váhu než ve skutečnosti má... řekl bych, že z lidí, co o něčem rozhodují poslouchá hip hop asi 1 procento, narozdíl od níže zminěného blues

181

Odpovědět

Johnny D: Ty seš taky pěknej znalec, jestli jsou podle tebe Blues sladký metafory :D tak nevím co na to říct :D

181

Odpovědět

svut: Ako sa to stalo ? Pozvolne spolu odstrkovaním černochov na okraj spoločnosti. Vyvinul sa, keď mladý ľudia v uliciach už nechceli počúvať sladké metafory, kým nemali na jedlo. Chceli len priamo povedať svoj názor, aby nad ním niekto zasnene nepohmkával, ale ho skutočne počul.

Slash_Luke: Hladať hlbší význam v bielej stene ? Prepáč ale je vidno, že si na rape bol tak v druhom stupni základnej školy a predpokladám, že to bolo pre teba otázku módy. Súčasťou hip hopu sú proste aj dissy. Niektorý interpreti len ďakujú fanúšikom, hip hopery sa okrem toho stavajú "hejterom" ,hlavne z hip hopovej komunity. Jediný interpreti, ktorých si podávajú mimo neho sú popové hviezdy a tí, ktorý na nich len nezískavajú slávu a majú prestíže aby si to mohli dovoliť, sa im väčšinou triafaju priamo do čela. HH nemôžeš podrobovať konvenčím požiadavkám, pretože je to štýl, ktorý sa na ne vykašlal a ide veĺmi odlišným smerom a je jediný, ktorému sa to naozaj podarilo. Podmasy, flow, podrobovanie kritike a útočnosť... To sú známky HH... Takže myslím, že (síce mne tiež väčšinou neveľmi obĺúbené) "keď sa ti nepáči, nepočúvaj" je zrovna tu celkom namieste.

181

Odpovědět

Niektoré pasáže sú akosi odveci preložené :/ Ale tak čo už. Celkovo je ale zložité brať ten text v preklade a môže sa zdať miestami odveci, ale "recitovať" (ako to mnohý "znalí" nazývajú (môžem takýmto na to povedať len, že im kľudne dám mesiac intenzívneho tréningu a takého Busta Rhymesa a jeho Break ya Neck "neodrecitujú" ani z tretiny) nieje tak jednoduché a práve pri tejto skladbe sa ukazuje ľahkosť, plynulosť a výpovedná hodnota prednesu, dkĺbená do krásne harmonického celku, nech si metlák, či punker myslí čo chce. Peace...
Inak skutočne, jedna z naj klasík... K tomu podmaz, ktorý prekonalo od svojej doby len veľmi málo skladieb.
A tiež som chcel, že veľmi dík za preklad :P

181

Odpovědět

Tyhle texty taky nemam moc rad, docela mi to zkazilo tuhle pecku :) priste by ste mohli treba http://www.youtube.com/watch?v=iWa4UpajKTc

180

Odpovědět

ah tak... takže oni máchaj rukama jak kdyby měly epileptickej záchvat... viděli jste někdy metaláky ?... mastný palice, rok nevypraný prádlo, jedou si satana a sou tvrdý, a k tomu ještě ty jejich super *headbang* kejvat hlavou dozadu a dopředu... no tak promin, ale vy nemůžete soudit tuhle Legendární pecku. Doslova ocenuju ty blbečky, který se ti serou do všeho co děláš, co nosíš, a jak se chováš... sami jsou to nějáký outsideři kteří si tady za PC mastí ego, a dělaj chytrý že od RAPU de černošská muzika k čertu...

180

Další