88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:378
Počet zobrazení:6 179

Moderní filmy a knihy nám servírují jistou ideu lásky. Dávají nám naději na to, že jednoho dne najdeme svou spřízněnou duši, svou ztracenou polovinu, která nám rozzáří život a se kterou budeme žít šťastně až do smrti. Jak hluboko do minulosti vlastně tato představa sahá? A je koncept lásky skutečně tak univerzální, jak si myslíme?

Přepis titulků

Je to jeden z nejpopulárnějších a nejsilnějších příběhů naší doby. Že ve vesmíru nezměrné velikosti, v galaxii tvořené 300 miliardami hvězd, na jedné z milionů planet vhodných pro život obývané sedmi miliardami lidských bytostí, které žijí v 2800 městech v 196 zemích, že mezi tím vším jednoho dne potkáme svou spřízněnou duši. Pokud tomu nevěříte, patříte k menšině.

84 % mladých Američanů podle jednoho průzkumu věří, že na ně čeká jejich vyvolený. Podívejte se do knižního archivu Googlu. Uvidíte, že tento termín během posledního století prudce vzrostl na popularitě. Když se ale vrátíte před rok 1900, téměř vůbec se s ním nesetkáte. Víte proč? Protože neexistoval. Tento muž, Samuel Taylor Coleridge, ho vymyslel v roce 1822. Přestože tomuto termínu není ani 200 let, 84 % z nás si je jistých, že je tento koncept skutečný.

Jak se ale ukázalo, s láskou je to trošku složitější. Toto je něžná scéna z jednoho z nejstarších milostných příběhů. Napravo je mýtický válečník Achilles. Tragický milostný příběh jeho a Patrokla je ústředním tématem Homérovy epické básně Ilias. Má ale skvělý zvrat, který dlouho po něm nikdo nezopakoval. Možná jste si totiž všimli, že Patroklos je chlap. Lidi se stále dohadují, jestli mezi nimi bylo něco sexuálního, ale ve skutečnosti na tom nesejde.

Jejich bromance byla skutečná. A ve starověkém Řecku, které bylo téměř neustále ve válce, bylo pouto mezi bratry ve zbrani to, na čem skutečně záleželo. Lidi se samozřejmě milovali, ale romance, jak ji známe, i když si to těžko umíme představit, jednoduše neexistovala. A nikdo ji rozhodně neoslavoval. Alespoň dokud se neobjevil nový milostný příběh. Muž jménem Vilém Akvitánský byl středověký vévoda na jihu Francie. Když se neúčastnil klání, považoval se za trubadúra, což je takový středověký písničkář.

Jeho písně sice zněly moc hezky, ale většinou byly o tom, jak ženy lstí přimět k sexu, nebo je přirovnávaly s koňmi. Krása. Pak ale nejspíš začal vykrádat arabskou poezii, která v té době byla populární, a role v písních prohodil. Silnou roli najednou zastávala žena. Byla tak přitažlivá, že by jí jakýkoli muž zasvětil svůj život. Alespoň na západě se představa romantické lásky mezi ženou a mužem poprvé stala ideálem, fantazií.

Od Rapunzel po Romea a Julii, milostné příběhy oslavovaly muže, kteří usilovali o nedosažitelné ženy. Ano, naši ideu romance vymyslel sexistický idiot. Milostné příběhy, které se vyprávěly, začaly vypadat úplně jinak a bromance, v kterou věřili Řekové, na dlouhou dobu přestala být legální. Společnost nyní oslavovala lásku a romanci mezi všemi. Jen se nesmělo jednat o manžele. Byť to zní zvláštně, manželství byla po většinu dějin spíše obchodní dohodou. Nechtěli jste, aby se do cesty připletly city.

Toto jsou kupodivu svatební portréty. Nepřekypují zrovna vášní. Pak ale holandský umělec Frans Hals namaloval toto. Vypovídá to vše o tom, jak se manželství změnilo. Páry se braly z lásky. Držely se za ruce a dávaly si polibky na veřejnosti, což bylo v Evropě dříve nevídané. Pak ale nastala další změna, protože o téměř 700 let později byla Evropa posedlá románem o mladém umělci, který se zamiloval do kamarádky Charlotty.

Jediným problémem bylo, určitě to neslyšíte poprvé, že Charlotte už byla zaslíbená někomu jinému. Způsob, jakým tento problém mladý umělec vyřešil, měl velký dopad. A to doslova. Utrpení mladého Werthera, které v roce 1774 vydal Wolfgang von Goethe, bylo jako Padesát odstínů šedi bez pout. Bylo šíleně populární. Muži se začali oblékat jako hlavní postava, a někteří se dokonce zastřelili. Je to považováno za první případ napodobovaných sebevražd v dějinách.

To všechno pomohlo zrodu romantického hnutí, nejvášnivější, ale i nejtemnější verze lásky, které jsme byli svědky. Máme za to, že romantické hnutí bylo romantické, ale realita byla zcela jiná. Dalo nám ale jedna z nejlepších děl. Keatse, Beethovena, Blakea a mladého básníka Samuela Taylora Coleridge, který v roce 1822 napsal dopis příteli. "Aby byl člověk šťasten v manželství, musí mít spřízněnou duši."

Je zvláštní, že si myslíme, že koncept lásky je věčný a univerzální. Ve skutečnosti se ale neustále mění. Pokaždé podle všeho vychází z příběhů, které si vyprávíme. Není to teď pravdivější než kdy dřív? Hollywood. Velebené, třpytivé, fascinující, skvostné, mýtické království. Hollywood, světová metropole kouzel. Na rozdíl od epických básní nebo románů u filmů a seriálů nejlépe fungují prosté příběhy.

Zatímco idea romance existuje už dlouho, teď se změnila v tu nejprostší a nejidealističtější verzi ze všech. Dnes čekáme, že milence, nejlepšího kamaráda, životního druha i nejlepší sex, co jsme kdy měli, najdeme v jediné osobě. Nejde ale jen o filmy. Firmy tento příběh používají už stovky let, aby nám prodávaly všechno možné. V této konzumní době jsme lásku samotnou změnili v nákupní výlet. Neustále se poohlížíme po něčem lepším.

Nevytváříme ale tak prostými a idealistickými očekáváními příliš vysoký tlak na sebe i na ostatní? Naše verze lásky tedy není ta první. A asi nebude ani poslední. Za sto let možná budeme vyprávět úplně jiný milostný příběh. Jen čekáme, až ho někdo napíše. Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (71)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Monogamní vztahy (a z nich vycházející tradice) jsou opravdu hodně starý koncept. Jestli jeho argument stojí na tom, že onen básník přirovnával ženy ke koním, neshledávám v tom zrnko pravdy. Každá středověká milostná lyrika (tkz. alba či svítáníčka - zní dost jako koncept romantiky dnes) se vyznačuje hlubokými emocemi. A neslyšeli jste nikdy řecký mýtus o Teirésiovi?

10

Odpovědět

Ono je to pro nás dnes trochu matucí v tom, že ona romantická láska vždy existovala, jen za poslední tisíciletí prošla takovou glorifikací, že dnes romantickou lásku považujeme za důvod který nás opravňuje k jakýmkoliv činům (Například nám nepřijde až tak divné, že se někdo kvůli lásce i zabije).
A s těmi řeky je velmi vtipné, protože to byla situace STEJNÁ jako dnes - jen z prohozenými pohlavími. Intimní kontakt a mezi ženami dnes není pro mnohé nic šokujícího - u mužů je to výrazně horší a pro mnoho lidí stále tabu. A v řecku to bylo tehdy stejně, jen naopak.

151

Odpovědět

A slyšels o Sapfó a jejím ódám na členky jejího kroužku?

70

Odpovědět

2800 městech? Jen ČR má 602 měst.

35

Odpovědět

Aha ona tady diskuze na toto téma už běží, tak to se omlouvám :)

32

Odpovědět

2800 měst? to je nějak hodně málo, Jen ČR jich má přes 600 :-) Asi myslí třeba města nad 100K obyvatel ale to by měli zmínit :-)

240

Odpovědět

Definice města se v různých zemích a koutech Země liší. To co je u nás považováno za město je třeba v Japonsku klasifikováno jako jejich verze vesnice. I u nás je definice (statut) města velice volný a neexaktní. Nejedná se pouze o počet obyvatel, ale i kulturní a společenskou vybavenost, důležitost pro region a podobně. Ale to je na dlouho a nepatří to sem ;)

203

Odpovědět

+OSplOpravdu je u nás definice města velice volná a neexaktní, nebo jsou to všechna sídla, která získají městská práva o nadřazeného správního celku (kraje)?

10

Odpovědět

On řekl cities ne towns.

110

Odpovědět

Problém je v tom že z těch 600-ti sídel jsou města ve skutečnosti pouze 3, ostatní jsou městečka a vesnice. :D

74

Odpovědět

Asi fakt myslel města nad 100 000 obyvatel. Těch je v USA 300 a těch 2800 by se pak celkem na světě našlo. Ale to měl zmínit, protože co jsem našel, tak je v USA přes 10 000 oblastí se statusem města.

11

Odpovědět

Je zvláštní, že v době, kdy je údajně naše láska ojedinělá a hledáme spřízněnou duši, je zrovna nejvíce nevěrnosti, promiskuity a smilství... Nemělo by to být naopak? Pokud opravdu jen v dnešní době hledáme spřízněnou duši a jsme "romantičtí", proč se chováme jak dobytci?

1721

Odpovědět

To bude asi tím, že cena a dostupnost antikoncepce dosáhly historického minima... Nevim jak ty, ale já si rozhodně nestěžuju...

125

Odpovědět

+nolikTak v tom rozhodně lásku nevidím, ale jen osobní prospěch si "zašukat". :)
Prostě jsme jen sobečtí a chceme si užít, ale kde je teda ta romantika a ta spřízněná duše?

214

Odpovědět

+nolikOprava: Ceny dosáhly minima, dostupnost maxima...

81

Odpovědět

+nolikCo je na tom sobeckého když si dvě osoby dobrovolně užijí sex ?

204

Odpovědět

+nolikJe na tom sobecké to, že ti lidé se pak rpzejdou a to ničí lidi. BuĎ je to ničí viditelně, když jedenn zlomí tomu durhému srdce, nebo to co moc lidí nevidí a ničí to každého člověka když má více partnerů za život a ještě je na to hrdý. Mění to pohled dětí na společnost, jsme v tom vyučováni, přijde to všem běžné. A právě ta láska, rodinný život pak nejsou tou hodnotou, kterou bychom se měli řídit. Právě díky téhle promiskuitě se stává sex s více partnery za život běžností, což vede k 52% rozvodovosti, neúplným rodinám, atd. A to nemluvím o svobodných matkách, když si dva "dobrovolně užili", ale sociální následky a neúplnou rodinu z toho má jen jeden - matka.
Ne nadarmo byl sex před svatbou tabu. Ne nadarmo je cizoložství a smilstvo bráno jako něco špatného. A ne nadarmo se ještě i dnes ve spoustě kulturách rozvod bere jako něco nepřípustného a nečestného.

716

Odpovědět

+nolikRozejdou ? Ona každý s kterou jsem měl kdy sex byla moje partnerka se kterou jsem se musel rozejít ? :O :D Sex z více partnery JE naprosto NORMÁLNÍ, ani ty nejvernější zvířata ( kterých je fakt jen pár, protože z evolučního hlediska je střídání partnerů lepší, díky vyššímu záběru ve kterém jsi schopen rozšířit své geny) nemají za život jen jednoho sexuálního partnera.

To co tu celou dobu předkládáš jako morálku není morálka ale obyčejnej náboženskej bullshit, přesnějí křesťanskej bullshit, např v pohanských náboženstvích ( ať už severských, či třeba slovanských) byl sex před svatbou ( a nejen ten) běžnou věcí.

Tak prosím nevydávej své tmářství za morálku. :)

77

Odpovědět

+nolikMike: 50% rozvodovost sice je, ale 8 z 10ti dětí žije s oběma rodiči, takže bych to tak černě neviděla.... Navíc, co jsem slyšela i v okolí, spousta lidí co vyrůstali v disfunkční rodině, kde spolu manželé byli jen kvůli dětem ti řekne to samý: než poslouchat jak se hádají a koukat se jak se navzájem nemůžou vystát, to se měli rozvést hned zkraje a byl by pokoj. Nefunkční rodina má na dítě mnohem více devastující vliv, než rozvedení rodiče (samozřejmě za předpokladu že oba mají mozek v hlavě, a nemstí se navzájem přes to dítě).

20

Odpovědět

+nolikFlagelium: Zvláštní jak se lidi přirovnávají ke zvířatům když se jim to hodí. :) A jindy to berou jako urážkua myslí si jak jsme něco víc. Jestli jsme teda něco víc, proč bychom se měli chovat nezodpovědně jako zvířata? Nedokážeme si snad vybrat partnera rozumněji než šířit semeno vlevo vpravo? A počítám, že používáš kondom když máš s někým sex, tedy z evolučního hlediska to nemá žádný přínos...
Tercais: Žijí, ale v neuplné rodině, odděleně, na střídačku, nebo nějak jinak. A 8 z 10ti to rozhodně není, pokud bereš rodinu v jedné domácnosti. Jen když si vezmeš kolik je sirotků a kolik střídavých péčí a kolik dětí v dětském domově. Takže tvoje statistiky jsou vycucané z prstu. Stačí se podívat okolo sebe.

20

Odpovědět

+nolikStačí se podívat okolo sebe=nemám pro to žádný doklad, krom mého vnímání, zkresleného svými předsudky
Tím neříkám, že těch 8 z 10 je věrohodnější.

A ne, nedokážeme.

10

Odpovědět

Mike: řekl bych že je to právě proto, pokud člověk věří že na světě na něj čeká 1 až třeba 10 spřízněných duší tak také moc dobře ví že i kdyby každý rok navštívil každou zemi na světě tak pravděpodobnost že se jeden z těch 10 dostatne v 7 miliardovém světě do jeho okruhu kde jsi jej může všimnout je téměř nulová.

Je rozhodně lepší užívat si nezávazný sex a hledat než jenom hledat, protože nakonec stejně většinou člověk neskončí s tím jedním který na něj čeká někde pravděpodobně v Číně či Indii.

Je to jako pult se zmrzlinou, dítě by chtělo jahodovou ale nedosáhne na ní, tak se nadlábne alespoň čokoládovou.

46

Odpovědět

+Flagellum DeiJak jsem napsal výše. Hledat partnera je jedna věc, ale užívat si nezávazně změní společnost a celé vztahy toho člověka do budoucna. Takže nakonec je to pravý opak lásky a nějaké spřízněné duše, protože se vnímáme jen jako sobecké osoby, co můžou být prakticky s kýmkoliv a když jeden odejde, je tu miliarda jiných... A to je v pořádku tenhle pohled?

33

Odpovědět

+Flagellum DeiA co je špatného na nezávazném užívání ? :D Ovlivňuje snad HDP ? Nebo zkracuje život ? Umírají při něm koťátka stejně jako při masturbaci ? :D A nenapadlo tě že člověk, stejně jako 99% zvířat JE sobecký ?

21

Odpovědět

+Flagellum DeiZase oblíbené přirovnávání ke zvířatům. :) Tak když už být sobečtí, proč rovnou nekrást že? Tvoje logika není argumentem.
A co ej špatného? Přenos nemocí, lámání srdcí, emoční trauma, nedostatek lásky pak v následujících vztazích, nesplnitelná očekávání, atd atd...
To že to na první pohled nevidíme, neznamená, že tam psychologické dopady nejsou. A psychika člověka a společnosti je důležitější než nějaké HDP, nemyslíš?

20

Odpovědět

+Flagellum DeiProtože společenská přijatelnost krádeže by ohrozila majetek jednotlivce, zatímco promiskuita jiných lidí jedince ovlivní minimálně.

Tedy až na ty venerické choroby, ale to už taky docela umíme řešit.

Lámání srdcí a emoční traumata souvisí spíše s krachem vážných vztahů (a vztahy prostě krachují, s tím nic nenaděláte, a pokud byste snad lidi nutil zůstat spolu, tak jim to psychicky taky moc neprospěje), než s hedonismem.

Na ten nedostatek lásky jste přišel kde?

30

Odpovědět

Hahaha, to jsem se pobavil. Ještě prosím napište, že dnešní mládež je zkažená, ničeho si neváží a podobně. :-D V historii prakticky neexistuje moment, kdy by si lidé nemysleli že nejsme zkažení a nesměřujeme do pekel. A co se týče té promiskuity - příkladů kdy to bylo "horší" je mnoho, ale takový starověkký řím myslím hovoří za vše. Dnešní časy jsou relativně dost "počestné". (A o bezpečném sexu ani nemluvím.)

173

Odpovědět

+MiliaTaky Řím je dodnes přirovnáván k Sodomě a Gomoře a jako nevěstka... Římem bych se fakt neoháněl. To je jako říct, že je v pořádku zabíjet, protože jindy a jinde se zabíjelo mnohem víc.
A ano, sjme zkažení a byli jsme počestnější. A v některých kulturách byli lidé na nějakých standartech postavení, a bylo normální držet věrnost. Ještě před sto lety to bylo normální i u nás. A dnes?
Ano, společnost je zkažená, a nemluvím jen o mládeži. Mládež to jen pochytila od těch starších, co to berou jako normální.

28

Odpovědět

+MiliaPřed 100 lety byla společnost věrnější ? :D Právě naopak, dnes se neshody řeší rozvodem, tehdy byl rozvod nepřípustný. Navíc se stačí podívat kolik Habsburkové nasekali za těch pár set let levobočků. :D To rozhodně neukazuje na jakousi věrnost ( nehledě na to že tehdy sňatky s láskou neměli co dělat, tudíž chyběla ta jediná zábrana k nevěře).

51

Odpovědět

+MiliaNepleť sem levobočky. Ti byli proto, že se lidé brali z politických důvodů a pak si hledali milence a s nimi měli vztah.
Ale běžná populace byla věrnější, protože je nenapadaly takové věci jako si kdekoliv užívat, ale prostě měli hodnoty rodiny. Neměli ani čas na něco jiného než na rodinu, jak ji uživit atd...

12

Odpovědět

+MiliaProboha, kde jste přišel na takovou hovadinu? Lidé si užívali života vždycky, a myslet jen na rodinu a "rodinné hodnoty"? No, někdo je rodinný typ, někdo ne. Přečtěte si třeba dekameron, je to sice beletrie, ale vědecké práce na toto téma z té doby nemáme, a myslím, že je to dostatečně věrohodné k vyvrácení vašich omylů.

30

Odpovědět

A máš k tomu nějaký zdroje, nebo jen plácáš nesmysly z nevědomosti?

01

Odpovědět

+eXeStačí s epodívat okolo. 52% rozvopdovost, bordely na každém rohu. Dříve byla nevěra něco co se tajilo, promiskuita se dělala také potají. Dneska je to běžné a promiskutia je naopak ještě ceněná, kdy se chlapi poplácávaj po zádech a ženy se chtějí zbavit panenství aby byly in.
To není chlapče nevědomost, to jsou fakta.
Dnešní společnost je o užéívání si a láska se vytrácí. Se stačí podívat teĎ na video od Olivera, jak se bere sex pro zábavu naprosto normální, a čekání na "toho pravého" už je pasé...
Nebo bys chtěl jiný důkaz? Co víc bys mohl chtít, abys viděl, že vztah s tím jedníém pravým už prostě není v módě a v módě je si najít nového když tě starý omrzí nebo lehce naštve.
Naši dědečci a babičky zůstávali spolu i když to skřípalo, dneska jsou rozvody kvůli blbostem...

16

Odpovědět

+eXe_Naši dědečci a babičky spolu zůstávali spolu i když to skřípalo, dneska jsou rozvody kvůli blbostem_ ....průměrná délka trvání sňatku se od roku 1975 prodloužila z 9,8 let na 12,9 let v roce 2011 (a dále se prodlužuje)

a také školy pro dívky...před sto lety něco zcela výjimečného (první gymnázium pro dívky ve střední Evropě bylo založeno v roce 1890, druhé gymnázium bylo založeno až v roce 1905).

21

Odpovědět

+eXetady je zdroj k výše uvedeným tvrzením:
http://media0.nazory.eu/files/media0:50f62066928ba.pdf.upl/statiska+rozvodovosti.pdf

00

Odpovědět

+eXeProdloužila se také déka trvání života, takže páry co spolu zůstaly, natáhli průměr délky sňatku. NAvíc dneska je zvykem žít na hromádce a užívat si, což se do statistik nevměstná. Tedy tvé statistiky nejsou argumentem. Pokud se podíváš na statistiky délkytrvání celkových vztahů a ne jen manželství, pokles délky trvání bude rapidní. Dneska prostě manželství není takovou hodnotou jako byla dříve. A taky jak se to podepisuje na celkové tváři společnosti. Sobeckost, psychické problémy, neshody ve vztazích...

10

Odpovědět

+eXeNějaké doklady těchto tvrzení?

00

Odpovědět

Můžeš mi napsat, kterou dobu považuješ za vztahově cudnou a správnou?

Jen si vzpomeň na motor německého chemického průmyslu během první světové války-syfilidu. Dokonce i císař pán Prochaska měl nejméně tři milenky... A tak by se dalo postupovat dále a dále. Nezáleží na tom, jaká je "oficiální doktrína", důležitější je skutečný život.

11

Odpovědět

+orcinusorca2014Takže si budeme hledat jen důvody, proč je to přípustné? Sám argumentuješ syfilidou, a přitom podporuješ záletnictví a změny partnerek/partnerů?
Vy máte vážně zvláštní argumenty hoši. :)

00

Odpovědět

+orcinusorca2014Ale syfilidou v dobách, které si idealizujete. Proti této nesmyslné idealizaci (dle vašich ideálů) je veden tento argument. O správnosti toho či onoho tam není nic.

00

Odpovědět

Rád bych upozornil na citát jednoho takového skoro neznámého Řeka, žijícího cca 5.-4. stol. př.n.l.
“According to Greek mythology, humans were originally created with four arms, four legs and a head with two faces. Fearing their power, Zeus split them into two separate parts, condemning them to spend their lives in search of their other halves.”


― Plato, The Symposium

679

Odpovědět

Co je to k čertu za módu používat anglické překlady citátů? Chápu anglické originály, v překladu se vždycky něco ztratí a čtenáři není nucena překladatelova interpretace. Ale anglický překlad? Ten nic nepřináší, pouze nutí čtenáře text překládat. Už jen čekám, kdy takhle uvidím přeloženého nějakého českého autora.

8414

Odpovědět

+komunardvacsina textu z tej casti sveta je v nemcine anglictine taliancine a francuzstine co s toho ti je lizsie ... mne osobne anglictina ... nemcina je o dost zlozitejsia a po pravde aj ked som sa ju ucil 10 rokou tak viem anglicky lepsie a to mam bez toho aby som sa ju ucil

213

Odpovědět

+komunardte části světa myslíš staré řecko? a zrovna u autora jako je Platón je blbost argumentovat absencí českého překladu tady jde jenom o to že to Fladi četl někde na 9gagu nebo podobně strašně ho ten příběh dojal ale už byl líný najít český překlad

212

Odpovědět

+komunardTak dobře, hoši, abychom si to ujasnili: Fladiho citát nahoře vůbec není přesný citátem z Platónova Symposionu, maximálně souhrnem jedné z mnoha myšlenek rozvíjených v něm.
Tady máte pár zajímavých úryvků z dotyčné pasáže (mluví Aristofanés), originál + český překlad Františka Novotného (přiznávám, byla to fuška):

"μόγις δὴ ὁ Ζεὺς ἐννοήσας λέγει ὅτι “Δοκῶ μοι,” ἔφη, “ἔχειν μηχανήν, ὡς ἂν εἶέν τε ἅνθρωποι καὶ παύσαιντο τῆς ἀκολασίας ἀσθενέστεροι γενόμενοι. νῦν μὲν γὰρ αὐτούς, ἔφη, διατεμῶ δίχα ἕκαστον, καὶ ἅμα μὲν ἀσθενέστεροι ἔσονται, ἅμα δὲ χρησιμώτεροι ἡμῖν διὰ τὸ πλείους τὸν ἀριθμὸν γεγονέναι·καὶ βαδιοῦνται ὀρθοὶ ἐπὶ δυοῖν σκελοῖν.” […] ὁ δὲ τό τε πρόσωπον μετέστρεφε, καὶ συνέλκων πανταχόθεν τὸ δέρμα ἐπὶ τὴν γαστέρα νῦν καλουμένην, ὥσπερ τὰ σύσπαστα βαλλάντια, ἓν στόμα ποιῶν ἀπέδει κατὰ μέσην τὴν γαστέρα, ὃ δὴ τὸν ὀμφαλὸν καλοῦσι. […] ἐπειδὴ οὖν ἡ φύσις δίχα ἐτμήθη, ποθοῦν ἕκαστον τὸ ἥμισυ τὸ αὑτοῦ συνῄει, καὶ περιβάλλοντες τὰς χεῖρας καὶ συμπλεκόμενοι ἀλλήλοις, ἐπιθυμοῦντες συμφῦναι… […] …μετέθηκέ τε οὖν οὕτω αὐτῶν εἰς τὸ πρόσθεν καὶ διὰ τούτων τὴν γένεσιν ἐν ἀλλήλοις ἐποίησεν, διὰ τοῦ ἄρρενος ἐν τῷ θήλει…"

"Konečně Zeus rozmysliv se pravil: “Zdá se mi, že jsem nalezl prostředek, jak by lidé zůstali, a přece odložili svou nezávaznost, a to tak, že by se stali slabšími. Nyní totiž rozetnu každého z nich ve dvé a hned budou jednak slabší, jednak nám užitečnější, protože se zvětší jejich počet; a budou chodit rovně po dvou nohách.” […] A ten každému otáčel obličej, a stahuje odevšad kůži na tu část těla, která se nyní jmenuje břicho, jako se dělá se sdrhovacími vaky, svazoval ji v jediný uzel, kterému říkají pupek. […] Když tedy původní těla byla rozťata na dvé, toužila každá polovice po své polovici, scházely se, objímaly se rukama i splétaly se k sobě vespolek, toužíce spolu srůsti… […] …přeložil tedy jejich pohlavní ústroje takto dopředu a zařídil skrze ně rozplozování v lidech navzájem, skrze ústroj mužský v ženském…"

(Jestli vám to připadá romantické, tak vzápětí navazují myšlenky zmiňované ve videu:)

"ὅσαι δὲ τῶν γυναικῶν γυναικὸς τμῆμά εἰσιν, οὐ πάνυ αὗται τοῖς ἀνδράσι τὸν νοῦν προσ- έχουσιν, ἀλλὰ μᾶλλον πρὸς τὰς γυναῖκας τετραμμέναι εἰσί, καὶ αἱ ἑταιρίστριαι ἐκ τούτου τοῦ γένους γίγνονται. ὅσοι δὲ ἄρρενος τμῆμά εἰσι, τὰ ἄρρενα διώκουσι, καὶ τέως μὲν ἂν παῖδες ὦσιν, ἅτε τεμάχια ὄντα τοῦ ἄρρενος, φιλοῦσι τοὺς ἄνδρας καὶ χαίρουσι συγκατακείμενοι καὶ συμπεπλε- γμένοι τοῖς ἀνδράσι, καί εἰσιν οὗτοι βέλτιστοι τῶν παίδων καὶ μειρακίων, ἅτε ἀνδρειότατοι ὄντες φύσει. φασὶ δὲ δή τινες αὐτοὺς ἀναισχύντους εἶναι, ψευδόμενοι· οὐ γὰρ ὑπ᾽ ἀναισχυντίας τοῦτο δρῶσιν ἀλλ᾽ ὑπὸ θάρρους καὶ ἀνδρείας καὶ ἀρρενωπίας, τὸ ὅμοιον αὐτοῖς ἀσπαζόμενοι. [… …] Οὗτος, ἔφη, ὦ Ἐρυξίμαχε, ὁ ἐμὸς λόγος ἐστὶ περὶ Ἔρωτος, ἀλλοῖος ἢ ὁ σός. […]"

"Ale ženy, které jsou částí původní celé ženy, ty si nevšímají valně mužů, nýbrž spíše jsou obráceny k ženám a z tohoto druhu pocházejí milovnice žen. Kdo jsou však částí původního muže, touží po mužském pohlaví, a pokud jsou malými chlapci, milují muže, poněvadž jsou úseky mužské bytosti, a rádi vedle mužů lehají a s nimi se objímají; to jsou nejlepší z chlapců a jinochů, poněvadž jsou svou přirozeností nejmužnější. Někteří ovšem o nich říkají, že jsou nestoudní, ale to není pravda; neboť to nečiní z nestoudnosti, nýbrž puzeni svou nebojácností, statečností a svým mužstvím milujíce to, co je jim podobno. [… …] To jest, Eryximachu, má řeč o Erótovi, jiná než tvá. […]"

691

Odpovědět

+komunardkomunard Co je to k čertu za módu používat anglické překlady citátů?

Aneb jak řekl Karel Čapek: "Imagine the silence if people said only what they know!"

40

Odpovědět

Některé koncepty se opakují, nebo přežívají....

Jak zmiňovaný koncept _bratrů ve zbrani_, tak konceptu _ženy, kvůli které padla Trója (zmíněný až jako romantická představa)_, tak konceptu _zakázané lásky mezi protivníky Bríseovnou a Achillem (zmiňovaný až jako příběh Romea a Julie)_, tak věčnou lásku, která vydrží _Penelopé a Odysseus_.

51

Odpovědět

+orcinusorca2014Super. Díky, že jsi to napsal. :)

00

Odpovědět

Láska je mechanismus, který vymysleli bankéři, aby nás donutili přečerpat účet…

487

Odpovědět

Ne, láska je to, čím se lišíme od zvířat.

2231

Odpovědět

+kotjaNe Listere, od zvířat se lišíme tím, že nepoužíváme jazyk k čištění genitálií

1741

Odpovědět

+kotjaVlastních

950

Odpovědět

+kotjaTo taky není pravda. Jazyk k čištění genitálií nepoužíváme jen proto, že nemůžeme. I když se o to mnoho lidí určitě snažilo :-)

190

Odpovědět

+kotjaMarilyn Manson. :D

22

Odpovědět

Podle mě, jedno z nejlepších videí co se tu v poslední době objevilo.
Díky za spoustu nových, skvělých argumentů až budu ukecávat nějakou holku k nezaváznému sexu :D

284

Odpovědět

Aby Vám nedoporučila najít si nějakého Partokla.

363

Odpovědět

Trochu přitažené za vlasy. Představa dokonalé romantiky a ideálního partnera tu musí být stejně dlouho jako lidstvo samo. V antice jsou hromady milostných příběhů. Co například Umění milovat, které napsal Publius Ovidius Naso, nebo Ilias a Odyssea - láska mezi Paridem a Helenou, kvůli které hořela Trója.... Já bych za absencí romantiky v tehdejší době viděl mnohem prozaičtější důvod - tehdy neměli lidé tolik času "na blbosti" a romantika musela ustoupit praktickému životu.

784

Odpovědět

Fakt: Není pravda, že romantickou lásku mezi mužem a ženou vymysleli trubadúři v 12. století. Ve skutečnosti se antropologům nepodařilo najít žádnou kulturu, která by ji neznala ;-)

311

Odpovědět

Oni taky ale antropologové jen přibližně hádají a jejich znalosti jsou limitované, takže si mohli chlapci něco špatně vyložit. Stává se to docela běžně.

53

Odpovědět

Hm, zajímavé.
Jistě mají pravdu v tom, že nejběžnější forma vztahu a milostná tvorba spolu souvisí.
Taktéž nelze popřít, že realita i ideál lásky se v čase výrazně proměňuje.
Ale to není opravdu nic převratného.
Zato mám pocit, jako by si tvůrce neuvědomoval, že vždycky bylo a bude dost svérázů, kteří si věci zařídí po svém, nebo se o to alespoň pokusí, a rovněž umělci co to alespoň občas zreflektují. A aby si ten konstrukt nerozbořil, vypouští nehodící se fakta a hodící se zveličuje (Kam se mu z Trojské války ztratila Helena? Vím, v Iliadě její příběh není, ale přesto se jedná o antický motiv. A co Penelope?).

182

Odpovědět

No, nejmodernější je waifu romance, kdy se zamilujete do postavy z anime a koupíte si dakimakuru. A žili šťastně až do smrti, teda, možná i po smrti.

273

Odpovědět

Vzhledem k různým náladám v naší společnosti, které převládají v poslední době, bych si chtěl udělat takový malý experiment.

Pokud byste chtěli za souseda muslima, dejte plus.

Pokud byste raději měli za barákem koncentrační tábor, klikněte na mínus.

Vyhodnocená data budou použita pro dobré účely :)

8244

Odpovědět

Vážně neexistuje 3. či 4. možnost ? :D

281

Odpovědět

To je nějaká ukázka do přednášky Jak nedělat průzkum veřejného mínění ?

772

Odpovědět

To není fér. Já nechci za souseda muslima ale to přece neznamená že chci za barákem koncentrák. Zbláznil jsi se snad? Za barákem... vždyť by mě budil ten křik a všude by to páchlo kouřem s příchutí spáleného lidského masa. To se přece nevyplatí.

391

Odpovědět

Tak fajn lidi, přiznejte se: kdo sem natáhl dementa z Novinek?

942

Odpovědět

Dávam ti mínus, ale s hlasovaním to nemá nič spoločné. Proste chcem aby to nemuseli vidieť ostatní.

160

Odpovědět

Integrovaný muslim (kterých znám několik desítek), který chodí v našich hadrech, chlastá jako my atd my nevadí. Ale žádné pologramotné radikály z blízkého východu a Afriky taky nechci. PS: Nejvíce integrovaných muslimů žije v Rusku a okolí.

11

Odpovědět

+nevimjmeno2Jistě, proto chce Kadyrov implementovat mnohoženství a jiné zvyky ze Sharii do ruských ( čečenských) zákonů, protože jsou mega integrovaný. :D

01

Odpovědět

+nevimjmeno2Mnohoženství bylo prvkem některých kavkazských kultur dávno před rozšířením islámu. Takže to je o něčem jiném. Jaké jsou ty ostatní prvky (Některé části ekonomického a vojenského práva by neudělaly žádnou škodu)?

10

Odpovědět

Omlouváme se, že dnes není Graham, ale hAnko měla dneska práce nad hlavu.

126