62 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:33
Počet zobrazení:1 716
Snídaně, nejdůležitější jídlo dne! No, to se tak říká, ale je tomu opravdu tak? Co na to říkají vědecká data? Ať už si toto video budete pouštět u snídaně, či nikoliv, doufáme, že i když je krátké, dozvíte se z něj něco nového a zajímavého.

Přepis titulků

ZAJÍMAVÉ Je opravdu tak závažné nesnídat? Když kamarádům řekneme, že držíme dietu, zpravidla nám dají radu, která je vždy stejná: Ale snad pořádně snídáš! A nepřejídáš se u večeře, co? A říkáme si, že musí mít pravdu. Myslíme si: Když se hodně nasnídám, mám celý den na spalování, ale když sním hodně u večeře, půjdu spát a už nic nespálím, takže když se nasnídám, ale nebudu moc večeřet, určitě zhubnu!

Ano, je to logické, ale nejspíš to není pravda. ZAJÍMAVÉ To dokázala americká vědkyně Emily Dhurandhar. Emily je specialistka na stravovací návyky a v roce 2014 s týmem z University of Alabama provedla následující experiment. Vybrala 300 lidí, kteří chtěli zhubnout… Chceme zhubnout.

…a rozdělila je do 3 skupin. První skupině řekla, že nebudou jíst snídani. Tak. Druhé skupině řekla: Snídat budete každý den, jasné? A třetí skupině řekla: Prostě dělejte to, co normálně. A je to. O 16 týdnů později se vrátili do laboratoře a výsledek? To, jestli jíte, či nejíte snídani, nemělo žádný vliv na úbytek váhy. A řeknete si: No dobře, ale i tak je snídaně důležitá pro zdraví, ne? No, to taky není jisté.

Neexistuje žádná studie, která by dokazovala prospěšnost snídaně pro zdraví. Existuje ale jedna, která zdánlivě dokazuje, že to, zda snídáte, či nesnídáte, nemá vliv na riziko kardiovaskulárních onemocnění. Pro potvrzení těchto dat jsou potřeba další studie, ale každopádně se zdá opodstatněné potvrdit, že můžete snídani přeskočit, aniž byste se museli cítit provinile. ZAJÍMAVÉ Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Pro mě je nejdůležitější každé jídlo.
Jdu na oběd

10

Odpovědět

Že nejdůležitější jídlo dne je snídaně je stejný mýtus jako že má člověk jíst každé tři hodiny.
Naopak nejdůležitější jídlo dne je večeře, kdy má tělo čas na trávení. Když se ráno nacpete berete tělu energii potřebnou na "lov", na trávení.
Stovky tisíc let to tak běžně fungovalo. Lidi neměli ledničky a mrazáky.
Ráno maximálně snědli nějaké ovoce či ořechy a pak se věnovali obstarávání potravy. Ať už lovu či sběru. A večer se sešli u ohně a jedli co se dalo.
To že se posledních 100 let tvrdí něco jiného nemění nic na tom, že takto je to přirozené.

59

Odpovědět

Nevím, kdy podle tebe lidi ráno jedli "maximálně nějaké ovoce či ořechy", ale už minimálně 10 000 let je doložené pěstování obilí a domestikace zvířat . Co se dělo předtím, nemám nejmenší odvahu odhadovat.

Dneska je příliš častým zvykem vydávat své vlastní nepodložené názory za všeobecnou pravdu, a "sebereflexe" je sprosté slovo.

72

Odpovědět

+jjkNějak nechápu jak to souvisí s dnešní doporučovanou nadměrnou důležitostí snídaně?
Dokonce i v těchto posledních 10 000 letech byla hlavním jídlem dne večeře, když se lidé scházeli po celodenní práci na poli.

37

Odpovědět

... zdá se že je to přesně obráceně - když nesnídám a držím tzv. přerušovaný půst // tělo se nezatěžuje trávením a má tak víc prostoru pro regeneraci a tím je zdravější. Už to jedu 2 roky a zdá se že mi to pomáhá na klouby / kůži / ale především mám i více energie přes den. Jakou máte zkušenost vy ?

71

Odpovědět

Pokud ti to funguje, pak super. V dnešní době má (a má právo mít) každý na stravování vlastní názor.

Já nevěřím módním trendům ani jiným komplikovaným strategiím ve stravování. Přijde mi, že mnohem silnější, než schopnost regenerace, je schopnost člověka si vsugerovat, že se regeneruje. Jím pravidelně, snažím se dodržovat snídaně a odpolední svačiny, jinak pak toho na oběd/večeři vyhladovělý sežeru mnohem víc. Snažím se jíst věci, které mi dávají smysl.

32

Odpovědět

+jjkPodstatná je věta "Pokud ti to tak funguje". Mně se za poslední roky stravovací návyky 2x změnily, měl jsem období, kdy mi snídaně nedělaly dobře, tak jsem nesnídal. Pak se něco změnilo a začalo mi bývat po ránu zima (i když okolní teplota je stejná) zkusil jsem zase snídat a nějakou dobu už zase snídám...
Každý jsme trochu jiný a navíc se v čase měníme, takže myslím, že nejlepší je zjistit, co nám v daném období vyhovuje a tím se řídit...

30

Odpovědět

A z čeho tu regeneraci děláš? Požířáš sám sebe, až dojde palivo selžou ti ledviny.
Co piješ?

16

Odpovědět

+Komentáře (2)Klasický komentář od klasického člověka, co to nikdy nezkusil (a nejspíš neudělá ani jeden shyb a už vůbec se neohne rukama na zem), ale ví, že "tamti to dělaj jako fakt blbě"... Perly sviním a hrách na stěnu.

25

Odpovědět

Yop, ale prijde mi, ze ten pust ma smysl tak od 3 dne.
Puvodne sem delal ty jednodenni pusty, ale pak cetl par studii, kde vychazelo, ze ty jsou nejhorsi.. za ten den se telo hodi do stavu ketozy a pak mu clovek da hned jidlo a je zmateny.

Nejvic me bavi, jak se procisti chutovy poharky a kazdy jidlo po 5 dnech o vode chutna bozsky a ta exploze chuti hlavne u ovoce je proste bozi pocit.

10