Přidat do sledovaných sérií 50
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:444
Počet zobrazení:4 241

Opět zdravíme naše pravidelné i nepravidelné posluchače sekce Hudebních klenotů 20. století. Hodně jsme se divili, když jsme zjistili, že v této hudební sekci chybí opravdu známé jméno jedné legendy. A jelikož se nedávno zapsala Amy Winehouse do Klubu 27, kde je i tato kytarová hvězda, nebylo nad čím přemýšlet. Každému je jasné, že se jedná o Jimiho Hendrixe, od kterého jsme dnes vybrali známou pecku All Along the Watchtower. Slovo má Kari.

All Along the Watchtower si převzala skupina The Jimi Hendrix Experience od písničkáře Boba Dylana, kterého tu máme s písní Knockin' on Heaven’s Door. Tento asi nejzdařilejší cover písně vyšel na albu Electric Ladyland o 6 měsíců déle než originál, tedy v roce 1968. Nutno podotknout, že se téměř ihned po vydání stal slavnějším než originál. Sám Jimi skladbu dlouho ve studiu upravoval, než vznikla konečná podoba, která dosáhla 5. místa britské hitparády a 20. místa americké Billboard chart. Její sólo se umístilo na 5. místě sta nejlepších kytarových sól všech dob. V Časopise Total Guitar se tento song umístil na 1. místě nejlepších cover verzí všech dob. Dokonce i sám Dylan tento song pochválil a ocenil v něm Hendrixovo umění. Řekl, že když píseň sám zpívá, cítí, že v ní vzdává poctu Hendrixovi.

Jimi Hendrix, vlastním jménem James Marshall Hendricks, byl americký bluesrockový kytarista, skladatel, zpěvák a jeden z vůbec nejvýznamnějších instrumentalistů v historii rockové hudby. Narodil se 27. listopadu 1942 ve Spojených státech amerických ve městě Seattle. Po počátečním úspěchu v Anglii dosáhl světového věhlasu zejména díky vystoupení na popovém festivalu v Monterey v roce 1967 a v roce 1969 na festivalu Woodstock, kde byl hlavní hvězdou. Hudební magazín Rolling Stone označil v roce 2003 Hendrixe za nejlepšího kytaristu všech dob a v roce 2004 ho v anketě o nejlepšího umělce všech dob zařadil na 6. místo.  Na běžnou kytaru hrál levou rukou. Neuměl noty, a proto místo nich používal barvy. Má hvězdu na hollywoodském chodníku slávy. Co se týče hraní, byl samouk. Hrál na elektrickou kytaru typu Fender Stratocaster, kterou otočil a držel obráceně. Hendrix byl průkopníkem elektroakustického efektu nazývaného zpětná vazba. Zemřel 18. září 1970 v Londýně při převozu do nemocnice na zadušení zvratky ve věku pouhých 27 let, proto se zapsal jako další do Klubu 27. Pravděpodobně se neúmyslně předávkoval léky.

 

Komentáře (36)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Video opět funkční.

10

Odpovědět

Skvelej preklad a clanek
jen zkusim nadhodit, co si myslite o prekladu
Joker od Steve Miller Band
http://www.youtube.com/watch?v=89QliWlKHGY ?

190

Odpovědět

nejede

200

Odpovědět

Bob Dylan to má o chloupek lepší

186

Odpovědět

pecka.. dylanův skvělej text a jimmiho úžasná kytara.. co víc si přát.. :P

180

Odpovědět

parada konecne nieco aj pre mna

180

Odpovědět

Jimi byl největší týpek ze všech, takovou inovaci do kytarového hraní jen tak někdo nepřinesl..ale taky se nesmí zapomenout na Mika Mitchella, který mu už od začátku bubnuje a třeba v Hey Joe verzi z Monterey byl naprosto perfektní a to nemluvím o klipu Purple Haze http://www.youtube.com/watch?v=z0dmPKYJiB8 čas 0:33 :D

180

Odpovědět

Kari, díky, díky, díky.

180

Odpovědět

tuhle píseň přece původně složil Samuel T. Anders před mnoho tisíciletími... a Bobu Dylanovi se znovu zjevila !

180

Odpovědět

...vzpomínka na watchmeny :)

182

Odpovědět

tak týmto ste ma strašne potešili :):) vrela vďaka :)

180

Odpovědět

Ať žije éra hippies...víííííííí :D
Ale jinak mě tu chybí něco od “Creedence Clearwater Revival“ ,možná se to změní...

180

Odpovědět

Tak na tohle jsem čekal dlouho :D

180

Odpovědět

konečně pořádná muzika :)

180

Odpovědět

Souhlas, BSG verze je naprosto úžasná, ale tahle je úžasná taky. :)

181

Další