84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:127
Počet zobrazení:15 583

V dnešním videu se Jordan Peterson vášnivě rozpovídá o nutnosti udržení osobní integrity tváří v tvář nespravedlivému a těžkému životu. Klip pochází z proslovu o svobodě řeči a politické korektnosti a původně byl cílen na levicové aktivisty, kteří chtějí změnit svět.

Přepis titulků

Není náhoda, že základním vzorem západní kultury je někdo, kdo byl nespravedlivě přibit na kříž a umučen. Ano! Správně! Přesně! Tak co s tím uděláte? No... Nad tím jsem také dlouho přemýšlel.

Nespojíte se v dav, protože pak se můžete chovat tak hrozně, jak si jen dokážete představit, a nenést žádné následky. To špatný nápad! Takže co kdybychom to nedělali. Na Západě existuje hluboká myšlenka. Něco jako: Přijměte své utrpení! A neste ho!

A snažte se být dobrými lidmi, abyste to ještě víc nezhoršili. To je pravda... Přečetl jsem toho spoustu o těch hrozných věcech, které si lidé provedli. To si ani nedokážete představit. Je to tak strašné. Takže takoví nechcete být. Máte důvod takoví být? Ano! Máte spoustu důvodů!

Bože. Máte mnoho důvodů nesnášet svou existenci: Všichni vaši známí zemřou. Vy také. Zažijete mnoho bolesti během života a velká část nebude fér. Jo, není divu, že jste zahořklí. Projevte to a sledujte, co se stane. Všechno, na co si stěžujete, si nekonečně zhoršíte. Říká se, že peklo je bezedná jáma, a to proto, že nezáleží, jak špatné to je, nějaký pitomý hajzl jako vy to dokáže zhoršit ještě mnohem víc.

Takže co s tím uděláte? Přijmete to. Takový je život. Je utrpení. To je to, co věřící vždy říkali: Život je utrpení. Ano. Dobře, ale kdo si to chce přiznat? Jen o tom přemýšlejte. Takže, co uděláte tváří v tvář utrpení? Snažte se ho snížit. Začněte u sebe.

K čemu jste dobří? Dejte se dohromady, proboha, abyste, až váš otec zemře, nebrečeli v koutě a pomohli plánovat pohřeb. A můžete se pevně postavit, takže se na vás lidé mohou spolehnout. To je lepší. Nebuďte zatracená oběť. Samozřejmě, že jste oběť. Ježíši, samozřejmě. Dejte se dohromady. A pak možná, pokud se dáte dohromady... Však víte, jak to udělat.

Víte, co je s vámi špatně. Víte, že na sobě můžete pár věcí trochu vylepšit. Které zvládnete dokonce i ve svém nedostatečném současném stavu. Takže se můžete trochu napravit. A poté vaše oči budou trochu otevřenější. A pak se můžete vyšvihnout ještě víc. A pak byste možná mohli dát svou rodinu dohromady. Místo toho, aby to byla ta nenávistná, zlomyslná, neurotická, rvavá kupa, se kterou jste odsouzeni strávit Vánoce. Takže se dáte trochu do pořádku.

Pokorně, protože, bože, vy potřebujete pořádně napravit. Pak musíte přijít na to, jak se usmířit se svým blbým bratrem. Ale asi ne, protože je zabedněný stejně jako vy, takže jak to sakra zvládnete? Možná se vám něco povede a rodina vám docela funguje. A zjistíte, že to trochu zmírnilo to utrpení. Ačkoli to omezilo příležitosti ke zlomyslné pomstě, což je trochu otrava.

Takže, pak dáte svou rodinu trochu dohromady a sami jste trochu trochu znalejší. Alespoň trochu. Protože jste udělali něco obtížného, co bylo skutečně obtížné. Jste moudřejší, takže byste pak možná mohli sáhnout mimo rodinu a pokusili se změnit nějakou maličkost, aniž by jste ji zničili. Naše společnost je složitá a my učíme naše studenty, že ji mohou jen tak opravit.

Běž spravit vojenský vrtulník a sleduj, jak daleko se dostaneš. Co uděláš? Jsi jak šimpanz s hasákem. "Třísk! Podívej: Je to lepší!" Ne, není to lepší! Věci jsou složité a spravit věci je opravdu težké. A vy musíte být jak zlatý nástroj, abyste dali věci do pořádku. A to nejste. Takže... A to je další poselství Západu: Jak překonáte utrpení života? Netvrdím, že je to pouze poselství Západu.

Jak překonáte utrpení života? Buďte lepší člověk! Takto to uděláte. Ale to je těžké. A chce to odpovědnost. A já si myslím... Pokud byste někomu řekli: "Chcete mít smysluplný život?" Na všem, co děláte, záleží. To je definice smysluplného života. Ale na všem, co děláte, záleží.

Budete to muset nést s sebou. Nebo chcete jen zapomenout na nějaký smysl a... pak nemáte žádnou zodpovědnost, protože koho to sakra zajímá? A můžete bloudit životem, dělat si, co chcete, uspokojovat impulzivní touhy, jak dlouho uznáte za vhodné. Uvízli jste v bezvýznamnosti, ale nemáte žádnou odpovědnost. Co z toho chcete? Zeptejte se sami sebe: Po které ceste kráčíte?

A zjistíte velmi rychle, že to není většina vaší duše, která usiluje o smysluplnost. Protože... Podívejte se, co pro to musíte udělat. Musíte přijmout skutečnost, že život je utrpení. Musíte se dát dohromady. Navzdory tomu. A to je těžké. Kriste, je úžasné, že to lidé dokážou. Jsem ohromený každý den, když jdu ven... a nejsou nepokoje a všechno nehoří.

Opravdu. Bože. Mluvíte s lidmi... Znal jsem jednoho chlápka, měl těžkou havárii na motorce. Opravoval elektrická vedení a pracoval s někým, kdo měl Parkinsonovu nemoc. Měli navzájem se doplňující nedostatky. A tak oni dva můžou dělat práci jedné osoby. Takže jsou venku a spravují vedení v ledovém mrazu, navzdory tomu, že jeden je ze tří čtvrtin rozbitý po nehodě na motorce a ten druhý má Parkinsona.

Takhle funguje naše civilizace. Tam venku jsou samí zničení lidé s problémy, kterým nemůžete uvěřit. Chodí do práce a dělají věci, které ani nemají rádi. A hle, světla svítí. Můj bože, to je neuvěřitelné. Je to zázrak. Je to zázrak. A my jsme tak nevděční. Studenti, postmoderní sorta, jsou tak nevděční.

Víte, oni nevědí, že jsou obklopeni zatraceným zázrakem. Je to zázrak, že to všechno funguje. Že vy blázniví šimpanzi, kteří neznáte jeden druhého, můžete sedět ve jedné místnosti, dvě hodiny se tu potíte a neroztrháte se na kusy, protože to šimpanzi dělají. No nic. Co se stalo? Udělal jsem pár videí. A dostal se k jádru některých věcí.

Alespoň podle mě, tak jsem vám řekl, co to jádro je. A pak jsem dostal nápad, co bychom s tím mohli udělat. Což není můj nápad. Je to stará, stará, stará, stará myšlenka. Je daleko starší než křesťanství. Je stará. Je to nejstarší příběh lidstva. Dejte se dohromady. Překročte svoje utrpení. Zkuste být hrdinou. Zmírněte utrpení ve světě.

To je cesta vpřed, co se mě týče, pokud nějaká cesta vede vpřed. A to je pod útokem postmodernistů. Takže dávejte pozor, protože oni ví přesně, co dělají, a ví přesně, proč to dělají.

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Life is pain...

Hope dies

20

Odpovědět

Právě mi do schránky přišla kniha 12 Rules of life od Jordana, je to pecka! Doporučuju

50

Odpovědět

I když chápu a souhlasím s myšlenkou, kterou chtěl Jordan předat, přesto na tu základní věc neumím odpovědět: Proč bych měl chtít si vybrat tu cestu utrpení? Spousta lidí totiž volí tu druhou, pohodlnou cestu, která je nikam neposune, ale to jim nevadí. Aneb, jak řekl Sheldon, "Its called the Comfort zone for a reason".

Co byste tedy poradili těm lidem, pro které je jednodušší nic neměnit na své současné tragické situaci, než podstoupit tu bolest, která přichází s každou změnou? Rada "dej se dohromady" totiž nestačí, v případě že dotyčný nevidí důvod, proč by se vlastně měl dohromady dávat...

Proč je tedy lepší zvolit těžkou cestu a dát se dohromady?

70

Odpovědět

Nic, takovym lidem nejde nic poradit. Ti lidi musi prvni chtit a kdyz chteji, tak uz si sami poradi.. ;-)

31

Odpovědět

Protože máš vůči světu odpovědnost. Protože mezera mezi tebou teď a tím, kým bys mohl být může být vyplněna pouze utrpením. Proč se postavíš na stranu někoho, kdo je například šikanovaný a řekneš "Dost!" Protože cítíš morální odpovědnost a víš, že to je to jediný správný. A co se stane stane když to neuděláš? Budeš si to vyčítat a tvoje utrpení bude přímo úměrný dobru, který si mohl přinést na svět ale nepřinesl.

141

Odpovědět

+RassaLibreAle co třeba ten , který šikanuje? Někdo chce být prostě zlý.

10

Odpovědět

+hulehuleTen kdo chce být zlý, tak z toho nemá deprese a vede z jeho pohledu šťastný život. Ale většina lidí spíš dobro nepoznalo, tak jsou zlí, protože nic jiného nepoznali a kdyby byli jiní, tak ve svém kolektivu nepřežijí. Jen 1% populace jsou lidé kteří jsou skutečně zlý, protože trpí nějakou abnormalitou.

00

Odpovědět

"Proč bych měl chtít si vybrat tu cestu utrpení?"
Protože když si jí nevybereš dobrovolně, je velká šance, že tě v budoucnu potká daleko větší utrpení.
V podstatě se ptáš, když to trochu zobecním, proč se obětovat (teď nemyslím rituální oběť, ani položit za někoho život, ale sebemenší oběť: odepřít si uspokojení) - na tom stojí vyspělá civilizace. Práce, vzdělání, nesobeckost, cvičení - to je vše obětování se.

50

Odpovědět

+Nebuď_KnedlíkTo je moc pěkný racionální důvod. :-)
Moc jsem se neztotožnil s imaginárními důvody ostatních jako "před smrtí zhodnotíš svůj mizerný život", protože to prostě neplatí na lidi, kterým je to jedno, kteří nemají chuť dělat svět okolo sebe lepším místem.

Takže každý ve skutečnosti budeme v životě více či méně trpět, ať už dobrovolně nebo ne. Zajímavé. A sedí to pěkně i na školu, práci apod. Prostě do školy chodíme dobrovolně trpět proto, protože kdybychom do ní nechodili, trpěli bychom pravděpodobně nedobrovolně a mnohem více.

10

Odpovědět

Jak už tady bylo naznačeno. Protože jinak život postrádá skutečný smysl. K čemu je být pouhým konzumentem a uspokojovat své okamžité tužby? Jednou zemřeme a je lepší si říct, že jsem se snažil udělat svět lepším místem. Co si řekne člověk patřící do té druhé skupiny, jak umře? Řekne si: „Žil jsem stejně mizerně, jako většina lidí kolem, to zní fér, tak teď můžu umřít?“ Je lepší být přímo v ringu, než být jen obyčejným divákem. V ringu člověk více trpí, ale když vyhraje, čeká ho zlatý pás a uznání všech přítomných. Divák si vypije pivo, sní párek a jde domů. Proč si dávat pivo s párkem, když strava pro vítěze je určitě lepší ;-)

00

Odpovědět

+Patrik M.Patrik M.: takze je spatne, kdyz mi staci pivo s parkem, a kdo vyhraje v ringu me nezajima (prizpusobim se)? to co mi v prednasce chybelo je jak bych to rekl: 'pripusteni omylnosti cloveka' vzdyt to, ze o neco stojim, za necim jdu a neco menim, jeste neznamena, ze tim delam dobrou vec (i kdyz o tom mohu byt sam presvedcen). Hitler, Stalin, Napoleon, ale i Kristus, Budha, Mojžíš nebo Mohamed ti vsichni sli za tim, cemu verili a ve jmene vyse zminenych se odehraly ty nejvetsi zverstva, kterych se lidstvo jako celek dopustilo (neni to usporadany zebricek... a je to ciste muj nazor)

00

Odpovědět

"...původně byl cílen na levicové aktivisty..." Jak cílen? Na podporu nebo kritiku?

00

Odpovědět

Vzhledem k jeho tónu a kritickému obsahu to je samozřejmě kritika

11

Odpovědět

Díky za překlad, parádní video! Občas jsem měl problém rozklíčovat kdy mluví sarkasticky a kdy ne:) Ale zatím mě každý video oslovilo

170

Odpovědět

Jsem rád, že se líbí! Mám jich ještě velkou řádku do budoucna ;)

411

Odpovědět

ikdyž souhlasim, přece jenom si ani Mr. Peterson nedokáže představit ten pocit bezcílnosti, kterou tolik lidí zažívá, připomnělo mi to tohohle borce I Was Almost A School Shooter | Aaron Stark | TEDxBoulder

221

Odpovědět

Tak to je brutal

71

Odpovědět

Skvělý příběh - prosím o překlad tohohle.

81

Odpovědět

+MVVideo se tu bohužel neobjeví, protože je z kanálu TedX Talks, kteří mají vlastní síť překladatelů a korektorů. Titulky se dělají přes Amaru a pak se nahrávají přímo na TED.com nebo YouTube. Nepřejí si, aby ty videa jen tak titulkoval někdo jiný, protože takhle nad tím mají dohled.

10

Odpovědět

Drsný video, to mi zase připomnělo My descent into America’s neo-Nazi movement -- and how I got out | Christian Picciolini. Nicméně on není cílovka, mluví spíš ke zpohodlnělým, věčně nespokojeným, v bublině žijícím lidem, kteří by se sami mohli zlepšit, kdyby chtěli.

51

Odpovědět

Prosím o překlad, ten příběh si to fakt zaslouží.

10

Odpovědět

+prosím prosímvidea TED na youtube mají české titulky

00

Odpovědět

fuu, to bude butthurt, idem si pre pivo

14