Jsou ženy zimomřivější než muži?

Thumbnail play icon
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:32
Počet zobrazení:1 363
Je to pověra, nebo to není pověra? Podívejte se na video a pak nám nezapomeňte dát vědět do komentářů, jestli se i vaše osobní zkušenost shoduje s poznatky vědců.

Přepis titulků

ZAJÍMAVÉ Jsou ženy zimomřivější než muži? Jde o jedno z největších filmových klišé. Chlapec s dívkou jsou venku, dívce je zima, chlapec jí dá svou bundu, která jí je velká, je to hrozně sladký. Ňuňu. Ale nikdy se neděje opak. Nikdy není zima chlapci a dívka mu nedá bundu, která je mu malá. Takže si říkám: Je to pozůstatek zpátečnické galantnosti, která se zakládá na smyšlené biologické nerovnosti?

Co? Nebo jsou ženy opravdu zimomřivější než muži? A to je zajímavá otázka, na kterou odpovím za tři, dva, jedna. ZAJÍMAVÉ A odpověď zní: Ano, ženy jsou zimomřivější než muži. Dokázalo to několik studií. Ideální teplota pro muže je okolo 22 °C a pro ženy okolo 25 °C. A musíme si položit otázku proč.

Proč ženy pociťují zimu intenzivněji než muži? Existuje spousta důvodů, ale zmíním tři, protože mám jen minutu. První se týká poměru povrchu a objemu. Dovysvětlím. U lidí produkuje teplo vnitřek těla a povrch těla, kůže, způsobuje, že o teplo přicházíme. Ženy mají zpravidla větší poměr povrchu vůči objemu, proto bývají zimomřivější.

Druhý důvod se týká třesu. Třes je reflex těla, aby se zahřálo. Svaly se nekoordinovaně stáhnou a tohle stažení vytvoří teplo, díky kterému je nám méně zima. A čím více máme svalů, tím víc tepla třesy vytvářejí. Ale ženy mají v průměru méně svalů než muži, a tak jejich třes vytváří méně tepla. A nakonec mají ženy průměrně více tuku pod kůží než muži.

Vysvětlím. Venku je zima, tady je vaše kůže, pak tuk a pak vnitřek těla, kde vzniká teplo. Ale to, co vytváří dojem, jestli nám je, nebo není zima, je hlavně teplota kůže. Pokud nemáme moc tuku, teplo z vnitřku těla zahřívá kůži, takže nám je méně zima. Ale pokud máme více tuku, jako mají v průměru ženy, kůže je od těla lépe izolovaná, takže nepřijímá tolik tepla a rychleji se ochladí. Takže až si příště nebudete jistí, jestli dívce nabídnout bundu, aby se neurazila, no tak neváhejte.

Ach, pusinku při západu slunce. ZAJÍMAVÉ Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To je těžký... Senzor na řízení teploty v baráku dát zvenku na zateplenou fasádu je nerozum ze strany designera...
Na stranu druhou, pokud teda kůže detekuje zimu, protože je odizolovaná od hřejícího vnitřku sádlem, neměl by zbytek těla začít topit jak zběsilej, v konečným důsledku vést k chronickému přehřívání organismu? Něco mi tam chybí...

41

Odpovědět

Za to může termoregulace. Lidi (savci) jsou endotermní, čili si udržujeme teplotu okolo 36st.Celsia... za zvýšení (přehřátí) pak může spíš imunitní systém, než že by tělo více spalovalo energii ...

31

Odpovědět

Takže ve zkratce je jim zima, protože jsou tlusté a slabé. :D Takže až vaší holce bude zima a odmítne od vás bundu, tak víte čím jí přesvědčit. :D

162

Odpovědět

No, zas vydržíme větší teplo a vlastně i chlad po delší dobu a neumřeme... ona totiž není slabost vždycky slabost.

20

Odpovědět

- "Je zima, nechceš si vzít můj kabát?"
- "To jako naznačuješ, že jsem tlustá?"
:D

20