80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:498
Počet zobrazení:7 266

Reklama firmy Verizon ukazuje, jak se genderová problematika může podepsat na dívkách a jejich zájmu o vědu a techniku. 66 % dívek ze čtvrtých tříd má rádo přírodovědu a matematiku, ale pouze 18 % absolventů vědeckých oborů jsou ženy Společnost hraje velkou roli při rozvoji osobnosti. Podle psychologů (podrobnosti k reklamě odkazují na Social Learning Theory od B. F. Skinnera) děti přijímají svou genderovou roli už ve velmi nízkém věku a stávající rozdělení standardního mužského a ženského chování pro ně může být značně omezující. "Naše slova mohou mít velký dopad. Není na čase jí říct, že je taky krásně chytrá? Podporujte její lásku k vědě a technologii a inspirujte ji, aby mohla změnit svět." Reshma Saujani, zakladatelka neziskové organizace Dívky, které píší kódy

Přepis titulků

překlad: hAnko www.videacesky.cz Kdo je moje krásná holčička? Osm, devět, deset, jedenáct... Sammy, zlato, nezašpiň si šaty! Sam, broučku, nehraj si s tím, polož to na zem. Samantho, s tím projektem už by to mohlo stačit. Hej, opatrně s tím! Dej to radši bratrovi. 8.

ročník VĚDECKÉHO TRHU Naše slova mohou mít velký dopad. Není na čase jí říct, že je taky KRÁSNĚ chytrá? Podporujte její lásku k vědě a technologii a inspirujte ji, aby mohla změnit svět.

Komentáře (85)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Základní chyba při úvahách o vzdělání, schopnostech různých lidí různého pohlaví apod. je že všichni bezmyšlenkovitě akceptují tvrzení že vzdělávat se a mít víc schopností je univerzálně dobré. To ale bohužel není pravda. Svět je příliš složity aby mohlo platit takovéto zjednodušující tvrzení "umíš víc věcí = dobro pro tebe". Je to jako říct že všechno jídlo je dobré. zkusíte-li ale smíchat věci co se k sobě nehodí, bude vám špatně. Obdobně to platí u znalostí a schopností. Některé věci a schopnosti se k sobě prostě nehodí. Jen málo lidí má tak odolný žaludek/mozek že stráví skoro cokoli. Většina z nás si musí hodně vybírat.

Takže pozor! Učení se věcem o kterých intuitivně cítíte že nejsou pro vás, nemáte na ně talent, nejdou vám, máte k nim odpor, může uškodit vašim schopnostem ve věcech která vám jdou velmi dobře!

Nevěřte všelijakým těm knížkám o sebezlepšení, všem co vám říkají že se máte zaměřit na své slabiny. Jednoduše věřte svým pocitům, mají dobrý důvod. Je sice pravda, že pokud se intenzivně zaměříte na nějakou svou slabinu, bude to mít výsledek. Mozek je neuroplastický a je schopný se natrénovat skoro na cokoli.

Nicméně není to zadarmo. Zdroje jsou vždycky omezené, odněkud se musí vzít. A vezmou se tam kde je jich dostatek. Takže rozumíte třeba výborně technice ale nejde vám komunikace s lidmi? Když vyvinete dostatečné úsilí vaše komunikace s lidmi se o dost zlepší ale stejně tak se vaše schopnosti v technice zhorší. To samé platí obráceně. Takže ve výsledku jen ztratíte spoustu času učením se toho na co stejně nemáte talent a nakonec na tom budete hůř než na začátku.

Bohužel škola nás naučila ten špatný způsob: Zaměřovat se na své slabiny.

Toto není jen tak nějaký výmysl. V kognitivní vědě je dobře popsán mechanismus mozku nazvaný Negativní přenos, který toto způsobuje.

Shrnu-li to: Jste-li v něčem dobří neztrácejte čas zlepšováním se v tom v čem dobří nejste. Jen ztratíte čas a celkově se zhoršíte. Naopak zlepšujte se v tom v čem už dobří jste a staňte se ještě lepší!

227

Odpovědět

Dobré odpoledne!
Dalo by se dost důrazně polemizovat o tom, co je "ideální" člověk, že? Pro mnohé to není ten, kdo je výborný v jedné věci, ale ve všech ostatních jaksi zaostává, ale ten, kdo se vyzná "ve všem tak, aby mu to stačilo".

Ostatně docela velká část filosofií/náboženství to také jaksi podstrkává. Ať už jako bezpohlavnost/ hermafroditismus/ vyrovnanost/ mír/ ...
Je pravda, že se u žádné z těchto filosofií nedá prakticky nic dost dobře podložit fakty, ale lidé na tom zakládají docela dost věcí na to, aby to alespoň stálo za zamyšlení.

Tedy proč píši co píši: nelíbí se mi taková vyhraněnost v radách ostatním. Myslíte to nepochybně dobře a Vám to naprosto vyhovuje, ale občas neškodí nakouknout i na druhou stranu barikády a alespoň se zamyslet, jestli je opravdu každý stejný jako Vy a jestli je tedy Vaše metoda opravdu tak univerzální, jak ji podáváte. :)

Přeji pěkný víkend,
Katka

20

Odpovědět

+KatkaVždyť jo. Taky ve své reakci zmiňuji že existují lidé, kteří jsou dobří ve všem. To jsou ale bílé Vrány. :-) Většina z nás se specializuje.

10

Odpovědět

Myslím si, že hlavný dôvod prečo väčšinu dievčat prestane baviť matika apod. je ten, že v dnešnej dobe drvivú väčšinu v istom veku (a to je jedno, či sa bavíme o chalanoch alebo o dievčatách) nebaví a nezaujíma nič iné ako oblečenie, chodenie von s kamoškami a kamošmi, počúvanie primitívnej hudby a pozeranie podradných seriálov. Chalani prípadne nejaký ten šport. Mám to z prvej ruky. Pod oknami mi na schodoch dennodenne sedávajú znudené fajčiace decká. Skôr s týmto by sa malo niečo robiť. Nie vymýšlať hovadiny o diskriminácii žien (najväčší problém sú asi nižšie platy za rovnakú prácu, prípadne uprednostňovanie mužov v istých typoch zamestnania), ktoré prd vyriešia. Treba sa snažiť vychovávať slušných, šikovných, zodpovedných a cieľavedomých ľudí a podporovať ich v každom športe, na hudobnej alebo inom krúžku, lebo nám tu vyrastú neschopáci, ktorú svoju neschopnosť odôvodňujú diskrimináciou.

195

Odpovědět

Ona tato diskriminace je jak u mužů, tak u žen. Na základce jsem chtěl strašně moc chodit na šití a vaření, protože by se mi to v životě hodilo strašně moc chtít. Místo toho jsem chodil na pro mě zbytečné dílny. A dívky sice měli v devítce i základ dílen, ale my jsme museli začít brát elektroniku. Podle mě by toto mělo být volitelné.

590

Odpovědět

Nechci být hnidopich, ale pokud vím, tak sociální učení je pojem Alberta Bandury, Skinner jako neobehaviorista pracoval s operantním podmiňováním.

21

Odpovědět

To zase jsou a budou komenty, chce se mi z vás zvrácet... ne protože bych snad měl něco proti ženám... ale ty vaše rozumy nad tématy - emancipace, rusko, islám, ženy... internetové diskuze jsou peklo, tady ta moudra jsou toho důkazem.

Naprosto prázdné nicneříkající video, kde nějáká feministická cuchta chtěla zase jednou ukázat jak to mají ty ženy hrozně těžké, že je nikdo nenechá vrtat díru bráchovi skrz ruku... šovinistické svině ti muži...

Najednou je v diskuzi kýbl feministických hujerů co se plácají po rameni jak jsou nejvíc nejtolerantnější, to vše vedené silnými ženami, které to dotáhly na uklizečky v bauhausu (nic proti uklizečkam v bauhausu, jen tím chci říct, že to povolání nevyžaduje příliš velký kariérní postup a mnohaleté zkušenosti)

2935

Odpovědět

Ženy jsou intelektuálně na stejné úrovni jako muži, avšak jediný důvod proč ve vědě a výzkumu jsou dominantně muži je fakt, že ženy dozrávají mnohem dříve. S prominutím, řeší během puberty kraviny a mnohem dříve chtějí být samostatné. Bohužel na úkor škol a zájmům. Zahodí šance, i když na to mají. Všichni takové známe, po dvacítce řeknou, když už makají dva roky v obchodě "Neměla jsem tak kašlat na střední a mohla jsem zkusit vysokou". Bohužel v pubertě si to neuvědomí a žijí okamžikem.

1231

Odpovědět

To není jenom o ženách. Muži jsou na tom podobně. Já taky umím žit jenom okamžikem. Taky nikdy nebudu vědcem, ale i tak mám dobře nakročeno k likvidaci celého světa. A nemůže mě zastavit ani žádnej netopýr. ;-)

220

Odpovědět

Video je pěkně natočeno, ale zčásti nesouhlasím s jeho poselstvím.
1. Přijde mi, že věci jako "ještě se venku ušpiníš" neříkají rodiče jen dívkám.
2. Nejlepší z vědeckých předmětů na naší škole (střední) jsou holky.
3. Před tím než lidé začnou přijímat studii jako fakt ověřte si její pravost. (BTW: Video od vysokoškolské profesorky a feminisky H. Sommers, které zkoumá právě na tuto reklamu: https://www.youtube.com/watch?v=2AVvlQDetPU)

333

Odpovědět

Nepleťte si prosím matematické myšlení s technickým (viz. konec komentu). Kromě toho bych se rád podělil o pár faktů ze svého života :D :

U nás ve třídě na gymplu byly na matiku nejchytřejší 2 holky a až potom následovali kluci. Dále, když se řekne matematické myšlení, tak na vysoké (matematický obor) jsem zjistil, že to má také několik složek, protože jsou lidi (včetně holek), kteří perfektně rozumí abstraktům, které já nepobírám a naopak. Kromě toho znám jednoho génia, který pobírá všechno, ale co se týče technického myšlení, tak tam je na tom hodně špatně.

310

Odpovědět

škoda že je k dispozici jen 10 hvězdiček
velice pravdivé

1124

Odpovědět

Přesně. Já bych zavedl povinné kvóty na to kolik žen musí být minimálně v technickém oboru každé vysoké školy. Pokud by to daná škola nedodržela, tak by na ni byly uvaleny sankce. Tímhle způsobem by se za pár let poměr mezi ženami a muži v technických oborech vyrovnal a už by dále nedocházelo k jejich diskriminaci. (aneb parodie na EU)

2457

Odpovědět

Jakákoliv pracovní pozice musí být obsazena člověkem adekvátně vyškoleným nebo k té dané práci schopným. Rozdělovat pracovní pozice podle toho, jestli někdo močí ve stoje nebo v sedě je nesmysl.

743

Odpovědět

+BeggyA právě k tomu jest nutno odstranit to, o čem se mluví ve videu. A to nepůjde, pokud nebude ten poměr na školách alespoň přibližně stejný. Jak to rozseknout?

413

Odpovědět

Přesně, to říkám pořád že v dolech maká málo mamin. A do ženského boxu bych pustil pár chlapů ať to zase není diskriminující pro muže. Prosím tě řekni mi jaký je tvůj myšlenkový pochod, kdyby jsi měl firmu určitě by jsi zaměstnal nekvalifikovanou pracovní sílu a měl bys to na triku.

300

Odpovědět

Myslím, že to berete ze špatného konce. Na rozdíl od videa. Video říká, že pokud naše dcera (sestra, kamarádka...) má k něčemu vlohy a baví ji to, neměli bychom ji od toho odrazovat jen kvůli tomu, že se to "pro holku nehodí"... Naopak to co tady říkáte vy, je "my rozhodneme kolik má být koho na téhle škole"

Nemůžete řešit důsledek (málo děvčat se hlásí na technické obory) před vyřešením příčiny (okolí přesvědčí dívku, že věda/technika není pro ni to pravé)

270

Odpovědět

Koukám, že tady spousta lidí nepochopila co je myšleno tou závorkou na konci "(aneb parodie na EU)". Ve svém komentáři jsem schválně použil stejnou metodu jako používá Evropská Unie, která zavedla povinné kvóty pro ženy v politice.

Sám si myslím, že ty kvóty jsou velká pitomost a proto jsem se je rozhodl takto zparodovat, když mi k tomu toto video dalo takovou pěknou možnost.

Ale i když lidé nepochopili, že je je to jen ironie která způsoby EU parodovat a zesměšňovat, tak jsem rád, že jste všichni proti takovému postupu a nikdo mi to tady neodsouhlasil jako dobrý nápad. ;)

260

Odpovědět

+Foxtrotjaj, vůbec mi nedošlo, že to byla ironie :) No ale tak hlavně že si rozumíme

70

Odpovědět

66% jasně. Chodil jsem na gymnázium a vím jak to tam funguje. Jestli ze třídy kde bylo 15holek měla sklony k technice 1-2 holky tak moc. A to ještě ani ne k "pravé" technice, ale nějaká molekulární biologie a podobně.
Sorry, ale ženský prostě nemají na techniku mozek. Čest výjimkám co potkávám na VŠ, ale těch je tak 1%.

2056

Odpovědět

Imbecilita liberálov je už neúnosná.

1018

Odpovědět

A čo maju s týmto spoločné liberáli?

112

Odpovědět

Ženská patří do kuchyně

3276

Odpovědět

...protože Uhlman neví, co s ní v ložnici ;-)

1916

Odpovědět

Většinou se komentářů neúčastním , ale tady se podělím se svým názorem.

Raději pěknou chytrou holku, než blbku alá Barbie dnešní doby...

399

Odpovědět

Dobry zas, 66% holek ma rado vedu a matiku, ale kolik z nich ji umi? Chodil jsem na gympl, takze vim, jak se tam kdo ucil. Vsechny holky ze tridy byly naprosto prumerny ve vsem. A o nekterych se nebojim prohlasit, ze byly tupy. Nakonec vsechny skoncili na pedaku nebo nejaky socialni sracce, protoze by technickou skolu v zivote nevystudovaly. 66% :D to vis ze jo...

3232

Odpovědět

a vubec, budu ted znit jako klasickej sovinistickej z**d, ale opravdu chytry holky znam tak 3 ze 100.

2230

Odpovědět

+prasopesPro hlupáka každý hloupý.

4515

Odpovědět

+prasopesty jdi vubec do p**e s citacema nejakyho retarda z filmu. Asi nejspis studujes nejakej socialni manegment v logistice a marketingu na fakulte hudebni vychovy a vizualni tvorby bla bla bla. Mne vubec kreteni co studujou zbytecny sracky nezajimaji.

521

Odpovědět

Tak to jsi tam v té vaší třídě musel skvěle zapadat. :)
A děkuji za objasnění, že fakulty zabývajicí se uměním a grafikou jsou zbytečné sračky, asi budu muset přehodnotit své zaměření, když to říkáš.

10
Další