88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:241
Počet zobrazení:3 784

V africké rezervaci Masai Mara probíhá každoročně v září a říjnu migrace kopytníků nazvaná díky svému rozsahu Velká migrace. Na místní řece Maře, která oblasti propůjčila své jméno, se vždy odehrává zuřivý boj o přežití. Na jedné straně stojí pakoně mířící za potravou a na straně druhé hladoví krokodýli, pro které jsou právě tito pakoně životně důležitým zdrojem potravy.

Přepis titulků

Právě začíná období sucha. Pakoně míří spolu s gazelami a zebrami znovu na sever. V cestě jim však stojí nechvalně známá řeka Mara. Je toho v ní víc, než se zdá. Pod hladinou číhají hladové prastaré příšery. Některé už měsíce nežraly. Velká migrace je skvělou příležitostí k demonstraci jejich maskovacích schopností a neuvěřitelné rychlosti.

Během pár dní dorazilo milion a půl pakoní. Instinkt je žene vpřed, ale smysly je varují. Cítí smrtelné nebezpečí. Tlačí se k řece ve stále větším počtu. Napětí by se dalo krájet. Je to hra čísel. Skočí tam s milionem kámošů a doufají, že právě oni budou mít štěstí. Zoufale se snaží přebrodit co nejrychleji.

Bez pevné půdy pod nohama jsou však vydaní na pospas predátorům. Obrovští krokodýli nilští na tohle čekali celé měsíce. Náhlý útok z mělčiny je klasická krokodýlí taktika. Masivně osvalené zadní nohy a ocas vystřelují krokodýla z vody rychlostí 70 kilometrů v hodině. Nejdřív se však musí pořádně přiblížit. Oči, uši a nozdry mají navrchu hlavy, takže mohou být potopení a skrytí i v několika centimetrech vody.

Bez varování se pak vymrští z řeky. Obrovské čelisti drtící silou 660 kilogramů na centimetr čtvereční... jsou nekompromisně nejsilnější na celém světě. Dnes je však klasická plíživá krokodýlí strategie zapomenuta. Večeře se podává ve vodě. Stačí si jen vybrat. Zástup pakoní je nekonečný. Dny se změnily v týdny, ale obrovitá plazí monstra stále loví.

Někteří zabíjejí, aniž by je někdo spatřil. Konečně se i poslední členové obrovského stáda vrhají do vody. Konec se blíží. Masakr končí posledním sklapnutím čelistí. Přeložil: Ibex www.videacesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tohle už jsem asi před pěti lety viděl na Animal Planet, zlaté časy :D

20

Odpovědět

Snad nejslabší "dokumentární" video, co jsem kdy viděla. Za celou dobu mi to dalo jen dvě čísla, jinak žádnou novou informaci. A navíc... ta dramatická hudba a ještě dramatičtější komentář je úplně dementní. Asi dávám přednost neuměleckým záběrům a chytlavému zajímavému povídání, než tomuhle...

85

Odpovědět

Vždy mě přijde strašně zajímavé jak takovou známou věc a už tolikrát natočenou stále někdo točí dál - ale v lepších záběrech s dramatičtějšími, zajímavějšími scénami/povídáním. Samozřejmě se mi to líbilo :D , ale žádné nové informace mi to nedalo, což mi přijde smutné, vždyť z tak mnoha let pozorování a výzkumů kolem toho by bylo informací i na knihu.

150

Odpovědět


Odpovědět

Tak toto je pro každého známá a v každém dokumentu omývaná věc. Krokodýli zde ale jen loví mláďata a slabé jedince, kteří se vodě od stáda oddělí. Toť vše.

329

Odpovědět

Asi myslíš omílanou. :-) Každopádně loví každého nešťastníka - na začátku se vrhají silné kusy a ve vodě nemají žádnou šanci, tak pochybuji, že si hladový krokodýl řekne "hmm, počkám si raději na nějakého pakoního geronta"...

312

Odpovědět

+TceldTak se podívej na to video jak tam rdousí ty mláďátka. Na 300 kilového pakoně si netroufají.

123

Odpovědět

Nojo, pakůň aka pablb, kdyby byli chytřejší, postaví si most, dobře jim tak

5014

Odpovědět

Až mě je jich skoro líto..

103

Odpovědět

taková pěkná metafora na zkouškové....

913

Odpovědět

:D až na to, že nemají k dispozici taháky

412

Odpovědět

+kvadrulegikto já taky ne, když kolem brousí doktorandi :\

190