95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:855
Počet zobrazení:7 047

Muhammad Ali, vlastním jménem Cassius Clay, se narodil v roce 1942 v Kentucky a zažil tak na vlastní kůži rasovou segregaci. Ani po návratu z Olympijských her, s medailí na krku, si nemohl dát kávu v restauraci pro bílé. V krátkém úryvku z interview pro britskou televizi z roku 1971 uvidíte, jaký názor měl na otázku barvy pleti v dětství.

Poznámky:
Blackmail, doslovně "černá pošta", v překladu vydírání, jsem musela zaměnit za černý trh, jinak by to nedávalo moc smysl "Mary měla jehňátko" je dětská písnička, kterou můžete znát třeba ze Sestry v akci 2.

Přepis titulků

Věci se mění k lepšímu, ale když jsme v neděli chodili do kostela, přemýšlel jsem... Já nedělám jen jednu věc, jenom box, hodně čtu, studuju a ptám se. Cestuju po světě, zajímá mě, jak tam lidé žijí, učím se. No, a tak jsem se ptával maminky: "Mami, proč je všechno bílé?" Ptal jsem se: "Proč je Ježíš běloch, blonďák s modrýma očima? Proč jsou u poslední večeře samí bílí muži? Andělé jsou bílí... taky panna Marie, ale hlavně ti andělé."

Tak se ptám: "Mami, až umřem, půjdem do nebe?" A ona říká: "Samozřejmě." A já na to: "A kde byli všichni černí andělé, když se malovaly ty obrazy?" A pak povídám: "Už vím! Pokud jsou v nebi i běloši, tak černí andělé jsou v kuchyni a chystají jim mléko s medem." Vždycky jsem byl zvědavý. Nejvíc mě zajímalo, proč musím nejdřív umřít, abych mohl do nebe. Proč nemůžu mít hezká auta, dost peněz a pěkný dům hned teď? Proč musím čekat, až umřu, abych dostal mléko s medem?

Tak povídám: "Mami, já nechi mléko s medem, mám radši stejky... Mléko s medem je přece projímadlo... Mají v nebi dost záchodů?" Zkrátka jsem byl zvědavý a rozebíral věci. Třeba Tarzan je král džungle v Africe a přitom byl bílej. Bílej chlap... Bílej chlap v plenkách se houpá na liáně v Africe a řve: Uááááá! Znáte Tarzana, žejo?

A mlátí všechny Afričany, rozbíjí tlamy lvům... A Tarzan taky mluvil se zvířaty. No a... Všichni ti Afričani tam žili po staletí, ale se zvířaty mluvit neuměli, jenom Tarzan to uměl... Přemýšlel jsem, proč asi? Miss Amerika byla vždycky bílá. Přitom je v Americe spousta krásných snědých žen, opálených, s plnými tvary, s pletí různých odstínů, ale nakonec je vždycky bílá.

A Miss World je taky bílá, Miss Universe je vždycky bílá, a pak je spousta dalších věcí: doutníky White House, mýdlo Bílá labuť, Královské bílé mýdlo, kapesníčky Bílý mrak, vlasová voda Bílý déšť, vosk na parkety Bílé tornádo... Všechno bylo bílé! Andělský dort byl ze světlého těsta a ďábelský dort byl ten čokoládový!

Říkám: "Mami, proč je všechno bílé?!" Prostě mi to nedalo. A prezident žije v Bílém domě. Mary měla jehňátko bílé jako sníh, a taky Sněhurka je bílá... všechno je bílé, Santa Claus je bílý! A co je špatné, to je černé. Ošklivé káčátko bylo černé a černá kočka nosí smůlu... A když je něco nelegální, tak je to černý trh.

Povídám: "Mami, proč to není bílý trh? Tam se taky lže." Ve všem jsem se moc šťoural, až jsem si uvědomil, že je něco špatně. překlad: hAnko www.videacesky.cz

Komentáře (67)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nefunguje video :/

10

Odpovědět

Běloši kreslí Ježíse, anděly a Tarzana jako bělochy? Skandál! :D

41

Odpovědět

Mám rád humor tak černý, že by mohl sbírat bavlnu. :P

427

Odpovědět

Video mě bavilo.
Komentáře u něj, jen ukázaly, že je to tady banda kreténů.

95

Odpovědět

len poznámka k prekladu na konci hovorí: "blackmail" nie black market

251

Odpovědět

Přečtěte si poznámky pod videem.

411

Odpovědět

Vypadá sice jako sympaťák (i když vcelku závažně neinformovanej), ale možná vás překvapí, že Ali byl jedním z nejznámějších zastánců segregace v USA, stejně jako Malcolm X. A jejich přestup k islámu, náboženství lidí co vykonali a leckde dodnes vykonávají přímo průkopnickou práci v oboru otrokářství, tak to je kapitola sama pro sebe.

205

Odpovědět

Obama dostal "bělošskou" výchovu a vzdělání a je z něho prezident, Eminem vyrůstal mezi černochy a je z něho...počkat, já mám raději Eminema. :-D A asi nikdo z nás tady nemůže nic kecat o barvě kůže, když vyrůstáme ve společnosti, kde není definičním znakem. ;-) Ale doufám, že jednou lidem dojde, že jsme všichni svině, lháři a pokrytci bez ohledu na barvu kůže, národnost, vyznání či sexuální orientaci. :-D

774

Odpovědět

Po zhlédnutí "Thrilla in Manila" tohohle chlapa nemůžu ani cejtit. Zvlášť když ze sebe dělá ublíženýho chudinku.

177

Odpovědět

Je to borec, ne jen jako boxer, ale hlavně jako člověk !

2129

Odpovědět

Netýká se to tohohle videa, ale prosím o přeložení https://www.youtube.com/watch?v=670if6Etx0o
Je to krásně napsané a ilustrované, možná by to mohlo i několika "lidem" tady otevřít oči.

40

Odpovědět

Já ti nevím, podívej se na ty komentáře tady, mě to tvoje video přijde příliš náročné pro nás "lidi".

01

Odpovědět

Čo takto keby si použil tlačítko vzkazy a požadavky a nespamoval pod náhodným videom?

23

Odpovědět

+jestbone89tak o tom způsobu jak navrhovat videa jsem nevěděl, omlouvám se
ale nespamuju ;) :D

40

Odpovědět

Ja som zasa netusil, ze Ali je taky inteligentny.. vacsina boxeristov je prihlupla, od tych ran do hlavy, ale on teda naozaj nie. Palec hore.

4511

Odpovědět

On jich taky schytal o dost méně,než ostatní boxeři. :D

841

Odpovědět

Kolik boxerů znáš? :) Možná by si byl dost překvapený

124

Odpovědět

Sem netušil, že Muhammad Ali byl tak dobrej bavič :D

844

Odpovědět

To je nějaký satirický pořad ne?

33

Odpovědět

Dělá, jako by uměl číst

3944

Odpovědět

Co to kecá? Taková tendenční směs polopravd a blábolů. Kladný hrdina Zorro měl černého koně. Když je venku krutá zima, jedná se o bílé peklo. A tak by se dalo pokračovat dále...

A co se té diskriminace týká. Někteří "lidé" mohou být společnosti prospěšní, například Koranteng, dostalo se mu bílé výchovy a dneska je to eso mezi moderátory. Proč ne, přizpůsobil se a je užitečný. To se ale nedá říct o ostatních snědých, černých, žlutých... Bílá rasa je budovatelkou civilizace a ostatní etnika se jen vezou. My jsme nechali umřít prvního psa ve vesmíru a my jsme rozbili atom. Proto mají běloši výsadní postavení mezi ostatními lidmi. Toliko k tomu, že se lidé rodí sobě rovní.

91132

Odpovědět

Líbí se mi tam to "my"... my budovatalé, kosmonauti a velcí ničitelé atomů... přitom jediné co jsi zatím dokázal je noční poluce a ta se nedá brát jako úspěch, sry bro :(

20862

Odpovědět

+CamfourTeda nechápu těch disliků. Už jen za tu poluci bych ti dal nejradši deset liků :D

3317

Odpovědět

+Camfourpočet disliků na vč.cz mě fakt nepálí :D pálí mě, ale to, že lidi ti daj dislike ikdyž si z nich děláš jen srandu a přitom je respektuješ (to že neumí číst, protože je černý o kousek výše) já je fakt beru, stejně jako ostatní rasy, barvy a vyznání, ale to mě neodradí si z nich dělat srandu... stejně jako mě neodradí nějáké palce dolů, to mě fakt nebolí :D :)

1218

Odpovědět

+CamfourTo máte těžké, někdo dává dislajk i za vtipy, které se mu nelíbí, připadají mu nevtipné. A druhá věc, je těžké poznat, že vaše vtipkování je žert, když je hned pod tím napsaná stejná blbost, ale je míněna evidentně vážně.

912

Odpovědět

Pobavils, jako příklad společensky prospěšného člověka jsi uvedl Korantenga a dodal jsi, že se to samé nedá říct o ostatních. Tak za 1. uvádět tv noviny na nově nevyžaduje žádný um, pouze štěstí, a uvádění zpráv na nově rozhodně není společensky prospěšné, blbější příklad jsi vybrat nemohl a jen to vypovídá o tvé zaostalosti za 2. na základě rasy se nedá nějaká nadřazenost posuzovat, v mezopotámii a starém egyptě byli černoši, řekové zase byli snědí, číňané byli žlutí, bez nich by k žádnému rozbíjení atomu nikdy nedošlo. Krom toho iniciativu ve výzkumu přebírají jihokorejci a japonci, uznal bys snad, že jsou nám nadřazení? Pochybuji... tak přemýšlej co píšeš než tě někdo vezme za slovo a pošle do koncentráku.

4928

Odpovědět

+AutoŘekové kdysi snědí nebyli, až po invazi Turků vypadají tak jako dnes.

254

Odpovědět

+AutoV Mezopotámii a Egyptě jsitě nějací černoši byli, ale rozhodně to nebyli budovatelé tamních říší. Například pro Egypťany byli černoši Núbijci. Egypťané i mezopotámci byli arábášové, kteří patří do Eouropoidní rasy. Číňané ke globální civilizaci moc nepřispěli. měli sice svého času rozvinutou civilizaci, ale pak ustrnuli.

77

Odpovědět

+AutoDeviator88 a Moor8 dějiny řecka i egypta jsou dlouhé a oběma zeměmi prošlo mnoho a mnoho lidí, kteří teda podle vás byli ti praví řekové nebo egypťani? Něco o egyptě zde http://cs.wikipedia.org/wiki/Starověký_Egypt

11

Odpovědět

On chtel hlavne pobavit moc bych se v tom nestoural, ale hlavně co to meleš ty... děláš jakoby bílí byli dokonalí a černí ti špatní nebo co si uplně mimo tak se probud prosimte

418

Odpovědět

No... tak argumentovat právě tím, že si bílý Zorro osedlal černého hřebce, což podtrhovalo jeho mužnost a sílu... .o)))) Bílý šlechtic Zorro si vzal černou masku a oděl se do černého, což z něj udělalo nebezpečného mstitele... Kdyby byl oblečený v bílém a měl bílého koně, asi by působil víc jako princ z pohádky. On měl působit nebezpečně, jako temný mstitel (takový předobraz Batmana) a tak mu autor dal černou.

S tou zimou máš pravdu. Tady máme zkušenost, že bílá může být i smrtící a také se to projevilo v řadě symbolů, postav a frází. Přesto, to, že má Ježíš na některých obrazech světlé vlasy a modré oči i přes to, že se už ve středověku vědělo, že to byl Žid a každý se mohl podívat, jak vypadají Židé, je vtipné.

A to, že bílí lidé mají tendenci vnímat bílou jako čistou, nevinnou, vznešenou a černou jako nečistou, zlou a špinavou, to je prostě fakt. Stačí se podívat na pohádky, případně fantasy.

V historii nebyli bílí jediní, kdo vybudoval úctyhodné civilizace a přinesl mnoho vynálezů. Už tu někdo zmínil Egypt, Čínu, Japonsko, arabský svět... Dokonce ani bílá kultura a civilizace nebyla zdaleka vždy dominantní.

Svůj takový zjevný vrchol si prodělala v době kolonizace a pak se to začalo zase vyrovnávat. V současné době je velká část výroby a produkce v Asii. Takže to začíná být bílý člověk, kdo se jen veze. Ve vývoji a inovacích sice ještě bílá rasa vede, ale také to není už zdaleka tak jednoznačné a karta se pomalu (jako už mnohokrát v historii) obrací.

Je klidně možné, že za padesát let bude bílá rasa ráda za důstojné přežívání ve stínu jiných.

31

Odpovědět

Mimochodem. Pokud někdo bude tvrdit, že velké civilizace Egypta a případně i Indie má na svědomí také bílá rasa, protože bílá rasa je ta Europoidní...

Tak je dobré připomenout, že i C****i (Romové - jak je libo), patří do takto pojmuté bílé rasy a tedy patří k oněm budovatelům civilizací. .o)

Takže buď bílá rasa (jako skutečně bílí) a potom je třeba uznat, že byly i jiné civilizace velké přímo poblíž nás (jako Egypt a Indie a...). A také můžeme rovnou uznat, že my Češi už jsme taková směska a vyloženě k ukázkové bílé rase toho Nordického typu nepatříme. A kdo řekne, že bílá rasa je nadřazená, tak by v tomto pojetí měl také dodat, že my Češi jsme už podřadní - jsme směska, přechodný typ. Což také odpovídá tomu, proč nás chtěli nacisti vystěhovat, vyhubit, podřídit.

22

Odpovědět

Tak jasně..Když asiaté v 15. století stavěli lodě, tak měli okolo 100 metrů. Tahle velikost lodí byla Evropany pokořena až o 400 lety později. Že Evropanům patřila vedoucí úloha v 19. století, už na počátku 20. století je převálcovala Amerika. A teď se vedoucí úloha civilizace přesouvá k Číně, Japonsku, Indii. Svět je prostě dynamický a tvrdit o nějaké rase, že je nadřazená, je pasivní cesta k záhubě (příklad: po rozdělení Rakousko-Uherska zkolabovali právě Rakušáci, protože jim Češi a Poláci prodávali uhlí za tržní, nikoli dotované ceny, Sověti převálcovali nadřazené Němce, Vietnamci s opakovačkami převálcovali USA army i s jejími loďmi, letectvem helikoptéry).

10
Další
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK