78 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:55
Počet zobrazení:3 396
Hashtag zná téměř každý. Je dnes jednou z neodmyslitelných součástí sociálních sítí, protože slouží jako prostředek pro globální konverzaci. Vžil se do našich životů tak, že ho někteří používají v běžné mluvě. Kdo ho ale vymyslel a jaká byla cesta k jeho přijetí? To vám osvětlí video kanálu CNBC.

Přepis titulků

Jmenuji se Chris Messina a vymyslel jsem hashtag. Chris Messina je produktový designér a už přes 10 let pracuje v Silicon Valley. Když v roce 2007 řídil internetovou konzultační společnost, dostal nápad. V San Franciscu byla malá skupina, která používala ranou sociální síť jménem Twitter. A bavili jsme se o tom, že Twitter potřebuje nějakou organizační strukturu. Znal jsem internetový chat, kde byly chatovací místnosti.

Měly tam symbol mřížky a já si pomyslel: Co kdybychom to přenesli na Twitter? Když to Messina nadhodil Twitteru, řekli mu, že je to pro nerdy a že se to nikdy nechytí. Byl jsem trochu smutný, tak jsem odešel. Nevěděl jsem, jak jinak to vyřešit. A tak jsem na to šel pomalu a začal to zavádět mezi své přátele. Chvíli to trvalo, ale pak se to uchytilo.

V roce 2007 tweetoval Chrisův kamarád o požáru v San Diegu. Chris ho požádal, aby do svých tweetů přidal #PozarSanDiego. Netrvalo dlouho a i ostatní začali používat stejný hashtag. Všimli si toho na Wired a udělali o tom reportáž. To, že se to hned napoprvé povedlo, mě ujistilo, že to bude fungovat. Nápad se ujal. A za dva roky přidal Twitter pro uživatele možnost hledat hashtagy. Ukázalo se, že spousta lidí chtěla být vyslyšena, chtěli se účastnit se globálního rozhovoru.

Hashtagy teď používají miliony lidí napříč sociálními sítěmi. Když roku 2010 odstartoval Instagram, uživatelé označovali fotky hashtagy jako #nofilter nebo #YOLO. Facebook hastagy implementoval v roce 2013. Dnes vidíte hashtagy všude. Na billboardech, v televizi, lidé je používají i v běžné konverzaci.

Vzal jsem sušenky. #DomaciVyroba, #OvesnaKase, #UkazMiSusenku. Boží. #DamSi. Hashtag měl také neuvěřitelný vliv na americké prezidentské volby 2016. A uděláme Ameriku znovu skvělou. Způsob, jakým lidé používají hashtagy, je vyjádřit věci, které byste udělali pohyby rukou nebo mluvením.

Spoustu lidí bude používat #Pozehnany pro vyjádření nějakého pokorného chvástání. Zatímco někdo se chce chlubit na Instagramu, jiní hashtag používají jako univerzální nástroj pro změnu. Některá média tomu říkají hashtag aktivismus. Hnutí jako #NeverAgain, #MeToo a #BlackLivesMatter získala neuvěřitelný hlas právě díky hashtagům. Chris z nápadu hastagu neviděl ani halíř. Nevymyslel jsem to pro Twitter, vymyslel jsem to pro internet.

A chtěl jsem, aby se každý, kdo může psát na internetu, mohl účastnit globálních rozhovorů. Způsob, jakým hashtagy dokážou vyjádřit pocit nebo sentiment a v zásadě vyvěsit takový Batmanův signál, který říká: "O tom to celé je." A lidé mohou říct, že souhlasí, nebo ne. Myslím, že to dává více lidem možnost podílet se způsobem, který předtím nebyl. Překlad: Karolína I.

www.videacesky.cz

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Preco sa slovo hashtag nepreklada? Obecne pocujem ze sa to vola mrizka (dvojkriz citam prvy krat).

A k veci: Hashtagom som tiez neprepadol, ale vo firme ich zvykneme pouzivat len zo srandy. Naprilad ked je kolega dlho v robote tak mu prihodime #noLifer....

13

Odpovědět

V době internetu se vše šíří rychlostí blesku a anglické výrazy, které k nám doputují, nemají příliš šanci zdomácnět a být počeštěny. A tak zůstávají ve formě, v jaké jsou (třeba influencer). Ale pak jsou tu i slova, která český výraz mají, ale díky internetu se obecně přijala jejich anglická verze (hype, follower, song, challenge). Na tohle téma existuje skvělý článek :) :

https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/cestina-uz-neni-cool-40045392

22

Odpovědět

A hlavně znak "#" se v angličtině nazývá number sigh, pound sign nebo hash. Slovo "hashtag" se rozšířilo až po roce 2007 a znamená v prvé řadě tento znak následovaný nějakým slovem nebo frází, nikoliv znak samotný.

12

Odpovědět

Značka dvojkříž, tedy #, se už asi sto let používá pro označení, nebo zkratku, pro slovo "počet", tedy po této značce následuje číslo. Rovněž se používá v programování, obv. jako značka pro EXT, tedy "end of text". Je součástí ASCII tabulky, která vznikla asi tak v době, kdy se tenhle mileniální bukvič narodil.
Pouze použil značku pro další účel, nic víc. Není to vynálezce.
Co tahle přeložit nějaké video o někom, kdo skutečně něco vynalez, a navíc něco, co opravdu pomáhá lidem? Tohle (hašták) je jen blbůstka neboli pičičanda pro twitterblby a soušál džastysáky.

1224

Odpovědět

Tady někdo tvrdí, že to vynalezl? Nauč se porozumění psanému textu a mluvenému slovu a přestaň nadávat. Vymyslel extra použití tohoto znaku, samozřejmě že znak jako takový nevymyslel.

137

Odpovědět

+AnonymousVymyslel a vynalezl jsou synonyma. Trhni si.
Já "jenom" nenadávám.Také chválím apod. Ale nemusím chválit voloviny. Nejsem jednoduchá bytost žijící v černobílém světě kde cokoli z muriky je kůl.
Použití dvojkříže pro další účel prostě pro mě NENÍ nic za co by si pán zasloužil klanět. Je to můj názor, nemusíš s ním souhlasit.
Příště se budeme dívat na video o "vymyslyteli" (ať je po tvém) lajku... nebo Pana Sponky ve win... nebo utahováku na povolovák či ohýbáku na cihly.
Tohle všechno jsou naprosto boží věci, bez nichž si život ani nedovedeme představit, žééé!
:D

29

Odpovědět

+AlfikKámo, ty se musíš hodně nudit, když řešíš takovýhle blbosti. Tvůj prázdnej život bych mít nechtěl. 😀

43

Odpovědět

Jde o to číst mezi řádky a podívat se nejdříve na video, kde vysvětluje, že hashtag už existoval, ale on ho pomocí svých přátel rozšířil. Zvažovala jsem napsat „vymyslel“ (tedy s uvozovkami), ale myslela jsem si, že je tu ta nadsázka očividná. :)

123

Odpovědět

+KaraJe-li to parodie, či nadsázka, tak to beru. Ale pak je slabá. Jinak to je ztráta času. A mch viděl jsem to než jsem to napsal. Další viz výše.
Ale jinak se na vašich příspěvcích královsky bavím. Pokračujte :D

18

Odpovědět

+AlfikTak ses předvedl, seš fakt boží, víme, že jsi nejednoduchá bytost v barevném světě a teď už ztichni bro..Nikdo na to neni zvědavej.

51

Odpovědět

Tak tohle jde naprosto mimo mě, to jsem snad nikdy nepoužil.

62

Odpovědět

Proč mi to tak strašně připomíná to video o muží, který vymýšlí captchu? (asi je to stejnej nesmysl)

41

Odpovědět

a) On to nevymyslel, ale objevil
b) Je pouhý uživatel kombinace slov a společné myšlenky
c) Je to naprostá $CHUJOVINA

517