Přidat do sledovaných sérií 46
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:99
Počet zobrazení:5 351

Obaly výrobků jsou plné log a značek kvality, ale jejich skutečný význam je mnohdy otázkou. V tomto vánočně laděném díle se Arjen podívá na logo Ik kies bewust.

Informační bonus
Albert Heijn je největší nizozemský řetězec supermarketů provozovaný společností Ahold Delhaize, která v Česku vlastní řetězec Albert.

Přepis titulků

Už je zase tady... štědrovečerní večeře. Vždy ji slavím s rodinou. A abych to přežil, hraju štědrovečerní bingo. Jsou v něm fráze jako: "Vedle babičky jsem seděl i loni." "Toto nejsou svatojakubky." A "Vždy to pitomé zvíře zasednu." Nejotravnější je, když chcete s přítelkyní utéct na vzduch a někdo to uslyší a všichni chtějí s vámi.

A pak jdete jako procesí vesnicí a potkáváte podobná rozmrzelá procesí. Zatracená otrava. Obvykle večeřím divočáka, ale letos je to problematické. Němečtí vědci prokázali, že divočáci v Německu jsou radioaktivní. Podle vědců je to stále důsledek jaderné havárie v Černobylu. Škoda, ta večeře totiž byla jedinečná. Začít polévkou, pak radioaktivní divočák a nakonec rodina září u stromečku. Zářivý rok 2015 všem.

Takže žádná divočina letos budou prostě fazole. Prima. Tady, podívejte. Normálně z Albertu, nic s nimi není – fazole ve vlastní šťávě. Na rozdíl od fazolí v cizí šťávě. Loni jsem měl omylem hnědé fazole ve šťávě Fridy de Jongové. Nedoporučuji. S těmito nic není, prostě fazole. Je na nich dokonce fajfka. Možná jste ji už viděli, ale co to vlastně znamená?

Výrobky ze zdravého talíře, které obsahují méně tuku, cukru a soli, mají zelenou fajfku. Stop, nechci... Nechci šťourat, ale je modrá. Jen okraj je zelený. Tak to umím taky. Toto je totiž zelený pes. Dobře, takže máte zelenou modrou fajfku a co víc? Modrou fajfku má zodpovědná varianta limonád, pochutin a podobných produktů.

Dobře, takže máme ještě modrou modrou fajfku. Jedno je zdravější volba a druhé rozumná volba. Pak máte ještě nerozumnou volbu. Zlato, proč jsi koupil třicet jahodových tvarohů? - Netuším. - A už to vidím. Nerozumná volba. Dodívejme se na ten spot. Fajfka. Lepší volba ve skupině produktů. Lepší volba ve skupině produktů.

Odkdy specifikujeme slogany? Miele – není nic lepšího, ačkoliv určitě je, ale je nesmysl propagovat cizí značku ve svém sloganu. Zpět k mým fazolím. Tyto tedy mají fajfku, ale ty sousední ji neměly. Takže byste řekli, že jsou horší, jenomže v těchto s fajfkou je víc cukru. Jinak jsou to úplně stejné fazole. Dobře, ještě jiný příklad.

Albert Heijn Cola light a Coca-Cola ligt. Coca-Cola bez fajfky, Albert Heijn s fajfkou. A v té Albert Heijn je víc kalorií. Takže zase je ta s fajfkou nezdravější než ta bez. Ale v supermarketu bych si myslel, že tato je lepší. Kdo dává ty fajfky? Leone, ty víš o fajfce všechno. To by Leon ze společnosti Vybírám s rozumem.

Co je tato společnost zač, to jdu zjistit. Společnost Vybírám s rozumem sídlí v Zijlstraat 54 v Haagu. A to je adresa Schuttelaar & Partners – reklamní agentury. To je pozoruhodné: fajfky od reklamní agentury. A toto jsou údaje z obchodní komory o Schuttelaar & Partners a opravdu tam mají společnost Vybírám s rozumem, ale kromě Zijlstraat v Haagu je tam i adresa Nassaukade 5, Rotterdam. A to je zase adresa...

Unileveru. Ano. Fajfka se ukázala být vlastnictvím skupiny podniků, ke kterým patří Unilever, Albert Heijn, Friesland Foods a Campina. Dobré ráno. Taky dobré ráno, půllitře. A skutečně i tady je fajfka – na tomto kiwi v životní velikosti. Ostatně tady vidím, že 0,3 % tohoto balení je kiwi.

Nula celá tři procenta. To je tento rožek. Ráno se v té fabrice vždy ptají: "Chlapci, kdo dojde pro kiwi?" Produkty Campiny tedy dostaly fajfku, ale fazole Haak a Coca-Cola ne. Copak ji nemůžou získat? Kdo chce toto logo na obalu, musí se pořádně plácnout přes kapsu. Takže se za to platí. Fajfka nebo ne, tedy vlastně nic neznamená.

Nešel by vymyslet lepší systém? Systém semaforu: červená, oranžová, zelená. Červená je nezdravé, oranžová v pořádku a zelená zdravé. Je to vidět tady. Dobře, takže existuje. A proč ho nemáme my? Systém semaforu jako v Anglii, ale na opačné straně silnice, jinak budou naše kiwi jezdit...

Nechme to být, ale je to mnohem šikovnější. A na rozdíl od fajfek mají i červenou, takže hned vidíte, že je něco nezdravé. Proč to nemáme my? Výrobci potravin podle Svazu spotřebitelů zabránili, aby systém semaforů získal v Evropském parlamentu většinu. Na boj proti semaforům vyhradil potravinářský průmysl miliardu eur. Když slyšíte, že potravináři zaplatili miliardu eur, aby se něco nezavedlo, tak je jisté, že je to asi zasraně dobrý systém.

Takže si ho uděláme taky, tady je nizozemská verze. Je to jednoduché, žádné vágní fajfky, ale informace. Je tam přesně, kolik to obsahuje soli, cukru a tuku. Drazí výrobci, můžete si to dát od zítřka zcela zdarma na své obaly. Tedy když si troufnete. A vy ostatní při přípravě večeře vyfakujte ty fajfky. Líbilo se ti to?

Začni odebírat náš kanál. Klikni na můj nos. Klikni. No tak, klikni. Dobře, nebudu se hýbat. Hm, prima. překlad: Misschien www.videačesky.cz

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

V ČR to není "Vybírám s rozumem", ale "Vím, co jím". Propaguje např. Havlíček z pořadu Jste to, co jíte.

00

Odpovědět

vtip je v tom že tyto podivné slogany vznikají jen proto abyste ve skutečnosti neměli páru co jíte .... proto vznikají, je to OK, sice není ale má to logo které dostanete když dost zaplatíte. To je podle potravinářů mnohem lepší systém než jasné a pravdivé informace na obale, které by ukázaly na fakt, že to co vyrábí jsou většinou srač**

10

Odpovědět

jasne že by bolo fajn ak by to bolo farebne blbuvzdorne uvedené na obale, ale keby ľudia neboli tak lenivý aby sa naučili 5 základných zložiek resp. odporúčaných hodnôt pre denný konzum bolo by to lobby prd platné, kto chce na obale UŽ všetko nájde dostatočne výrazne vyobrazené ..

02

Odpovědět

Kazdemu je uprdele neaka blaba "fajfka" na cukry/tuky... (ak chces byt chudy tak jednoducho tolko NEZER.)

Radsej keby boli POVINNE vsetky potraviny oznacene ci obsahuju GMO zlozky. A kolko pesticidov sa minulo na kg zlozky(napr psenice, zemiakov..)

26

Odpovědět

Skoro všechny potraviny obsahují něco z GMO.

00

Odpovědět

Zaplatili 1 miliardu, aby něco neprošlo? (I když nepřímo, to by se pak dalo klasifikovat jako úplatek). A každému je to u p****e. Jestli tohle není výsměch voličům, tak už nic.

290

Odpovědět

Jo bohužel, každá strana musí být z něčeho financovaná a bohatý podnikatelé jim ty peníze nedávaj jen protože je mají rádi.

50

Odpovědět

Takových prostředků na blokování a prosazování svého. To v naší zemi stačí říct, že ty horší produkty jsou přímo vyžadovány a přizpůsobeny chuťovým pohárkům, kupujících a spotřebitelů.

210

Odpovědět

... reaguješ vůbec na tohle video, nebo to je jen náhodná myšlenka? Pokud to první, tak si to video buď nepochopil, nebo do sebe motáš dvě naprosto nesouvisející věci naschval. Pokud to druhý... tak ani nevim co napsat.

29

Odpovědět

+BullOverCo bys taky po něm chtěl — inkognito a ještě ke všemu anonymní.
(jestli vůbec ví co slovo "inkognito" znamená)

00

Odpovědět

+BullOvernevies co mas napsat... to maju spolocne vsetky tvoje komenty

04

Odpovědět

+hovado 2A projevuje se to tim, že na rozdíl od něj (a je dost možný, že ty jsi on...) píšu k tématu a nepletu do sebe nesouvisející věci.

33

Odpovědět