91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:445
Počet zobrazení:13 152

Neil deGrasse Tyson v rozhovoru s Larry Kingem - co si myslí o posmrtném životě? Nechte se vtáhnout do emocionálního víru myšlenek jednoho muže...

Přepis titulků

- Dobře... - Pojď do toho. Fakta a víra... vím, že pobožní lidé věří, vědci mají důkazy. Čemu věříš ty? Co myslíš, že se stane, až umřeme? Dokážu říct několik věcí o tom, co se stane, když zemřete. Strávíte život jedením jídla, jídlo obsahuje kalorie a kalorie jsou zdrojem energie. Kalorie je jednotka energie. Vstřebáte ji a energie se stane dostupnou, takže můžete uchovávat svou tělesnou teplotu na hodnotě 37 °C.

Jak můžete něco udržet na teplotě, kterou nemá nic kolem vás? Spalujete energii, abyste ji udrželi. Biologicky totiž tuto teplotu potřebujeme, abychom mohli fungovat. Také potřebujete energii k tomu, abyste mohli chodit, pohybovat se. Proto jíte jídlo. Co se stane, když zemřete? Neuchováváte energii. Vaše teplota klesne. Jak moc? Na pokojovou teplotu. Pokud půjdete na pohřeb a dotknete se člověka v rakvi, vaše první myšlenka bude: "Ten je ale studený." Ne, není. Má pokojovou teplotu. Ale v porovnání s 37 °C studený je.

Už nadále nespalujete energii. Každá vaše molekula v sobě nese určitou energii. Pokud vás zpopelní, tato energii se uvolní v podobě tepla. Ohřejete vzduch a to teplo se pak dostane do prostoru. Pohřbí vás do země, což bych si přál, aby jednou udělali i s mým tělem. Víte proč? Nechci, aby energie mého těla zmizela do vzduchu a byla k ničemu. Dejte mě do země, nechte mým tělem prolézat červy a mikroby. Energii, která je uložena v mém těle, nashromážděna za celý můj život, ať vstřebá pozemská flora a fauna.

Moje tělo se k nim tímto navrátí. A to je koloběh života. Vím, že se to stane. Protože můžete měřit, kam ta energie putuje. Takhle chci odejít. Takže ztratíš na věky vědomí? Neexistuje žádný důkaz, že bych měl nějaké vědomí. Mimochodem, je to tak divné? Měli jste vědomí před narozením? Říkali jste si: "Proč nejsem na Zemi? Proboha! Kde to jsem?" Ne, je to prostě stav neexistence.

Ale teď jsem naživu a nesnesu pomyšlení na to, že bych přestal existovat. Já už existuju... To je pravda, bojíme se smrti, protože se rodíme s vědomím života. Tomu rozumím. Ale mám i jiný pohled. Ptali se mě... "Pokud byste mohl žít věčně, stál byste o to?" Ano. Dobře, končíme. Jistě, je to zajímavá myšlenka.

Já to vidím tak, že vědomí toho, že jednou umřu, ve mně budí nasazení, které se promítne do mého života. Naléhavost něčeho dosáhnout. Potřeba vyjádřit lásku. Teď. Ne později. Pokud bychom žili věčně, proč vůbec vstávat ráno z postele? Zítra je taky den. Takový život bych nechtěl. Ale nebojíš se toho, že tady jednou nebudeš? Bojím se, že budu žít život, ve kterém jsem mohl něco dokázat, ale nedokázal.

Toho se bojím. Nebojím se smrti. - Nebojíš se neznámého? - Já neznámo miluju. Víš, co chci mít napsáno na hrobě? Moje sestra si to poznamenala, kdybych náhodou nečekaně zemřel. Citát od Horace Manna, skvělého vzdělavatele. "Styď se, pokud umřeš a nevykonáš nic dobrého pro lidstvo." To chci mít napsáno na hrobě. Ale nebojíš se, nemyslíš na to, že přestaneš existovat?

Nejvíce budu litoval toho, že neuvidím život svých dětí. Ale nechtěl bys žít věčně? Byla by to zábava, zajímalo by mě, co přijde za vynálezy, které lidem usnadní život, jaké budou nové objevy. Na co myslíš, když vidíš věřící lidi, papeže, rabína, lidi, kteří pevně věří, možná i trochu blouzní, když věří tomu, že se někam dostanou? Jsou vtaženi do určitého systému. Já to vidím tak, že když se podíváte na všechny možné náboženství, nejsou spolu moc kompatibilní.

Ať už věří čemukoliv, nedá se to vztáhnout na všechny, protože ostatní věří tomu, čemu věří, se stejným zápalem jako oni. Já jakožto člověk, který věří v objektivní pravdu, říkám, že toto pro mě není cesta k objektivní pravdě. Ať si lidé myslí a říkají, co chtějí, ale jako občan země, která není postavená na náboženství, ale na řekněme světském právu, čímž vlastně chrání jakékoliv náboženství, které chcete vyznávat. Takhle je to v Ústavě. Ústava Boha ani nezmiňuje, což je na tehdejší dobu celkem kontroverzní.

Nezmiňuje Boha, protože nechtějí, aby vám stát říkal, kterého Boha máte uctívat. Vědí, že vláda může stíhat lidi, kteří věří něčemu, co není v souladu se státním právem. Vědí to, proto tu svobody vytvořili, proto ji máme. Ale pokud byste chtěli vytvořit legislativu, která se má vztahovat na všechny a zahrnete do ni svou víru, pak to není pravá demokracie. Jsi úžasný člověk.

Komentáře (89)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Neskutečný rozhovor.. s 90% s ním souhlasím. Neznám pro to výraz v češtině, but Neil, is remarkable man!

20

Odpovědět

1:36 tady "space" opravdu znamená vesmír; tedy, že se teplo vyzáří/vyzařuje do vesmíru, podobně pak v 1:50 ;)

10

Odpovědět

Mna strasne hneva ked veriaci ludia vsetko niecim podmienuju. Potrebuju vo fungovani sveta nejaky zazrak ktory narusa fungovanie vesmiru a zakonov ktore v tomto univerze funguju. Ja osobne ako veriaci clovek nemam problem stym ze kurnik ten vesmir takto funguje od zaciatku a vsetko na svetko nadvazuje. Velkost Boha dokazuju a hladaju vsade zazrak a veci co sa priecia zakonom prirody. Spominaju vsemohuceho a robi im problem priznat ze niekto mohol vsetko nastavit tak aby to prirodzene fungovalo stale musia mat bod stvorenia alebo rozdelenie more. Evolucia, fungovanie vesmiru absolutne nepopiera Boha ale zaroven ho ani nepotvrdzuje. Vsetko tak krasne funguje. Nikomu nic nenutim ani mu nevysvetlujem. Priroda a fungovanie sveta je uzasne. Ci uz niekto tie zakony vytvoril a ci nie ja hltam kazdy jeden objav kazdu jednu spravu a jedine co ma mrzi ze zomriem a strasne vela toho neuvidim. No a preco verim v Boha? Neviem je to mozno sebecke. Smrti ako takej sa nebojim ale strasne by som chcel este raz stretnut ludi co mi boli blizky. Zaroven je pre mna strasne nespravodlive ze ludia zomieraju mladi a ze toho strasne vela nestihnu ze si potom ohromne chybaju. Vidiet cloveka ktory stratil blizkeho po desiatkach rokov spolocneho zivota ci ludi ktori maju vsetko pred sebou je jeden z najsmutnejscih zazitkov ktore mozete prezit. Ale co som chcel tymto povedat? Neverit v Boha alebo v neho verit nie ze hanba. Horsie je sa pretvarovat a klamat sam seba a hlavne je sa spravat aspon trosku ludsky.

60

Odpovědět

Pěkné racionální filozofování, mám ho rád. Každopádně si nemyslím, že by vyhlídka na smrt kohokoliv poháněla, možná zanedbatelné procento géniu jeho ražení, kteří mají ambice posouvat lidstvo a vědění dopředu v náročných oborech, ve kterých je jakýkoliv zásadnější objev záležitostí dekád, kdy se musí objevit, pochopit, vědecky dokázat, prosazovat a nakonec všeobecně uznat, ale pro lidi všeobecně je to pouhé uspokojování sebe sama, což s sebou nese aktivity, které k tomu uspokojování vedou, což jsou v dnešním světě prachy, které se musí někde sehnat. Což tedy ve zkratce znamená, že lidi nutí ráno vstát z postele a "něco" dělat ne snad vidina vlastní smrtelnosti, ale prostý boj o přežití úplně stejně jako v době kamenné, jen už se 12 hodin nepronásledují jeleni, ale 12 hodin se montují součástky na páse v korejské fabrice. A stejný princip by fungoval i při nesmrtelnosti lidstva, pokud by Adidas nedokázal vyrobit boty, co vydrží miliardu let a nerozdával je zdarma.

Posmrtný život tak jak ho definují náboženství, je žvást vymyšlený starověkým, či středověkým člověkem a přikládat mu jakoukoliv váhu nemá sebemenší smysl. Obvykle měly tyto pohádky za úkol držet společnosti bez řádu na uzdě. Pokud tedy filozofovat o posmrtném životě, nevidím sebemenší důvod, proč do toho zahrnovat a polemizovat o jakékoliv náboženství.

203

Odpovědět

Tady asi potřebuju trochu pomoct. Tvému komentáři rozumím až do chvíle, kdy napíšeš "...lidi nutí ráno vstát z postele a "něco" dělat ne snad vidina vlastní smrtelnosti, ale prostý boj o přežití...". Jaký je rozdíl mezi vidinou vlastní smrtelnosti a bojem o přežití? Není příčinou boje o přežití právě to, že jsem si vědom svojí smrtelnosti?
Možná jenom nepozorně čtu, ale prostě se mi to nezdá.

81

Odpovědět

+AdalbertCreamŽádný, bez kontextu spolu mají společného veskrze všechno, takže máš pravdu a dobrý postřeh. Se znalostí kontextu ale na rozdílnosti nabývají. Příčinou jsou špatně zvolená slova od líného Zecka, který nad svými komentáři zase tak do detailů nedumá. Měl jsem napsat třeba "boj o prostředky" a úplně vypustit to slovo "přežití", což logicky svádí k rozporu s tvrzením o aktivitě nevyvíjené na základě uvědomování si vlastní smrtelnosti, nebo spíše s vyhlídkou na smrt (nepřežití), pokud tu aktivitu neprovedu.

Ta mnohdy nucená aktivita, o které je řeč, by zůstala i v případě vynalezení léku na nesmrtelnost, jestli mi už teď rozumíš.

20

Odpovědět

+ZeckDíky, teď už to chápu. :)

00

Odpovědět

Jako lidi jsme občas hloupí ale budeme hrdí jako Češi na vysokou úroveň ateismu... oproti zbytku světa jsme dost napřed...

323

Odpovědět

Docela vtipný komentář pod videem o tom, že žádné náboženské přesvědčení není cestou k objektivní pravdě ;)

68

Odpovědět

+MalkyAteismus není náboženství, takže celkem nesmyslný komentář.

134

Odpovědět

+JerroscarAteismus je náboženství. :) Měl by sis asi přečíst definici náboženství. Doporučuji. A jestli myslíš že dnešní "věda" je skutečně ta pravá věda, tak přesně spadáš do definice náboženský fanatik. :)

216

Odpovědět

+MistrA která je ta pravá věda ?

22

Odpovědět

+MistrJedna z definic ateismu = absence víry v boha a nadpřirozeno....já ti nevím Mistře, jsi si jistý že k náboženství nepotřebuješ boha?

60

Odpovědět

+CopyAteismus je taky víra.Ateista nemůže říct "vím že bůh není" protože právě neví.Pouze věří že není.

23

Odpovědět

+Petr RTo je blbost protože žádné "vědění" není založené na 100% jistotě. A také mohu říct že neexistuje nic co bych mohl vyvrátit. To že něco není je podle mě výchozí stav pro všechno. takže až když něco existuje můžeš to nadefinovat jako že to existuje podle toho jestli to víš(což by se pravděpodobně zakládalo na logice). A pokud tomu věříš pak to také existuje ale není to vědění.

30

Odpovědět

,,Nebojím sa smrti, mŕtvy som už bol milióny rokov predtým ako som sa narodil"

240

Odpovědět

Sekulární neznamená světský. Jediná kaňka na jinak pěkném překladu pěkného videa, za které děkuji.

60

Odpovědět

podla mna sa viera v posmrtny zivot velkemu poctu ludu proste pasuje... veriaci clovek, ktory si o sebe mysli aky je dobry pozera na spravy, umierajuce deti, vojny, bieda... chvilku ho to zamrzi pri srdci, potom si uvedomi, ze urcite to bude takto: kedze tolko trpeli na zemy, boh ich vo svojej nekonecnej laske posle do neba a budu sa tam mat nadherne, vsetko im tam vynahradi... a s ukludnenym srdcom pozera dalej, a nahovara si " neboj sa vsetko bude dobre, dostanu co si zasluzia...

a v konecnom dosledku je mozno viera v posmrtny zivot najvecsia brzda humanizmu...

90

Odpovědět

Myslím že ta brzda je i páka pro akceleraci....

30

Odpovědět

Nevieme odpovedať ani na to či teraz žijeme. Keď hodím guľu nemôže ísť iným smerom ako ju hodím bez toho aby ju niečo ovplyvnilo. Keď naše telo je zložné z atómov a len atómov ktoré sa riadia pravidlami, možno aj náhodnými, vo výsledku sa neriadi potom celé naše telo týmito pravidlami? Teda nieje celé naše telo závislé od prostredia v ktorom sa nachádza a tým aj naša myseľ? Nie je myseľ mechanická? Každý večer ideme spať a vedomie sa vypne a ráno sa zapne. Nieje potom smrť to isté ako spánok a každý deň vlastne na chvíľu umierame a ráno sa rodíme? Pravdepodobne potom smrť je to isté ako spánok. Vedomie je ilúzia, reflexia samého seba, ako odraz v zrkadle len na základe uvedomenia si samého seba, si uvedomujem realitu ktorá ma obklopuje. Vidím že vidím. Je to síce len ilúzia ale nádherná ilúzia.

41

Odpovědět

6:22 máte chybu, říká, že to bylo ve své době kontroverzní, nikoliv v dnešní. A můj názor je ten, že pokud se nebojí smrti a po smrti podle něj nebude existovat, tak ani nemá smysl to, co na téhle planetě vykoná. Tam si trochu protiřečí. Vypadá to skoro, že věří na někoho vyššího kdo ho sleduje a soudí jeho činy. Jinak si nedovedu vysvětlit, proč by mu mělo záležet na uspokojivém pocitu z konání dobra... Jinak můj názor je stejný, před životem ani po životě nic nebylo ani nebude a neexistuje nic jako smysluplná činnost. Resp. existuje a to je, aby člověk zažíval co nejvíc příjemných pocitů když už tady teda je. Bohužel příjemné pocity neexistují bez nepříjemných (srovnání) a lze jich tak těžce dosáhnout, že to dělá život ještě zbytečnějším...

215

Odpovědět

K tomu protiřečení - jednou jsem měl takhle diskuzi s věřícím. Bavili jsme se o tom, co tedy motivuje nevěřící lidi v konání dobra a co jim naopak brání v konání zla, když nevěří v žádného boha. Zkrátka mu nedávalo smysl, proč se snažím dělat dobré skutky, když stejně nevěřím v boha, který by mě za to později odměnil / nebo potrestal za něco špatného. V tu chvíli jsem si uvědomil, že nejspíš spousta lidí věří v boha ze strachu, aby se jim to jednou nevymstilo, namísto aby se snažili být hodní jen tak z dobrého pocitu. Proč by mu tedy mělo záležet na uspokojivém pocitu z koná dobra? V té otázce už je obsažena odpověď. Uspokojivý pocit - to je všechno, po čem lidé touží.

210

Odpovědět

+ThonderJá to vidím jinak. Ačkoliv konečný výsledek je dobrý pocit, není to důvod pro pomoc.
Příklad. Pokud budete pomáhat chudým, točit se při tom a později dáte video na internet, bude to dobrý pocit z pomoci, nebo ze sociálního statusu, který tím získáte?
Naopak pokud to bude pomoc nezjištěná, pomoc kterou děláte čistě pro toho druhého, pak se dostaví onen hřejivý pocit dobra.

13

Odpovědět

+Rychle Tam a rychle VenV tom není rozdíl vždy tě to uspokojí a budeš si o sobě myslet to stejné v obou případech (rozdíl je jen v intenzitě ale to nemá smysl řešit) všechno děláš pro sebe protože to ani jinak nejde...

50

Odpovědět

Opraveno. Díky. :-)

00

Odpovědět

Chtěl bych jen poukázat na to, že když Neil mluví o tom, že vědomí toho, že umřu, ve mně budí naléhavost něčeho dosáhnout, v podstatě parafrázuje Heideggera. Ten, jakožto ontolog, považoval za smysl života "bytí k smrti". Bát se smrti je dobré, protože to našemu životu dává smysl, právě proto, že s ohledem na konec, který tu před náma stojí, musíme jednat, protože na to máme jen omezenou dobu.

170

Odpovědět

Samozřejmě je pro mnoho lidí obtížně stravitelné, že jednou nebudou, včetně mě. Ale proč by nějaký posmrtný život měl existovat? Existence života je jen náhoda. Pokud nepřistoupíme na tezi, že člověk je nějakým způsobem nadřazen všemu ostatnímu životu ve vesmíru (a to nemluvím o pochybném kritériu morálky, kdy se do "nebe" mají dostávat jen ti "hodní"), tak by případný posmrtný život musel přeci zahrnovat úplně všechno. Nebe by bylo plné dinosaurů, pralidí, prvohorních stonožek nebo i mimozemšťanů (pokud existují). A proč by příroda takový mechanismus vůbec vytvářela? K čemu by bylo, že třeba přejetý ježek na silnici bude někde "žít navěky"? Nemám nic proti víře, pokud ji někdo nevnucuje ostatním, ale zamysleli se věřící nad podobnými otázkami?

43

Odpovědět

A proč by tam nemohli přijít dinosauři, lidi, i stonožky? A kam přijdou všechny kalkulačky, toustovače, fény na vlasy?

131

Odpovědět

+TaanNo přece do Křemíkového nebe. To ví přece každý.

181

Odpovědět

+TaanJasně, ale trochu odporuje obecným lidským představám o nebi, ne? :-D

00

Odpovědět

Pan vikář Václav Pícha nám řekl, že zvířata do nebe nemohou jít, protože nemají duši...

00

Odpovědět

Schválně zkuste vymyslet něco horšího než věčnost.... ?

51

Odpovědět

Tak věčnost by asi byla naprd, ale žít bez příznaků stáří ještě dalších cca 100 let navíc by nebylo k zahození. Aby měl člověk čas skutečně prožít všechno, co by chtěl. Spáchat sebevraždu z nudy můžu kdykoliv.

32

Odpovědět

+Magister_PeditumA v tom to právě je... pokud víš, že budeš žít 100 nebo třeba i 1000 let bez příznaků stáří... proč bys měl něco dělat? Co by tě vůbec přimělo něco dělat, když budeš mít na všechno z našeho pohledu moře času? Ale stejně je tato myšlenka tak trochu otázkou pohledu. Jsou lidé, kteří dokáží prožít všechno co chtěli během svého krátkého života a jsou lidé, kteří to ani za 90 let nikdy nezvládli. Nepotřebujeme tedy žít déle, potřebujeme žít dneškem, dělat věci hned a ne až někdy v budoucnu...

80

Odpovědět

+Arkande1Děláš věci, protože tě baví, né protože musíš, kuli smrti. Vem si vynálezce, co by dokázali vymyslet, během 200 let a né těch ubohých 50 produktivních. Jako Einstain, ten nedokázal ani předat co chápal, spousta lidí ani neví jak to myslel a takovejch lidí je v historii desítky, nesmrtelnost by těmhle lidem dala daleko delší prostor k objevování, nevěřím, že ráno vstaneš a jdeš dělat věci co děláš kuli tomu, že víš, že umřeš, ale kuli tomu, že to chceš dělat.

33

Odpovědět

+PupákDěláš jenom věci, které tě baví? :-) :-) :-) . Ráno vstaneš protože víš kolik máš peněz na účtu a jdeš do práce abys získal nějaké další.

Vem si vynálezce, kteří vymysleli jen jeden vynález za celých 50 let... těch bylo nepoměrně více než těch, kteří vymysleli stovky vynálezů. Samosebou jestli se řadíš mezi těch několik geniálních osobností, pak nemám námitek.

10

Odpovědět

+Arkande1Řikam - Děláš to protože tě to baví, né, že děláš jen věci co tě baví. Aby ses stal geniálním, tak musíš mít talent a práci, ne jen talent. Na práci potřebuješ čas a díky omezenému času, můžeš objevit za život jen omezený množství.
Peníze jsou primární motivací, protože potřebuješ nějak žít, ale poté děláš primárně věci protože tě to baví a né, protože víš, že umřeš.
Ráno opravdu nevstávám kuli účtu, ale protože se chci zlepšovat, bavit se a objevovat nový věci.

00

Odpovědět

+Arkande1To by platilo, kdybychom měli všichni stejné startovní podmínky. Ale logicky velká část populace planety nemá šanci za svůj život stihnout všechno, co by chtěla.

30

Odpovědět

+Magister_PeditumTo je sice pravda ale k tomu jsou odsouzeni už od narození do konce a žádný čas na světě jim nepomůže. (tím myslím že se na ty jisté podmínky adaptují a s věkem se to hůře překonává a za nějaký čas bych řek že už to hold nejde...)

10

Odpovědět

Paradoxně, lidé "nevěřící" v nějakém systému náboženství stále v "něco", co bude po smrti, věří... Třeba v to, že nebude nic - stále je to víra. ;)

438

Odpovědět

To neni vira ale logika.

203

Odpovědět

+Ing.Logika nemusí být pravda.

133

Odpovědět

+AlennTak řekněme názor (ale víra je skutečně něco jiného). A pravdivost či nepravdivost tohoto názoru si jednou zjistíme všichni.

60

Odpovědět

+TreyRPrávě že nezjistíme, protože po smrti nám nezbyde žádné "vědomí", které by se mohlo zabývat pravdivostí či nepravostí nějakých názorů...

80

Odpovědět

+gurgCož je samo o sobě je potvrzením pokud jdeme do toho stavu s touhle myšlenkou.

10

Odpovědět

+TreyR"Nic" je stále jen teoretický pojem. Nikdy nebude pro člověka uchopitelný, protože ať je to tak, či onak, nic neexistuje, či jinými slovy všechno, co je, existuje. Vzhledem k tomu, že nic nemůže existovat (což je samotná definice "nicoty"), tak mluvíme o víře v nic, nikoliv o faktu, že po smrti bude nic. Nemůžete přeci tvrdit, že víte že nic existuje, když to je vyloženě absurdní ;-)

50

Odpovědět

+Godot"Nic" v daném kontextu, znamená, že ty, jakožto konkrétní člověk, přestaneš existovat pro svět, nikoliv svět pro tebe, jak se nám zde snažíš podsunout ;)

21

Odpovědět

+PB01Kdepak, nic se podsouvat nesnažím a ani nevím, jak to z toho co sem napsal vyplývá. Musel bys být konkrétnější...

00

Odpovědět

+GodotTvrdíš, že "nic" nemůže existovat, jenže v případě, že skončí tvoje existence, okolní svět bude pokračovat ve své existenci bez tebe. "Nic", jak ho míníš ty, tedy nikdy nevznikne. Z toho vyplývá, že tvrzení "po životě nic nebude" není absurdní.
Důkazní břemeno je na straně příznivců existence nikoliv naopak. U soudu se také dokazuje vina (existence protiprávního činu), ne nevina (neexistence protiprávního činu).

12

Odpovědět

+TreyRTak neříkejme víra ale přesvědčení. To se pak snad už nikomu nebude motat s náboženstvím.

10

Odpovědět

+AlennNo jasne, ale potom je uplne vsechno vira. Protoze na 100% si nemuzeme byt jisti nicim.

42

Odpovědět

+Ing.to že si nejsi něčím jist na 100% neznamená že to "nevíš" ...ono teoreticky "100%" v životě neexistuje (krom matematiky)....

60

Odpovědět

+Ing.aka logika? na zaklade akeho logickeho postupu si usudil, ze po smrti nic neni?

36

Odpovědět

nie je to viera... pokial chces, aby ludia uznali, ze nieco existuje, tak musis predlozit dokaz...

24

Odpovědět

Zajímavý názor. Víra je však něco "subjektivního" co nemůžeš dokázat ostatním. Co se týká posmrtného života, tak na planetě žily miliardy lidí a z tzv. "posmrtného života" se jich vrátilo kolik? Na základě faktů tak máš prostý a objektivní závěr, není posmrtný život.

Navíc neexistuje jediný spolehlivý důkaz, že tvé (i mé - naše) vědomí dokáže existovat bez těla. Opět celkem jednoduchá ověřovací myšlenka: "Pokud dojde k poškození našeho těla (např. přímo hlavy) mohou se z nás stát slintající idioti." To tedy přímo vylučuje možnost, že by vědomí sídlilo kdesi mimo tělo.

64

Odpovědět

+Arkande1Na základě faktů, kterým Vy jste se rozhodl věřit... Další si může to své přesvědčení založit na základně jiných faktů (zpráv o duchách atd.).

Víte, mně se vždycky vybaví ten legrační, ale velmi poučný rozhovor dvojčátek "v bříšku" matky. Když to budu parafrázovat na Váš argument, pak v život po porodu by žádné miminko nevěřilo, protože "nikdo se ještě nevrátil" :).

33

Odpovědět

Dementní argument. Vysvětlím ti to jednoduše. Představ si televizi. Kanál 1 = křesťanství, kanál 2 = islám na trojce budhismus....atd. Ateisté = vypnutá televize. Tvoje tvrzení že nevěřit v nic je stále víra je jako tvrdit že vypnutá televize je další televizní program. Není.

415

Odpovědět

+JimDoor88Pro hlupáka každý hloupý, že? Ještě, že Vás tu máme, abyste včas odhalil dementní názory, argumenty, jedince - a upravil je...!

Nicméně, Váš honosný výklad hodně pokulhává. 1) Nemluvím o tom býti součástí náboženství. 2) To, že někdo věří, že po smrti nebude NIC, je prostě další kanál v TV. Nebo maximálně prázdný se šumem. To, že se rozhodnete nezmáčknout čudlík, je taky volba.

412

Odpovědět

+JimDoor88Kecej si co chceš do pár let tu všichni z vás budou vyznávat Islám ;)

12

Odpovědět

Často jsem si pokládal otázku. Za předpokladu, že nebe existuje a já se tam dostanu... Co sakra dál. Setkám se z mrtvými a promluvím s nimi. Budu milióny let na obláčku pozorovat jak anonymní masa lidí umírá a rodí se. Vidět vynálezy budoucnost.... Může to být zábavné několik století. Ale co potom? Nestalo by se pak samo o sobě tohoto druhého života nikdy nekončící utrpení? Vysvětlete mi jak to nebe funguje.

263

Odpovědět

Toho se ty bát nemusíš, protože skončíš za své hříšné myšlenky v pekle.

291
Další
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK