Off Book #1: Písmo

Thumbnail play icon
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:255
Počet zobrazení:3 470

Dnes vám přinášíme nový a tentokrát dokumentární pořad Off Book, který umožňuje nahlédnout do světa moderní tvorby. V tomto dílu se blíž podíváme na písmo a jeho roli v designu. Mimo jiné se dozvíte, jak důležitý je správný výběr fontu i jak probíhá tvorba infografiky. Pokud bude o seriál zájem, budete se tu s ním setkávat každé pondělí v 17:00. V dalších dílech se můžete těšit například na témata jako steampunk, design videoher a knih, produktový design a mnoho dalších. Hlasujte v anketě pod videem, jestli máte o další díly zájem.

Přepis titulků

Písma nejsou jen o formě. Jsou o systémech designu. Jsou o tom, jak spolu věci souvisí. Je to o potěšení z toho, co se stane s barvou, formou a informací. Fonty jsou jako oblečení. Pomáhají vizuálně ztvárnit vaši identitu. Je to o napětí, je to o zvláštní kompozici, je to o textuře a je to o dynamice.

Písmo Nástroje obchodu Řezy písma nejsou hračky. Jsou to nástroje pro řešení problémů. Říká se, že existují dva typy designérů. Ti, jejichž hlas v díle vždycky poznáte, a ti, jejichž hlas v díle nepoznáte nikdy.

Tobias a já se snažíme náš projev v písmu skrýt. Bylo by pěkné, kdyby naše dílo bylo rozpoznatelné a lidé na něj mohli reagovat, ale zpráva samotná je důležitější. Hodně hovorů, které spolu vedeme, může znít trochu zvláštně. Například se snažíme najít verzi písma, která by byla obdobou šedého flanelového obleku. Tohle je moc jako Tom a Jerry.

Musí to být víc jako Don Draper. - A přesně víme, o čem mluvíme. - Tak nějak to dává smysl. Písmo je všude, a proto typografie není pro lidi těžká pochopit. Prostupuje naším každodenním životem. Písmo potřebujete znovu a znovu, abyste zvládli celý den. Potřebujete ho pro život. Identita je všechno V hudebním průmyslu jsem se ocitla v 70. letech. Měla jsem štěstí.

Zbožňovala jsem obaly gramofonových desek. Myslela jsem si, že není nic krásnějšího než obal desky. Alba, která lidé znali, byla třeba Darkness on the Edge of Town od Bruce Springsteena nebo album Boston. Ale mě víc zajímala typografie. Takže jsem s typografií experimentovala na jazzových albech. To, jaký vytvořím design, zakládám na publiku a na tom, co snese. Chcete vyvolat určitou reakci a zároveň publikum přinutit k tomu, aby se na to dívali novým způsobem.

Mým cílem, když jsem začala pracovat pro Public Theatre, bylo vytvořit vizuální jazyk namísto loga, prostřednictvím divadla. A Bring in 'da Noise, Bring in 'da Funk bylo nejlepší využití toho jazyka, protože písmo využívalo velmi provokativním způsobem. Bylo to písmo, které k vám promlouvalo, bylo to písmo, které udělalo dojem.

Byla to jediná hra na Broadwayi, která neměla logo. Všechno je to o identitě. Jde o vyjádření individuality míst, obchodů, organizací, lidí. Myslím, že mým cílem je mít v každé komunikaci co nejvíc jedinečnosti a porozumění.

Vytváření textury Vždycky si říkám, že typografie je tak trochu jako koberec. Dívám se na ni z pohledu textury a toho, jak čitelná ta textura je. Jedním z našich zákazníků je Studio Museum v Harlemu. Přemýšlel jsem o románu Neviditelný. Mluví o identitě černochů z pohledu Afroameričana. O tom, jak si jich lidé všímají nebo nevšímají.

Vytvořili jsme formu podobnou bombardéru Stealth. Vzal jsem text a aplikoval ho na papír za použití optického klamu. A tak jsem dokončil Stealth. Není jako normální plakáty, které jsou ploché. Je velmi plastický. Lidé z UCLA nás požádali, abychom se podívali na jejich sérií plakátů.

Oni použili svůj běžný font a my použili Fedru. A pomocí kódu jsme ji přetransformovali do pravidelných dynamických struktur, které pořád byly fonty. Musíte být poutaví. Když použijete moc textu, dostanete málo formy, napětí a dynamiky. Takže když uvidíte plakát, který je úplně jiný než všechny ostatní plakáty kolem, upoutá vaši pozornost, ať už se vám líbí nebo nelíbí.

A v tom případě dělá svou práci. Vizualizace dat V době před 200 lety se infografika používala pro zmapování Londýna. Dnes máte časopisy jako Wired, které kladou důraz na infografiku. Wired má vliv na publikace jako je časopis Good, který informace šíří na internetu.

Opportunity Gab je něco, co jsme dělali pro časopis Good. Je hlavně o vzdělání. Je o tom, jak chudoba a přístup ke zdravotní péči vytváří rozdíly mezi příležitostmi, které jsou dostupné studentům různých ras. Největší výzvou při práci na infografice je sesbírání všech možných dat a rozhodnutí se, která informace, je natolik důležitá, abychom ji sdíleli.

Infografika je o tom, jak typografie ustoupí poselství zprávy. Naším úkolem je vydestilovat důležité informace. Snažíme se být maximálně výmluvní, se všemi limity, které máme. Infografika je jako populární věda. - Je zábavná a vstřícná. - Je zábavná, zajímavá a poutavá. Písmo je univerzální Díky počítačům mají lidé o typografii lepší povědomí než kdy dřív.

Typografie je na internetu konečně svobodná. Je úžasné, že to může dělat každý. Ty nástroje tam jsou. Jsou ve vašem telefonu, což je pozoruhodné. Je to něco, co by lidi mělo bavit. Slova mají smysl a písmo má ducha. A jejich kombinace je ohromná. Písmo Jak o písmu mluvit tak, abyste vypadali, jako když víte, o čem mluvíte "Typeface" obecně popisuje rodinu písma Například: Times New Roman, Helvetica,...

"Font" popisuje určitého člena rodiny Například: Futura Condensed Extra Bold,... Co je to patka? Patky jsou ozdobná zakončení některých písmen. Písmo, které je nemá, se nazývá "bezpatkové". Jaké existují druhy písem?

Patkové, bezpatkové, ozdobné, psané, obrázkové Anatomie písma Jaká písma jsou užitečná? Garamond pro knihy, Helvetica pro weby, Bodoni pro časopisy, Akzidenz-Grotesk pro infografiku Které písmo je nejkrásnější? Dělám si srandu.

Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (43)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

COMIC SAAAAANS! :D

200

Odpovědět

Hello! eefdegg interesting eefdegg site! I'm really like it! Very, very eefdegg good!

180

Odpovědět

Very nice site!

180

Odpovědět

Hello! egaabdc interesting egaabdc site! I'm really like it! Very, very egaabdc good!

180

Odpovědět

Hello! faeafgc interesting faeafgc site! I'm really like it! Very, very faeafgc good!

181

Odpovědět

překládal* xD

180

Odpovědět

Jsem na umělecké škole a studuji propagační grafiku, takže jsem rozhodně pro to, aby se seriál dále překládaly. Je to mnohem záživnější, než to, jak nám to popisují v hodinách.

180

Odpovědět

Díky moc. Jen malé upřesnění – ponechal bych v českém textu původní slovo „serif“ namísto vžitého „patka“. Více informací viz http://typomil.com/typofilos/2008/01/patka-versus-pata-konecne-reseni/

184

Odpovědět

Comic Sans je ohavnost zpuštění, o kteréž povědíno jest skrze Daniele proroka... Množství fakt zatím nijak valná, ale téma mne zajímá velice velmi. Za další díly budu jen rád.

180

Odpovědět

Rozhodně víc takových videí!

180

Odpovědět

Taky jsem vyučenej grafik a nejvíc mi dalo závěrečné shrnutí - připomělo mi to, jak nám učitel maloval na tabuli T a ukazoval, co je patka apod... :D

180

Odpovědět

Reakce:
Malý chlapeček očividně nedokáže pochopit ironii...

181

Odpovědět

zwire 07:56 – 28.2.2012
Mě teda v autoškole řídit naučili.. Když sem udělal chybu, hned jsem byl nazván tupým šulínem, nebo tupým hovadem a to tě hned trošku vyškolí :P :D

191

Odpovědět

zwire 07:56 - 28.2.2012
O ničem celkem. Je to jak v autoškole, kde vám budou říkat, jaký je to úžasný pocit řídit auto, ale řídit vás ho nenaučí.

Kam si chodil do autoškoly ty máslo? :D :D :D

184

Odpovědět

shake 17:12 - 27.2.2012
Hodne toho namluvili, ale v podstate nic nerekli

.....

Ten to vystihl naprosto přesně...

190

Další