Off Book #10: Generativní umění

Thumbnail play icon
72 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:144
Počet zobrazení:2 506
Generativní umění je umění, které bylo vytvořeno na základě určitého systému. Často se jedná o umění, které bylo vygenerováno počítačem na základě algoritmu. Může se ale jednat i o umění vytvořené na základě systémů z chemie, biologie, matematiky, robotiky a dalších. V dnešním videu uvidíte skladatele, který složil smyčcový kvartet na základě informací o počtu obětí ve válce v Iráku, tvůrce programu Electric Sheep, který se sám mění a vyvíjí, a autora hry Spore, která hráčům umožňuje navrhnout si vlastní živočišné druhy.

Přepis titulků

Generativní umění je umění, které vzniká procesem s vícero možnostmi. Program, který mi má pomáhat s daněmi, používám k tomu, abych se pokusil vytvořit něco, co zní jako housle. Staly se součástí lidstva. Nemyslím, že lidstvo a technologie od sebe můžete oddělit. Mým cílem je ztvárnit podstatu života digitální formou.

Přeměna dat na hudbu a příběhy Generativní umění je postup, ve kterém kontrolu nad určitým aspektem toho, co se má stát, předáte procesu. Já musím vymyslet úžasný způsob, jak tu informaci vzít a vyjádřit ji nebo ji přeměnit na hudbu. Toto století je stoletím dat. To pro něj bude rozhodující. Minulé století bylo stoletím elektřiny.

Ve skutečnosti vytvářím portrét. Dívám se na Ameriku, na naši kulturu. Dívám se na data o naší kultuře a snažím se jim porozumět. Poslední smyčcový kvartet, který jsem složil, se jmenoval Hard Data. Vzal jsem počet obětí ve válce v Iráku a vytvořil z něj smyčcový kvartet. Jedna věta je pro všechny zemřelé muže, další pro ženy, pro děti, pro vojáky pro pohřešované a pro uprchlíky.

Podíval jsem se na časovou osu války a viděl jsem, že trvá už osm let. Řekněme, že těch osm let se má vejít do osmi minut. To znamená, že se všechny události z 365 dní musí vejít do jedné minuty. Jaké bude tempo? Jak to udělat tak, aby se den stal jednotkou hudby? Když ten den zemřelo 50 lidí, ta jednotka musí mít 50 not.

Když to tímto způsobem navrhnete, dostanete hudební oblouk, který kopíruje oblouk toho konfliktu. Na začátku je velké crescendo, které představuje invazi. Pak se skladba utiší a začne pomalé crescendo, které představuje rebelie. Pak se opět utiší a následuje nárůst z roku 2008, kde skladba skončí. Udělal jsem to tak, protože válka v Iráku je první válka, o které máme víc dat než vědomostí. Většina lidí o ní má informace, ale nezažila ji.

Spolupráce s elektrickými ovcemi Většina lidí svůj počítač vidí jako otroka, který udělá, co se mu řekne. To pro mě vůbec není zajímavé. Něco mu nařídíte a on to udělá. Není v tom žádné překvapení, žádná pointa. Ve své nejjednodušší formě je Electric Sheep šetřič obrazovky. Má přibližně 450 000 uživatelů. Když svůj počítač nepoužíváte, připojí se k síti a tím pádem ke všem ostatním uživatelům.

Všechny počítače spolupracují jako jeden superpočítač a vytvářejí animace. Zatímco ostatní sledují svoji obrazovku, můžete ho ovlivňovat a reagovat na něj. Používá palec nahoru pro život a palec dolů pro smrt. Obrazy, které jsou oblíbené, se spolu páří a množí se. Mají děti. Tím pádem se vyvíjejí tak, aby uspokojily požadavky publika.

Kromě šetřiče obrazovky si můžete stáhnout i genetický editor. Můžete si pohrát s designem, vytvořit svůj vlastní a pak ho nahrát zpátky do systému. Rozšíří se po síti a ukáže se všem na monitoru. Pokud si ho lidé oblíbí, začne se křížit s pokročilými verzemi. Mým cílem je to, aby si lidé uvědomili, že i jedničky a nuly můžou mít duši.

Jedna buňka může být jednoduchá, ale miliarda buněk spolu tvoří mysl a má v sobě duši. S počítači je to stejné. Jeden počítač je stroj, ale milion počítačů, které jsou správně naprogramované a uspořádané, spolu může vytvořit něco magického. Spore a metamozek Technologie lidstvo změnila velmi zajímavým způsobem.

Nejen, že umocňuje naši individuální tvořivost a vyjadřování, ale také nám umožňuje seskupovat se v internetových komunitách, které jsou skoro jako mozky vyšší úrovně, které jsou schopné věcí, kterých není schopen žádný jednotlivec. Hra Spore tvoří galaxii s miliony planet. Každá planeta má vlastní ekosystém zvířat a rostlin. Má širokou škálu druhů.

Chceme, aby si každý mohl vytvářet vlastní tvory skoro na úrovni animátorů Pixaru. Dosáhnete toho manipulací poměrně malého množství proměnných. Počítač pak ví, jakou vytvořit texturu, jak se to stvoření bude hýbat a jaké bude vydávat zvuky. Normálně by to celé trvalo týdny. Ve Spore to počítač udělá během několika vteřin. Spore se v určitém smyslu stává kolektivní fantazií všech hráčů.

Každý má svůj svět plný tvorů, které sám vymyslel. Všichni ti tvorové se pak dostanou na internet, kde osídlí světy ostatních. V určitou chvíli opustíte svou vlastní fantazii a setkáte se s tvory a rasami ostatních. Zjišťujeme, že s počítači máme hluboký vztah. Lidé jsou velmi dobří v tom, že svou inteligenci umí přeměnit na užitečný formát.

Ten vztah nás tak trochu překvapil. Každá kultura pro umění použije svou nejpokročilejší technologii. Už dlouho přemýšlíme o umělé inteligenci, díky které by nás počítače nahradily. To je velmi zajímavá výzva pro hudebníky a umělce. Pokusit se nakládat s tím prostorem. Co o nás naše technologie vypovídá? Když si uvědomíme, že stroje jsou ve skutečnosti naší součástí, umožní nám to propojit se s nimi a v konečném důsledku i s ostatními lidmi.

Naše budoucnost by byla mnohem světlejší. Šest způsobů, jak sblížit člověka s počítačem Rozšířená realita Technologie vhodná k nošení Roboti Umělá inteligence Bionické implantáty Zbytečné rozmluvy Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Asi nejlepsi dil ze vsech, nebo rozhodne jeden z nejlepsich! 10/10.

180

Odpovědět

Skvelej serial, prosim neprestante prekladat, tesim se na kazdej dalsi dil

182

Odpovědět

Dave: Jenže to jsou hodně konkrétní fraktály. Chtělo by je to vysvětlit obecně.

180

Odpovědět

Batrachus: A o čem myslíš že electric sheep je?

182

Odpovědět


Odpovědět

A co fraktály?

180

Odpovědět

Nie nie nie prosím prestante prekladat tento seriál.Patrick ked si písal ten komentár už si bol unaveny a už si asi ani nevedel čo píšeš, to nevadí odpuštame ti.

1814

Odpovědět

Diky moc za preklad za Off Books, kazdy dil je uzasny.
Bavi me se dozvedet neco navic o vecech se kterymi se v dnesni dobe setkavame kazdy den (street art, hry, moda, moderni umeni,...).
Pekne to v Off Books shrnou a do toho nam v kazdem dile hraje v pozadi uzasna hudba.

Neprestavejte prekladat i pres nizsi hodnoceni!!

Diky!

182

Odpovědět

Asi sem usnul, o cem to bylo?
3/10 - nic moc

1811

Odpovědět

Michal: Pretože je to nudná chujovina.

1813

Odpovědět

Proč tak nízké hodnocení?

183

Odpovědět

ta pata lampa musela pokazit tu krasnou serii 1/10 ach jo :-(

1814