76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:110
Počet zobrazení:2 191
Je tu předposlední díl seriálu Off Book, ve kterém vám trojice designérů řekne něco málo o tom, jak vzniká produktový design. Dozvíte se, co činí obroučky brýlí nadčasovými i jak funguje výroba pomocí 3D tiskárny.

Přepis titulků

Dobrý produktový design pro mě znamená něco, co je nadčasové. Něco, co není pomíjivé. Věci, které se mi v budoucnu budou líbit stejně, jako se mi líbí teď. To, co design dělá nejlépe, je to, že urychluje přijetí nových myšlenek. Došli jsme k momentu, kdy máme přístup k technologiím, které by mohly způsobit revoluci v designu.

Základy Dobrý design přesahuje trendy. Držíme se velmi jednoduchých modelů. Jako téměř stoletá firma, která zažila už čtyři generace, jsme se nikdy neodchýlili od zásadních principů designu. Musí být dobře zkonstruované. Tvary jsou životně důležité. Sedí většině typů obličeje. Úhly obrouček nejsou tvrdé.

Jsou jemné. Dobrá konstrukce, pravé panty. Žádné nýty, které jen pěkně vypadají. Zároveň fungují. Tyto jemné odlišnosti zlepšují to, jak brýle sedí a jak splývají s obličejem. Vždycky jsme přitahovali celebrity, ale nezakládáme si na tom. Lidé jako lidé. Jsme hrdí na to, že jsme nikdy nezměnili to, jak k věcem přistupujeme. Vidíme je jako nadčasové modely.

Brýle byly původně čistě užitkovou záležitostí. Postupně se přirozeně, ale nevyhnutelně, vyvinuly. Myslím, že nadčasovost skvělého produktu a designu přetrvá. Navrhovat s hodnotami Lidé mnohem více sledují každý prvek firmy i jejího výstupu. Jedná se o zodpovědné nakládání s životním prostředím a toxicitou, způsob výroby a sociální aspekt toho, jak se co vyrábí.

Notebook za sto dolarů byl technicky geniální nápad. Jsou to notebooky, které se dají dětem. Mají velmi nízké náklady na výrobu. Jen sto dolarů. Mým úkolem bylo navrhnout něco, co by mohlo pojmout tyto technické inovace, ale s čím by se zároveň ztotožnily děti. Něco, co by také bylo možné vyrobit.

Tím hlavním je myslet přitom na lidi. Estetika a styl nejsou to, co mě pohání kupředu. Kupředu mě žene ústřední myšlenka. A na tu myšlenku pak aplikuju design. Zdravotní ústav nám zadal projekt zvaný Newyorský kondom. Tu značku jsme předělali tak, aby byla o New Yorku. Je to černý kondom, který na sobě má logo vykreslené výrazným fontem.

Neschovává se. Nesnaží se být diskrétní. Říká: "Jsem tvůj newyorský kondom. Zvedni mě." Tím, že pod jednou identitou sjednocuje každý socioekonomický stupeň škály, podle mě vytváří univerzálnost, nenucenost v něčem, co mohlo být problém, a najednou problémem být přestalo.

Kondomy zabraňují šíření AIDS a slouží jako prevence početí. Každý ten systém se musí předělat a přehodnotit. Nebude to možné, pokud někdo neposkytne příklady socializace nebo vývoje produktů. Ty nápady jsou pro mě opravdu důležité. Něco odlišného může vzniknout, jen když je to poháněno vášní.

Tisk budoucnosti To, co brzdí a pohání kupředu branži průmyslového designu, není něco, čeho by se lidé mohli účastnit. Není to demokratické. Přál bych si, aby spotřebitelé měli větší vliv. Myslím, že tisk a digitální výroba mají možnost prolomit zábrany, na které jsme zvyklí.

V budoucnu bude pro koncového uživatele možné podílet se na návrhu produktu. 3D tiskárna je v podstatě jako polévka tekutiny, kterou je možno upravovat laserem a světly. Objem se rozdělí do vrstev. Je to jako počítačová tiskárna. Počítačové tiskárny dávají jednu vrstvu inkoustu na jeden list papíru. 3D tiskárna udělá mnoho vrstev, které kupí na sebe.

Můžete vyrábět užásné věci. Věci, které není možné vyrobit žádnou jinou průmyslovou metodou. Před dvěma roky jsem pracoval na stojacích hodinách se závažím a kyvadlem. Vyšly ze 3D tiskárny úplně hotové. Ozubená kola fungují. Snažím se je mnoha způsoby vylepšit. Snažil jsem se změnit původní přístup k výrobě tím, že jsem začal používat software a další nástroje, které obsahují znalosti o funkčních součástkách.

Abyste nemuseli... Řekněme, že máte dítě, kterému se rozbila hračka. Elektrické autíčko, se kterým se dá jezdit. Software by začal hledat kola, mechanismus volantu, elektrický motor, jedno kolo, druhé kolo.

Používali byste ho na úrovni, která nevyžaduje odborné znalosti ze strojního inženýrství, elektrotechniky nebo robotiky. Pro lidi je to skoro jako přirozené právo. Být schopni nejen spotřebovávat, ale i mít vliv. Rád bych viděl to, že nám digitální revoluce umožní vyjádřit se prostřednictvím výroby vlastního zboží.

Největší příležitosti pro to, aby si design udržel svůj význam, budou příklady udržitelnosti, které budou fungovat. Které bude možné přetvořit. Které jsou vyráběny ve velké míře. Pro mě je to otázka rovnováhy mezi předem danými omezeními a mou schopností formovat určitý produkt a zážitek z něj.

Držíme se osvědčených designů. Vždycky tu bude sportovní sako, bílé tričko. To samé můžeme říct o produktech s jednoduchým designem, které tu budou pořád. Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

pedros: tak jestli ses vyskytoval mezi polskýma dělníkama tak chápu, jinak je ale blazer naprosto standardní oblečení a to nejen na západ od hranic, asi by sis měl trochu rozšířit obzory

180

Odpovědět

3d tisk není v nešní době tak nedostupný :) stačí jen použít google a hledat :)

180

Odpovědět

sportovní sako? no já nevím, ještě jsem ho nikdy na nikom neviděl :) a to jsem v pár zemích i žil (západ od čr :D )

184

Odpovědět

Ohohohoho!!! xD Do toho bych ale šel!

183

Odpovědět

Pip na netu už jsem našel návod od jednoho týpka kterej si takovouhle tiskárnu postavil za 10 000,- :)

180

Odpovědět

No nejvíc mě na té 3D tiskárně asi prudí to, že ano hurá budeme se umět vyjídřit v prostorovém objektu... a pořizovací cena takové mašinky? Kvalitní jsou na českém trhu od 700 000,- ... no ruku na srdce, kdo radši (tj. komu zbývá) sáhne po plastelíně? :D:D

183

Odpovědět

Mě to přišlo fakt dost dobré :) 8/10

185

Odpovědět

...Tak schvalne, kdo klikl kvuli kondomu v nahledu ?;):D

1818

Odpovědět

Podle obrázku jsem soudila, že to bude celý o kondomech. :( Nevadí, brýle se taky šiknou. :D

181