Off Book #13: Evoluce hudby online

Thumbnail play icon
59 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:107
Počet zobrazení:2 013
Je tu závěrečný díl seriálu Off Book, ve kterém se podíváme na hudbu a internet. V důsledku snadno dostupných technologií jsme v dnešní době každodenně zavaleni obrovským množstvím nové hudby. Ve videu se můžete podívat na rozhovory s několika autory hudebních blogů, kteří na tento vývoj reagují a snaží se nám svou prací usnadnit výběr kvalitních interpretů.

Přepis titulků

Na internetu můžete najít tolik hudby a je tak snadné ji tvořit, že musíte najít způsob, jak si z ní vybírat. To proto jsou i menší blogy užitečné. Je tu toho tolik. Dnešní příliv skvělé hudby je větší než kdy dřív. Existují potřebné technologie i nástroje. Je to jen na lidech, aby společně vytvořili něco neuvěřitelného.

Evoluce hudby online V 90. letech, ve zlatém období hudebního průmyslu, různí lidé hnali průmysl kupředu. Měli jste vzkvétající MTV, rádio mělo neuvěřitelný vliv, vznikalo neuvěřitelné množství značek. Přibývalo čím dál víc umělců. Byla velká konkurence, ale byla to doba, ve které jste mohli objevit něco nového. V současné době vnímáme obrovský příliv hudby.

Je tu tolik nových umělců. To vytváří pro skupiny nové příležitosti a otevírá to dveře novým umělcům, ale zároveň je kvůli tomu mnohem těžší najít velké mainstreamové hvězdy. Myslím, že celý ekonomický rozměr se dramaticky změnil. Dnešní business dopomohl mnoha menším nezávislým vydavatelstvím k úspěchu, protože způsob, jakým můžou soupeřit s většími vydavatelstvími, se zrovnoprávnil. Víc umělců může vzít osud do vlastních rukou. Spotřebitelé jsou čím dál víc závislí na správcích, aby jim pomohli najít kvalitní hudbu.

Je úžasné, že můžete vidět větší propojení hudby. Důležitost správcovství Myslím, že teď je na internetu spousta hudby zadarmo. Je to skvělé, ale může to přinášet i problémy, protože je mnoho umělců, kteří se snaží svoji hudbu šířit mezi lidi. Je tu rapper, který si říká Lil B.

Neustále vytváří něco nového. Každých pár měsíců má novou nahrávku. V jednu chvíli měl 200 různých účtů na MySpace. Ale jak pak poznáte, co lidé opravdu chtějí poslouchat a o čem se chtějí dozvědět? Lidi jako já jsou užiteční k tomu, že je můžou navést správným směrem. Četl jsem si číslo časopisu Spin ze začátku 90. let. Myslím, že v něm bylo kolem 20 recenzí. My děláme pět recenzí denně, to znamená 25 týdně, 100 za měsíc, takže 1200 za rok.

Změna je v tom, že přibylo velké množství hudby. Takže mám pocit, že mít nějaký filtr je o to důležitější. Nový svět hudebních videoklipů Je úžasné vidět, že se lidi nebojí překonávat tradiční přístup, který u videoklipů vždycky byl, jako třeba skupina nebo umělec, kteří hrájí píseň někde na poli, a odpoutat se od toho a začít objevovat nové druhy videoklipů obecně.

Lidí, které vidíme na Vimeu, představují příliv úžasných mladých umělců. Dělají videoklipy, které v jistém smyslu mění pravidla hry. Ty videoklipy většinou vytváří jeden, dva, někdy tři lidi, kteří mají naprostou kontrolu. Pro umělce je mnohem snazší komunikovat s jedním člověkem, namísto s režisérem, producentem a agenturou s velkým rozpočtem.

Mají v sobě intimitu, která podle mě dala život novému způsobu vyprávění příběhů. Když lidi začnou experimentovat, uvidíte velmi zajímavý finální produkt. Jedním ze zářných příkladů jsou umělci, kteří se nahackují do videoher. Lidé vezmou videohru, nahackují se do ní a vytvoří z ní uměleckou formu, protože potenciálně vás tak můžou objevit. S technologiemi jako Photoshop, After Effects a Cinema 4D můžete spojit hodně věcí dohromady a vytvořit tak něco nového.

Skutečně to zdemokratizovalo celý proces a umožňuje to komukoliv, aby ukázal, co dělá. Vyvolalo to vlnu nové kreativity. Je to fascinující. Spravování správců Hype Machine vzešlo z frustrace kvůli tomu, jak se mluví o kultuře a o hudbě.

Měl jsem pocit, že v časopisech nenajdu nic nového a narazil jsem na nějaké hudební blogy. Bylo jich jen pár set. Byla to malá komunita, která neměla žádnou centrálu. Takže jsem začal pracovat na prototypu Hype Machine. Cílem bylo nepropásnout nic z hudebních blogů. Shromažďuje nové příspěvky z blogů z celého světa. Také máme žebříček nejoblíbenějších skupin. Jsme něco jako filtr filtru.

Spravujeme správce. Hodně nástrojů slouží k tomu, aby vám ukázaly, jaká hudba se líbí vašim přátelům. Ale předtím nebylo možné najít hudbu, kterou poslouchají lidé, které neznáte. Spektrum je teď mnohem větší než dřív, protože internet je mnohem otevřenější v tom, kdo a jak se může účastnit. A je velmi zajímavé vidět, co se různým lidem líbí. Když se objeví něco skvělého v New Yorku, lidé v Austrálii a Londýně se o tom dozví během několika dnů.

Lidi jsou víc informovaní o tom, co se děje. Touha mluvit o hudbě se rozšířila. Hodně lidí jako já pracují na tom, jak účinněji najít a poslouchat nové věci. Stále je poměrně brzo a potenciální nové formy umění a kreativity, o kterých jsme si ani nemysleli, že jsou možné, jsou přímo za rohem.

Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Když vidím jak je skoro u každýho videa takový skvělý hodnocení, nechápu, proč má tohle jenom 6*

180

Odpovědět

Jsem ráda, že se vám Off Book líbil, ale další díly už překládat nebudu. Zájemci můžou druhou sérii najít tady: http://www.youtube.com/playlist?list=PL30E23CCC107B0A00. Momentálně je odvysíláná jen část a další díly ještě přibudou. Vizuální stránka Off Booku byla vždycky to nejzajímavější, takže si je snad užijete i bez překladu. Ještě jednou díky za přízeň a snad na nás nezanevřete. :)

180

Odpovědět

Weru: Když se podíváš, na začátku každýho segmentu ve videu je napsaný, jak se ten člověk jmenuje a pro jakou stránku pracuje. Najít je pak už nebude moc těžký. ;)

180

Odpovědět

no.. co takhle sem dát odkazy na ty hudební blogy? :D

180

Odpovědět

qetu: Já vím že hodnocení je důležitý, ale kdyby se celej svět točil jenom kolem toho co se líbí většině, tak se tady nebude dát žít - což se skoro děje, ale pořád jsou tu různý alternativní možnosti.. Tak se přidávám k prosbě o to, aby si nepřestával Off Book překládat. Je to jedna z věcí na videačesky, kde se člověk dozví něco užitečného a vzdělá ho to, nejen pobaví. Moc moc prosím :)

180

Odpovědět

Též to pravidelně sleduji, a líbí se mi to. Na hodnocení nehleďte, protože dělat všechno jen pro většinu je naprd. Tak snad se dočkáme i dalších dílů ;)

180

Odpovědět

REKLAMA...

186

Odpovědět

ale udělal bys nám co to sledujeme vážně radost překládat to dál :).. je to fakt parádní seriál, zajímavej, chytlavej, rozumnej...

180

Odpovědět

qetu: nezabavny porad nikdy nebude mit vysoke hodnoceni. To ale neznamena, ze si nenajde okruh svych priznivcu. Zkus se prosim jeste jednou zamyslet a zhodnotit, jestli bys nechtel prekladat i dalsi radu (nebo treba jenom vybrane dily - zrovna ty filmove titulky jsou celkem zajimave).
Za vsechny priznivce Off Book dekuje Tom.

180

Odpovědět

qetu: Tak to je škoda, jediný pořad zde, který se zabývá uměním z různých stran. :/

180

Odpovědět

Ahoj,nepřeložili by jste do Hudebního okénka Florence+Machine-Breath of Life?

182

Odpovědět

micro: Tohle je konec první série. Ty titulky jsou v sérii druhé a tu už asi překládat nebudu, protože když se podívám na hodnocení, Off Book až takový úspěchy nesklízí. :)

189

Odpovědět

Prečo je už toto posledný diel? Majú ešte pár ďalších zatiaľ nepreložených.
Som sa tešil na úvodné titulky filmov:
http://youtu.be/qbhi-JICKKI

180

Odpovědět

Škoda, že už je konec :/

181

Odpovědět

podle mě trochu zidealizovaný pohled na dnešní situaci, ale v mnohém je to pravda. Já osobně nemám rád skupiny, které jsou neustále předhazovány, jak jsou skvělé a přitom je to jenom o tom, že majitelé nahrávací společnosti chtělí vydělat. Fandím všem nezávislým projektům.

180

Další