Off Book #5: Hackeři a umění

Thumbnail play icon
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:185
Počet zobrazení:2 453

V dnešním díle Off Booku uvidíte umění z trochu jiné perspektivy. Představí se vám F.A.T. Lab, skupina 21 hackerů, jejíž členové se s vámi podělí o některé ze svých projektů, které se týkají např. Googlu nebo Justina Biebera.

Pozn.:
Hnutí za open source prosazuje software s otevřeným zdrojovým kódem, který uživateli umožňuje software volně využívat a upravovat.
Belieber je označení pro fanoušky Justina Biebera.

Přepis titulků

Bezplatné umění a technologie (F.A.T.) F.A.T. Lab je skupina hackerů a umělců, kteří se snaží lidi informovat o tom, co dělají online. F.A.T. Lab je místem, kde můžete věci sdílet bez toho, abyste se museli bát. Internet je nové publikum, které by se mohlo zajímat i o umění. Internet by mohl být způsobem, jak umění zpřístupnit širšímu publiku. F.A.T. Lab je o digitálním prostoru a o tom, co se v něm stane se vztahy k ostatním lidem a komunikací.

Snažíme se dělat věci, které lidi zajímají. Je to umění éry internetu. F.A.T. je mezinárodní skupina 21 hackerů a umělců Všichni chtějí být součástí týmu, ale nikdo nechce být součástí výzkumu. Máme barvy. Máme super loga. Je to zábava. Celé to má být zábava, jinak to selže. Členové F.A.T. Labu virálně vypouští věci na web. Věnují pozornost přenosným médiím a snaží se přijít na to, jak fungují a jak do nich můžeme infiltrovat vlastní myšlenky.

Někdy o nás přemýšlím jako o skupině virálního marketingu hnutí za open source, o kterou si nikdo neřekl. Máme sklony posilovat náš vliv sdílením informací. Už jsme to viděli fungovat u všeho od Wikipedie po Firefox. Hodně zkoumám vývojové modely open source, které aplikuju na umění. U nálepky dárce duševního vlastnictví jsem se inspiroval tím, jak na svém průkazu totožnosti můžete odsouhlasit darování orgánů.

Měli byste mít právo darovat i svoje duševní vlastnictví. Měla poukazovat na to, jak absurdní jsou současné autorské zákony. Public Domain Countdown odpočítává, za jak dlouho se na díla přestanou vztahovat autorská práva. Mám ho pro Michaela Jacksona, mám ho pro Biggieho. Zdrojový kód je online, takže lidi si tam můžou dát, koho chtějí. Poukazuje to na to, jak dlouhá ta lhůta je.

Obzvlášť, když jde o hip hop, který se točí kolem remixování nahrávek. Legálně nesmíme remixovat žádné Biggieho nahrávky. Ještě šedesát let nesmíme Biggieho hlas dát do žádné jiné nahrávky. Neprospívá to nikomu, kdo něco vytváří. Tvořit a zveřejňovat rychle Umění tradičně odměňuje záhady. Lidi, kteří něco vytváří na webu, mají potřebu věci zveřejňovat, jak rychle to jen jde.

Komunita Linuxu se řídila pravidlem "Zveřejni brzo, zveřejni rychle". Motem F.A.T. Labu bylo "Zveřejni brzo, rychle a s rapem". Šlo o to zveřejňovat věci co nejčastěji a přidávat k oblíbeným věcem rap, aby na to lidi klikali. Rychlost je důležitá. Obzvlášť u kultury. Musíte projekty dělat, co nejrychleji to jde. Jako první jsem měl nápad rychlostního projektu.

Byly to rychlé projekty hotové za jeden den. Lidi to tak už dělali dřív, já jsem tomu jen dal nálepku "rychlostní projekt". Je to jen razítko, které říká, že je to projekt, který jste udělali za jeden den. V tabulce můžete zaškrtnout přesný čas. Jednu, dvě nebo osm hodin. Když to trvá déle než osm hodin, už to není rychlostní projekt. Napadlo mě pronajmout si na jeden večer internetovou kavárnu a ukázat tam na všech počítačích internetové umění.

Dostanete k dispozici program, kde je seznam vystavených děl a jejich rozmístění na počítačích. Miluju ten formát z hlediska kreativity. Proniká k divákům a soustředí se jen na umělcovu tvorbu a na to, jak ji kurátor vybírá. Můžete u uměleckého zážitku mít pocit, jako byste trávili čas s přáteli. Je to mnohem přístupnější prostředek k tomu, aby se umělci přiblížili publikum.

F.A.T. Lab je o kultuře. Když se něco dostane do zpráv, obzvlášť, když je to spojeno s popkulturou, musíte rychle reagovat. Kanyefy byla aplikace, která všechen text přeměnila na velká písmena. Stejně jako na Kanyeho blogu, protože ten ho vždycky píše jen velkými písmeny. Mým dalším projektem byl Lowercase Kanye, který text na jeho blogu přeměnil na malá písmena tak, aby byl snadný ke čtení. Částečně jsme mu vzdávali hold, ale zároveň jsme poukazovali na jeho chyby. O rok později převzal Kanyeho místo Justin Bieber.

Vládl internetu, stejně jako Kanye, a mě napadlo vytvořit aplikaci Shaved Bieber. Aplikace Shaved Bieber po naistalování zakryje jméno nebo fotku Justina Biebera na jakékoliv stránce. Když jsme to odstartovali, přitáhlo to pozornost. V jednom ze článků se naneštěstí psalo, že se ho snažím vymazat z internetu. Lidi si mysleli, že ho chci vymazat napořád, což nebyla pravda, protože to byl jen filtr v prohlížeči. Zvedlo se kvůli tomu celé hnutí belieberů.

Dostával jsem výhružky smrti od dvanáctiletých holek z Brazílie, Švýcarska, Číny. Z celého světa. Na jedné straně byli jeho fanoušci a na druhé ti, kteří o něm slyšet nechtěli. Byly to dvě protichůdné strany. Proces filtrace vám umožňuje vyjádřit, že něco nechcete vidět nebo slyšet. Shaved Bieber je podobný rodičovské kontrole. Ale místo pro děti je to pro vás.

Překonávání digitálních hranic Pořád máme koncepty o tom, jak digitální prostor závisí na hmotném prostoru. Nejvíc mě zajímá to, jak udělat digitální prostor hmatatelnější. Dead drop je offline P2P síť pro sdílení dat. Nedá se vystopovat. Přijdete s vaším notebookem a připojíte se ke zdi nebo k sloupu nebo k obrubníku.

Potřebujete jen flash disk a nějaké lepidlo nebo rychleschnoucí beton. Nevíte, co tam je. Musíte se tam jít podívat. Možná to tam je mokré a špinavé. Připojíte se a může tam být i virus, takže je to navíc nebezpečné. Momentálně je po světě 520, 530 dead dropů. Svým způsobem je symbolický.

Velmi jednoduchým způsobem doslova propojuje digitální a hmotný prostor. Jejich vztah je hlavním tématem projektů, které dělám. Jsme velmi schopní a jsme schopni rozpoznat hranici mezi nimi. Ale v momentě, kdy se rozmaže, je to jako bychom žili ve více světech najednou. Kritika Googlu F.A.T. Lab dostala pozvánku. Google Street View vzbuzuje hodně obav ohledně soukromí lidí.

Lidi nechtějí, aby si někdo fotil je nebo jejich domy. Arama tak napadlo vyrobit auto, které Google používá pro Street View. Sice vypadalo jako auto Googlu, ale když jste se podívali blíž, bylo vidět, že je z plastu a kartonu. Ale společensky nám to umožnilo nabourat vztah lidí ke Googlu. Můžete jet extrémně pomalu a zdržovat dopravu, ale nikdo si nestěžuje, protože jste od Googlu. Všem jsme řekli, že jsme se nahackovali do auta Googlu, umístili na něj GPS a že ho sledujeme.

Mohli jste to vidět na mapě. To auto jsem řídil já, protože jsem ho pronajal. MSNBC a další. Všechny ty stránky si myslely, že jsme to vážně udělali. Ale záměrem bylo pomocí toho auta proniknout do médií. Celé to skončilo, když Google vydal prohlášení, kde se psalo, že v Německu žádná auta na Street View nemají. Lidi začali mluvit o tom, proč skupina lidí přestírá, že jsou od Googlu.

Začali pochybovat o dokonalosti Googlu. Snažíme se o to, aby lidé začali zpochybňovat monopol, který Google má na obrovskou část internetu. Říkáme, že je to skutečné, bdělé, on a offline. Je to černobílé. Ale už to takové není. Všechno, co během dne děláte, je skutečné. Umění je o reakci.

Měli byste instinktivně cítit, co se vám líbí a co ne. Co k vám promlouvá a co ne. Musíme zůstat kreativní místo toho, aby se z nás stali konzumenti. Lidi by měli vědět, že internet není jen něco, co přijímají na počítači. Je to něco, na co můžou reagovat. Něco, pro co můžou hledat nové účely. Měli by vědět, že je to možné. Jak udělat rychlostní projekt Najděte něco, o čem chcete mluvit.

Politika, pop, ostatní Vyberte si umělecký prostředek. Fotografie, internet, objekt, animovaný gif Jakou chcete získat reakci? Smích Vztek Hluboké zamyšlení Pracujte rychle.

Pokud to trvá přes 8 hodin, není to rychlostní projekt. Dvoudolarová bankovka Googlování s koťátky Bla bla bla Zdokumentujte svoji práci. Přidejte rapovou hudbu. Flo Rider je dobrá volba. Kanye funguje vždycky.

Když jste na pochybách: Biggie Smalls. Ukažte to světu. Vložte video na YouTube. Blogujte na Tumblru. Sdílejte na Redditu. Řekněte to cizím lidem. Opakujte. Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

k reklamam: a co treba adblock?

180

Odpovědět

super !! takhle dobrý video tady dlouho nebylo .)

180

Odpovědět

Heh by si asi kluci z AT meli nastudovat co je to HACKER. Jak pise Rossi. Hacker se nevytahuje ze je hacker.

180

Odpovědět

Ta AXE REKLAMA je naprosto šílenááááá. To jste nemohli vybrat něco jinýho? Nějakej banner na stranu? Tohle je tak otravný že bych blil

182

Odpovědět

Kdo je Justin Bieber ?

182

Odpovědět

Omylem jsem místo "Shaved Bieber" zadal "Shaved Beaver" a hned první stránka :-)...

181

Odpovědět

Jinak tento druh umění neuznávám.. brojí tam proti konzumu, přitom tohle je na konzumu založené.. neumělci

189

Odpovědět

Ta vyjížděcí reklama se zvukem vpravo dole.. to jako.. vážně?

182

Odpovědět

kdo už toho Bobra konečně oholí

181

Odpovědět

Nechte mého Bíbra na pokoji co vám udělal, chudacek maly rozkosny

1818

Odpovědět

některé nápady docela originální :) ... akorát nechápu proč tam s**t tu rapovou hudbu :D

181

Odpovědět

Strašný ,,respekt" z něj jde.. Ten kdyby si na mě vyskakoval tak by to bylo to poslední co by udělal..

182

Odpovědět

Ehmm, kde jsou ti hackeri? To myslej vazne, ze si rikaj hackri?!
- "Ohh vytvoril jsem filter pro ff, ohhh udelal jsem z velkych pismen maly, ohhh, jaky jsem hacker! Mel bych si to dat na vizitku."
Zadnej hacker vam nikdy nerekne, ze hacker je a co dela. Takze tohle byla opet jenom snuska kecu od nekoho, kdo ani nevi co dela a kdyz se mu neco nahodou podari, tak ani nevi jak to funguje a jak to vlastne udelal.

Na druhou stranu me zaujali Dead dropy, ale ne tim dobrym zpusobem, ale tim, ze nekteri lidi jsou opravdu velci kreteni. Kdo by si proboha strkal cizi flashku do ntb? Najit nejakej dead drop, tak tam hodim @echo off del C:/WINDOWS/system32 (pocitam s tim, ze 98 % dementnich lidi pouzivaji widle) a maj po srande. Neuveritelny, co jsou nekteri lidi v dnesni dobe vymyslet.

Na zaver bych chtel pouze napsat: ve videu nebyl ani jeden hacker. To je to stejny, jak nekteri deti v dnesni o sobe rikaj, ze jsou hackeri a patri do anonymous :D
- "Ohhh, ddosnul jsem vlada.cz, jsem anonymous. Sice jsem nepouzil vpnko - protoze nevim, co to je - a delal vse z domu, ale to nevadi. Na me nikdo nikdy neprijde"

DEMENCE!

1814

Odpovědět

Wohoho, Bieber je teda korba :D Takovej teplou3ek.

182

Odpovědět

Belieber:-D

181

Další