70 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:112
Počet zobrazení:5 216

V tomto krátkém snímku Amnesty International nazvaném Plody jejich práce se dozvíte, jaké pracovní podmínky panují na plantážích jednoho z největších výrobců palmového oleje. Jak uvidíte, tato práce rozhodně není snadná.

Přepis titulků

Pár otázek. Jste si vědomi potenciální lidské ceny výroby některých produktů, které kupujete? Je v šampónu Head and Shoulders něco, co může podporovat dětskou práci? Tahal jsem 5 těžkých pytlů. Co je v nudlích nebo v bujónu, že to vyžaduje, aby zaměstnanci prováděli těžkou práci nepřijatelně dlouhou dobu? Pracovali jsme 7 dní v týdnu.

Pracovali jsme i ve svátky. Co je ve zmrzlině Magnum, že to má za následek vystavení žen jedovatým chemikáliím bez dostatečné ochrany? Bylo mi z toho špatně. Už jsem ty jedy nemohla snášet. Odpovědí je jedna ingredience. Je to něco, co je ve více než 50 % produktů. Palmový olej.

Mimo produktů, které jsem už zmínil, ho najdete v zubních pastě, sušenkách, saponátech, čokoládě, tělových krémech... Poslední rok Amnesty International zkoumala největšího producenta palmového oleje na světě. Společnost Wilmar se sídlem v Singapuru. Spravuje některé indonéské plantáže a jejich odběratelé patří mezi největší společnosti na světě. Věděli jsme, že mohou existovat jisté problémy. Ale fakt, že je toto vykořisťování tak časté v oblasti, která je pod takovým dohledem, kde největší společnosti na světě zákazníkovi hlásají, že používají trvale udržitelný palmový olej a že jejich palmový olej není dílem vykořisťování pracovníků, a najdete ho ve v běžně používaných výrobcích, mě šokoval.

PLODY JEJICH PRÁCE PORUŠOVÁNÍ LIDSKÝCH PRÁV NA PLANTÁŽÍCH WILMAR V INDONÉSII Palmový olej se získává ze semen palmy olejné. Je to výnosná plodina, není náročná na pěstování a rostoucí poptávka vedla k ničení deštného pralesa a k úbytku zvířecích druhů.

Je to velký byznys, který jen v Indonésii zaměstnává 3 miliony lidí. Mnoho z nich je vykořisťováno. Začněme s cíli stanovenými pro sběrače. Někdy pracují 12 hodin denně, 7 dní v týdnu, často pod hranicí minimální mzdy.

Zaplatí jim jen 6 dolarů denně. Musíte pracovat určitý počet hodin, ale také musíte splnit cíl. Cíle jsou nastaveny množstvím plodů, které musíte sesbírat a velikostí oblasti, kterou musíte pokrýt. Jako sběrač musíte nasbírat téměř tunu čerstvých plodů každý den. Každý plod palmy olejné váží mezi 20 až 25 kg. Je to těžká práce.

Pokud nesplníte cíl, jste penalizováni. Sníží vám mzdu nebo hůř. Jednou nebo dvakrát vám odpustí, že jste cíl nesplnili. Pokud se to stane víckrát, jste za to trestán. Pokud cíl nesplním třetí den, pokárají mě a pošlou mě domů. Někdy mi nedovolí se vrátit i třeba týden. Musíme splnit cíle, které nám nastaví společnost, takže do práce vodím svou ženu a své děti.

Je jim 8 let, 10 let a 12 let. Adi není jediným sběračem, který vodí do práce ženu a děti, aby mu pomohli splnit cíle. Amnesty International zpovídalo 5 dětí, které na plantáži pracovaly s rodiči. Některým bylo pouze 8 let. - Pomáháš otci každý den? - Ano. Na plantáži po škole sbírám semena palmy.

Tyto děti tahají pytle plné jednotlivých semen. Také tlačí kolečka plná celých trsů přes nerovnou zemi a úzké mosty až ke sběrnému místu. Nejstaršího jsem přestal posílat do školy, protože to sám nezvládám. Potřebuji, aby mi pomáhal, takže tu teď pracuje trvale. I mimo plodící sezónu, kdy je plodů méně, cíle nevysvětlitelně zůstávají stejné. Společnost přesouvá vliv počasí a plození na pracovníky.

Aby získali stejné množství plodů, musí pracovat 12 až 14 hodin denně. Místo aby jim platili přesčasy, na který mají právo, tak je společnost nutí pracovat za směšnou sumu, aby získali plody, které potřebují. Amnesty také odhalila rafinovanější způsoby, jak některé společnosti nutí lidi pracovat proti jejich vůli. Mohou je do práce nutit vyhrožováním.

Pokud svůj plán nesplníte po 8 až 10 hodinách, nebo 12 hodinách, předák vám řekne, že pokud nebudete pokračovat v práci, máte padáka. Nejhorší zneužívání pracovní sily se týká žen. Pracují jako brigádníce. Nevztahuje se na ně jistota pracovního místa, zdravotní pojištění nebo penze. Nezohledňují jejich dobu zaměstnání, která je někdy i desítky let.

Žádná žena se nestane plnohodnotným zaměstnancem. Těmi jsou pouze muži sběrači. Tvrdí, že ženy mohou otěhotnět a přestat pracovat. Myslí si, že svévolně do práce chodíme a zase odcházíme. Ženy jsou zodpovědné především za dohled nad palmami. To zahrnuje přípravu a hnojení země před vysazením a také jednu z nejnebezpečnějších prací na plantáži. Rozstřikují pesticidy.

Diskriminace žen je obří. Pokud ráno postříkají stromy a pak zaprší, čímž se chemikálie smyje, dostanou jen zlomek platu nebo vůbec nic. Společnost tvrdí, že nesplnili svůj postřikovací cíl. Je to nebezpečné. Používají paraquat, chemikálii tak jedovatou, že je v Evropě zakázána. Často ji používají bez adekvátní ochrany.

Mnoho žen tvrdí, že na nich chemikálie zanechala následky. Některé kašlou, mnoho má poškozené nehty a svědí kůže. Podle mě za to může ten jed. Většina dodavatelů Wilmaru testují krev zaměstnanců na expozici chemikáliím. Ale výsledky se pracovníci nedozví. Lidé s projevy se prostě přesunou na jinou práci, aniž by věděli, co s nimi je.

Během postřiku k nám přišel doktor. Vzal nám krev a potom mě přeřadili. Mám v krvi příliš chemikálií. A to je vše, léky mi nedali. Když se do těžké práce zapojují ženy jako Adiho manželka, často se zraní, ale nedostane se jim dostatečné péče. Podle všeho má poraněnou páteř. Společnost slíbila léčbu, ale doteď nic. Bojím se ji dovést do nemocnice, protože by nám mohli naúčtovat léčbu.

Pracuji jako jediný, takže nemám na všechny náklady. Kam tedy plody jejich práce míří? Zjistit, jaké produkty obsahují palmový olej Wilmaru, je velice těžké. Sledovali jsme produkční řetězec. Z plantáží, přes továrny a refinérie, až po výrobce. Existuje organizace, která má průmysl monitorovat.

Kulatý stůl pro udržitelný palmový olej. Kulatý stůl má kritéria pro trvale udržitelný palmový olej. Produkuje se bez vykořisťování pracovníků, bez kácení pralesa a bez ničení přírody. Pokud produkt splňuje tato kritéria, je tak propagován. Velké společnosti vyrábějící zboží na produktu uvedou, že jejich palmový olej v chlebu nebo v mýdle je udržitelným palmovým olejem. Viděli jsme, že palmový olej označovaný za udržitelný takový není.

Společnosti, které Amnesty potvrdily, že používají palmový olej od Wilmaru jsou Unilever, Nestlé, Kellogg's a Procter and Gamble. Zdá se, že nekontrolují, zda jejich palmový olej byl vytvořen bez vykořisťování pracovníků. V dopise nám Wilmar napsal, že si jsou vědomi některých problémů s vykořisťování pracovníků a bojuje s tím. Už započali s "interní procedurou, která to vyřeší". Dodali, že to jsou "příznačné problémy celého průmyslu" a že jsou ochotni je řešit "a přijímat návrhy a řešení od Amnesty".

Kellgogg's tvrdí, že palmový olej od Wilmaru míří pouze do Číny. Nestlé tvrdí, že jejich dodavatelé musí splňovat "jejich kodex lidských práv, bezpečnosti, ekologické udržitelnosti a obchodní integrity". Současně shromažďují informace o problémech s lidskými právy "a v našich posuzovacích protokolech na ně klademe větší důraz". Unilever tvrdil, že se o podmínky pracovníků zajímá.

"Zkoumáme pracovní podmínky a zavádíme dlouhodobá řešení, abychom zajistili práva pracovníků." Procter and Gamble tvrdí, že jejich politika se staví proti dětské a nucené práci. Jejich dodavatelé se jí musí řídit. Wilmar s nimi nikdy nesdílel informace o pracovnících. Při telefonním hovoru mluvčí společnosti řekl: "Vrátíme se do Wilmaru a budeme se zajímat o tyto problémy." "Budeme se ptát, co zjistili a co s tím hodlají dělat."

"Požádáme je o sdílení zjištění a podpoříme jejich sdílení s Amnesty International." A co s tím můžeme dělat my? Spotřebitelům vzkazujeme následující. Nežádáme, abyste palmový olej bojkotovali. To by moc nepomohlo. Podle nás je na čase hnát společnosti k zodpovědnosti. Slibují vám trvale udržitelný palmový olej. Je na čase zajistit, aby takový byl.

Tyto problémy není složité napravit. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (61)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nechápu video.
Všichni tam pracují dobrovolně. Pokud se jim nastavené podmínky nelíbí, mohou kdykoliv odejít a zařídit si svůj život jinak.

00

Odpovědět

Zásadní body, které zde nezazněly:
1) nadnárodním řetězcům tyto plantáže nepatří, pokud to nekoupí „dobrý řetězec“, koupí to od tohoto dodavatele jiný, který neřeší etická dilemata. To je gró celého problému. Kdy naposledy někdo z vás řešil, v jakých podmínkách se vyrábí gadgety za pár dolarů, co všichni kupujete na eBay od Číňanů (různé LED lampičky a větráčky do USB)? Viděli jste videa ze zamořené Číny? Vypadá to tam hůř než v Černobylu.
2) palmový olej díky svým vlastnostem vynikající technická kapalina, stejně jako třeba řepkový olej, vhodný jako mazivo nebo chladící emulze při opracování kovů a také jako palivo. Že někoho napadlo jej používat jako potravinu je prasárna - nikdo si ale nedovolí dát na krabičku margarínu (Flora, prosívá vašemu srdci) stejné varovné piktogramy, jako na krabičky cigaret a varování „Ministr zdravotnictví varuje, konzumace palmového oleje způsobuje mozkovou mrtvici“. Ztužený palmový a palmojádrový tuk jsou spolu s kukuřičným glukózo-fruktózovým sirup mor západní společnosti a strujce civilizačních chorob. Alternativa je například máslovník africký - shea nebo slunečnicový olej.
3) pologramoti chtěli nezávislost a nechtěli být koloniemi, sklízí, co si zaseli. Drtivá většina bývalých kolonií má při horší životní podmínky a nižší mzdy než v dobách, kdy byly kolonizovány. Přitom to bylo tak jednoduché - mechanizovaná živočišná výroba - u nás se sázejí okurky traktory řízenými přes satelit, v zaostalých zemích dělají vše holýma rukama a proto je to tak drahé - největší část ceny palmového oleje tvoří mzdové náklady a transport přes půl zeměkoule. Kdyby byla celá výroba palmového oleje mechanizována, stál by polovinu.
4) vzhledem k tomu, že místní jsou pologramotní, nic jiného neumějí, je zde prezentovaná mzda spravedlivá - nikdo jim více za to málo, co umějí nenabídne. Ten kdo jim platí vlastně dělá dobrý skutek, protože díky němu neumřou hladem, nemusejí krást a nemusejí loupit. To, že tito jedinci pře své reprodukci dávají přednost strategii R místo Q (rat = hodně dětí; quality = málo dětí ale s dobrou péčí) a následně je nejsou schopni uživit není problém jejich zaměstnavatele. My, civilizovaní lidé, v Evropě, Japonsku, Izraeli a Severní Americe jsme to pochopili.
5) Společnosti nenahánějí pracovat děti (to se děje v Africe na kakaových plantážích), v Asii nutí své děti pracovat rodiče, vzhledem k rozlehlosti plantáží nemá žádná z farem možnosti to kontrolovat - to je neuhlídatelné - leda by to byl jeden velký koncentrák (což by bylo zase neefektivní), na druhou stranu je přitěžující, že společnosti tento stav tolerují.
6) Pokud tyto země vybírají daně od velkovýrobců a dostávají od tzv. západu rozvojovou pomoc, měli by nést odpovědnost za nuzný stav svých obyvatelů místní politici - oni chtěli nezávislost na dominiu, oni slibovali „ano, bude líp“ a ne to svádět na ty „zlé západní nadnárodní korporace“, které naopak od těchto zemí odebírají zboží/suroviny a dávají místním lidem práci.
7) je sice prasárna a politování hodné, že se diskriminují ženy, ale opět to souvisí s body 3) a 4) - vlastně je pro ně lepší sbírat plody palmy olejné a stříkat je pesticidy, než dřít za polovičku v ještě horších podmínkách v místní textilce
8) jistý podíl na tom má i tlak přežrané konzumní společnosti na cenu - většina portfolia společností Nestlé, Unilever, P&G jsou prezentovány jako prémiové produkty - bohužel větší část produktu zabírá palmový olej a další náhražky
9) většina asiatů jsou lháři, to je prostě fakt a smiřte se s tím. Jsou levní proto, že nedodržují západní standardy, které proklamují. Zkuste si něco koupit na čínských portálech jako DHGate, Aliexpress, BuyInCoins nebo od čínských prodejců na aukčním portálu eBay - požádejte je, zda vám můžou garantovat uvedené parametry, roční záruku (kterou ve valné většině případů uvádějí), přebalení do kartónu... drtivá většina vám slíbí všechno, v momentě kdy vám produkt dojde rozmlácený z důvodu mizerného zabalení (protože ho poslali v obálce místo papírové krabice) nebo se během záruční lhůty porouchá, tak máte problém - většina z nich jsou podvodníci, s tím se prostě smiřte. A přesně tímto způsobem jednají i velkododavatelé palmového oleje s nadnárodními řetězci ze západu. Sliby trvale udržitelných surovin od asijských dodavatelů budou udržitelné pouze tehdy, pokud budou tyto farmy pod přímým dozorem (ne dohledem) s exekutivními pravomocemi - což de facto znamená novou kolonizaci/okupaci/zásah do práva těchto národů na sebeurčení.

00

Odpovědět

No hele. 6 doláčů na den, to je 60 za 10 dnů, za 20 dnů 120 doláčů. To je kolik? 3000 korun?

Já neříkám, že je to nějakej extra plat, ale ono v tom buranově nebude asi tak draho, jako u nás a ten přepočet nebude uplatnitelnej nejlíp. Ono kdyby jste Amíkům chtěli prezentovat hrůzu u nás, kde je minimální plat 9640 korun čistýho, tak by z toho byli asi stejně zděšený, jako vy tady z platu sběračů ovoce...

Ona ta práce je tam taky dělanáý za určitou verzi "minimální mzdy" - ale to, že tupec někde v tramtárii má "jen" 3x nižší plat, než třeba noční hlídač v ČR, kterej by se svým vzděláním (i kdyby měl jen dokončenou základku) mohl tam u nich dělat učitele...

Prostě srovnáváte nesrovnatelné. A jak už tu někdo psal - kdyby to byla TAKOVÁ hrůza, tak tam nikdo nedělá...

PS: někde kolem třetí minuty tam povídá, že mají denní limit TUNU. A pak že jeden ten svazek plodů má cca 20-25Kg. Takže za celej den práce musí ti "otroci" nasbírat celejch 50 plodů. To je teda fakt výkon, vidím tam, že mu trvá usekat jeden asi tak 5 minut... Možná kdyby si pořídíli nějakou verzi zahradního kolečka, aby to nemuseli tahat všechno v ruce.... Ach jo.

63

Odpovědět

Mě se jenom zdá ne úplně spravedlivé, jak se vina za podmínky na plantáži svaluje na výrobce produktů s palmovým olejem. To má pekař suplovat inspektorát práce v Indonésii? Mluví se o tom, že nedostávají ani minimální mzdu, co tedy dějí místní úřady, proč nezakročí? A když jsou všichni vykořisťováni, proč nezaloží odbory a nestávkují? A proč jim slavná AI nepomůže s organizací a místo toho dělá takováto videa, která nás staví do role viníků?

141

Odpovědět

Mě se zdá pane komunisto, že jste video moc nepobral. Nikdo nikoho z ničeho neviní, kromě Wilmartu která plantáže spravuje. Video na nás naléhá abysme dávali pozor na produkty které kupujeme a stejně tak aby výrobci dávali pozor od koho olej kupují, protože společnost, která nebyla nucena desetiletí se svou politikou nic dělat dál nic dělat nebude, dokud jim pořád budou chodit větší a větší peníze. Logicky.

54

Odpovědět

+StifyVideo zcela zjevně obviňuje producenty výrobků, kteří jsou žádáni o vyjádření, jak je možné, že nekontrolují podmínky na plantážích (čas 10:00). Zajímavé je, že se autoři videa ani neobtěžovali získat vyjádření od místní vlády, která by měla problémy s nedodržováním pracovních zákonů řešit především.

21

Odpovědět

+Komnista*měla mít. To by byly hodně velký škrty na daních kdyby vládní složky omezovaly svůj největší business. Dokud z toho pro ně nebudou nějaký problémy, ani na to nesáhnou. To je to samý jako když greenpeace odmítá mluvit o vlivu agrokultury na naši planetu. Jo, máš pravdu, video to zmiňuje, ale především by se mělo samozřejmě zaměřit na společnost Wilmart

01

Odpovědět

k tem potomkum a kam svet smeruje je dost zajimave video
"DON’T PANIC — Hans Rosling showing the facts about population" , ma to cz titulky
https://vimeo.com/79878808

20

Odpovědět

Jakoby mě zajímali nějací NEGŘI někde na plantáži.Tam ty zrůdy patřej.Tam je nahnat.Na plantáž makat bez mzdy.Jsou to podlidi,zrůdný a špinavý svině.

1036

Odpovědět

Jediný podčlověk jsi tady ty ;)

259

Odpovědět

+KiJiKlid slunicko, kdyz se ti to libi tak se klidne vrat k vykurovani n***u.

618

Odpovědět

+The GGLidská blbost je nekonečná :D

112

Odpovědět

Běž si to zkusit, blbečku.

83

Odpovědět

Achjo, to je docela smutný že ses při porodu neudusil...

71

Odpovědět

Prcal, ty by si zaslúžil rozomleť na prášok a dať tým stromom ako hnojivo.

40

Odpovědět

+deKroť sa.. Tá tolerancia z teba priam srší

13

Odpovědět

AKO SA TU MOZU TOLEROVAT TAKETO KOMENTARE ? ADMINY HALOO ?

30

Odpovědět

Máme štěstí že jsme se tentokrát narodili v bohaté části světa, Až se narodíme znovu třeba budeme vědomím některých z těchto do úmoru pracujících lidí na plantáži. Nevíme co vědomí sama sebe je. Nikdo to neví. Asi neeexistuje reinkarnace v náboženském smyslu. Ale třeba vědomí jako takové, to zakoušení sama sebe jako sebe nemůže z nějakého vesmírného principu neexistovat a až nebudeme čím jsme budeme někým/něčím jiným. Kdo ví? Ten kdož utrpení způsobuje, toleruje i ten jež ho zakouší možná nakonec jeden a tentýž jest.

36

Odpovědět

Dajme tomu...V prípade, že sa zrodíš do iného stavu, bude to len tvoj problém :)
Môžeš sa narodiť ako albín... Vieš ako sa zachádza s albínami v afrike?
Ľudia sú z podstaty súcitné bytosti.. To ale neznamená, že sme zodpovedný za utrpenie druhých, alebo že ukončovanie ich podmieneného utrpenia má byť v našom rebríčku priorít :)

Našou jedinou prioritou má byť rozvoj a prežitie... a to robíme skvelo... zvyšok je vata...

44

Odpovědět

No a?

107

Odpovědět

Z těch vašich rádoby tvrďáckých keců tady je mi na blití. Vystrčte hlavu z těch svých ignorantských p*delí a trochu pocestujte (ne, Řecko letecky za 9900,- se nepočítá). Máte nulovou úctu, nulový znalosti jak svět leží a běží za hranicí fejsbůčku, bez mobilu hamburgříčku a svý milovaný postýlky byste nepřežili tejden. A na jejich místě ani den. Hlavně tady velkostatkářsky rozkládejte rukama a melte hubama. A až si někde v tý svojí školce nebo kancelářičce budete stěžovat NA COKOLI, vzpomeňte si, jak jste malicherný pitomý a směšný.

2521

Odpovědět

Som rád, že si to objasnil...
Ja ponúkam služby, mám vzdelanie, ryžujem solidny cash a o svete nič neviem...

Opica pracuje na farme, nema ani na chleba, nevie čítať ani písať ale určite vie, ako funguje svet :)

Konečne si to objasnil...Dúfam, že tvoje decká nepojdu do školy, ale pošleš ich na farmu do indie...Budú to svetabežný guruovia:D

Smiešny a hlúpy si ty :)

920

Odpovědět

JO LIDI! Očividně dokud nedáte 40 000 za letenk někam do Prdelárie 12 hodin cesty letadlem, tak ste malicherní a pitomí.
Naopak, dneska tady očividně děláme reverzní myšlení. Je nám vyčítáno, že jsme se naodili ve vyspělé zemi.
Na jednu stranu nám tu pokrytci vyčítají facebook a fastfood, a práci v kanceláři... na druhou stranu, bez práce v kanceáři za takový plat, jaký se zde dostává, si lidé tu leteckou dopravu můžou zakoupit. Díky dovoleným a dobrovolným akcím si můžeme dovolit vycestovat a koukat se na ty chudé, co tohle nemají... Kdybychom byly jako oni, nemohli bychom jim nijak pomoct a všichni bysme se plahočili někde na polích s motykama....
Takže nakonec... kdo tady ve skutečnosti velkostatkářsky "rozkládá rukama a mele hubou"? Mě se zdá, že ty.

126

Odpovědět

co kecas? neni to tak davno, kdy se tady jelo od rana do noci na poli, bylo normalni, kdyz 13ti lety decko muselo skoncit se skolou, aby byla dalsi pracovni sila

pokud se ti civilizacni pokrok nelibi , tak tady mas takovo svobodu , ze se muzes s celym pokolenim prestehovat do dzungle a spat v siti

81

Odpovědět

Tak nám ukázali, že běloši těží z práce černých. Nu, tak to má přece být.

1317

Odpovědět

My by sme tam poslali kľudne stroje, ale potom by v AI zase pišťali, že im berieme prácu a ničíme pôdu... tým ľudoopom nevyhovieš...

78

Odpovědět

Já věděl proč si při zvolení obtížnosti v životě, vybrat Evropu. Jo jsem noob..

180

Odpovědět

Situací v zemi musí být rodiče obeznámeni ne? Přesto si pořídí několik dětí, na místo toho, aby měli jedno, kterému mohou zabezpečit vzdělání. Tento člověk pak mnohem snáz pochopí, že tento problém se netýká jen jeho samotného, ale lidstva jako celku.
Věřím, že Česká republika by mohla být docela soběstačná v produkci vlastních plodin, a přesto tomu také tak není. Místo aby se všichni soustředily na své lokální suroviny, tak máme potřebu dovážet z druhého konce planety. Ale to je trochu odbočka...
Nevím, jaká je situace v jejich zemi, jaké mají životní standardy. Kdybych měl ale přemýšlet u každého nákupu, zda touto koupí není někdo vykořisťován, tak nedělám nic jiného. Jasně, že nejsem úplný ignorant, ale v první řadě musí chtít ti, kterých se to bezprostředně týká.
Polovina planety neřeší, kdy si má pořídit potomka a v jakém množství. V Evropě (když pomineme sociálně slabé a určité menšiny) si ale potomky pořizujeme čím dál později, jen aby jsme měli jistoty, že se o ně dokážeme postarat...
Platíme prostě všichni a z velké části na úkor těch, co posílají své dítě do práce místo do školy a nebo těch pro které je levná potravina prioritní. První krok mohou udělat obě strany, takže vzdělání na obou stranách je řešení.

1010

Odpovědět

"Polovina planety neřeší, kdy si má pořídit potomka a v jakém množství."
Jako jo, máš pravdu, ale nemůžeš chtít po těhle lidech, aby si kupovali kondomy nebo antikoncepci, když maj peníze sotva na jídlo. A říct jim ať nemaj sex? co by jim z toho života zbylo? Děti jsou nejen starost, ale hlavně i radost a pro ty lidi jsou jejich děti smysl jejich života. A jedno dítě ti může v těhle podmínkách snadno umřít, tak je jasný že si jich poříděj víc, nehledě na to že když se člověk náhodou dožije stáří tak se o něj pak ty děti staraj a čím víc, tím líp.

83

Odpovědět

+ZipouAle ať mají 10 potomku a užívají si sexu. Ať se ale dokáží o všechny své děti postarat tak ať nedopadnou jako oni. Pakliže jim je to ale putna, tak proč já bych měl přemýšlet za ně? Vlastně klidně na ně budu při nákupech brát ohled, ale tím, že se vzdělaní nedostane ani jeho potomkům, mí potomci akorát převezmou štafetu a budou sledovat stejně "debilní" videa.

63

Odpovědět

+ZipouA máme tu (narozdíl od těhle videí užitečnej) job pro amnesty - rozdávat kondomy. Jo počkat... pak tu máme zase pánbíčkáře, kteří tomu bráněj... ale to je vlastně ok, protože máme taky ty křesťanský základy.

04

Odpovědět

To jako fakt nikdo z vas netusi, ze vysoka porodnost v rozvojovych zemich neni diky absenci kondomu nebo snad neznalosti biologie, ale diky nulovemu socialnimu systemu, kdy sanci na preziti v pozdejsim veku dodavaji lidem jen jejich jiz dospele deti? Cim vic jich nekdo ma, tim vetsi sanci ma na dustojne stari, ci dokonce preziti? Panove, tohle je zacarovany kruh chudoby v polovine sveta, udivuje me, ze o tom evidentne vubec netusite. Pak nerozumim, proc se zapojujete do diskuze, kdyz o tematu nevite nic.

53

Odpovědět

Amnesty International :D muahahaha

99

Odpovědět

Nejlepší část je ta začínající cca 3:20 - trest za nesplnění cíle je, že tam NEMŮŽOU PRACOVAT. Takže každej, kdo říká, že je to vykořisťování, otročení atd. si musí uvědomit, že pro ně je daleko lepší tam pracovat v takovejhle podmínkách, než nepracovat vůbec. (a kdyby měli těm dělníkům paltit víc, tak se jim to nevyplatí = vůbec je nezaměstnaj a ty chudáci děti co tam dřou 12 hodin, budou umírat hlady... jo, to je určitě lepší)

To, co se tam děje, je hrozný.
ALE!
Nikdo nikoho nenutí pracovat.Pracujou tam proto, že nemaj žádnou lepší alternativu. Místo nadávání na něco, co jim dá nějakou možnost (i když hroznou), by bylo možná dobrý zaměřit se na to, proč tam neni nic jinýho.

... a ještě by to chtělo nějaký pokračovaní... úplně na konci řekne, že je něco jednoduchý vyřešit... ale co? a jak? Vážně bych chtěl to jednoduchý řešení vidět :D.

129

Odpovědět

"a kdyby měli těm dělníkům platit víc, tak se jim to nevyplatí " to jako vážně? týpek ti sebere tunu plodů za 6 dolarů a ty si vážně myslíš, že třeba při 10 dolarech by prodělávali? oh man -_- tak pro tvoje info,na burze je cena 750 dolarů za tunu palmovýho oleje, nevím sice jaká je výtěžnost oleje z těch semen a kolik stojí celej ten tenchnologickej proces, kterej za tím stojí ani kolik spadne na dopravu, ale jedno je mi jasný a to, že že pár dolarů pro pracovníky by těm společnost ukrojilo kulový.

87

Odpovědět

+PochvíkJo... o tom můžem jen spekulovat. Každopádně dokud se najde někdo, kdo to je ochotnej dělat za 6 dolarů, tak proč by dávali 10? (a pominu to, že vůbec nevíme, kolik je těch 6 dolarů vlastně peněz).

43

Odpovědět

+BullOverProč? protože nechat jiný trpět, zatímco já se hrabu v penězích není správný. Nechci rovnostářství nebo komunismus, chci jenom soucit, kterej se z lidí úplně vytratil.

63

Odpovědět

+PochvíkPtal jsem se na to, proč by ONI dávali víc peněz, když je někdo ochotnej udělat to za míň. Né na to, co se TOBĚ zdá správný/špatný.

25

Odpovědět

+BullOverProtože je to špatný, nic víc, nic míň.

21

Odpovědět

+PochvíkNe. Nic jako "špatný" neexistuje. Je to jen subjektivní hodnocení. To co tobě může připadat jako špatný, může někomu jinýmu připadat dobrý - o to víc, když nemáte stejný informace.

22

Odpovědět

+BullOverDěláš jako bys v životě slovo "špatný" nepoužil a už píšeš blbosti, aby sis obhájil svůj výmysl. Existují špatný zprávy, špatně uvařená rýže, špatně napsanej test a stejně tak špatný lidský chování, který spočívá ve vykořisťování lidí, kteří nemají možnost výběru (pokud teda nepočítáš možnost umřít hladem).

00

Odpovědět

+PochvíkSlovo "špatný" jsem samozřejmě použil... ale pouze jako subjektivní hodnocení, né jako nějakej objektivní fakt, kterej každej vnímá stejně. Když vemu ty tvoje případy:
Špatný zprávy? Záleží na konkrétní zprávně a konkrétním člověku... pro někoho může bejt špatná, někoho může naopak potěšit.
Špatně uvařená rýže? Někdo jí má rád tvrdší, někdo jí má rád skoro až rozvařenou... to má znad někdo "špatnou chuť" :D?
Špatně napsanej test? Pro někoho je dobrá i čtyřka a někdo vnímá jako špatnou známku i dvojku.

To, že ty si o něčem myslíš, že je to špatný, neznamená, že to někdo jinej nemůže vnímat jinak.

10

Odpovědět

Na ty lidi kašlu,je to jejich problém ale uvědomuju si samozřejmě,že žádnou jinou možnost nemají. Nejhorší na tom ale je,že naše planeta je skoro tak zničená a bude ještě hůř a můžeme si zato sami! Kolikrát si fakt přeju aby přišla nějaká apokalypsa, který by nepřežil ani jeden člověk a matka přírody by opět obnovala planetu.

922

Odpovědět

by som bol zvedavy na teba ci by ta trapila nejaka matka priroda keby si tam robil za par drobnych...

54
Další