97 %
107. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:187
Počet zobrazení:6 232

Ghanský prezident Nana Akufo-Addo přednesl působivý projev na téma mezinárodní spolupráce, migrace a nezávislosti při příležitosti diplomatické návštěvy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Poznámka:
Tant mieux – francouzský výraz pro „tím lépe“

Přepis titulků

Myslím, že v této otázce je zásadní nepochopení celého problému. Nemůžeme nadále pokračovat s politikou u nás, v naší zemi, v našem regionu, na našem kontinentu, se základem v jakékoli podpoře, kterou nám může dát západní svět, Francie nebo Evropská unie. Nebude to fungovat. Nefungovalo to dříve a nebude to fungovat v budoucnu. Naší odpovědností je vydat se takovou cestou, která bude o tom, jak můžeme rozvíjet náš národ samostatně.

Pro zemi jako Ghana není správné, aby po 60 letech nezávislosti stále měla své rozpočty zdravotnictví a vzdělávání financované na základě štědrosti a charity evropských daňových poplatníků. Nyní bychom měli být schopni financovat naše základní potřeby samostatně. Dívejme se na příštích 60 let jako na období přechodu.

Období, během kterého se můžeme postavit na vlastní nohy. Naše perspektiva nemusí být o tom, co se francouzský daňový poplatník rozhodne udělat se svými přebytky. Jsou vítány, oceňujeme to. Ceníme si všech opatření francouzských poplatníků skrze jejich vládu vůči nám. Darovanému koni nebudeme hledět na zuby. Ale tento kontinent se vším, co se zde stalo, je stále úložištěm nejméně 30 procent světových zásob důležitých minerálů.

Je to kontinent rozlehlých, úrodných orných půd. Má nejmladší populaci ze všech kontinentů na světě, takže má energii a dynamiku. To jsme viděli. Tihle mladí muži, kteří ukazují takovou odolnost a vynalézavost při překonávání Sahary.

Hledají způsoby, jak na vratkých loďkách překonat Středozemní moře. Tato energie. Chceme, aby tato energie pracovala uvnitř našich zemí. A tato energie bude pracovat v našich zemích, když začneme vytvářet systémy, které řeknou mladým lidem v naší zemi, že je zde naděje, je zde příležitost. Jsou přímo zde, s námi. Migrace a přesun lidí jsou prezentovány tak, jako by šlo o jakýsi nový fenomén.

Nic nového na tom není. Přesuny lidí jsou staré jako samo lidstvo. A vždy je spojovala ta samá věc. Selhání místa vašeho života v poskytování příležitostí, kvůli tomu se přesunete jinam. Ti z vás, kteří znají evropskou historii 19. století, vědí, že největší migrační vlna v Evropě během druhé poloviny 19.

století vzešla z Irska a Itálie. Vlna za vlnou, celé generace Italů a Irů opouštěly svou zemi, aby se dostaly do amerického ráje. Převážně proto, že Irsko nefungovalo a Itálie také nefungovala. Dnes o tom neslyšíme. Mladí Italové jsou v Itálii. Mladí Irové jsou v Irsku. Chceme, aby mladí Afričané zůstávali v Africe.

A znamená to, že se musíme vymanit z tohoto závislého způsobu uvažování. Našeho způsobu uvažování: Co může udělat Francie pro nás? Francie bude dělat cokoli pro své vlastní dobro. A když se jejich zájmy budou krýt s našimi, tím lépe. Tant mieux. Ale hlavní zodpovědností našich vůdců a občanů je to, co musíme udělat, aby rostly naše vlastní země. Jak pracují instituce, které nám umožní dobře vládnout? Vládnout zodpovědně.

Zajistit, aby peníze, kterými disponují naši vůdci, byly použity pro dobro státu, ne těchto vůdců. Mít systémy, které umožňují odpovědnost. Které umožňují diverzitu. Které dovolují lidem vyjádřit se. A přispívat do veřejného soukolí, k veřejnému zájmu. Měli bychom se zaměřit na to, co musíme udělat právě teď, v 21. století, abychom dostali Afriku z pozice, kdy s nataženou rukou žebrá o pomoc, o charitu, o příděly.

Africký kontinent? Podívejte se na jeho zdroje, peníze by měly proudit jinam. Na tomto kontinentu máme obří jmění. I v naší zemi, Ghaně. A potřebujeme uvažovat způsobem, který říká: Dokážeme to! Dokázali to ostatní, my to zvládneme také. Když získáme tento způsob uvažování, bude to pro nás osvobozující prvek.

Mluvíme o tom, jak to zvládli Korejci, Malajsijci a Singapuřané, kteří získali nezávislost ve stejné době jako my. Mluvíme o tom, že v době získání nezávislosti měla Ghana vyšší příjem na obyvatele než Korea. Dnes patří Korea k předním světovým zemím. Stejně tak Malajsie a Singapur. Co se stalo?

Proč ony zvládly tento přerod a po 60 letech nezávislosti jsme my tam, kde jsme? Toto jsou otázky, které by měly znepokojovat nás všechny, v Africe i v Ghaně. A toto říkám s nejvyšším respektem vůči francouzskému prezidentovi, myslím si, že francouzská součinnost je úžasná. Jak víte, k Francii chovám silné přátelství, jsem frankofil. S tímto nemám žádný problém. Ale mluvím zde o tom, co pohání nás samotné.

Co musíme udělat pro to, aby se naše země dala do práce. Abychom mohli vytvořit podmínky, které umožní mladým lidem zanechat této riskantní snahy o přesun do Evropy. Nejdou tam, protože by chtěli. Jdou tam, protože nevěří, že u nás mají ještě nějaké příležitosti. Na to bychom se měli soustředit. A věřím, že když změníme tento způsob uvažování, způsob závislého uvažování, způsob uvažování, který je podmíněný pomocí a charitou, pak v příštích dekádách uvidíme rozkvět, který uskuteční lidé v Africe.

Nová osobnost Afriky, o které se mluvilo v dobách nezávislosti, se v naší době stane skutečnou. Takto to vidím. Doufám, že jsem nerozzlobil tazatele ani některé své přátele. Ale toto je mé silné a zásadní přesvědčení. A je to důvod, proč jsem do svého prezidentství přijal slogan pro mé období v nejvyšším úřadu Ghany.

Chceme vytvořit Ghanu bez pomoci. Ghanu, která je nezávislá a soběstačná. Která dokáže stát na vlastních nohou a budovat svůj vlastní život. Dokážeme to, když získáme správný způsob uvažování. Toto je můj příspěvek, pane prezidente. Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (60)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zájem ostatných krajín udržať Afriku pri živote a dobrovoľne ju dotovať je jasný a aj pán prezident ten dôvod dva krát v príhovore spomenul. Predsa len, je to jediný kontinent ktorý sa dá ešte bohato vycucať zo zdrojov.

13

Odpovědět

Na každé VŠ Vás u ekonomie obohatí tím, že dlouhodobě se nejlépe vyplatí investovat do realit, pozemků atd. JENŽE vážení přátelé, už vám zamlčí (nebo že by byli slepí?), že KAŽDOU generaci tj co 50 let na našem území VŽDY probíhá všeobecná legální krádež těchto soukr. investic státem, císařem či králem, už od Bílé hory v 17. století. :-)
Afrických či jiných politiků už byli stovky a budou další, kteří správně logicky a ve prospěch všech nabízejí řešení budoucna. Sklidí potlest, dostanou ceny a NIC nezmění. Protože realita je a vždy bude taková, že velmoci když vytloukají vlastní ekonomický klín klínem k nim pošlou armádu a v rozporu s jakýmkoli mezinár. právem si ukradnou co chtějí. Naposled to poznal pluk. Kaddáfí., který jeden den obědval s franc., prezidentem na hrudi s nejvyš. franc. vyznamenáním za snahu o vytvoření africké unie a druhý den na něj jeho francouzský přítel poslal armádu a vzal si silou co chtěl. O tom co se děje v Ghaně rozhodují francouzi, ne ghaňané. Ty si na to jen hrajou.

75

Odpovědět

Jsem přesvědčený, že v nejbližších desetiletích žádná další "všeobecná legální krádež soukromých investic" v Česku neproběhne.

32

Odpovědět

+jjkAsi jako Chamberlain po Mnichovu si byl jistý, že válka nebude a ejhle mejlka

30

Odpovědět

Potřebují Francouzi Ghanu? Důležitého dodavatele čokolády, africké kávy a bauxitu (čti hliníku), manganu? Myslím, že více než hlavního dodavatele ropy do Severní Koreji.

13

Odpovědět

Má pravdu, předseda, ale bude to mít těžké. Dotace způsobují závislost a křiví trh, s tím máme bohaté zkušenosti, ale spoustě lidem se to hodí. Do toho Čína drancuje africké zdroje dost nevybíravým způsobem. No držím palce.

40

Odpovědět

Je to plně pravda. Jenže (skutečně) volný trh neexistuje v žádné zemi. Čili trh je vždy pokřivený. A v tu chvíli jsou dotace jen jedním z mnoha nástrojů, které mj. křiví trh. A protože je tu mnoho vlivů které křiví trh (a mnohé není možné odstranit, dokud nevznikne libertariánská společnost (což je oxymorón)), tak dotace jsou používány (v nezkorumpované zemi) k narovnávání trhu. Mělo by se pracovat na zlepšování systému, ale dotace nikdy neskončí. A pokud skončí, tak se situace zhorší, protože dotace přináší více výhod než nevýhod (tento poměr nemusí fungovat ve špatně fungujících a zkorumpovaných zemích).

52

Odpovědět

Hmm, chudáci, kteří ve vlastní zemi nevidí budoucnost. Ale jinak slušní kluci. Asi jako ti Irové a Italové, kteří obohatili US o jedny z nejprofláklejších gangů a mafiánských rodin. A o Jersey Shore. :)

53

Odpovědět

Tak nějak nevíš, že Irsko v té době bylo okupováno britským Molochem (vlastně už od oslavované Bětky jedničky ) a jižní Itálie zase Molochem rakouským ( d'Este).

Oni i Češi hromadně opouštěli habsburské hromádky a říkali tomu secese.

52

Odpovědět

+LTak dík za lekci z historie, ale jak to souvisí s čímkoliv co jsem napsal?

15

Odpovědět

+TaanŽe i tyto rody byly vlastně mafiánské (už z definice slova mafie)...

30

Odpovědět

+LZajímalo by mě, co myslíš tím, že jižní Itálii okupovali Rakušané

10

Odpovědět

+ZaphPo krátké epizodě, kdy bylo království obojí Sicílie v rukou Napoleona Bonaparte se toto království opět dostává do rukou dynastie Bourbon-Anjou v osobě Ferdinanda I. Neapolsko-Sicilského.

Jeho děti - Marie Terezie se vdává za Františka I. (syna Leopolda II.), rakouského císaře, František I. Neapolsko-Sicilský se žení s Marii Klementinou (dcerou Leopolda II.). Díky tomu se i toto království dostává do rukou Habsburků (tedy až do roku 1861), kdy se stává územím "savojských" (ti vládli na Sardinii).

10

Odpovědět

Jezisi, takove video na tomhle slunickarskym webu? Aby nahodou nebyl prezident Ghany oznacen za rasistu.....

726

Odpovědět

Ježiši, právě naopak! Takový proslov potěší každého sluníčkáře na tomhle sluníčkářským webu (ať už to označení znamená cokoliv)!

142

Odpovědět

+SluníčkářKdepak. Bejt Afrika sobestacna a samostatna, tak koho by siritele dobra zachranovali? Na cem by se zivili, jinak neumistitelni nefakcenka z "neziskovek"?

211

Odpovědět

+MartinatorMartinator: Nezisková organizace je taková organizace, která nevytváří zisk. Prostě často děláš věci bez nároku na honorář a děláš, takovou činnost protože tě baví. Mezi nejznámější a největší neziskové organizace v ČR patří: Dobrovolní hasiči, Skauti, Tomíci, Pionýři, Fotbalová asociace, Atletický svaz, Horská služba, Svaz ledního hokeje, Český tenisový svaz. Pokud ti jde o to rozpustit takový nefakčenka jako záchranáře, dobrovolný hasiče, každou asociaci která zřizuje dětské tábory tak prosím. Pak ti možná dojde, že mnoho těchto lidí vytváří různé akce, kroužky pro děti, starají se o staré lidi, hasí požáry. A teď pozor! Dělají to ve svém volném čase zadarmo! Nebo vadí ti, že si beru 2 týdny dovolené, abych se staral o cizí děti a nedostávám za to peníze? Kdybych za to měl dostat peníze, tak by ten tábor nestál 3000Kč ale 10000Kč. Takovýhle ubožáky jako ty miluji. Odmakají 8 hodin někde ve fabrice po tom co sotva vystudovali výučák. Pak sedí po práci v knajpě a nadávají na neziskovky. Jdi do ha*zlu nebo se začni taky angažovat. Jediný co dokážeš je mít totiž blý kecy. P.S. Každá politická strana je taky neziskovka! Takže tvůj Tomio je taky jen blbej parazit z neziskovky..

52

Odpovědět

+Nefakcenko99Jenomže pak tu je několik desítek jiných placených ze státního rozpoctu neziskovek které mají normálně placené zaměstnance a právě mzdy jsou většinou jejich největší výdaj. Tyto neziskový pak ani nijak nemusí vykazovat svoji činnost a jejich prospěch společnosti je prakticky nulový. Pak se nemůžeš divit že se to někomu kdo 8 hodin pracuje u pasu a vytváří nějaké hodnoty nechce život někoho kdo 8 hodin sedí v kanclu a maximálně tam v komentech uráží ty co ho vlastně živí. A myslí si že na to má vlastně právo protože přece vystudoval a to opět za peníze nějakého šikovného pracující s blbým učňákem, nějakou humanitní sračku a ještě si myslí že je něco víc. Ano rozhodně něco je. Přesněji řečeno obyčejný parazit.

30

Odpovědět

Právě že tohle video by měl sdílet Okamura a podobní... protože ten pán si chce nechat ty zlé migranty doma v Africe aby nemigrovali...

70

Odpovědět

+SluníčkoNe, ten pán si chce nechat své Ghaňany doma, protože mu doma roztáčejí kola ekonomiky (pracují v ghanských továrnách a utrácejí své prachy v Ghaně). Zatímco TOPkaři (a jejich elektorát) má zase zájem na tom, aby migranti pracovali u nich - prostě jsou levní, prostě tak mají klacek na domácí dělnictvo, prostě roztáčí jejich podniky.

No a pak je docela logické, že vznikne i partaj odborářů, která zase brání české dělnictvo (ČSSD se prostě vyčerpala svými kauzami, kdy nedodržuje ani základní smlouvy - kauza o 300 milionů - a tak jsou tu jiné strany ANO a SPD (proč by právník se sociálním cítěním podporoval dlužníka, který se tak sprostě vyvléká ze své povinnosti platit).

Tedy strana největšího soukromého zaměstnavatele v ČR a strana, která se snaží zachovat "český lunapark".

20

Odpovědět

Ještě štěstí, že jejich prezident není s angličtinou na stejné úrovni, jako jistá ministryně financí z jednoho státu EU. :)

206

Odpovědět

Mediální masáž koukám funguje...

718

Odpovědět

+šlomoTo máte pravdu..a stačí si jen pustit videa, kde "mluví" anglicky..trochu mi to připomnělo vtip:
Povídá jeden kolega druhému:
"Přestaň o mě vykládat ty lži!"
"Cože? Jaký lži?" odpovídá druhý
"No o tom co jsem dělal minule o víkendu..a ještě jim to pouštíš na mobilu"
Vtip je to sice hrozný, ale odpovídá realitě. Já paní ministryni nemám za zlé, že neumí anglicky, ale nemusí o tom snad lhát, ne? Ještě víc mě štve, že ji lidi brání..to už jde úplně mimo mě..

100

Odpovědět

+BestieProtože přesně to je strašně důležité! Přesně tohle je ten problém co se musí řešit. Ne to že strácime suverenitu a svobodu, po Evropě běhá tisíce členů IS, je největší sucho v historii a venku rádi pandemie, která spustí nejhorší ekonomickou krizi od 30. let. To není důležité. Ale jestli umí nějaká 50 léta úřednice anglický to je téma.

11

Odpovědět

Fascinuje mě, že zrovna na VideaČesky si lidi z někoho utahují, že neumí pořádně anglicky. :-D

24

Odpovědět

Nevěřil bych, že něco takového uslyším. V každém případě mu držím palce a kéž by nezůstalo jen u slov.

Afrika (obzvlášť některé její země) má rozhodně potenciál být na tom líp než je teď. Jeden příklad za všechny jsou její přírodní zdroje. Jen se musí postarat o to, aby peníze z nich zůstaly lokálně a neodtékaly pryč.
https://en.wikipedia.org/wiki/Natural_resources_of_Africa

130

Odpovědět

Na ten potenciál si ale nebrúsi zuby len samotná Afrika. Keby nemala zdroje aké má, tak o Afriku nikto nezakopne. Afrika má čo to priniesť, no rozhodne nebude cieľ zlepšiť životy ľudí v Afrike, ale vysosať všetky potrebné zdroje pre náš lepší život.

10

Odpovědět

Sú to pekné reči a so všetkým súhlasím, ale počuť to od niekoho kto má vyčíslený celkový majetok na 500 miliónov dolárov znie hodne pokrytecky.

57

Odpovědět

Kdo jiný než kapitalista má zájem na tom, aby se jeho státu dařilo dobře?

Naopak socan začne roztáčet rotační tiskárny a bolševik šikuje davy, aby obral kapitalistu o majetek...

103

Odpovědět

Musím to vysvětlit za admina, jelikož kupuje VČ Soukup s Číňama snaží se admin překládáním blblostí (p*****n) snížit hodnotu stránek tak prosím zatím omluvte kvalitu.

322

Odpovědět

Předběžně sabotovat Soukupa výběrem videí? :D Pecka, takovou zásluhu si snad dám i do životopisu. A nestyď se, zase nám naposílej nějaké "zázračné" tipy na videa, to bývá vskutku kvalitní matroš ;)

80

Odpovědět

+L1ghtNemusíš to brát osobně, chápu, že jsi jenom zaměstnanec (otrok).
Zapomněl jsem na hodnocení ty zelená čísla jsou samozřejmě adminova práce pro zmatení Soukupa.

012

Odpovědět

+JarinTo si piš, s Xardassem protáčíme IP adresy a naklikáváme hodnocení jak draci. Kde jsme to asi okoukali? ;)

30

Odpovědět

ten černoch keď rozprava mi pripomína Anderson Dawes z The Expanse

14

Odpovědět

bla bla bla...a jeho rod. prislusnici piju šampus na jachte v St.Tropez...

111

Odpovědět

Zdroj?

32

Odpovědět

Ghana bola myslenim vzdy trochu napred oproti zvysku Afriky.
medzi riadkami, tam vsak vidno aj to co sa nebude vacsine ludi pacit ani tym co "lajkli" tento prejav...Europa (hlavne zap. Europa) z velkej casti potrebuje imigraciu mladych, potrebuje dynamiku o ktorej Akufo-Addo hovori, pretoze z dlhodobeho hladiska je to plus aj napriek kratkodobym nevyhodam

18

Odpovědět

Zejména západní Evropa migraci potřebuje, jednoduše se dluh rozpočítá mezi více lidí, přitom odpadnou stálé vydaje jako školství, či důchody ( migrant jistě nebude ten, kdo bude žádat o důchod). Otázka tedy je, proč by si Afričan měl vybírat ze zadlužených zemí...

12

Odpovědět

Na druhou stranu je třeba zmínit, že Francie má dluh ve výši 98,5% HDP, takže spoléhat na "francouzskou štědrost" je holý nesmysl.

65

Odpovědět

holy nezmysle mas v hlave ked nechapes uplne zaklady ekonomie
uz si uvedom ze samotny dlh neznamena vobec nic...najviac zadlzene krajiny na svete su napr. USA, UK Nemecko,Holandsko a Japonsko naproti tomu najmenej zadlzene su napr Kosovo, Sev. Korea, Mali Somalsko atd. skus hadat kto je na tom ekonomicky lepsie

Microsoft company je asi tiez zadlzenejsia viac ako Fero z leasingom na oktavku ale tiez z toho nevyvodis, ze je na tom Fero lepsie ako Bill Gates

46

Odpovědět

+JoppNemluvím o celkovém dluhu, ale o poměru vůči jeho celkovému majetku. Microsoft jistě není zadlužený více než jeho celková hodnota.

Ale soukromníků, kteří jsou zadlužení více než činí jejich celkový majetek je jen u nás na 300K. A Francie jako tržní entita je zadlužená z 98,5%.

40

Odpovědět

+LJaponsko ma najvyssi dlh ma pomer GDP na svete chod im vysvetlit, ze su vlastne totalne v pecku
na opacnom spektre je zas Somalsko...sa tam podla toho co pises musia mat super

Fero ma prijem 1000 eur na miestnom JRD.
Fero chlasta prvu ligu a pozical si od miestneho lichvara na automaty 5000 eur.
Robota je neista Fero byva u rodicov, nema vzdelanie a uprimne povedane asi sa prechlasta do 40.

Karol ma stabilny prijem 800 eur pracuje ako zivnostnik a vozi na aute tovar pre miestnu fabriku.
Vlastni dom, ma zazemie, praca ide fajn je sikovny.
Pozical si v banke 10 000 eur, aby si kupil druhe auto zamestnal dalsieho cloveka na vozenie tovaru a rozsiril biznis.

Karol ma vacsi celkovy dlh a aj k pomeru prijmu (GDP) ma vacsi dlh ako Fero.

Kto podla teba je na tom lepsie?

pri statoch mas 1000x viac prememnnych ale zaklad ostava rovnaky celkovy dlh a pomer dlhu k prijmu ti sam o sebe ukazuje prd a je to len jedna z premennych.

25

Odpovědět

+JoppJaponský dluh drží Japonci.

Karlův 'HDP' je nejen příjem, ale i barák a auto. Takže dluh 10 000 nejen vůči platů, ale i vůči baráku.

Japonský dluh drží Japonci, a tak roztáčí kolo inflace a jsou nejdražší reality, takže mladí Japonci si nemohou dovolit děti. Takže klesá porodnost a poměr pracujícího vůči důchodci.

Navíc klesá důchod pro jednoho důchodce, takže i ve věznicích jsou důchodci nejpočetnější skupinou.

Tomu říkáš úspěšná společnost?

51

Odpovědět

+Lnedrzi...

ak ide ratat dlh aj voci celkovemu majetku krajiny tak pridavas dalsiu premennu (co je presne to o com tu cely cas hovorim) a skus hadat ktora krajina je bohatsia=ma viac majetku FRA alebo nejaka nezadlzena krajina typu Somalsko?

nepochopil si ani zaklad a uz odbiehas k inflacii a dochodkovemu systemu, a to ze si si vycucal z prsta nieco o tom ze dochodcovia sa napocetnejsia skupiny vo väzniciach radsej nekometujem :D

pokecajte s panom Vargom nizsie, ktory si najprv neopravnene rasisticky otrie hubu o Ghanu a nasledne samozrejme vyplakava o nenavisti k mensinam cim si efektne naserie do huby v troch prispevkoch

05

Odpovědět

+JoppJaký je tedy rozdíl mezi Japonském, které rejdilo po sousedech v 30. a 40. letech vs. Somálskem, které hrdinně bránilo přístup Etiopie k moři v roce 1978 ( tím vlastně taky naštvalo svého potenciálního partnera a věřitele)?

A mimochodem už první příspěvek mluví o poměru k HDP ( přeloženo pro tebe ve formě zlomku 98/100).

30

Odpovědět

+JoppA mimochodem, kdo tedy drží dluh Japonska?

Bohaté země Pacifiku? Proč by to dělaly, když je ve 40. letech Japonci napadli ( a co je levnější obrana, než když si nepřítel nemůže koupit letadlo, kterým tě může - zase - poškodit).

Země střední Asie? Ty jsou ve vleku Číny.

Takže zbývají země typu Chile, či Čad, či Somálsko, Súdán.

No podle množství obrněných vozidel Toyota Hilux ve válkách těchto zemí asi máme vítěze.

20

Odpovědět

+LPokud vím, problém nízké porodnosti Japonců, cca 1,2 dítěte na ženu, má hodně příčin a cena realit zdaleka není ta nejdůležitější. Zdá se, že kvůli přemnožení a přílišné dlouhověkosti tam dochází k mnoha špatným sociálním jevům, někteří mladí nemají vůbec zájem se stýkat s ostatními, nebo mají problém komunikovat s opačným pohlavím, roste procento mladých s depresemi, lhostejností apod. Hodně to připomíná fázi vymírání z experimentu "Myší ráj".
http://www.eccentricclub.cz/2015/01/vznik-a-zanik-dokonaleho-mysiho-raje-doktora-calhouna/
Japonci v tomto vývoji došli dále, než kdo jiný, lze tedy říci, že jsou jako společnost nejvyspělejší v současném světě. Tím lze zároveň poukázat na to, že myšlenka, v niž jsme pod vlivem ekonomů, politiků a chamtivých megaobchodníků uvěřili, je lež; myšlenka, že nejvyspělejší znamená nejlepší. Což zřejmě neznamená.

21

Odpovědět

+Rýpal ObecnýJaponci dovedli do dokonalosti jen myšlenku nacionalismu. Tedy, že budou uzavřenou společností s různými bariérami ( ano, je to vlastně myší ráj ), ale ten lze snadno zbořit tím, že Japonci vylezou ze své komfortní zóny a budou pracovat globálně ( stavět dálnice, či jinou infrastrukturu ) například jako Jihokorejci se svými jaderkami, loďmi atp...

10

Odpovědět

+Joppnestrapnuj sa, ked nemas ani zaklady ekonomie

14

Odpovědět

+v m vargaAle vím, že slovenské ' socialistické ' peklo vyhnalo 10% do naší republiky...

20

Odpovědět

+v m varganizsie sme videli tvoje zaklady ekonomie pan kondom z lietadiel.
netusil si ani kolko ludi zije v krajine ku ktorej sa snazis zosmolit myslienku, ktora ani nie je tvoja

radsej to zabal lebo len utvrdzujes ludi v tom, ze co poslovenceny madar Varga to... no povedzme ze jazykova bariera je zaludna vec

05

Odpovědět

+Jopptakze mame tu nenavist k mensinam, si sa nam predstavil, okrem toho, ze zavadzas ohladom ekonomie, btw ak nevies kto je v m varga, skoda s tebou stracat cas

21

Odpovědět

pekne recicky a skutek utek, ako vzdy, ako prve, by pan prezident mal zacat rozhadzovat nad ghanou kondomy, z lietadiel

518

Odpovědět

s kondomom zacni od seba Ghana ma nizsiu hustotu obyvatelstva ako CR alebo SR

45

Odpovědět

+Joppa? stale vela

26

Odpovědět

hmm, dokud budou státy v africe mít porodnost kolem 7 dětí na ženskou tak se tam moc nezmění. Ani s tou migrací ani s tou chudobou.
Spoustě lidem nedochází, že prostě není možný každých cca 20 let ztrojnásobit populaci.

30

Odpovědět

+UWZGhana
1960 - 6,6 mil.
1980 - 11 mil.
2000 - 19,3 mil.
2019 - 30,4 mil.

Nigérie
1980 - 71 mil.
2000 - 125 mil.
2017 - 191 mil.

Somálsko
1950 - 2,3 mil.
2000 - 9 mil.
2018 - 15 mil.

Etiopie
1960 - 22,5 mil.
1980 - 35,4 mil.
2000 - 65,6 mil.
2018 - 107,5 mil.

Kongo
1950 12 mil.
2000 47 mil.
2018 84 mil.

Afrika
0 - 16,5 mil.
1000 - 33 mil.
1500 - 46 mil.
1600 - 55 mil.
1700 - 61 mil.
1820 - 74 mil.
1870 - 90 mil.
1913 - 125 mil.
1950 - 228 mil.
1973 - 388 mil.
1998 - 760 mil.
2018 - 1321 mil.
2100 - 4300 mil.

Nevěděl jsem, že na VČ chodí i Junior. Vysoká porodnost se nesníží, dokud se nezvýší životní úroveň. Vzdělané ženy méně rodí.

21
Další