Přidat do sledovaných sérií 26
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:94
Počet zobrazení:4 660

„MARS: Inside SpaceX” je dokument z produkce National Geographic zaměřený na SpaceX a loňskou premiéru Falconu Heavy. Dokument obsahuje spoustu předtím neviděných záběrů včetně pohledu do zákulisí příprav startu Falconu Heavy. Štáb National Geographic také vyzpovídal Elona Muska a další lidi ze SpaceX. Kromě Falconu Heavy se dokument věnuje také začátkům SpaceX a důležitosti znovupoužitelnosti pro kolonizaci Marsu. Dále se projdete s Elonem Muskem po rampě LC-39A, odkud v minulosti startovaly mise Apollo.

Pokud vás dokument nenasytí a budete se o Falconu Heavy chtít dozvědět další podrobnosti, navštivte článek Vše o Falconu Heavy na webu ElonX.

Přepis titulků

V Kennedyho vesmírném centru na Mysu Canaveral nastává historický okamžik. Elon Musk, miliardář a zakladatel společností SpaceX a Tesla, je připraven vypustit největší raketu na světě. V přímém přenosu vidíte raketu Falcon Heavy, nejsilnější nosnou raketu na světě, a dnes je slavný den, kdy vám její sílu představíme. Mise zní: Vymanit se ze zemské gravitace a dostat se až za oběžnou dráhu Marsu.

Misi za 90 milionů dolarů zaplatil Elon Musk, zakladatel SpaceX. Je to významný bod v dějinách, který často nevidíme. Jsme ve zlomovém okamžiku, který tu nebyl od přistání na Měsíci. Právě sestupuji z lunárního modulu. Je to malý krok pro člověka, obrovský krok pro lidstvo. Ve společnostech, jako je SpaceX, máme k dispozici tolik možností a příležitostí a změn, které nás ženou jedním směrem, směrem na Mars.

Plán byl, že v roce 1981 přistanou na Marsu první lidé a že koncem 80. let tam bude stát trvalá základna. Sledoval jsem přistání na Měsíci, a kdyby mi tenkrát někdo řekl, že ani po 47 letech nebude lidská posádka na Marsu, řekl bych si, že se zbláznil. Program Apollo proběhl před téměř 50 lety. Je šílené, že jsme byli na Měsíci s technologiemi 60. let a nevrátili se. Otázkou zůstává, proč jsme nepokračovali? Let na Mars je opravdu drahá záležitost.

Je to masivní počin lidské rasy. Chce to komerční vesmírné společnosti, aby nám pomohly snížit náklady a nezvratně tuto hranici všem otevřely. Přivítejme, prosím, Elona Muska. Děkuji vám. Čeho chci opravdu dosáhnout, je to, aby Mars vypadal realizovatelně, aby vypadal jako něco, kam budeme moci ještě za našeho života cestovat.

Tohle si přejeme. Musíme na Mars, jen tak se vyhneme vyhynutí. Na Zemi se mohou objevit různé věci, které mohou zabít všechny její obyvatele. Ale budou-li lidé na dvou planetách, šance na zánik klesne skoro na nulu. Momentálně máme T minus 17 minut, 40 vteřin a odpočítáváme. Všechny systémy připraveny ke startu zkušebního letu rakety Falcon Heavy. Momentálně máme příležitost dostat život mimo Zemi, ale kdo ví, jak dlouho nám to vydrží.

Nádrže jsou plné, lidi. - Jak se cítíte? - Dobře, aspoň doufám. Pokud nebouchnou. To řekl ten chlap ze SpaceX. Pokud nebouchnou, jsme připraveni. Takovou věc jen stěží dokážou i velmi pokročilé vládní instituce. T-30 vteřin. A tu si přijde chlápek s 350 milióny babek a říká: "Založím firmu na rakety a dostanu nás na Mars."

SpaceX Falcon Heavy má povolení ke startu. Pozemšťané tu nebudou věčně. Falcon Heavy je interně napájen. AFTS připraven. Přemýšlejte o všem, čeho jsme jako civilizace dosáhli. Startovací sekvence FH. Přemýšlejte o všem, čeho jsme dosáhli kulturně. - T-15, čekejte na konečný odpočet.

- Je to tady. Nestaneme-li se meziplanetární civilizací, vyhyneme. Deset, devět, osm, sedm, šest. Z dlouhodobého hlediska na tom závisí přežití lidstva. Dvě, jedna, nula. MARS V raketě Falcon Heavy STARTOVACÍ RAMPA 39A Tohle je posvátné místo. Tohle je rampa 39A, odkud letěli první lidé, kteří kdy opustili Zemi a doletěli na jiné nebeské těleso.

Podle mě je to nejslavnější startovací rampa na Zemi. Buzz Aldrin, Mike Collins a Neil Armstrong se přepravují k rampě 39A. Rampa 39A byla použita pro misi Apollo 11. A později na raketoplán. Proto má tohle místo neuvěřitelně historický význam.

NASA umožnila společnosti SpaceX použít startovací rampu 39A. Fajn, lidi, jdeme do výtahu. Tati, kde to jsme? Tohle je startovací věž. Tady astronauti vyjedou nahoru. A pak se dlouhé rameno přesune nad loď a oni přejdou po můstku do kosmické lodi a odletí do vesmíru. A panel neukazuje podlaží, ale výšku.

Dost dobrý. Od dob prvních průzkumníků, kteří se vydali mimo Zemi, až po ty, kteří riskovali své životy v honbě za rozvojem našeho chápání vesmíru, astronauté a technici v americkém vesmírném programu strávili desetiletí posouváním vesmírných technologií dál. Ale stavba raket byla drahá. V roce 2000 se americký vesmírný program potýkal s problémy a mise na Mars byla těžko představitelná.

Raketoplán naposledy roztáhl svá křídla, a začal sentimentální zápis do dějin. Tehdy dostal tento mladý podnikatel revoluční nápad. Ve SpaceX se snažíme dosáhnout velkého pokroku v raketové technologii. Porovnáte-li raketové technologie, zjistíte, že se postupem času zhoršují. V roce 1969 jsme dokázali létat na Měsíc, ale s raketoplánem už jen na nízkou oběžnou dráhu Země.

A poté, co program raketoplánů skončil, USA nejsou schopny ani vyletět na oběžnou dráhu. To je negativní trend. Na jeho základě nelze odhadovat do budoucna, že se situace zlepší. Je to trend směřující k nule. Takže když s tím vláda nic nedělá, musí to udělat soukromá společnost. A tak se Falcon Heavy stal mnohem složitějším programem, než jsme mysleli.

Ve SpaceX jsme velmi nadšeni, že můžeme oznámit nějaké detaily kolem rakety Falcon Heavy, což je velká raketa, kterou vyvíjíme, je opravdu velká. Falcon Heavy je nejsilnější nosnou raketou na světě. Vedle centrálního stupně je poháněn dvěma dalšími raketami Falcon 9, které již jednou letěly a poté přistály. Budou tedy použity znovu při startu Heavy.

Falcon Heavy představuje revoluci v oblasti vesmírných technologií. Dlouhodobým cílem společnosti SpaceX je vyvinout technologie pro založení soběstačného města na Marsu. Na práci ve SpaceX jsou nejlepší právě takové mise jako Falcon Heavy. Tyto odvážné mise, odvážné vize lepších zítřků, ale také vývoj věcí v mnohem větším měřítku. SAM PATEL HLAVNÍ INŽENÝR STARTŮ SPACEX Pojďme na ten předběžný test odstranění "parketu".

Děláme to prvně, takže tady jsou pravidla: Nebudeme pospíchat a budeme opatrní. Tak to pořádně projděte a zkontrolujte, že je oblast čistá. Jakmile odstraníme parket, už se tam nebudeme moct vrátit. Odstraníme cizí objekty a pak se do toho dáme. V životě nastanou určité momenty, které utkví v paměti. Narození dětí. Když naše raketa úspěšně přistála. A tohle bude další takový moment. Fakt, že jsme postavili a zprovoznili největší raketu od dob Saturnu V, rakety, která nás donesla na Měsíc...

Lidé se jednou za Heavy ohlédnou jako na stupínek na cestě k Marsu. Máme tu start rakety. Wernher von Braun, raketový konstruktér Saturnu V, jej pro lety na Měsíc navrhl zbytečně silný. Saturn 5 je největší, nejdelší a nejtěžší stroj vůbec. Pro cestu na Měsíc je přespříliš velký. Důvodem je, že von Braun nechtěl na Měsíc.

Chtěl na Mars. Von Braun, stejně jako Elon Musk, si jasně uvědomoval, že aby lidé přežili, musí se stát meziplanetární civilizací. V naší soustavě je Mars jedinou možností, jak se stát multiplanetární rasou pomocí nám známých technologií. Zážeh hlavních motorů, odpočet nula, Atlas 5 odstartoval s vozítkem Curiosity. Dnes ráno se objevila zpráva, že vozítko Curiosity dosedlo na Rudé planetě.

Dosednutí potvrzeno, jsme na Marsu. Spirit, Opportunity, Curiosity, všechna tato vozítka začala zkoumat, a objevila tam vodu, takže marťanská půda obsahuje živiny. Mars je nejbližší planetární objekt, který má všechny podmínky a zdroje nutné k potřebám života a tedy i technologické civilizace. Jen se tam musíme dostat. STATICKÝ ZÁŽEH 2 týdny do startu Falcon Heavy Před každým startem děláme takzvaný statický zážeh. A to tak, že natankujeme palivo a zažehneme motory, ale raketu držíme a čekáme, zda se neobjeví něco podezřelého.

Důležitá věc je počasí. To je dnes velmi příznivé. Rychlost větru nesmí přesáhnout 40 kilometrů za hodinu. A za předpokladu, že ruční a automatická kontrola proběhne v pořádku, raketa má povolení ke startu. U Falcon Heavy musíme startovat 27 motorů současně, a tak se může ledacos pokazit.

Na 5 Hz se to láme. 5 Hz už je v podstatě za hranicí. 5 Hz je už moc. Statický zážeh nám potvrdí zdraví rakety a připravenost rampy. Je to příležitost odhalit nějaká velká překvapení. - Některá jsou dobrá, některá moc ne. - AGS, tady je CE. Mluvili jsme s lidmi z automatizace. Zdá se, že 5 hertzů je pevný limit v rámci provozu toho motoru.

Pokud uvidíte, že to klesá k 6 hertzům, měli byste nás na to upozornit. U startů jsme hodně opatrní. Narazíme-li na něco byť jen zdánlivě pochybného, start rušíme. Stručný pokyn pro zrušení startu. V případě nutnosti zrušení operátoři zvolají třikrát "zadržte". To vede ke spoustě odkladů. Objímka otevřená, vztyčovací válce se zatahují.

Zajištěno na T088.3 stupních. Vedoucí startu dává povolení ke statickému zážehu. Zážeh bočních stupňů je v T-7 sekund. Deset, devět, osm, sedm, šest, pět, čtyři, tři, dva, jedna. Plnohodnotný statický zážeh. Statický zážeh byl u Heavy důležitý, protože i když byl úspěšný, je to v podstatě zbrusu nový typ rakety.

Falcon Heavy je vrcholem inovací v technologii raket, posouvající společnost o krok blíže k Marsu. Let na Mars bude výjimečně obtížný. Mluvíme tu o nových technologiích prakticky ve všech systémech. A tady dochází ke střetu vědy a sci-fi, což je nápomocné, protože se naučíte mnohem víc, ale také vám to připomene, kolik toho je v sázce. Tři, dva, jedna.

Neexistují dokonale bezchybné rakety. V průměru se 20 % pokusů odlepit se z povrchu zemského nezdaří. Mezi selháním, rizikem a inovací je zvláštní vztah. Pokud risknete velkou inovaci, zvýší se pravděpodobnost neúspěchu. Proto raketové společnosti a NASA mají tendenci používat staré technologie. Elona jsem prvně potkal v roce 2000. Snažil jsem se mu SpaceX rozmluvit.

Poukázal jsem na všechny ty mrtvoly podél cesty, společnosti, které to zkusily. Jak velkou šanci na úspěch si myslíš, že máš? Ale on ukázal světu, že to jde. Falcon Heavy zažívá již sedmý rok vývoje, ale vše začalo prvním modelem SpaceX, Falconem 1. Byl to první pokus vytvořit spolehlivou a levnou raketu složenou ze dvou stupňů, navrženou pro nízkou oběžnou dráhu Země.

Rakety nerady spolupracují. Hodně rády vybuchují. Tři, dva, jedna, nula, plus jedna, plus dvě, plus tři, plus čtyři. V počátcích SpaceX jsem si říkal: "Fajn, mám peníze na tři pokusy." - Sekvence zahájena. - Tři, dva, jedna. A my jsme, bohužel, měli tři neúspěchy. No jo, selhání zamrzí.

Je to fakt hrozné. Existují tisíce způsobů, jak raketa může selhat, a jen jeden, jak uspěje. Zvláště na začátku mají tendenci spíše selhávat než uspět. Ale podařilo se nám posbírat dost i na čtvrtý pokus. Tři, dva, jedna, nula. Jsme v první fázi. Indikátor startu. Raketa odlétá. SpaceX Falcon 1 opustil startovací věž. Naštěstí čtvrtý pokus vyšel. Tohle je jen první krok, který nám umožní rozjet Falcon 9 a lety s posádkou a časem se dostat na Mars.

Myslím, že nás čeká mnoho skvělých zítřků. Vypadá to na opravdu skvělou budoucnost společnosti SpaceX. Když se Elon Musk rozhodl, že založí vlastní raketovou společnost, všichni mysleli, že zešílel a smáli se mu. Nikdo to nebral nijak vážně. V počátcích jsme si mysleli, že jsme se zbláznili, když se pokoušíme o něco takového.

Ale po čase jsme se shodli, že to určitě půjde. Zbytek už jsou jen detaily. Můžeme prozkoumat vesmír, vybudovat na Marsu kolonii. Lidé budou meziplanetární a je to jen technický problém. A k jeho vyřešení stačí skupina nadšených a pracovitých lidí. Dlouhodobý cíl je: Jak rychle dokážeme postavit soběstačné město na Marsu? Zaměříme se na úspěšné přistání a až pak budeme řešit, jak tam dostat lidi?

Nejprve vyšleme loď a ujistíme se, že dokáže přistát. Přistane-li a bude-li funkční, poslali bychom na další misi lidi a další potřebné vybavení. SpaceX je jedinečná raketová společnost. Sídlí v obyčejně vypadající budově uprostřed ničeho, v takové průmyslové zóně. Ale vejdete-li do dveří a vidíte, jak vyrábějí ty dokonalé, nádherné rakety, cítíte se jako v továrně na jiné planetě.

Po Falconu 1 se SpaceX zaměřilo na další fázi ve vývoji raket, Falcon 9. Návrh zahrnoval první stupeň s 9 motory Merlin, a to zvýšilo nosnost více než třicetkrát. Ale klíčovou částí návrhu Falcon 9 byla znovupoužitelnost. SpaceX Falcon 9 a Dragon mají povolení ke startu. Elon Musk řekl, že klíčem k dobytí Marsu, je znovupoužitelnost raket.

Vedoucí mise, start má zelenou. Je to velmi komplikovaný koncept. Chce vystřelit raketu na oběžnou dráhu, kde se odpojí horní stupeň s nákladem. Pak zapálí motory a s raketou přistane, aby mohla být použita znovu. Nedokáže-li rakety použít opakovaně, nebude moci posílat lidi na Mars. SpaceX sleduje celý svět a je středem pozornosti. Protože jde o jedinou firmu na světě, která dělá všechno proto, aby vyvinula technologie pro vyslání lidí na Mars.

Pozemská civilizace je v podstatě velmi zranitelná. Buď se staneme meziplanetárním druhem, vesmírnou civilizací, nebo budeme trčet na jedné planetě, dokud nás něco nevyhladí. Rakety selhávají dost často. Lidé si toho ale všimnou jen tehdy, když selže raketa SpaceX. Bylo to 28. června 2015. Den mých narozenin. Normálně jsem během startu tady.

Ale řekl jsem si, že když mám ty narozky, tak co. A potom... RAKETA SPACEX VYBUCHLA PO STARTU Bylo to deprimující. Po tom selhání jsme museli kompletně zkontrolovat celou raketu. Takže všechny starty byly pozastaveny. Startovali jsme každých 6 týdnů a po tomhle jsme měli půl roku pauzu. Pro firmu to byl velký finanční tlak, protože jsme měli jen výdaje a žádné tržby.

Jeden z nejradikálnějších nápadů SpaceX, jak snížit cenu letů do vesmíru, byla znovupoužitelnost. Každý start vyjde na 60 milionů dolarů. Vyšlete družici, raketa se zničí, ztratili jste 60 milionů dolarů. Ale použijeme-li tuto raketu tisíckrát, náklady klesnou z 60 milionů na 60 tisíc. Na misi SES-10 letěla raketa Falcon 9, která už jednou přistála. Jestliže uspěje, bude to pro SpaceX historická událost. První znovupoužití orbitální rakety.

Zkusíme poprvé provést start již použité rakety. Firma vznikla proto, aby vesmír více otevřela, a klíčem k tomu je znovupoužitelnost raket. T-10, 9... Mnohokrát se tím sníží náklady na cestu na Mars. Vrátí se, přistane na určeném místě a poletí znovu. - Jako letadlo. - 2, 1. Start Falconu 9, první znovupoužitelné orbitální rakety.

Náklady na palivo a kyslík jsou mizivé ve srovnání s náklady na raketu a loď. Oddělení stupně potvrzeno. Představte si, že letíte z New Yorku do Londýna a po přistání to letadlo zahodí. Kolik by asi musela stát letenka, aby na tom letecká společnost vydělala? Směšné! To letadlo se opět použije. Podle mě neexistuje způsob, jak na Marsu postavit soběstačnou základnu bez znovupoužitelných raket.

Je to opravdu zásadní. Kdyby se dřevěné lodě nedaly znovu použít, Spojené státy by neexistovaly. Ale znovupoužitelnost je velký problém, protože musíte vstoupit do atmosféry v neuvěřitelně vysoké rychlosti. Musíte raketu zažehnout proti směru toku vzduchu v nadzvukové rychlosti, zbavit se veškeré rychlosti, vyklopit přistávací nohy a přistát. A máte jen jeden pokus.

Tenhle start je velkým zdrojem stresu. Rakety jsou komplikovaná zařízení a my zkoušíme něco úplně nového. To je vždy spojeno s nejistotou. Právě se díváme na obrazovku. Snad všichni uvidíme úspěšné přistání se vším všudy. Dokážou-li s raketami přistávat na Zemi, dokážou přistát i na Marsu. Falcon 9 dosedl na plošinu Of Course I Still Love You.

Po úspěšné misi SES-10 mělo SpaceX vše potřebné k sestavení té nejsilnější rakety od dob Saturnu V – Falconu Heavy. Heavy je schopen unést až 64 tun, což je ekvivalent Boeingu 737 plného cestujících, zavazadel a paliva. Díky znovupoužitelnosti stupňů a větší nosnosti, je schopen dopravit ohromné množství zásob nutných k rozvoji lidské civilizace na Marsu. UZAVŘENÍ NÁKLADU DO KRYTU 48 hodin do startu Falconu Heavy Po statickém zážehu se vrátíme do hangáru, sundáme kryt nákladu.

Uděláme inspekci a vyhodnotíme údaje. Tento start je zkušební, jelikož u Heavy máme několik neznámých. Provedli jsme stovky či tisíce testů různých systémů, ale dokud to vše nedáte dohromady, nevíte jistě, co se stane. V dnešní době neexistuje žádná komerční velkotonážní raketa. Heavy má asi dvojnásobnou nosnost druhé největší rakety současnosti. Mít takovou raketu k dispozici je důležité, protože můžeme vynést těžší náklad, který je nezbytný pro cesty na Mars.

Každá raketa je určena k vynesení nákladu na oběžnou dráhu. Když se zkouší nová raketa, kosmický průmysl tradičně udělá něco nudného. Doslova vynesou kus betonu. Proč plýtvat zkušebním startem na kusu betonu? Jaká je nejvtipnější věc, kterou můžeme poslat na oběžnou dráhu Marsu? Nejvíce se ujal návrh, že bychom poslali do vesmíru auto.

A že bychom do toho auta nastrkali nejrůznější zajímavosti a měli tam ceduli s nápisem "Nepropadejte panice!" Ze Stopařova průvodce Galaxií. Jakmile všichni odpovědní technici odkývnou, že jsou jejich systémy funkční, my vše ověříme, naložíme náklad, vše to připevníme a utěsníme, přesuneme na rampu, zvedneme do vertikální polohy a jsme připraveni na start. VYHODNOCENÍ PŘIPRAVENOSTI 24 hodin do startu Mám ještě jednu poznámku.

V T-30 sekund začnete rozhodovat o předčasném ukončení. A potom už to je na počítači, který start přeruší, když se něco pokazí. Dneska děláme závěrečnou kontrolu nosné rakety. Ujistíme se, že rampa a raketa jsou propojené a komunikují, ověříme poslední systémy a podobně. Dáváme všem příležitost vyjádřit svůj názor na připravenost.

A musíme-li něco ověřit, ověříme to. A opravíme to. Přípravě jsme věnovali mnoho času, protože to bylo poprvé, co tato raketa byla sestavena. Takže centrální a horní stupně a kryty jsou zcela nové, ale ty dva boční stupně, předtím už byly použity. Ani nevím, kdy jsme naposledy cítili takovou nervozitu a napětí. To poslední, co by nám scházelo, by byla uspěchanost vedoucí ke katastrofě. Tyto složité mise vyžadují velké týmy různě kvalifikovaných členů, kteří společně dosáhnou úspěchu.

Celkový výpis sledující vaše úkoly je výtečný. Výborná práce celého týmu. Potřebujete lidi s dovednostmi a zkušenostmi v různých oblastech. Máte-li tyto velké týmy odborníků, nemožné se opravdu stává možným. Vedoucí startu, mám otázku ohledně větru. Zdá se, že jsme poměrně blízko limitu, ale přesto, když se zítra umoudří, - bude to na přípustné hodnotě.

- Ano. On vyhodnotil celé startovní okno a našel část, - kde vychází 20 %. - Dobře, chápu. Falcon Heavy je složitější a větší zařízení, hůře se analyzuje a musíme zapojit více lidí, kteří jej zhodnotí. Jak tak narážíme na problémy, jsem moc vděčný za začátky SpaceX a tehdejší starty raket. S Ricky a Limem jsme byli u startů Falconu 1. Start!

Už deset let spolu provádíme starty raket a překonali jsme mnoho překážek. Od Falconu 1 přes Falcon 9 až po mise Dragonu. Falcon 9 a Dragon jsou na oběžné dráze. Každý z nich byl pokrokem, který nám umožnil testovat a vyvíjet technologie, díky kterým se časem podíváme na Mars. Fáze oddělování lodi Dragon. A Falcon Heavy je dalším důležitým krokem ve vývoji toho, jak budeme rozvíjet marsovský program.

Po téměř 10 letech práce zbývá do prvního startu Falconu Heavy jen 24 hodin. DEN STARTU 12 hodin do startu FH Elone, kam nás SpaceX zavede, kam se lidé ve vesmíru podívají? Věřím, že lidstvo bude mít základnu na Měsíci a město na Marsu ještě za našeho života. - Za našeho života?

- Ano. Doufáme, že FH bude lidi inspirovat, aby o Marsu přemýšleli. Existují obranné důvody, proč se stát meziplanetární rasou a mít tak pojistku pro případ, že se na Zemi stane něco špatného. Ale to mě osobně motivuje méně než mé nadšení být meziplanetární civilizací, cestovat mezi hvězdami a vidět, co ten vesmír vlastně je. To mi přijde neuvěřitelně inspirativní. Francie zdraví Elona!

A když mluvím s jinými lidmi, také to tak vidí. Ty boční stupně se odpojí a přistanou tamhle. A ten centrální pokračuje na oběžnou dráhu. Když během Apolla lidé poprvé přistáli na Měsíci, bylo to něco úžasného pro celé lidstvo. Někteří neměli TV a ušli třeba 50 mil, aby tu událost viděli naživo. Co si myslíte o přistání na Měsíci? Je to počátek nové hranice, brána k Marsu.

Ať jste bohatí, nebo chudí, bez ohledu na národnost, všichni potřebují inspiraci. Dorazilo tolik lidí, někteří přijeli zdaleka, třeba přes celou zemi. Vidět ten velký zájem veřejnosti o to, co děláme, je něco úžasného. Elon Musk tu raketu pojmenoval Falcon Heavy, jde o největší raketu, která odtud poletí od dob Apolla. Možná to bude revoluce ve vesmírném cestování.

Značné úspěchy SpaceX nejenže změnily kosmonautiku, ale také... Dnešní mise se řídí heslem "Všechno, nebo nic." Vysoká nosnost je kriticky důležitá pro umožnění lidských misí na Mars a znovupoužitelná velká raketa je klíčová technologie pro trvalé osídlení Marsu. Heavy je ještě lepší raketa než Falcon 9, protože vynese větší náklad. A pro posílání věcí na Mars je Heavy tou nejvhodnější raketou.

Let na Mars bude riskantní, nebezpečný, nepohodlný, ale bude to největší dobrodružství v lidských dějinách. - Ahoj, Zacku. Tady já a Elon. - Vidím vás. Viděl jsi ten obrázek? - Cos mi poslal e-mailem? - Jo, e-mailem. Podle meteorologa bude lepší počasí později. Dobře. Doporučujeme start odložit na konec okna.

O další půlhodinu? Je to 55 minut. Takže teď máme 15:05, T-nula až do 16:00. Na tom obrázku je tmavě modrá čára ta nejnovější. Snažím se zjistit, jak se to vyvíjí. To samozřejmě ovlivní, jestli odložíme start. Dám nám trochu času na rozhodnutí a odložím odpočet.

Jo, jo, zatím to zadrž. Kdy nejdřív můžeme odstartovat? Nejdříve to půjde... 90 minut na tankování paliva v T-85 minut. To je nezvratný bod. - To začneme dělat TEA-TEB... - Takže 85 minut. - Ano. Den startu je ten nejvíce nervy drásající den. Chcete, aby každý start probíhal perfektně, ale posledních pár hodin jsou všichni na pozoru před potenciálními překážkami a odstraňují je.

Elone, rád bych ti dal co nejvíc možností, - ale potřebuji už některé věci rozjet. - Dobře. Jdi na to. Takže zatím v 15:45 a pak budeš mít na výběr. Dobrá, jdeme na to. Ještě potřebuje trochu času, ale spustíme odpočet. Zatím 15:45, aby měl ještě trochu času.

Okno pro start SpaceX se chýlí ke konci. Ve vysoké nadmořské výšce je silný vítr, který může ohrozit trajektorii rakety. Protokol horního stupně zpomalil. Ubírá. Let znamená velké riziko. Mnoho věcí se může zvrtnout. Tohle je rychlost větru a tady nadmořská výška. Vypadá to, že raketa stoupá přímo vzhůru, ale není tomu tak. Raketa stoupá, stoupá.

A pak najednou jako by dostala kladivem. Kladivem přes nos. To by mohlo raketu rozlomit vejpůl. Horní stupeň naplněn kyslíkem. Asi v polovině zážehu prvního stupně se oba boční stupně oddělí a vrátí se na Zemi, kde díky třízážehovému manévru souběžně přistanou na přistávací zóny 1 a 2 na Cape Canaveral Air Force Station.

Tady nahoře je horní stupeň s krytem nákladu. Horní stupeň vyšle náš náklad na orbitu protínající oběžnou dráhu Marsu. Půjde-li po startu vše podle plánu, získáme zpět tři první stupně, dva již podruhé, a hromadu dat pro zdokonalení provozu raket do budoucna. T-10 minut. Falcon Heavy je interně napájen. Vypadá to dobře, lidi.

Všechny systémy jsou zelené. Začíná párty. - Jak se cítíte? - Asi dobře. Autonomní systém ukončení letu připraven. Falcon Heavy spouští startovní sekvenci. Měl jsem takovou představu obrovského výbuchu na rampě, pneumatika skákající po silnici, boční stupně dopadající někdo mimo s hlasitým bouchnutím. U Falconu Heavy musíme zažehnout 27 motorů najednou.

Je to neuvěřitelné množství síly a hluku a vibrací a horka. Vynasnažíme se minimalizovat riziko, ale je to zkušební let. A ta raketa by mohla, doufám že ne, držte palce, ale mohla by na té rampě vybuchnout. SpaceX Falcon Heavy má povolení ke startu. DEN STARTU 5 minut do startu Falcon Heavy na vnitřním napájení. AFTS připraven.

FH spouští startovní sekvenci. Uděláme to takhle. Odstartuje, vyběhneme ven a podíváme se, jak letí. Víte co, až za deset sekund, jinak to zřejmě neuvidíte. Deset sekund potom, co uvidíme, že odstartovala, vyběhneme. 40 sekund. T-30 sekund. Tady vedoucí startu. Falcon Heavy má zelenou. Falcon Heavy je nastaven na start.

T-15. Vyčkejte na finální odpočet. Selže-li některý z těch motorů, aktivuje se předčasné ukončení. - Všechny systémy jsou momentálně zelené. - To je dobře. 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1, 0. Zážeh. Startuj! Zvedej se z té rampy!

Bože můj. Bože můj! Raketa překročila rychlost zvuku. Slyšeli jste oznámení. Raketa je nadzvuková! Boční stupně právě přidávají na výkonu. Maximální dynamické namáhání. Prošli jsme max Q, fází maximálního namáhání. Kristepane, ono to vzlétlo.

Běžte se podívat! Přichází hlavní událost, boční stupně se vypnou a oddělí. Boční stupně se vypnuly. Oddělení úspěšné! Ano! Bože! To je neskutečné. To snad ne! Máme tě rádi!

Centrální stupeň vypnut. Oddělení potvrzeno. Zpětný zážeh centrálního stupně. Oddělený horní stupeň pokračuje dále. Na obrazovce máte v tuto chvíli pár věcí. Vpravo nahoře je Merlin 1D-Vac horního stupně a dole jsou boční stupně vracející se zpět na pevninu, kde dosednou na přistávací zóny 1 a 2.

Oba boční stupně v transsonické fázi letu. Jo, zapal se! Přistávací zážeh bočních stupňů. Za chvíli uslyšíme sonický třesk. Vidíte? Je to jak výstřel z brokovnice! Přistávací nohy bočních stupňů vyklopeny. LZ-1 a LZ-2, oba boční stupně dosedly. Přistávací týmy, řiďte se podle pokynů 11.100.

Autodestrukční systém zajištěný. Nevidím tam žádný požár. Lidi, Tesla Roadster přelétá nad Afrikou. Momentálně je nad Nigérií. Poloha horního stupně. Tohle je jeho dráha. Je tak rychlý! Nový způsob cestování, lidičky.

Gratuluji. Gratuluji, Charlie. Ty vado! Mrkněte na to! Lidi, vidíte to? Auto ve vesmíru. V tom autě jste seděli. Vezl jsem vás v něm. To je fakt boží. Chceme dokázat, že FH je schopen se dostat na oběžnou dráhu Marsu. To auto tam nahoře může plout miliony nebo miliardy let, a dlouho po tom, co lidská civilizace zmizí, ho možná objeví nějaká budoucí starověká civilizace a řekne si: "To je super.

Co asi měli ti lidé za lubem?" Tohle je jedna z těch věcí, pro které stojí za to žít. Život nemůže být jen o řešení jednoho mizerného problému za druhým. Musíte mít určité důvody, pro které se ráno rádi probudíte a těšíte se ze života a těšíte se na budoucnost. Úsměv!

Mars pro mě představuje možnost zjistit, co je tenhle vesmír vlastně zač. Překlad: Anonym Korekce: Petr Melechin www.elonx.cz

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Super! :) Díky za překlad.

10

Odpovědět

trochu stupidní myšlenka kolonizovat Mars když nejsme schopni ani pořádně žít na Zemi

03

Odpovědět

Tady vůbec nejde o to letět na Mars - to je jen záminka. Chce připravit lidstvo na dobu, kdy bude i tato planeta neobyvatelná. Jde o to vyvinout technologii pro přežití na nehostinné planetě. Než by se rozhoupali politici a začal celosvětový vývoj, už by bylo pozdě.

Jen k zamyšlení ;)

30

Odpovědět

Mars nebude mať kto kolonizovať a niekoľko dobrovolníkov to nezachráni. Ľudstvo nevyhnutne vymrie demografickou krivkou nech už je to na Zemi alebo na Marse. Prežiť dlhšiu dobu môže len nejaký umelý človekom vytvorený systém ktorý nebude závislý od biosféry ktorá má tiež obmedzenú životnosť.

24

Odpovědět

Děkuju za překlad

10

Odpovědět

To nemá chybu.
Díky za překlad.

43

Odpovědět

Děkuji za překlad! Jestli Musk uspěje, stane se žijící legendou. Nezní to úplně špatně do CV "člověk co z lidstva udělal meziplanetární druh"

92

Odpovědět

Moc děkuju... velice jsem si to užil a překladateli děkuji za trpělivost u tak dlouhého videa...

200

Odpovědět

nuda

319

Odpovědět

Copak, supluješ za momentálně nepřítomného "v m varga"?

12

Odpovědět

+mykanecchybam ti milacik?

13

Odpovědět

+v m vargaJistě, kór když za tebe musí zaskakovat taková nudná primitivní pyyyyyyca.

20

Odpovědět

+mykanecze jo

01