Přidat do sledovaných sérií 26
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:56
Počet zobrazení:5 088

Nedávno jsme tu měli video, ve kterém vás Elon Musk provedl továrnou Tesly. Nyní tu máme podobné video z roku 2008, kde vám Elon osobně ukáže továrnu SpaceX v Hawthorne a také rampu na Mysu Canaveral. Uvidíte kanceláře, výrobu motorů, testovací přístroje, výrobu raket Falcon 1 a Falcon 9 i lodi Dragon a také floridskou rampu SLC-40, odkud dříve startovaly rakety Titan IV. (POZOR: Video se skládá z několika částí, mezi kterými jsou docela dlouhé prodlevy, kdy je vidět jen černá obrazovka, tak se nelekněte. Video po chvíli normálně pokračuje.)

Seriál Svět Elona Muska vzniká ve spolupráci s webem ElonX.cz, který se věnuje SpaceX a dalším firmám Elona Muska. Najdete tam také související přeložené video o tom, jak SpaceX dokázalo rampu SLC-40 postavit rychleji a mnohem levněji než konkurence.

Přepis titulků

Ahoj. Vítejte ve ve vstupní hale SpaceX. Momentálně to tu je velmi bílé, ale už brzy to tu zaplníme cool věcičkami, které to tu ztmaví. V přední části budovy se nacházejí inženýrské kanceláře s kapacitou zhruba 300 lidí na každé patro. Máme k dispozici tři podlaží, ale momentálně využíváme jen to první. Zhruba 80 % představuje otevřený prostor, který zvyšuje komunikaci a dodává příjemný vzhled.

Původně to tu vypadalo dost zoufale. Moje kancelář je tam. Skutečně se snažíme minimalizovat počet kanceláří, protože dveře omezují komunikaci, a tak jsou všichni s výjimkou personálního a finančního oddělení umístění výhradně v kójích. Včetně viceprezidentů. Tamhle je Gwynne ve své kóji. Kdybych věděla, že přijdete, tak si uklidím.

Aspoň vidíte skutečný stav. Mám na starosti prodej. Mým úkolem je zajistit, aby společnost měla příjmy. Pracujeme na množství smluv na lety s Falconem 1, Falcon 9 a Dragonem. Zde máme prostor na takové neplánované, okamžité schůzky, a jak vidíte, je velmi otevřený. Myslím, že je docela užitečné mít takhle otevřený prostor, protože snadno vidíte, na čem lidé pracují. Jako třeba McKeown.

Na čem pracuješ? - Připravuji dokumentaci k montáži motorů Draco. - Aha. David má na starosti vývoj našich trysek Draco. Máme tu i jednu jejich část, vlastně výrobní vzorek. V texaském testovacím zařízení pracujeme na novém vakuovém systému, a tak si tyto díly posíláme sem a tam spolu s požadavky. Tyto směrové motory používáme v lodi Dragon a na horním stupni Falconu 9 na manévrování na orbitě a při vstupu do atmosféry.

Takže toto je naše zasedací místnost, používá se pro setkání se zákazníky, zástupci společností a podobně. Má parádní skla, která se dají zneprůhlednit. Jsou tam senzory pohybu, takže když někdo vejde, sklo se zneprůhlední. Naše zasedací místnosti jsou pojmenované po významných osobnostech raketového průmyslu a vědcích zabývajících se vesmírem.

Věřím, že si zaslouží uznání za to, že nám umožnili stát se civilizací dobývající vesmír. Jsme dost vědecko-inženýrsky zaměření. Máme i nějaké místnosti pojmenované po astronautech, ale soustředíme se hlavně na lidi, kteří rakety navrhovali a stavěli. Tady máme náš server vybavený asi 500 procesory. Používáme ho na simulace dynamiky tekutin, analýzu konečných prvků a samozřejmě ukládání všech našich 3D modelů a podobných věcí.

Je ohromné, kolik procesorů se dnes díky modernizaci vejde do tak malého prostoru. Prostor na té straně je právě ve výstavbě. Zde se bude nacházet naše letové středisko a řízení startů. Představte si dvě velké obrazovky. Jedna je tamhle a druhá tam vzadu. Buď zde bude jeden obrovský záběr, nebo čtyři menší záběry. Dáme sem skleněnou podlahu podsvícenou zespodu a parádní stoly podsvícené modře, bude to boží.

V této sekci děláme veškeré inspekce. Sekce má klimatizaci s vysokou přesností, protože kovy se při různých teplotách rozpínají, takže musíme zajistit, že v místnosti je během měření rozměrů vždy přesně 20 °C. Kdykoliv je to možné, snažíme se součástky navrhovat ve 3D, vyrábět je ve 3D a také je kontrolovat ve 3D, abychom minimalizovali převody z 2D do 3D. Někdy je 2D vhodnější, ale většinou je lepší 3D.

Právě se dost ochladilo, protože jsme v sekci pro přesná měření. Tento stroj má za úkol prozkoumat tuto součástku s přesností na desetiny milimetru a ověřit, že byla vyrobena přesně tak, jak měla být. Tohle před námi je... Tohle je simulátor hmotnosti motoru prvního stupně rakety Falcon 1 a tamto je simulátor hmotnosti motoru druhého stupně. Provádíme jimi simulaci rakety s plným hardwarovým okruhem.

Čili z pohledu avioniky a řízení si letový počítač a avionika myslí, že letí s raketou do vesmíru, a my si tak můžeme ověřit, že počítače dělají vše, co od nich očekáváme, aby raketu úspěšně vynesly do vesmíru. Nyní jsme v zařízení na testování všemožných druhů avioniky. Tady máme pár termocyklických komor. Součástky zde podrobíme asi padesáti teplotním cyklům, abychom se ujistili, že to vydrží.

Teploty ve vesmíru jsou mnohem horší, než na zemi, protože tam není vzduch, který by teploty vyrovnával. V jednom momentě vás spaluje slunce a hned nato máte nejtemnější noc. Součástky musí zvládat mnohem větší teplotní rozdíly než na Zemi. Tohle je vakuová termocyklická komora, která prověří, jak součástka snáší teplotní změny ve vakuu. Tady máme jeden malý a jeden velký vibrační stůl, na kterých testujeme enormní akustickou a vibrační zátěž, které jsou rakety vystaveny při startu.

Tady dochází k poškození součástek častěji než kdekoli jinde. - Ahoj Elone, jak to jde? - Točíme menší videoblog o tom... - Co dělá SpaceX? - Přesně. Jmenuji se Bulent Altan a jsem inženýr pro avioniku. Právě připravuji testovací instrukce pro druhý stupeň, který se chystáme poslat do Texasu na zkušební zážeh. Tady vidíte elektroniku naší pozemní podpory, jejíž kopii máme na rampě na Kwajaleinu.

Funguje úplně stejně jako tahle kopie. Než stupně odešleme z továrny, kontrolujeme je nejdříve tady. Zítra provedeme nějaké testy, takže je dneska připravujeme. Tohle je naše komora na testování elektromagnetického rušení. Trochu mi připomíná mučírnu. Funguje tak, že vezmeme část rakety nebo lodi a umístíme ji sem se všemi anténami a vysílači. Raketa má třeba tucet různých vysílačů a přijímačů a my se musíme ujistit, že se navzájem neruší.

Můžeme taky ověřit, že vysílaný signál dokáže zachytit pozemní stanice. K tomu slouží tahle komora. Je fakt skvělá. V těchto prostorách máme komponenty motorů, hlavní součásti motorů. Tady je několik trysek v různém stádiu výroby. Také můžete vidět ty měděné věci, to jsou komorové vložky. Nyní se díváme na konfiguraci vakuového Merlinu, která má mohutnější trysku, a toto je konfigurace pro tlak na hladině moře s menší měděnou tryskou.

Tamto jsou potrubí na přesun paliva pro Falcon 9. Máme jedinou nádrž, z níž rozdělovačem vedeme palivo k 9 motorům samostatnými potrubími, takže máme dohromady 10 sad palivových potrubí o průměru 13 cm určených pro jednotlivé motory. Je to něco jako mít v autě devítiválcový motor. Zde máme prostory na tvarování potrubí.

Na raketě je spousta potrubí a my máme několik automatizovaných tvarovačů, které po naprogramování na konkrétní typ potrubí, třeba i tak komplikovaný, že vypadá jako zamotaný preclík, a ty stroje ho dokážou pokaždé perfektně vyrobit. Nyní jsme v obráběcí dílně SpaceX. Máme tu asi 30 různých strojů všech tvarů a velikostí. Máme stroje na elektrojiskrové obrábění, soustruhy, frézy. Probíhá tu obrovské množství obrábění kovu potřebného na postavení rakety.

Plno lidí si neuvědomuje, že SpaceX si samo vyrábí 80 % součástek pro své produkty. Vezměte si takový motor – dovezeme surový kov a z továrny vyjede motor. Je úkolem těchto strojů, aby zpracovaly kov z jeho syrového stavu do konečné podoby požadovaného produktu. Na takovou součástku nám dojde výkovek a my ho ohýbáme, frézujeme a řežeme, až vznikne komorová vložka motoru.

Tenhle nový stroj nám právě dorazil, takže ho testujeme na všechny požadované úkony, než ho zařadíme do výrobního procesu. Tady vyřezáváme drážky na komoře a vrtáme díry pro chlazení. Toto jsou motorové rozdělovače, které spojují trysku s komorou. Toto jsou různé části raketových motorů a stupňů. Toto jsou vany a tohle je potrubí pro hlavní dodávku kyslíku Falconu 9. Tady jsou další trysky. Tryska, tryska.

To je naše dílna. Nemůžu ukázat všechno. Některé věci jsou obchodní tajemství, ale aspoň vidíte, co dokážeme. Další obrábění pak probíhá mimo tuhle budovu. Ve SpaceX vyrábíme opravdu hodně motorů. Jen v tomto roce SpaceX vyrobí více raketových motorů než všechny ostatní americké firmy dohromady. Příští rok jich vyrobíme více než jakýkoli stát na světě. To je hodně raketových motorů, které tudy projdou a musejí být vyrobeny velmi efektivně a s vysokou přesností.

A přesně k tomu slouží všechny tyto stroje. Právě se díváme na Merlin 1C, plně regenerativně chlazený motor. Připravujeme ho na převoz do testovacího střediska v Texasu, kde se podrobí devítimotorovému zážehu. Konkrétně to je poslední z devíti odesílaných motorů. Ten zážeh bude velkolepý. Falcon 9 je nejvýkonnější jednonosičová raketa v Americe.

A až za dva či tři roky poletí Falcon 9 Heavy, stane se nejvýkonnější raketou na světě, jelikož v té době už bude ukončen program raketoplánů. Je to silná raketa. Zhruba srovnatelná s Airbusem A380 či Boeingem 747. Tohle je turbočerpadlo, tohle komora, tohle je tryska a tohle nosná konstrukce s avionikou a kontrolními ventily. Tady můžete vidět rozdílnost konfigurace pro Falcon 1. Toto je uzavřená pyramida, ventily jsou uzamčeny v té pyramidě.

Ale jinak jsou v principu stejné. Turbočerpadlo, komora, tryska. Mezi konfiguracemi pro Falcon 1 a Falcon 9 je jen málo rozdílů. Tamhle vidíme jednu čtvrtinu aerodynamického krytu pro Falcon 9 s průměrem 5,2 m a délkou 15,2 m. Dokáže pojmout ty největší satelity světa. Je tak velký, že se do něj vejde i městský autobus. Toto je jen jedna čtvrtina. Je vyroben z uhlíkových vláken, takže je velmi lehký.

A hmotnost jsme optimalizovali pomocí těch nejpokročilejších analytických technik. Věřím, že jde o nejlehčí aerodynamický kryt svého druhu na světě. Tady máme tlakovou kabinu pro loď Dragon. Je téměř hotová, stačí jen přidat přepážky. Teď je vzhůru nohama, ale můžete vidět hlavní poklop a okna. Mechanismus, kterým se připojuje k ISS, je tady dole, jelikož je teď naruby. Tohle je opravdový produkt určený na kvalifikační testy v plném rozsahu.

V této části montujeme lodě Dragon. Můžete vidět různé nástroje. Tento slouží k přípravě kompozitových částí tepelného štítu. Tamhle jsou boční štíty a aerodynamická čepička. Toto je testovací vzorek na testování tepelného štítu Dragonu. Je to velmi pokročilý materiál nazývaný fenolický impregnovaný uhlíkový ablátor neboli PICA, opravdu nejlepší materiál, jaký se dá sehnat.

Toto je testovací exemplář lodi Dragon. Není tedy určen do ostrého provozu. Ten, co jsme viděli dříve, ten svařovaný kus, je určen pro let, ale tento slouží pro vývoj postupů, jak Dragon vyrobit. Je dost užitečný. Vpravo vidíte dokovací prstenec pro vesmírnou stanici. S jeho pomocí se loď připojí k ISS. Další je přímo na Dragonu, i když mu zatím chybí vodicí lopatky. Zde jsou například okna, brožury a pyrotechnické matice. Zde jsou strukturální přepážky, podpůrné přepážky.

Tento zmenšený model používáme k určení zátěže při přistávání do vody. Nacházíme se ve východním hangáru. Máme dva velmi prostorné hangáry. Východní hangár slouží na stavbu stupňů Falconu 9 a dočasně i jako sklad, o čemž svědčí různé díly za mnou. Tato sekce slouží k výrobě nádrží pro Falcon 9. Za mnou můžete vidět různé sekce nádrží pro Falcon 9. Toto je nádrž pro Falcon 9 se sériovým číslem 2, číslo 1 je na testování v Texasu a části nádrže číslo 3 leží tady na zemi.

Připravujeme se na jejich svaření, čímž vytvoříme třetí nádrž. Ta bude první, která poletí. První ověřila výrobní procesy, druhá je kvalifikační a třetí poletí. Toto je tvarovač na trysku motoru druhého stupně rakety Falcon 1. Jde o běžný tvarovač. Vezme dva svařované kužely ze žáruvzdorného materiálu, jako je slitina kolumbie a hafnia, a zaoblí je do tvaru, který maximalizuje efektivnost tahu rakety.

Tato čistá místnost je také vybavená precizní kontrolou prostředí a právě ji používáme pro pohonné komponenty a dočasně i pro kompozity. Ten obrovský nástroj, co vidíte, slouží k výrobě kompozitních částí pro Falcon 9. Vyrábí mezistupeň, trunk Dragonu a kryt motorové sekce. Vše, co má průměr 3,7 metrů jako trup rakety. Brzy bude hotová sekce na přípravu kompozitových částí a pak ho přesuneme tam.

V této sekci se zabýváme hlavně sestavováním Falconu 1. Za mnou je polovina aerodynamického krytu, toto je nástroj, pomocí kterého kryty vyrábíme. Toto je avionická... pardon, to je adaptér na náklad. Tady je další. Tohle slouží na výrobu mezistupně Falconu 1. Mezistupeň Falconu 9 je vlastně jen jeho zvětšenou verzí. Toto je trup hlavního stupně pátého Falconu 1. Třetí raketu máme na atolu Kwajalein téměř připravenou na start.

Čtvrtá raketa poletí za 3 až 4 měsíce. A toto je pátá raketa, která poletí někdy začátkem příštího roku. Už máme zájemce a předpokládáme, že smlouva bude podepsána každou chvíli. Tato sekce slouží i na výrobu kompozitů. Tamhle máme velkou pec na velké díly a menší na malé díly. Nyní se díváme na horní stupeň Falconu 1. Můžete vidět motor, akční členy, potrubí pro systémy řízení pozice, budou tam tlakové nádrže...

Vzadu bude plno věcí. Můžete vidět nádrž a kryt, který snáší zátěž na konstrukci. Tenhle je pro čtvrtou misi a ten za ním je pro pátou misi, ale na něm se ještě moc práce neudělalo. Tady máme koutek s občerstvením. Zaměstnanci tu mají něco na zub a k pití zdarma, což je běžná věc v internetových firmách, ale v letectví je to novinka. Věříme, že když člověk pracuje přesčas a potřebuje se občerstvit, měl by mít něco k dispozici.

Děkuju, že jste mi dělali společnost na prohlídce SpaceX v Hawthorne. Máme ale i další zařízení jinde. Máme velký testovací areál v Texasu, máme startovací rampu na Mysu Canaveral, rampu na atolu Kwajalein a do firmy hledáme skvělé lidi všeho druhu, takže pokud máte zájem, pošlete nám svůj životopis. Pět, čtyři, tři, dva, jedna, start.

PROHLÍDKA RAMPY NA MYSU CANAVERAL Nacházíme se na pobřeží Floridy na Mysu Canaveral. Tady se píše historie vesmírných letů. Z Mysu Canaveral startovaly mise Apollo na Měsíc. Tamhle je raketoplán a zařízení společnosti Lockheed pro rakety Atlas. Tamhle je montážní hala pro raketoplány a tamto je pro rakety Delta IV od Boeingu. Naše rampa v minulosti sloužila pro starty raket Titan IV, což tehdy byly největší americké rakety.

Dalo hodně práce rampu upravit a vylepšit pro naši raketu. Dovolte mi představit vám Briana Mosdella, který má na starosti konstrukci rampy zde na Canaveralu. Bude tu dohlížet i na samotné starty. S vypouštěním raket tady na Mysu mám mnoho zkušeností. V roce 1991 zde začala moje kariéra ve vesmírném průmyslu a jsem nadšený, že jsem součástí týmu SpaceX. Za mnou bude během startu stát Falcon 9. V následujících měsících nás čeká velká proměna, jelikož sem přibude startovní stůl a nový hangár.

Za námi jsou vidět obrovské věže bleskosvodů. Na Canaveralu jsou blesky dost časté a ty věže nás ochrání klidně i před koncem světa. Nacházíme se na vrcholu obrovské kulové nádrže na kapalný kyslík. Říká se, že SpaceX má velké koule, a je to pravda. Vejde se sem přes 450 tun kapalného kyslíku, což je víc než dost pro start Falconu 9.

Tamhle se nachází šachta na odvod spalin, ten velký otvor je odvodová šachta. Z té díry se při startu vyvalí plameny a spousta páry. Na této stěně jsou zaznamenány rakety, které zde dříve startovaly. Titan IV byl opravdu gigantický a používal tuto rampu. Je opravdu velká pocta startovat z bývalé rampy Titanu IV. Pak máme řídící středisko vzdálené 19 km. Je přímo před branami vojenské základny, díky čemuž je pro návštěvníky a zákazníky jednodušší tam přijít a sledovat jejich náklad a být s námi v kontrolní místnosti, aniž by potřebovali bezpečnostní prověrky Cape Caneveral Air Force Station.

První práce na rampě začaly asi před rokem. ODSTŘEL PŮVODNÍ VĚŽE A očekáváme, že na start budeme připraveni v polovině příštího roku. Takže tímto končí prohlídka naší startovní rampy.

Za pár měsíců připravíme aktualizovanou prohlídku a uvidíte, jak moc se to tu změnilo. Bude to opravdu pozoruhodné. Překlad: Martin Dravecký Korekce: Jana Uhrinová, Petr Melechin www.elonx.cz

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Každej vizionář je svým způsobem šílenec a Elon bude asi hodně složitá osobnost, ale je zajímavé vidět jak je do toho zažranej a vůbec nepochybuje...
Kolik šéfů na světě tak rozumí vlastnímu produktu jako on. Hodně inspirativní.

50

Odpovědět

Úžasné video, len škoda tých dlhých strihov. Ale kto môže o sebe povedať, že videl vnútornosti spaceX? Pokračujte v prekladaní, je to super.

111

Odpovědět

Nechtěl bych pracovat v kóji, už tak mne štve, že mám v kanceláři jednoho kolegu, jehož práce navíc nesouvisí s tou mou a ke všemu má spoustu času, tak mne pořád ruší od mé práce.

103