89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:110
Počet zobrazení:7 889

S blížícím se tenisovým US Open se podíváme na rozdíly v tenisových površích. Každý Grand Slam (jeden ze čtyř turnajů nejvyšší kategorie) se totiž hraje na jednom ze tří povrchů: antuce, trávě, nebo tvrdém povrchu. Ty mají samozřejmě různé vlastnosti, které nevyhovují vždy každému hráči.

Přepis titulků

Tenis se záměrně hraje na různých površích a každý z nich má specifické vlastnosti, které sedí různým typům hráče. Nadal je specialista na antuku, Federer zase na trávu... a Djoković má nejraději tvrdý povrch. Chceme zjistit, proč se míček chová jinak na antuce, trávě a tvrdých površích a jak toho samotní tenisté dokáží využít. Povrch je na tenisu asi vůbec to nejdůležitější. EXPERIMENT: V ČEM SE POVRCHY LIŠÍ?

Při běžném zápase stráví míček na zemi jen zlomek sekundy. Co se během této chvilky stane, však zásadně ovlivní pohyb míčku. Díky vysokorychlostním kamerám přesně uvidíme, jak povrch ovlivňuje rychlost a odskok míčku. A také pohyb hráče, který ho chce odehrát. Kdo chce být fantastickým hráčem na antuce, musí být dobrý ve všech směrech. Dobrý forehand i backhand, slušný servis, dobré náběhy, obranu i útok.

Antuka je obvykle ze všech povrchů nejpomalejší. Při kontaktu se sypkou antukou se míček trochu zaboří, což ho zpomalí a zvětší úhel odskoku. Tohle způsobuje pro antuku charakteristický vysoký odskok. Rychlost míčku pak ještě více zpomalí částečky antuky, které se zachytí v chmýří míčku a zvýší tření. POUHÝCH 5,5 % VŠECH PODÁNÍ NA ANTUCE JSOU ESA – NEJMÉNĚ ZE VŠECH POVRCHŮ. Máte více času se dostat k míčku a doběhnout ho, ale zároveň je to dost únavné, protože musíte použít svoji vlastní sílu, abyste míčku dali rychlost a rotaci.

S větším množstvím času na úder mohou hráči využít sypké antuky, aby sklouzli do správného postoje. NA ANTUCE JE ÚSPĚŠNOST VÝHRY VÝMĚNY Z PODÁNÍ JEN 61,5 % – NEJMÉNĚ ZE VŠECH POVRCHŮ. Nadal ví naprosto přesně, jak je na antuce potřeba hrát. Dokáže úderům přidat velkou rotaci, skvěle běhá a je nejlepší v obraně. Jakmile má výměnu pod kontrolou, dá míčku takovou rotaci, že nejste schopni se včas vrátit do kurtu.

PRŮMĚRNÁ INTENZITA HORNÍ ROTACE V OTÁČKÁCH ZA MINUTU 70 % NEJLÉPE OHODNOCENÝCH TURNAJŮ ATP SE HRAJE TVRDÉM POVRCHU. K úspěchu na tvrdém povrchu musíte mít skvělé podání, údery po odrazu a musíte být fyzicky zdatní. Na rozdíl od antuky se míček do pružného tvrdého povrchu nemůže zabořit. Míček si tak zachová více rychlosti a úhel odskoku je větší než úhel dopadu. Průměrný tvrdý povrch je tak středně rychlý s vysokým odskokem.

Tvrdost povrchu má i své zápory. KE SKREČOVÁNÍ ZÁPASU Z DŮVODU ZRANĚNÍ DOCHÁZÍ NEJČASTĚJI NA TVRDÉM POVRCHU. Co se týká zranění, je rozhodně horší, když k němu dojde na tvrdém povrchu. Dlouhodobé běhání po tvrdém povrchu vede k bolestem v kolenou a celé tělo trpí mnohem víc než na měkkém povrchu. Není pochyb o tom, že nejlepším hráčem na tvrdém povrchu je Novak Djoković. Zahraje přímý úder kdykoliv se mu zachce a má na tvrdém povrchu výborný pohyb, je skvělý v obraně.

Po kurtu dokáže běhat hodiny, má skvělý úder po odrazu míčku, odpaluje ho s velkou silou a přitom jej přesně umístí do rohu, takže soupeři často marně hledají na jeho údery odpověď. Když míček dopadne na travnatý povrch, ohne jednotlivá stébla trávy, což mu umožní odraz s minimálním třením. Na trávě se míček skoro vůbec neodráží. Po dopadu se spíše sklouzne. Míček neztrácí moc rychlosti a úhel odrazu je ze všech povrchů nejmenší.

UTKÁNÍ NA TRÁVĚ TRVAJÍ V PRŮMĚRU O 30 VÝMĚN DÉLE NEŽ NA OSTATNÍCH POVRŠÍCH. To na travnatých kurtech vysvětluje rychlou hru s nízkými odskoky míčků. Při zápasech na trávě musíte být neustále připraveni u země a obrana a pohyb jsou kvůli kluzkému povrchu obtížnější. Aby se hráči vyrovnali s rychlostí trávy, musí reagovat a pohybovat se rychleji, aby míček doběhli. ŠANCE VZÍT SOUPEŘI PODÁNÍ JE NA TRÁVĚ NEJNIŽŠÍ – JEN 33 %. Na travnatých kurtech je můj nejoblíbenější hráč Federer.

Výměny jsou kratší, takže se tolik nenaběhá, a má neuvěřitelné podání. Ve zpomaleném záběru jsou rozdíly mezi trávou, antukou a tvrdým povrchem vidět. Pouhých 5 milisekund při dopadu stačí, aby se zcela změnilo chování míčku a vznikly tři odlišné typy tenisu. NÁZOR EXPERTA: VYUŽITÍ RŮZNÝCH POVRCHŮ Při sázení na tenis si nastudujte typy povrchů a věnujte pozornost rychlosti povrchu.

Výrazně to zvýší vaši šanci na výhru. Nadal patří k nejlepším antukářům na světě. Je samozřejmě výjimečný na všech površích, ale rychlost povrchu značně ovlivní jeho šance na vítězství. NADALOVA ÚSPĚŠNOST: TVRDÝ POVRCH: 77 %, TRÁVA: 77,3 %, ANTUKA: 91,5 % Rychlost tenisových povrchů se dělí na pět kategorií. Kategorie č. 1 je nejpomalejší, nejčastěji antuka. Kategorie č. 5 je nejrychlejší, nejčastěji tráva. Tvrdé povrchy mohou však spadat do jakékoliv kategorie.

TRÁVA NEZARUČUJE RYCHLOST. AUSTRALSKÝ TVRDÝ POVRCH JE RYCHLEJŠÍ NEŽ WIMBLEDONSKÁ TRÁVA. Čím rychlejší je povrch, tím menší má Nadal šanci na vítězství. Překlad: heindlik www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

"Kdo chce být fantastickým hráčem, musí být dobrý ve včech směrech." No sh*t Sherlock ...

00

Odpovědět

Nesleduju sporty, nesleduju tenis, ale všiml jsem si že "30 points longer" je přeložené jako "o 30 výměn déle". Něco mi říká, že to není uplně správně. Pokud tady je někdo kdo tenis sleduje a ví jak to je, prosím napište a opravte buď mě nebo překladatele.
Díky

32

Odpovědět

Jojo, použil bych fifteeny. Sice nevím jak se to píše česky, ale to je u nás nejzaběhlejší termín pro body v tenisu.

00

Odpovědět

Je to přeloženo správně.

21

Odpovědět

Je to jedno... výměn, míčků, cokoliv tam může bejt...

00