89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:237
Počet zobrazení:3 357
Dnes už je tu zase pořádně dlouhý díl. V něm se Kevin Smith zaměří především na filmařinu - bude vyprávět o svém přístupu k vizuální stránce svých filmů a více se rozpovídá o tom, jaký je jeho dlouholetý kamarád Jason Mewes alias Jay herec. Poznámka: Idiot savant - podprůměrně inteligentní člověk, který dokáže být v některých oblastech mimořádně schopný

Přepis titulků

Překlad: Ninjer www.videacesky.cz - Zdravím, jsem Hubert Vought, ale všichni mi říkají Bucky. - Bucky! Teď už se na nic nemusíš ptát. Dámy a pánové, je tu Bucky! Rozpal to, Bucky. - Jak že se jmenuješ doopravdy? - Hubert. Bucky! Myslím, že kvalita filmů jde obecně dolů...

- Kvůli mně? - Ne. Ne. Myslíš? Sám se toho obávám. Co si o tom myslíte a co děláte pro to, abyste točil kvalitní filmy? Jak jsem začal točit, tak to šlo z kopce. Jeden chlápek natočil film George Washington. Viděl ho tu někdo? Takže asi 9 lidí. A ten v novinách řekl... Někdo říkal, že před ním lidi jako Kevin Smith mu vyšlapali cestičku...

A to ho naprdlo. "Ten to akorát zhoršil. Vůbec nám nic nezlehčil. Jen změnil režírování na nějakou paralympiádu." Což mě ani nenaštvalo, protože mi to přijde vtipný. Jsem vůdce všech handicapovaných. Ale on na tom trval. A já jsem o tom pak přemýšlel... "Snížil jsem kvalitu filmu? Přišel jsem a všechno zmrvil? Šlo po mně všechno dolů?"

A pak jsem si řek: "Ne. Vždyť moje filmy nikdo neviděl." Jmenuju se Tim Ruend. A z estetického hlediska... Někteří kritizovali práci s kamerou ve... - Mluvíš o filmu? - Ano. - "Z estetického hledsika... bys měl kurva zhubnout." Ale vím, že jste pracoval s Robertem Yeomanem. U filmu Dogma, myslím. A zajímalo by mě, jestli plánujete do budoucna jiný "look" ve filmech. Ne.

Ani nemyslím, že mám nějaký konkrétní "look". Ten se myslím odvíjí podle toho, o čem film je. Ale nemám konkrétní styl. Prvně o našem filmu v opravdových novinách jsem četl ve Village Voice. Amy Taubin napsala mini-recenzi na Clerks, když se v roce 1993 promítal na Independent Feature Film Market. Napsala: "Jeho styl je takový, že žádný nemá." A to se mi líbilo. A přijal jsem, že to je můj styl. Žádný nemám.

Občas někdo hned pozná Tima Burtona... Obzvlášť bratři Coenovi. I bez titulků hned poznáte jejich film podle kamery. Nebo u Scorseseho. Ale u mýho filmu ne. Můžete zavřít oči a poslouchat a říct si: "Jo, to je von." Protože někdo řekl: "Zhulenej hulibrku." Nikdy jsem se tak nesoustředil na vizuální stránku. A asi se to o mně říká, protože to sám o sobě říkám. Věřím v to, že je lepší se zkritizovat dřív, než to stačí říct někdo jiný.

Řeknu třeba: "Mý filmy vypadají hrozně." A někdo jiný: "... No už to ví." A protože to dělám často, tak... Někteří kritici, třeba z Variety u Jaye a Mlčenlivýho Boba, ne byl to Kirk Honeycutt z Hollywood Reporter: "Je to od Kevina Smithe, takže nevypadá dobře." A to mi přišlo nefér, protože vypadal skvěle ve srovnání s předchozími filmy. Prostě nemám tu potřebu mít nějaký vizuální styl. - Díky. - Dík. Jsem prostě línej.

Moc namáhavý. Kolik prostoru necháváte hercům? Třeba napíšete něco pro Jaye a on začne žvanit, tak ho stopnete, nebo řeknete: "Nechte ho, uvidíme, jak to dopadne." - Myslím u všech herců. - Probíhá to takhle? - Když žvaním? - Mikrofón. Ne, není. Většinou si to nacvičíme. Něco řeknu a on: "Ježiši, drž se textu."

Ptám se, jestli tam můžu kouřit, a on: "Ne!" Vždy se snažím kouřit, jen abych si zakouřil. Ale ne, tak to neprobíhá. - A jak to probíhá? - Tak, jak jsem teď řek. Držíte se scénáře? Něco si přidám, ale to předtím, než začneme natáčet. A občas si přidám slovo nebo tak... "Něco si přidávám.

Občas přidám jedno slovo." Jedno nebo dvě... Ale chce, abych se držel scénáře, hovád. Jsem u herců velmi přísný, ale jeho si hlídám ještě víc. Protože ta postava má velmi tenkou hranici, za kterou nesmí zajít. Protože může být velmi urážlivý, ale přesto je nakonec velmi milý. Má teorie je, že je to proto, že stejně jako Jason nemá žádný morální kompas. Neříká ošklivý věci, aby někoho urazil, ale proto, že je úplně mimo.

Ale u posledního filmu přišel s jedním nápadem. Mewes je s každým filmem lepší. U prvního filmu jsem napsal jeho postavu s jeho přízvukem a jeho hláškama. Dal jsem mu to přečíst a on: "Nevím, jestli to zvládnu." "Vždyť to seš ty!" A tak jsme měsíc učili Jaye, jak být Jayem. "Snoogans." "Proč bych to říkal?" "Nevím, proč to říkáš?" Ale s každým filmem byl lepší.

V Clerks tancujeme před obchodem. Jsou 3 hodiny ráno v Leonardu. Nikde nikdo. Jen 4 lidi od nás. Já, Scott Mosier, Dave Klein, DP... A jo, Ed byl ještě u nás. Máme tancovat a Mewes: "Já to nezvládnu." "Proč?" "Je tu moc lidí..." A to je někdo, kdo vám klidně po chvíli ukáže péro. Někdo, s kým jedete autem, a slyšíte za sebou: "Je tu zima, co?" Otočíte se a on má ptáka venku, rozvalenej a jen na vás kouká.

Jako mimino, co zrovna objevilo svoje přirození. Ale teď nechtěl tancovat. "Co máme dělat?" "Ať jdou pryč." Tak Mosier, Ed a Dave šli dovnitř. Dave zapnul kameru a odešel s: "Točím...?" Později ve Flákačích s větším štábem, natáčení v obchoďáku... Šlo o čas, peníze a lidi. Tak my na něj: "Nemůžeme vyhodit 50 lidí, protože se stydíš zaklepat na sklo.

Tak dělej." A nakonec ho to přešlo. Nevím, kam jsem tím chtěl... O čem jsem mluvil? Říkals, že jsem se zlepšil. - Jak s každým filmem... - Jo, už vím. - Asi. - Dík. V Hledám se Amy byl jenom jeden den. A v ten den jsem si vzal všechny ze štábu k sobě a řekl jim: "Dnes tu je Jason Mewes, tohle může být vaše nejdelší noc v životě.

Nebyl čas to nacvičit, tak budem možná točit, vypínat kameru, přezkušovat, znovu na kameru a takhle dokola celou noc. Tak mějte trpělivost. Obzvlášť s ním." Tak jdeme točit. Mewes odjede svý dialogy jako profík. S minimem nácviku. Jsem na řadě a já: "Hledáš... sakra. Jak je to?" A Mosier na mě: "Amy..." A já: "No jo, znovu."

"Hledáš Amy." "Sakra. Střih." Šílený vokno. Dělali jsme tu blbou řeč na jedenáct pokusů... - Na dvanáct. - Na dvanáct? Děláš ze mě hlupáka. 12 pokusů a už jsem si pak vymejšlel... Z čehož Affleck šílel, protože on miluje improvizaci. Rád si něco přidá. Řekne svý věty a na konec si něco přidá. V Hledám Amy, když mu na houpačkách vysvětluje fisting...

On něco řekne a ona na to, že se to dělá jen občas. A on má říct: "Čím se to dělá ve všední dny?" Natáčíme a on: "Čím se to dělá ve všední dny? Praštíš ji baseballkou do hlavy?" A já na to: "Střih. Co to sakra děláš?" "Snažíme se tu o romantiku." "Jo, jasně, s pěstí v kundě." "Ale stejně." "Přijde mi to vtipný. Mým fanouškům se to bude líbit." To bylo v roce 1996. Žádný fanoušky neměl. "Nech to tam, lidi to budou žrát."

"Ne, to tam nenechám. Jestli si chceš vymýšlet, napiš si vlastní scénář." Což udělal a získal Oscara, takže... Takže Affleck poslouchá, jak říkám věty, co nejsou ve scénáři... "Co to sakra děláš?" "Jsem scenárista. Moje improvizace je jako přepisování scénáře." U Dogmatu jsme na něj tlačili. "Musíš být stoprocentní, potáhneš ten film. Musíš být vtipný, reagovat, znát scénář, nestydět se...

Protože tentokrát máme ve filmu opravdové herce." "Ne jako Affleck?" "Ne jako Affleck." "Koho?" "Alana Rickmana." "To je kdo, sakra?" "Ze Smrtonosný pasti. Jipi-ká-jé..." "Bruce Willis?" "Ne." "Ten druhej. Hraje padoucha." A on: "Fajn, no a?" "On je Brit a Britové vymysleli herectví. Bude hrát jak o život a ty budeš vypadat hloupě.

Není zvědavej na 'snoochie boochies'. Musíš být nachystaný, stoprocentní... Nesmíš ho zklamat." Jako u všech filmů jsem zkoušel s každým hercem zvlášť, nejdřív sám s Mewesem a až pak ho začlením. Tak se sejdu s Mewesem... A on přijde a nemá scénář. Já na něj: "Kde máš scénář?" "Nepotřebuju ho." "Jak to myslíš?" "Vyzkoušej mě."

Tak začnu číst věty ostatních a Mewes bez scénáře reaguje. "Dobře ty." Jedem dál a on všechno ví. "Ty vole! Ty ses naučil svý věty?" "Jo, i všech ostatních." "Hovno." "Vyzkoušej mě." Začnu číst jeho věty a on říká hlášky ostatních. "Ty vole, seš Rain Man?" Zdarec. "Co se stalo?

Jak to, že jsi najednou génius?" "Nechtěl jsem nasrat toho Rickmana." Takže u Jaye a Boba už byl prvotřídní. Nejen že mě poslouchal, ale i sám se zapojoval. Nacvičovali jsme souboj se světelnými meči. Teda zhulomeči. Aby nás Lucasfilm nežaloval. Se zhulomeči. A on má meč s dvěma... bongama. Trapas. Jde ke mně a: "Hele, trsale..."

Říká mi tak. "Co kdybych to vypnul, natáhnul, vyfouknul kouř a pak to zapnul a pokračoval v boji?" Podíval jsem se na něj: "To je geniální!" Šel jsem za naším chlápkem od efektů: "Půjde to?" "Všechno jde." "Super, tak do toho." Bylo skvělý pak vidět na premiéře, jak lidi u toho řvou smíchy. "No sakra, on je idiot savant."

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Parada jen tak dal . Doufam ze budete prekladat i dalsi veci od kevina smitha treba tedka ma novou sou spoilers

180

Odpovědět

Super. Jenom na hulu.com, na který můžou koukat jenom Amíci. Ach jo...

180

Odpovědět

fakt parádní...doufám, že bude víc a víc videí s Kevinem Smithem...skvěle se to poslouchá a je to zábava :D palec nahoru Videačesky! :D

180

Odpovědět

Co jinýho dodat než:
Snootchie bootchies (:

184

Odpovědět

Bucky vypadal jako Eminem..

1813

Odpovědět

Člověk čeká na tu poznámku, kdy se objeví a nakonec to jsou poslední slova videa :-D

193

Odpovědět

Ten mě prostě stále dostává tou svou bezprostřední upřímností a tím jak kašle na v dnešní době tak populární "politickou korektnost" :-D

200