Večer s Kevinem Smithem – 7. část

Thumbnail play icon
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:249
Počet zobrazení:3 124
V dnešním díle Kevin Smith místo klasického fanouška narazí na fanynku velmi kritickou k jeho filmu Hledám Amy. Uvidíte, jak se s tím vypořádá a jak v závěru dá jinému fanouškovi radu na získání peněz na film.

Přepis titulků

Překlad: Ninjer www.videacesky.cz Promiňte. Dlouhá odpověď, co nemá s vaší otázkou nic společnýho. Předem jsem si to připravil. Dobrý večer, jsem Raquel Rhinesteinová, a ráda bych se zeptala: - Přemýšlel jste někdy o natočení sci-fi? - Sci-fi... Nevím. Asi už jsem jedno natočil. Hledá se Amy. Stačí se zeptat jakékoliv lesbičky. Přestože - a možná obzvlášť proto, že - jde o Bena Afflecka.

Mám v hlavě nápad na sci-fi. Ale nic víc. Tak aspoň to. - Jak se jmenujete? - Lela. L-E-L-A. Lela. Fajn. Vy... Nebo ne. Chtěla jsem... Jak jste u Hledá se Amy mluvil o nesebevědomých lesbičkách... Je to ironie, protože Adrienne Rich, úžasná básnířka... Chceš tu přiznat, že jsi lesbička?

Oni mě znají. - Takže jsi přiznaná lesbička? - Jo. Klid, klid, klid... Jste na vejšce. Jako byste nikdy neviděli lesbičku. Takže Hledá se Amy... Řeknu to trochu jinak. Hledá se Amy se mi nelíbilo, i když mám ráda Clerks a jiný... Vážně?

Váš čas je u konce. Další! Protože z toho vychází, že všechny lesbičky jen potřebují pořádnýho... Vynikající připomínka. Ne. Ne. Ne. - Myslíte...? - Ne. Myslím to jinak. Protože tohle už jsem slyšel. Můžu...? Nechal jsem vás mluvit tak 2 hodiny. Je to spíš show Kevina Smithe. Můj, můj názor se nezměnil od roku 1996, kdy jsem film napsal, až do této chvíle.

Nechápu tohle. Že někdo řekne, že ten film říká, jak všechny lesby potřebují pořádnýho chlapa. Tak jste to myslela? - Tak nějak. - Ale máme ve filmu idiota... Bankyho, který tohle říká při hádce. Říká to postava, která se po celý film mýlí. Když to říká idiot, nevidíte tím můj názor?

Chápu, ale nepřijde vám divné, že tu mluvíte k lidem, kteří si klidně zakřičí na cizí holku: "Ukaž kozy!"? Ano, je to nepříjemný. Není to vaše vina, ale ten film to tak říká. Ticho. Tohle je vážný téma. Je mi to nepříjemný, ale to s tímhle nemá nic společnýho. Myslím, že má. Poprvé mi ten film přišel hloupý, ale neškodný.

Ale když jsem viděla... Počkejte, klid! Tohle je výborná, upřímná připomínka. Jen škoda, že jsme vás neznali dřív. To by se skvěle hodilo na plakáty. "Hloupý, ale neškodný." "- Jedna experimentující vysokoškolačka." Pokračujte. - Takže potřebuju jen péro.

- Pardon? - Nic. Jen jsem chtěla říct, že... Neovlivníte, co si lidi z filmu vezmou... Ale bylo nepříjemné být lesbičkou v 90. letech, když ten film vyšel. - Kolik vám je? - 22. To jsou tak čtyři roky zpátky... - Takže mi bylo 18. Věděl jste v 18, že jste hetero? - Ne. Ani teď si nejsem jistej. A to mám ženu a dítě. Měl bych být zodpovědnější. Já můžu jen dělat filmy, které by se líbily mně, a co nejzábavnější.

A pokud tam i strčím nějaký poselství, paráda. Můžu sám se sebou spát... nebo s mužem či ženou... a zcela smířený. V našich filmech je často trocha gay tématiky. Souhlasíte? A i když je to "hloupé, ale neškodné"... tak to někteří brali jako převratný, pomohlo jim to se přiznat a tak...

Většina gay komunity naše filmy miluje a jen malá část říká: "Tajně nesnáší gaye..." Aniž by věděli, kolik jsem toho přeblaf. Do toho jim nic není. Ale vždy to rád do filmu dám. Už od Clerks, ještě předtím, než jsem věděl, že se na to lidi budou dívat... Při psaní Clerks... Mám bráchu, který je gay. Teď to ví celý Cornell.

Když se přiznal, tak jsme se bavili o filmech. Jak je 99,99 % filmů heterosexuálních, o lásce mezi klukem a holkou. Gaye nikde nevidí. Ledatak v nějakých stereotypech. Např. Ptačí klec. Nebo masový vrah. Přišlo mi to na prd, že se nemůže vcítit do žádnýho filmu, protože se v žádným nevidí. Tak jsem se rozhodl dát do Clerks trochu gay tématiky pro bráchu.

Proč ne? Když jsem zjistil, že máme fanoušky, tak jsem si řek, že toho tam budu dávat spoustu. Většina fanoušků je mladá a mám fanoušky typu: "Super filmy! Jdem se zhulit?" A mám i fanoušky... Snad nikdo z této místnosti... Někteří říkají: "Skvělý filmy, ale proč jsou tam ty teplý věci? Teplouši jsou zlí..." Tak se s nimi snažím vydrbat.

Viz Hledá se Amy. Měli jsme testovací promítání. A 10 lidí je pak ve "focus group". Znáte focus group? 10 lidí se pak ptají na otázky. Sleduje to 200 lidí, ale 10 se po filmu ptají: "Co se ti líbilo? Co ne? Pověz proč." Pak to zanalyzují, dají režisérovi: "Udělej to líp!" Příšerný. Ale je zajímavý slyšet jejich názory. A mluvili s jedním chlápkem. A na něj nezapomenu: "Mám rád filmy Kevina Smithe, protože jsem jako jedna z jeho postav.

Jsem Brodie. Mám ráď obchoďák a komiksy a taky bych nevojel Shannen Doherty." Kdybyste ho viděli, tak víte, že by to u něj ani nehrozilo. Ale já tam tiše sedím, musím být schovaný, aby se nepokazila data. Jen se tiše chichotám. "Ale tady se identifikuju s Bankym, je to zas Jason Lee, super, a najednou se ukáže, že je teplej. Co to o mně vypovídá?" A z místa za mnou se ozve: "Že seš teplej!" A pointou je, že ten muž byl Elton John.

Ne. Pointou je... Neoznačil jsem si ho jako žralok a nepronásledoval ho až do smrti. Ale ten kluk se musel rozhodnout. Bude dál koukat na naše filmy, nebo bude dál: "Teplouši mě děsí. Cizí péra mi nahání strach." A nejspíš u nás zůstal. Protože jsme prodali hromadu merchandisingu. Musí být jedním z nich. Říkám si, že když už na to koukají, tak tam strčím nějaký poselství, svůj pohled na svět.

To dobří režiséři dělají. Svět nezměníte. Můžete jen říct: "Takhle vidím svět já. Souhlasíte nebo ne?" A hodně lidí souhlasí. Ne hodně. Ale máme fanoušky. To jsou ti chytří. A my povedeme svět do 21. století. A já na tom vydělám prachy. Ale nejste zodpovědní za své publikum. Doufáte, že to pochopí, a když ne, tak jim to nemůžete cpát. To už není zábava, jen poučování lidí.

Dogma se tomu už hodně blíží, ale naštěstí jednou za čas udělá Mewes fór o análu. A lidi na chvíli zapomenou na Ježíše. Je to tenká hranice, ale musíte uznat, že mé filmy jsou víc nakloněný gayům než většina jiných. - Jo? - Jo. Dík. Ne. Ne. Ne.

Přestaňte, prosím. Lela je tu nejchytřejší, protože teď všichni ví, že je lesbička. Takže si po skončení snadno najde holku. "Ty jsi ta lesbička! Já jsem taky!" Co děláš po...? Jo, vlastně nic. Za tohle já přece nemůžu! Hustý! Je to těžký vyrovnat. Nemám ho rád, chci jeho peníze.

Dělám si srandu. Dost vážných věcí, zpátky k vtipům o péru. Kdo teď? Tady. - Jmenuji se Grayden Blue. - Cože? - Grayden Blue. - Grayden. Fajn... Začínám produkovat svůj film. Neměl byste pro mě nějakou radu nebo peníze? Ne. Balzám na rty.

Neporadil byste mi, jak sehnat peníze na natočení filmu? Jo. Orál zabírá. - A pokud nechceš kouřit... - Doufal jsem v nějaký snazší způsob. Pokud jsi tedy tak konzervativní, kreditky pomůžou. Můžeš jich mít několik. - To už mě napadlo. - Máš kreditku? - Už vyčerpanou. - Jakou? - Mastercard. - Tvých rodičů?

- Ne, moje. - Tak tím můžeš začít. - Máš práci? - Momentálně ne. Musíš udělat tohle. Najdeš videopůjčovnu. Malou. - Nechceš dělat u Blockbusteru. - Jen to ne. Někteří tu u nich pracovali. Musíš pracovat u pultu v dosahu telefonu. Sežeň hromadu žádostí o kreditku. Všechny je vyplň. Řekni, že to tam vedeš - a vyděláváš 50 000 ročně. - Fajn. Pak když ti pro kontrolu zavolají: "Ano, pracuje tu a vydělává 50 000 ročně." A začnou ti posílat kreditky.

Tak jsem je získal já. V půjčovně jsem zvednul telefon: "Ano, Kevin Smith je vynikající manažér. 50 000 ročně. Nejlépe placený manažér v oboru." Dobře. Kreditky jsou nejlepší podfuk. Sežeň si hromadu kreditek. - Tak zní moje rada. - Super. Dík. Jste tak slušní. To budete tleskat každýmu za otázku? "Výborně. Skvělá otázka." "Odpověď na prd, ale otázka dobrá."

Kvůli Clerks jste vyždímal kreditky. To je dost odvážný. Co vás motivovalo? Tenkrát to dávalo smysl. Byl jsem mladej... Sorry. Snažím se říct něco od srdce. A ty tu sedíš a... - Skončil jsi? - Jo, já jen... Přišlo mi to jako správná chvíle. Byl jsem mladý, bylo mi 22, 23... A pokud chci udělat něco hloupýho jako financovat film z kreditek, tak to udělám, dokud jsem mladej.

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

kaba: No jo! "Orál" :D

180

Odpovědět

Bud se jedná o debentní karty s kontokorentem nebo kreditní karty. Rozhodně bych takhle nic nefinancoval, protože úroková sazba je dost vysoká.

181

Odpovědět

taky bych nepochopil kdyz by orel zabiral ale vzhledem k tomu ze tam je oral zabira tak je to o trosku jasnejsi :-D

180

Odpovědět

Skvělý video

Jen k překladu - "Orel zabírá.", to moc nechápu.

180

Odpovědět

Clobrdo: Taky na to koukam na hajzlu.

180

Odpovědět

Anonym: Těžko říct, jak velký je takový limit v USA ;) Každopádně on tady myslím přehání, nejspíš nefinancoval takhle celý film... V předchozích částí mluvil o tom, jak si zaplatil ten kurz na filmové škole, ale včas odešel, aby ještě dostal část peněz zpátky, za který natočí film.
Takže bych tak odhadoval, že kreditky film "spolufinancovaly" :)

190

Odpovědět

k: to jsem nebyl já, kdo vyšel s teorií na světlo :) ...
Ninjer: díky, myslel jsem si, že to bude takhle, jen mám pocit, že na film by těch kreditek muselo být fakt hodně :D

180

Odpovědět

Anonym: tenhle nick ti nepomůže, už teď po tobě jdou:D

180

Odpovědět

Anonym: No já to pochopil tak, že si založí spousta kreditek (bankovních účtů), které pro něj budou výhodné, protože bude oficiálně vykazovat vysoký pravidelný příjem (při telefonním ověřování předstírá, že je svůj šéf), a u těch kreditek pak můžeš jít při výběru do mínusu do určité částky. Takže si těch kreditek uděláš hromadu s tím, že ze všech vybereš do mínusu, co to jde.

Samozřejmě ale pak musíš tu mínusovou částku zase všem bankám někdy splatit.

180

Odpovědět

To stim výkřikem, že je gay sem ted viděl v 21 Jump Street :D Jinak smith je super, ale spíš mi vždycky přišlo, že si z gayů dělá p***l :/ no možná protože sem až teď viděl Amy a Dogma (který se mi moc nelíbilo teda)

186

Odpovědět

Kdyby někdo ve stručnosti shrnul, jak by fungovala Kevinova rada ohledně kupy kreditek, byl bych vděčný, v tomhle se nevyznám a zajímá mě to. Díky

180

Odpovědět

That man is Elton John :D

180

Odpovědět

Můj nejoblíbenější pořad na vc ;)

181