90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:585
Počet zobrazení:6 044

Po Porovnání velikosti hvězd tu opět máme video zaměřené na astronomii. Jde víceméně o seznámení s některými vesmírnými tělesy a s vesmírem samotným.

Komentáře (123)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nejde :(

331

Odpovědět

daymare. fyzika nie vsade rovnaka, matematika je zasa len teoreicka veda, gravitacia nema nic spolocne s velkosotu planety. mozem povedat, ze tu je 10 rokov a tam je 15, preto teoria relativity hovori, ze jedina stala vec vo vesmire je rychlost svetla, vsetko ostatne je relativne. napriklad vzrastajucou rychlostou sa spomaluje cas. teda v slnecnej sustave plynie cas rychlejsie ako v slnecnej sustave niekde pri strede mliecnej sustavy (a predpokladu, ze sa galaxia sprava ako pevna hmota).
a len tak mimochodom, na tej tvojej zmienenej planete by neexistovali vacsie organizmy ale skor mensie, kedze vacsia gravitacia si vyzaduje vacsiu silu, co si vyzaduje viac energie, co vyzaduje viac pohybu, co vyzaduje viac energie. nehovoriac o tom, ze ak by bolo ich prirodzenym prostredim tepltoa 120°C tak by mi neprekazalo stretnut ich, v nasej atmosfere by nevydrzali. a to uz ani nespominam fakt, ze nebezpecnsot organizmu nema s jeho velkostou spolocne vobec ale vobec nic (staci si zobrat virus vs. veleryba pre cloveka. velryba je neskodna, virus uz nie)

213

Odpovědět

Greencze: Zrovna fyziku a matematiku bych nezmiňoval, protože to jsou jediné dvě věci, které jsou stejné pro celý vesmír. Gravitace všude zůstane gravitací, povrchové napětí také, stejně tak tlak, objem, nebo jen vzdálenost dvou těles... Nemůžeš říct, že tady je deset deset a jinde ve vesmíru je to patnáct, to jsou neměnné věci (mám pocit, že ve filmu Kontakt to bylo dobře podané - když už bychom se někdy měli domluvit s cizí rasou, tak to bude za pomocí matematiky). Jinak ale souhlasím, že životní formy můžou být kdekoliv, je to všechno o vývoji. Stejně tak si představte nějakou obrovskou planetu (třeba 100x větší než Země) s velkou gravitací a teplotou na povrchu dejme tomu v průměru tak 120 Celsia. Formu co se tam vyvine bychom asi nechtěli potkat :D řekl bych tak deset metrů na výšku, možná i víc a tak odolný organismus, že bychom si připadali jako ryby v akváriu :D

185

Odpovědět

Tohle je super teorie:-) realita/sen? http://www.youtube.com/watch?v=Mt0dUUBsiMg

180

Odpovědět

Domihork .... rekl bych ze to bude rychlost , kterou obihame kolem centra galaxie .....

180

Odpovědět

Mimochodem, je tam chyba v překladu... dabér říká 234 miles per second což určitě není 214km/s ale 376 km/s

180

Odpovědět

Oprava.... a tak 400 let zpátky tvrdil že země* je středem vesmíru

180

Odpovědět

Mně osobně stále udivuje jedna věc... a to ta že člověk dokáže určit KDE a ZA JAKÝCH PODMÍNEK může na planetě existovat život... prosimvás... známe sotva naši planetu a už mluvíme o tom jak to mervomocí musí vypadat i jinde... Sotva 600 let zpátky člověk věřil v to že je země placatá a tak 400 let zpátky pořád tvrdil že slunce je středem vesmíru... Dle mé teorie, a dle mého názoru, ve vesmíru může existovat život kdekoliv. Mohou existovat životní formy, které nepotřebují podmínky k životu jako člověk. My pouze můžeme říct, na jakých planetách by přežil ČLOVĚK... a navíc... Kdo určil zákony fyziky a matematiky atd...? Ano, v praxi je možná můžeš vidět, tady, na zemi, ale co když jsou mimo planetu zemi úplně jinak? Bohužel, to se minimálně pár set let nikdo nedozví, a s tempem, jakým ničíme planetu zemi, se to možná nedozvíme nikdy...

183

Odpovědět

Prosím vás ta rychlost 214km/s je vůči čemu? Jak může někdo určitě rychlost něčeho ve vesmíru, když tam je spousta věcí pohybujících se různými rychlostmi a směry. Tohle jsem nikdy nechápal a zatím nikdo mi to nevysvětlil...

181

Odpovědět

To pochopitelně, jinak bychom se vůbec nepřeli. Co člověk, to jiný názor, ovšem pravda je jen jedna a na tu se právě přijde při diskuzici. matematicky podloženou? A uznala to veděká obec? Spočítal to stejně ještě někdo jiný? Každý se může mýlit..

180

Odpovědět

Bauglit hezky napsany, ale vyplyva z toho, ze ty zastavas neco jinyho a ja taky:-O PS udal jsem priklad matematicky podlozenej ne domenku!

180

Odpovědět

Jasněže se ty zákony mohou změnit, ale dokud se nezění, jsou to prostě fakta, se kterými musíme počítat. Vše se může změnit i to, co je teď pro nás úžasná změna, bude ejdnou zastaralé a překonané. Třeba za čas někdo zjistí, že se ta informace neztrácí. Že úsměvné, že to nevědí? Nemyslím si! Nikdo neví všechno, ale jsem si jistý, že to jednou vědět budou. nění důležité, co jednou možná bude, ale co je teď a teď se nás dotýká. proto mi tvoje prohlášení: "Ok jde mi jenom vo to, aby si do haleluja neopiral o zaklady, ktery se muzou kdykoliv zmenit" přijde opravdu hloupé, protože o co bychom se tedy podle tebe měli opírat? O doměnky? Myslím, že ne :D

180

Odpovědět

Chlapče, někde si něco přečteš, ale neumíš to zpracovat a odvodit správný závěr. Lidstvo je teprve na začátku chápání vesmíru a proto je spousta věcí nevysvětlitelných, ale to neznamená, že to jednou budeme vědět. A možná to pak zapadne do našeho současného chápání a nebo ho změníme. A to, že je možná něco jinak a že né všechno víme, ještě neznamená, že hned musíme zahodit vše, co víme. Ba naopak! Dokud nebudeme mít jasný důkaz, že je to jinak, musíme se držet toho, co víme a né hned při první teorii vše hodit za hlavu. A to, že je malá část jinak, ještě neznamená, že celek je špatně. Prostě si někde něco přečteš, plnej dojmů z nové informace žačneš ,,panikařit,, a odvrhovat vše, co do teď bylo faktem. Fyzikální zákony platí!! A jako důkaz ti může posloužit to, že je prostě vidíš v praxi.

180

Odpovědět

Ok jde mi jenom vo to, aby si do haleluja neopiral o zaklady, ktery se muzou kdykoliv zmenit viz. zacatek zivota na Zemi a povestnych pet zivotodarnych prvku. Az do minulyho mesice to kazdy zastaval a ejhle on zivot muze byt zalozen i na jinem prvku arzen! Stephen Hawking rika at se ti to libi nebo ne, podle jeho Howkingovo zareni u malých cernych der. Podal matematicky dukaz o tom, ze potom co se miniaturni cerna dira utvori a pak zase vypari, zustane nektera informace, ktera byla cernou dirou pohlcena stracena a nevyzari se zpet! a to prohlasil fyzik!! Zakony kvantove teorie, nebo chces-li fyziky se zakladaji na tom, ze informace nemutze byt nikdy stracena. Ted mi to vysvetli, kde je ta informace ta hmota? Tohle je usmevne, ze ortodoxni zastance fyzikanich zakonu, nevi tuhle vec!!

181

Odpovědět

Kdybych řekl, že antyhmotu nevyrobili nikde, pač neexistuje, tak to bych asi moc rejpal, co? (je to antihmota) ;-) Ale k věci, neřekl jsem, že nebyla vyrobena nebo že neexistuje ;-). Možná si mě špatně pochopil, ale myslel jsem to v ohledu na běžnou přírodu. Většina (teorie také praví, že úplně všechna) antihmoty totiž zanikla nějakou dobu po Velkém třesku. A pokud svou teorii myslíš tak, že vědci v Ženevě vyrobili antihmotu a dopravili jí na Slunce, aby tam mohli platit jiné fyzikální zákony při přeměně vodíku na hélium, tak to tě budu muset opravdu zklamat :P. A je úsměvné, jak se postavíš, jenom části mých příspěvků, zato ty ostatní přecházíš ;-) :-)

181

Další