88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:211
Počet zobrazení:4 971

Větrná turbína BAT od firmy Altaeros je novinkou, která by mohla pomoct rozšířit čistou obnovitelnou energii do všech koutů světa. Máte důvěru v podobně průlomové technologie?

Přepis titulků

Svět požaduje čistší a levnější alternativu fosilních paliv. Altaeros na tento požadavek odpovídá létající větrnou turbínou BAT. Poprvé může být levná větrná energie dopravena do všech koutů světa. Může napájet vzdálené obce, průmyslové komplexy nebo oblasti postižené katastrofou. Altaeros BAT využívá silnější a vytrvalejší vítr ve vyšších výškách. V těchto výškách vyrábí dvakrát více elektřiny než běžné větrné turbíny.

Proč je vítr ve vyšších výškách tak skvělý a přínosný, je jasné. Je ho tam mnohem více. Větry mezi 300 až 600 metry na zemí jsou asi pětkrát až osmkrát silnější než ty při zemi. Používáme osvědčenou leteckou technologii. BAT používá nafukovací heliový balón, který vynese lehkou turbínu do vzduchu. Elektřina je k zemi sváděna silnými vodivými kabely. BAT také nabízí možnost, jak rozšířit internetové a telefonní služby, monitorování počasí a mnohem víc.

Je vytvořen, aby se kdekoliv rychle vznesl, a tím snižuje dopad na lidi i na faunu a floru, v porovnání s běžnými turbínami. Myslím, že Altaeros ije úžasná firma, protože se nezastavila u běžných vylepšení v této oblasti a nabízí možnost přinést větrnou energii milionům nových zákazníků po celém světě. Altaeros vznikl na MIT a spolupracuje s aljašským energetickým úřadem ve snaze vypustit první komerční létající větrnou turbínu.

Levnější, flexibilnější a značně efektivnější. BAT je budoucností výroby větrné energii. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (36)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Solární panely byly také docela neúčinné, dokud se nezačal používat materiál z českého nanospidera :) Díky nanovláknům se zvýšila účinnost až na dvojnásobek, ale pořád ty panely nevyužívají 100 % přijímaného slunečního záření. Pokud se vymyslí způsob, jak na vzdálenost přenášet energii bez výrazných ztrát a jak ochránit objekty ve vesmíru před mikrometeority, nebude problém vystavět panely ve vesmíru a získat pro Zemi neomezený zdroj energie, ale to je hudba vzdálené budoucnosti.

02

Odpovědět

Jedna věc mi ale není jasná. Když se vítr opře do VE, tak se musí celá s větrem posunout, dokud nebude napnutí vedení v rovnováze se sílou větru. Tím se VE zákonitě musí posunout blíže k zemi. Když k tomu bude spotřeba na druhé straně růst, lopatky budou vůči větru klást větší odpor a tím se celý proces umocňuje... Pak se z toho stává dost nestabilní systém.

A to vůbec nemluvím o změně směru větru. VE se tak musí dostávat do hluchých míst.

Vedení by mělo být označeno, aby se do toho piloti malých letadel/vrtulníků nenamotali. To by pak ve vzduchu vypadalo... Kdo ví co to udělá s ptáky, nebo naopak ptáci s VE. Klidně by to mohlo jít k zemi.

41

Odpovědět

To je pěkná blbost :)
Výroba elektřiny touto "elektrárnou" nikdy nedá zpátky energii do výroby vloženou. Stejně jako dříve u solárních elektráren atd.
Do rizikových oblastí fajn, ale tak stejně se může použít normální elektrocentrála na benzín. Ono sice fajn, elektrocentrála pouští zplodiny a není eko, ale tohle si myslíte že eko je? Nebo že to vyrábějí jentak z ničeho? Takového plastu - ropa. Takové energie na výrobu - plyn, uhlí, cokoliv. A v postižených oblastech je už vážně jedno, jestli jde pár výfuků z elektrocentrály.
Někdo se chce zkrátka přiživit a tak vymýšlí blbosti co se tváří jako "EKO".
Kdyby se radši ti to "vědci" zabývali myšlenkou jaderné energie (teď nemluvím jen o štěpení uranu, atd) a její uchování například v tom vodíku nebo čemkoliv co vymejšlej. Tomu se pak dá říkat uplně stejně EKO. Dokonce je to víc EKO, než tohle.

1626

Odpovědět

lepší je využití vody jako zdroj Brownova plynu a další využití tím spojené ....

50

Odpovědět

"Výroba elektřiny touto “elektrárnou” nikdy nedá zpátky energii do výroby vloženou." Ta elektrárna je na jednorázové použití? Podle toho jak to prezentují by měla vydržet, pár let. Což znamená že vyrobí, několika tisíci násobně víc energie, než do ní bylo vloženo a to už za první rok. A to právě díky těm stabilním větrům, které jsou v té výšce ve které operují. Co se týče elektráren využívající solární energie, tak se energie využitá na její stavbu většinou vrátí, samozřejmě záleží na tom kde daná elektrárna stojí a jaké je místní klima.

72

Odpovědět

+Alberto123"Někdo se chce zkrátka přiživit a tak vymýšlí blbosti co se tváří jako “EKO”." Tak přihoď svůj nápad a ať je sakra dobrej a nebo napiš nedostatky toho jejich výmyslu, prostě užitečnou kritiku. Jinak si pomluvy nech pro sebe. Mimochodem podle mě je to dobrý nápad.

41

Odpovědět

+Alberto1231. elektřina ze solárních panelů se vrátí jedině díky toho že je elektřina dotována.
2. kolik je toho třeba aby fungovala vesnice? co až bude bouřka? musíš to stáhnout a si zase bez? Jak dlouho to trvá? co když se to urve? co letadla 600 metrů je docela dost pro menší letadla, co když se to vyfoukne? jen tak to spadne?
3. Tak snad máme atom, bžilionkrát ekologičtější než všechny "zelené" technologie dohromady, jo no z čeho asi ten solární panel je? a co se sním stane až nebude majiteli vydělávat? Krachne a o ten bordel ať se postará stát. V ideálním světě by se jezdilo na vodík, a zbytek z jádra + co by bylo třeba.

80

Odpovědět

+Alberto123Dobře položený otázky na, které bych taky rád znal odpověď. Tu balónovou elektrárnu předváděli za ideálních povětrnostních podmínek, takže nevím jestli mají všechno vychytaný, ale ten nápad se mi líbí. Co se týče jaderné energie ušli jsme za posleních 50 let značný kus cesty, je si však třeba uvědomit, že před námi jí ještě pořádný kus zbývá. Mimochodem stavba jaderné elektrárny, její odstavení a rozebrání to vše stojí peníze a především čas. Jadernou elektrárnu prostě nemůžeš jen tak opustit. O to co po ní zbyde se musí někdo postarat. Atomová eletrárna spotřebovává energii a peníze i dál celé roky po svém uzavření. Díky nový objevům dnes sice dokážeme získat z jádra bezpečněji víc energie, to ale nemění nic na tom, že recyklace jaderné elektrárny se neměří na roky, ale desítky let, které dotuje stát. S tím vodíkem souhlasím. Co se týče solárních elektráren nebudují se vždy na místech k tomu vhodných a to zvlášť v čechách.

00

Odpovědět

+Alberto123couvhi to napsal dostatečně :)
Já jsem uvedl Alberto dost pádné důkazy ne? Že se energie nevrátí.
Tak pokud to chceš číselně, nejde jen o výrobu, jde o udržování, jde o dráty k tomu, jde o opětovné naplnování, opravy, lidi co kolem toho musí lítat. V jaderné elektrárně máš sice pár lidí navíc, ale vyrobí to elektřiny co bys těmahle elektrárnama nevyrobil, ani kdybys jima pokryl půl zeměkoule.
Nehledě na to, sice to vydrží pár let, ale nepojede to nonstop, na to to prostě není. Takže se to nevrátí.
Solární panely se nevrátí, snad až ted poslední dobou, kdy se fotovoltaika někam posunula.

Ale opět, toto všechno jsou spíše alternativní zdroje, tam kde nemůže být dopravena elektřina jinak, z masivních zdrojů, jako je jádro. Každpádně eko to není, jak větrné, tak solární elektrárny.

Pokud máte ještě nějaké dotazy, tak se klidně ptejte, ale nebudu vám tu psát stovky argumentů aby mě tu nějakej pseudoelektrikář pseudoekonom zesměňoval. :) Můžete si to najít sami na netu. Akorát si předtím musíte uvědomit všechny náklady a to včetně energie na výrobu plastů, zdrojů na výrobu všeho toho, energie na výrobu konstrukce, prostě všechno.

00

Odpovědět

+Alberto123No ona ani jaderná elektrárna není "eko". Máš pravdu, že se to hodí spíš do míst kde nejsou větší zdroje energie a do oblastí pstižených nějákou přírodní katastrofou. To co nejvíc ovlivňuje výkon dané elektrárny jak větrné tak vodní je především místo kde stojí a s tím i spojené místní klimatické podmínky. Co se týče výroby energie z vodních a větrných elektráren tak se energie do výstavby vždy vrátí. Co se týče jádra, tak energie z něj získaná je skutečně ohromná stejně tak ale i náklady do něj vložené. "Já jsem uvedl Alberto dost pádné důkazy ne?" To snad couchi nadhodil pár dobrejch otázek k zamyšlení ne? Tvůj první příspěvek je snad tvůj názor na danou věc ne? Máš tu i nějáký takový příspěvek jako couchi, kromě těch dvou?

00

Odpovědět

+Alberto123Snažím se najít ten tvůj příspěvek s těma pádnýma důkazama Mike, ale asi jsem slepej jak patrona. Prosím tě mohl bys mě na něj něják nasměrovat? Díky.

00

Odpovědět

Příliš větrných elektráren nadělá spíš víc škody, než užitku. Dobrým příkladem je německá 50Hertz Transmission GmbH - hromada VE, které nadměrnou výrobou často způsobují neplnění kritérií na vedeních v naší přenosové soustavě. Tady by určitě hrozil podobný problém.

80

Odpovědět

Tyhle elektrárny využívají stabilnějších větrů, tak by nemělo docházet k nějákým nadměrným výkyvům výroby energie. Asi.

72

Odpovědět

+Alberto123Tyhle elektrárny se uplatní hlavně asi v oblastech kde jsou pro ně nejlepší podmínky k provozu a pro lidi v dné oblasti to bude to nejlepší řešení.

00

Odpovědět

Já už v těch "eko" technologiích ztrácím důvěru. Na začátku to vypadá jako šlechetná myšlenka. Ale o co tam jde celou dobu? Jen je zajímá zisk, nic víc. Chápu, že tohle je taky cesta jak se uživit. Ale dělají víc škody, než užitku. Biopalivo je nakonec škodlivější, solární panely se stavěji na úrodných půdách atd. Ve světe se vyrobí tolik přebytečné energie (v roce 2009 se vyrobilo 20 000 000 GWh). Existují určitě lepší možnosti. To je můj názor.

111

Odpovědět

"Eko" technologie to je dobrá myšlenka, ale né vždy dobře realizovaná.

111

Odpovědět

Být ekologický a nebo třeba recyklovat je dobré. Ale jak to platí u všeho v životě, není dobré odložit rozum a pustit se do toho zcela bezhlavě a fanaticky.

161

Odpovědět

+MithrilSouhlasím

80

Odpovědět

5× silnější větry, ale zároveň 10× měnší výkon (soudim dle velikosti, oproti klasickejm turbínám). Idea nouzovýho zdroje někde v místě katastrofy je docela hezká, ale sluníčka tam pak asi moc mít nebudou, když jim ho zastíní desítky těhle nesmyslů. Napájení továren si mohli ale odpustit, od toho tady máme jádro :)

122

Odpovědět

Kolik je v Ethiopii, Barmě nebo Surinamu jaderných elektráren?

53

Odpovědět

+Alberto123ne o moc míň než továren

150

Odpovědět

+Alberto123Přesně. A o tom to je. Levný zdroj energie v těch oblastí může pomoci rozpohybovat ekonomiku.

10

Odpovědět

Pokud to za svojí životnost vyrobí víc energie než kolik padlo na výrobu, tak proč ne.

120

Odpovědět

Nekritizujte, svět se veze na zelené vlně a mít pár stovek jejich akcií určitě neuškodí.

70

Odpovědět

Bojím se, že to dopadne jako spousta podobných projektů. Nikdy se to nerealisuje

111

Odpovědět

Tak hlavní problém vidím v tom, že to ke vznášení používá helium, což má k obnovitelnému zdroji zatraceně daleko. Najít funkční alternativu k heliu a má to potenciál.

221

Odpovědět

Řekl bych Vodík, ale je problém s některými jeho vlastnostmi...
Sorry Hindenburg !..

90

Odpovědět

a kdo to bude financovat ? BATman ?

202

Odpovědět

Wayne Enterprieses

241

Odpovědět

Stark Industries

37

Odpovědět

+SwamperOscorp Industries

11

Odpovědět

Sice bych nechtěl, aby mi to lítalo nad hlavou, ale furt lepší, než normální větrný elektrárny, nebo soláry na polích... děti nebudou pouštět draky, ale elektrárny.

452

Odpovědět

Nevýhoda větrných elektráren je, že je to hodně peněz (a místa) za málo muziky. Ať už tom kecaj nebo ne, tak či tak je to supr revoluční nápad zejména do rizikových oblastí. A navíc to vypadá cool. Palec hore

331

Odpovědět

To budou fajn terče pro cvičnou střelbu.

272

Odpovědět

Ty kabely, to by u nás moc dlouho nevydrželo, za 3 dny by to snaživci zpeněžili ve sběrnách :-D

612

Další