Přidat do sledovaných sérií 108
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:334
Počet zobrazení:4 443

Poslední slova. Jsou důležitá, nebo se jim přikládá nepřiměřená váha? V dnešním díle Vsauce se dozvíte spoustu informací nejen o posledních slovech, ale i vesmíru a světových rekordech. Jako bonus vás čeká vystřižená scéna z originálního videa.

Přepis titulků

Překlad: tynka www.videacesky.cz Ahoj, tady Michael z Vsauce. 17. prosince 1977 byl Gary Gilmore popraven za vraždu. Byl prvním vězněm, kterého Spojené státy popravily po desetiletém pozastavení této praxe. Když se ho zeptali na poslední slova, řekl jednoduše: Jdeme na to. O několik let později reklamní manažer Dan Wieden přepracoval tato slova do sloganu, který je teď známější než Gary Gilmore.

Poslední slova jsou mocná. Jsou posledním výrokem, k němuž člověk směřoval celý jeho život. Poslední šance záznamu před vymazáním. Neznáme poslední slova Alberta Einsteina. Pronesl je německy k sestře, která uměla jen anglicky. Jsou ztracena.

Jaká budou naše první slova? První slova ze Země, která uslyší mimozemšťané. Vysíláme signál radiovými vlnami, bezdrátově vzduchem, více než sto let. Za správných podmínek může tento signál uniknout do vesmíru a pokračovat rychlostí světla dál naší galaxií i vesmírem. Současná lidská technologie by měla problém s příjmem radiového i televizního signálu ze vzdálenosti Marsu.

Možná by se ostatním inteligentním bytostem ve vesmíru dařilo lépe, a dokázali by zamířit své přístroje na Zemi a slyšet nás. Pokud je to tak, co by byla nejdřívější věc, kterou přijali? Naše vesmírná první slova. Nejdřívější signál, dost silný na to, aby byl zachycen světelná léta daleko, mohl pocházet od Hitlera. Jeho vysílání letní olympiády z roku 1936 využívalo dost silné vysílací zařízení, které dosáhlo 41 zemí, čímž se stává kandidátem na první slova Země pro poslouchající mimozemšťany.

Během posledních asi 50 let se signál vysílání stal mnohem silnějším, než Hitlerova olympiáda, a jsou tak lepší kandidáti na zachycení. Nejmladší z nich odcestovaly 50 světelných let od Země. Dohromady pobavily miliardy lidí a teď i kolem 2 000 hvězd.

133 nejjasnějších je ukázáno tady. Proslov Martina Luthera Kinga Jr. "Mám sen" zatím doputoval až k nejvzdálenější hvězdě diagramu Aře, která má čtyři známé planety. Za šest let naše první slova na Měsíci projdou Ařinou soustavou. Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo. Tato slova pronesl Neil Armstrong.

Tady je zachycen pár let před smrtí s Eugenem Cernanem, nejnovějším a posledním člověkem, který se prošel po Měsíci. 14. prosince 1972, předtím, než nastoupil do lunárního modulu, Cernan vyslovil to, co jsou dnes poslední slova na Měsíci. Odcházíme tak, jako jsme přišli. A dá-li Bůh, vrátíme se v míru a s nadějí pro celé lidstvo. Samozřejmě, že v lunárním modulu posádka mluvila, což znamená, že v podstatě posledními slovy, pronesenými lidmi na povrchu Měsíce, byl odpočet Harrisona Jacka Schmitta.

Tři, dva, jedna, odlet. Od té doby jsme na Měsíci nebyli. Ale počkejte, co byla opravdu první slova pronesená na Měsíci? Armstrongův výrok o obrovském skoku je dobrou odpovědí, ale co se počítá jako bytí na Měsíci? Pokud se počítá i přistání, pak první slova pronesená na Měsíci nepatří Armstrongovi, ale Buzzu Aldrinovi, který při pocitu měkkého přistání alespoň jedné přistávací podušky pronesl tento nesmrtelný popis: Lehký kontakt.

Pumpujeme vysílání do vesmíru jako neustále se rozpínající sféru radiových vln. Tohle je pokořující. Přestože roste rychlostí světla, je radio sféra Země je drobná.

Tohle je naše galaxie, Mléčná dráha, pro srovnání je vzdálenost, do které pronikl náš signál, náš hlas, takhle velká. Vidíte tu tečku? Takhle velká. Vesmír je obrovský. Jak se v něm sakra máte zvěčnit? Další poslední slova, která tu zůstanou, až umřete. Možná jste slyšeli slavný citát od Banksy.

Říkají, že umřete dvakrát. Poprvé, když přestanete dýchat, a podruhé, trošku později, když někdo vysloví vaše jméno naposledy. Váš anonymní vliv, ale přece pokračuje ještě dlouho potom, že? Chci říct, že lidé možná přestanou říkat vaše jméno, ale například pokud máte děti, a ony mají děti, a tak dále, nějakým způsobem pokračujete, i když možná jen geneticky a ne jménem. Lidé to zkoušeli.

Světový rekord za nejvíc dětí z jedné jediné ženy drží paní Feodor Vassilyev. Měla 16x dvojčata, 7x trojčata a 4x čtyřčata, což je dohromady 69 dětí. Být biologickým otcem zabere méně času. Zdokumentovaný rekord pro nejvíc dětí, jejichž otcem byl jeden muž, je držen Ismailem Ibnem Sharifem, který měl podle odhadů více než 900 dětí s mnoha ženami.

S dětmi nebo bez nich, v systému zpětné vazby jako je Země nebo život, jsou příčiny a důsledky složité a nekonečné. Pamatujete si dvojité kyvadlo z videa Kdyby? Malý rozdíl mezi původními podmínkami soustavy může vést k neuvěřitelně rozdílným výsledkům. V úterý letím z Londýna do Los Angeles. Letadlo bude řízeno piloty, kteří ho dokáží navést na správnou ranvej ve Spojených státech.

Ale pokud by to letadlo muselo být zaměřeno z Londýna a posláno přímou střelou, všechno by muselo být velmi přesné. Chybné zaměření o jeden stupeň doleva hned na začátku by neposlalo letadlo do Los Angeles, ale o téměř 160 kilometrů jižněji do Tijuany v Mexiku. Vaše jméno nebo poslední slova mohou být nakonec zapomenuta, ale vaše důležitost, jakožto výchozí stav pro budoucnost vesmíru, se již děje.

Bach zemřel dřív, než stihl dokončit Umění fugy. Kus náhle končí během Contrapunctu XIV. Skladatelé se ho snaží zrekonstruovat. Díky tomu je unikátně naživu. Stále říká svá nová poslední slova, jak se ho noví lidé pokouší dokončit svým vlastním způsobem.

Stejně tak, ať se cítíte sebejistí nebo trapní a malí, budete pokračovat. Váš vliv bude v paměti, matematici to garantují. Dokonce i pokud, jako Bach, necháte věci nedokončené. A jako vždycky, díky za sledování.

Komentáře (29)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

byl jsem jedinej kdo na tom obrázku hledal tečku? dokud ji nepřiblížil? :D

10

Odpovědět

Poslední slova co slyšel Terminátor před smrtí: Hej dyk more železo .....

253

Odpovědět

Jedna minuta a sedm vteřin, než z úplně jiného tématu skočí k vesmíru. To by jinak ani nebyl Michael. :D

252

Odpovědět

Nechci být hnidopich, ale naše galaxie se nejmenuje Mléčná dráha to je snad jen část naší galaxie ve které se nachází Země a galaxie se jmenuje Galaxie nebo se mýlím ať to je korektní :D

2245

Odpovědět

Mýlíš se.

244

Odpovědět

+ČarodějJamesKane má pravdu, naše galaxie se jmenuje jednoduše Galaxie s velkým G. Mléčná dráha je označení pro část disku Galaxie viditelnou ze Země. Na tomhletom obrázku je to vidět: http://www.pa.msu.edu/~delee/beers.jpg . Jako Mléčnou dráhu můžeme označit jenom ten "tenký disk" na obrázku. Ale hovorově se běžně používá Mléčná dráha pro celou Galaxii. Řekl bych, že v tomhle videu to proto vůbec nevadí.

257

Odpovědět

+Čarodějmarquecz: Wiki, s odkazem na Britannicu a Oxford University Press, říká, že Mléčná dráha je galaxie obsahující naší soustavu. Na rozcestníku se potom píše, že se jí někdy říká jen "The Galaxy".

213

Odpovědět

Mléčná dráha=Galaxie

00

Odpovědět

root beer = zázvorové pivo

212

Odpovědět

jo a je to limonada, ne skutecne pivo:-)

243

Odpovědět

Moji předkové se na mě usmívají, Imperiále, můžeš o sobě říct to samé?

220

Odpovědět

v konecnym dusledku to bude stejne jedno co tu clovek udela nebo rekne, protoze az zanikne vesmir a vznikne novy, nikdo nebude vedet o lidstvu v predchozim vesmiru.

206

Odpovědět

bude restart Matrixu..

220

Odpovědět

Na co žít pořádnej vydatnej život, když za blbejch 20 miliard let tu po nás nezbude ani hovno!

231

Odpovědět

+ČarodějCo když to myslel úplně obráceně? Že si každý musí urvat kolik to jen jde, jinak může rovnou chcípnout?

204

Odpovědět

Technická: "Contact Light" neznamená "lehký kontakt". Na třech nohách lunárního modulu byly připevněny asi metr dlouhé sondy, které se aktivovaly při doteku s povrchem Měsíce. Dobře jsou vidět třeba na tomto obrázku:

http://d1jqu7g1y74ds1.cloudfront.net/wp-content/uploads/2010/01/Lunar-Module-Eagle1.jpg

Pokud se alespoň jedna z těchto sond dotkla povrchu, rozsvítila se na ovládacím panelu kontrolka, která signalizovala dotyk s povrchem. V tu chvíli se vypnul přistávací motor a modul dosedl vlastní vahou na povrch Měsíce. Aldrinova hláška "Contact Light" tedy neznamená "lehký kontakt", ale ohlášení rozsvícení této kontrolky.

261

Odpovědět

Predbehol si ma :)

190

Odpovědět

hmm posledni slova...Vy "lidi" jste jen tupa zvirata!Jste az tak agresivni, ze bojujete i mezi sebou!Tolik let se mordujete valkami a dokonce obcas dokazete zautocit na nekoho ve sve vlastni rodine!
Za tisic let vystoupá lidsky barbar na hromadu kosti a rekne "Ja vyhral!".
To budou posledni slova Cloveka - Obecne Agresivniho!
:D

2015

Odpovědět

Si myslim ze ten zacatek co si psal budou prvni slova mimozemstanu az nas kontaktuji a mozna i posledni taky protoze nas hned znici.

201

Odpovědět

69 dětí.....If you know what I mean :3

226

Odpovědět

A to už jsem si řikal, že se snad žádnej úchylák neozve :-)

211

Odpovědět

Zajímavý, že vystřižená scéna je víc k tématu, než samotný video :-)

230

Odpovědět

Tenhle díl byl celej nějákej divnej... aha už vím, on celou dobu seděl na gauči a ani se nehnul :)

211

Odpovědět

0:54 - v NĚMČINĚ ne Německu (Einstein navíc zemřel v USA) :) jinak dobrý :D

200

Odpovědět

Zdravím
chci se zeptat nedávno jsem dostal moderní mobil samsung galaxy s4 co za program mam stáhnout abych mohl sledovat videa na Videacesky.cz na nem ?

v elektronice se moc nevyznám takže jsem stahl nejake aplikace z nějakého obchodu ale stále to nejde

s díky za pomoc a s omluvou za spam
Pelda

194

Odpovědět

Já se dívám normálně v internetovým prohlížeči (otočím na šířku a dám fullscreen)...

190

Odpovědět

+janimekto me práve njede mam tam cerve video a uprostred modrou krabicu na kterou nejde kliknout

190

Odpovědět

+janimekPelda: Aktualizovat flash player.. I guess..

190

Odpovědět

poslední slova, která se budou týkat naší právě končící civilizace: "Já, prezident USA, pro svobodu a demokracii jsem se rozhodl použít nejkrajnější řešení, použití jaderných střel na Moskvu. Bůh chraň ameriku a lidstvo"

2120

Další