Proč se astronauti vznáší?

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:594
Počet zobrazení:9 362

Mohlo by se to zdát jako jednoduchá otázka, ale proč se astronauti ve vesmírné stanici vznáší? Stejně jako lidé v tomto videu by nejspíš mnoho z vás odpovědělo: "Protože ve vesmíru není gravitace." Ale to není tak úplně pravda. Pojďme se podívat, co za tím opravdu je.

Přepis titulků

Překlad: Rizyk www.videacesky.cz Přemýšleli jste někdy, jaké by to bylo vznášet se jako astronaut ve vesmírné stanici? Ale proč se astronauti vznáší? Jsem v muzeu Powerhouse v Sydney, abych zjistil, jestli někdo zná odpověď. - Proč se vznáší? - Není tam gravitace. - Není tam gravitace. - Nulová gravitace. To, co nás tady drží na Zemi, tam nahoře není.

Gravitace ve vesmíru není, takže se vznáší. Ve vesmíru není gravitace? Je jí tam hodně málo. Ale opravdu není ve vesmíru gravitace? Měsíc přece krouží kolem Země díky gravitačním silám. Takže kam byste na tomto obrázku dali vesmírnou stanici? Můžete mi ukázat měřítko vzdálenosti Země a Měsíce? A pak do toho zasadíme vesmírnou stanici.

- Takhle? - Jo. - Takhle? - Možná blíž? - Asi takhle. - Tady. Chcete vidět pravou vzdálenost? Nechte mě odhadovat. Ve skutečnosti je přibližně tady. Možná dál. Asi jsme to měli špatně. Pokud je Měsíc tady a Země tam, kam byste dali vesmírnou stanici?

Sem? Napůl cesty? Sem? To je možná čtvrtina vzdálenosti. Ukážu vám pravou vzdálenost. Vesmírná stanice je někde tady. Tak blízko? Tahle hra nám vůbec nejde. Vesmírná stanice je od nás asi jen 400 kilometrů daleko.

Takže pokud žijete v Sydney, je to jako jet kousek za Canberru. Dává smysl, že Země vyvíjí velkou gravitační sílu na vás, ale žádnou na astronauty kousek od nás? Myslíte, že tam není gravitace? Ale oni létají, viděli jsme je. Jistěže není, poletují tam. Já vím, že poletují, ale otázka je proč? - Netuším.

- Jsem zmatený. Popravdě je na astronauty vyvíjena skoro stejná gravitační síla jako na vás. Takže proč se vznáší, a vy trčíte tady? Odpověď zní, že astronauti se nevznáší, ale padají! A nejen to. Celá stanice padá s nimi. Takže proč vesmírná stanice nespadne na Zemi? Důvodem je, že stanice a její astronauti mají obrovskou boční rychlost a pohybují se rychlostí asi 28 000 kilometrů za hodinu.

Takže i když padají směrem k Zemi, letí tak rychle, že jak padají k jejímu povrchu, tak se od nich zakřivuje. Kdyby na ně Země nevyvíjela gravitační sílu, tak by odletěli do vesmíru. Kvůli tomu tahu gravitace můžou kroužit kolem nás. Kdyby se přestali hýbat, tak by padali, ale... Pořád by byli ve stavu beztíže, dokud by někam nenarazili.

Takže vesmírná stanice a její astronauti neustále akcelerují ke středu Země. Ale nikdy se nepřiblíží. A protože zrychlují stejnou rychlostí, tak se astronauti cítí bez tíže. Mají ten úžasný pocit vznášení se.

Komentáře (65)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Hezký video. Zajímalo by mě, co se děje v případě, že opustíme blízkost Země a letíme právě třeba k Měsíci. Jak to tam astronauti vnímají a co se tam děje :)

201

Odpovědět

Víc takových naučných videí ! Díky moc.

191

Odpovědět

Pobavilo, a přitom je to naučný video. A nedivím se tomu, že neodhadli ty vzdálenosti. Myslím, že většina lidí má podobný názor. Ono i na hodně obrázcích všudemožně jsou Země a Měsíc dost blízku u sebe a určitě to tak každý někdy viděl, je to asi především pro porovnání velikostí bez ohledu na reálnou vzdálenost, která ve skutečnosti je (s ohledem na proporce Země a Měsíce) takováhle http://kaffee.50webs.com/Science/images/Earth_to_Moon_rel.distance.gif. Dá se říct, že mezi Zemi a Měsíc byste mohli vecpat cca 30 dalších Zemí za sebou, což se docela lehce pamatuje ;)

181

Odpovědět

aký vyhukaní boli z tých vzdialeností , ze tyhle hadanky nam moc nejdou :D

201

Odpovědět

dobry :-D

182

Odpovědět

Ty poměry vzdálenosti měsíce a družice bych věděl, ale přesnou odpověď na to, proč se vznáší bych dohromady asi nedal :D Věděl bych, že je to díky odstředivé síle, ale zdůvodnit bych to už asi nedokázal.

187

Odpovědět

Odstředivá síla neexistuje... :-)

1826

Odpovědět

+ThomikhAle existuje

204

Odpovědět

+ThomikhKdyby neexistovala, tak bych mohl projíždět zatáčky neomezenou rychlostí :-)

192

Odpovědět

+ThomikhAle neexistuje, ze to opakuji dokola novinari neznamena, ze existuje...

Prvni rocnik fyziky strojarny by ti ukazal "dostrediva", za odpoved "odstrediva" vyhazov od zkousky...

vice se ucit :D

P.S. takze nevim v jakem vesmiru se prave nachazi Marvin, ale v tomto svete ho urcite v zatackach nikdy odstrediva sila neomezovala :D

188

Odpovědět

+ThomikhPravdu nemáte ani jeden. Svarec: Je to díky dostředivé síle neboli centripetální.
Thomikh,veles: Odstředivá neboli centrifugální síla existuje, vrať se zpět do školy ;) tady přikládám odkaz: http://www.techmania.cz/edutorium/art_exponaty.php?xkat=fyzika&xser=4d656368616e696b61h&key=208

201

Odpovědět

No jo, to je to humanitní vzdělání....tohle by měl vědět každej

195

Odpovědět

Tyhle zajímavosti mam moc rád. Např. - co by se stalo kdyby se naše planeta přestala ze vteřiny na vteřinu otáčet? Všichni by vystřelili nadzvukovou rychlostí směrem na východ :)

193

Odpovědět

:D jj to by sme se pěkně zabili, lidi na rovníku by letěli něco pod 1700 km/h :D mi o něco pomalejc

193

Odpovědět

+BullOverNechci rýpat, ale stejne :) Proč bychom měli být pomalejší než lidi na rovníku? Kdyby se země teda přestala otáčet, znamenalo by to, že my se budeme dále pohybovat rychlostí její rotace. Ale ta je snad stejná tady jako na rovníku, ne? Respektive ty výchylky tam jsou, protože ta rychlost je ve vztahu s poloměrem, který není všude stejný, ale jsou naprosto a zcela nepatrné.

1813

Odpovědět

+BullOverVšichni máme stejnou ÚHLOVOU rychlost rotace, ale v závislosti na zeměpisné šířce máme jinou OBVODOVOU rychlost. Na rovníku je obvodová rychlost největší (za den bod na rovníku urazí největší vzdálenost, zatímco bod na pólu neurazí vůbec nic (vzhledem k povrchu Země).
Nebo jinak: obvodová rychlost závisí na vzdálenosti od osy otáčení, která zase u Země závisí na zeměpisné šířce.

201

Odpovědět

+BullOverJo tak, to mě nenapadlo :D Čili s člověkem na pólu by to vlastně nic neudělalo? :)

201

Odpovědět

+BullOverDokonce ani piruetku by neudělal, protože s rotující Zemí udělá jen jednu otáčku kolem vlastní osy za den.

201

Odpovědět

wow. to dali nejaky vyber hodne stupidnich britu, jeste ted mam otisklou ruku na cele kdyz ukazovali tu vzdalenost mesice od zeme a ten tenisak mel asi 15cm od balonu a ze ve vesmiru neni zadna gravitacni sila ...tyyyyyy voole

1850

Odpovědět

Když už, tak Australanů :)

183

Odpovědět

+PytaTo máš skoro stejný... většina Australanů má Britský předky

1816

Odpovědět

+PytaDobrá, tak budem Skoty a Iry nazývat Kelty, Čechy Slovany, Němce Sasy, Angly či Juty a Italy Římany.

182

Odpovědět

+Pyta@Spooner: Challenge accepted! :D

01

Odpovědět

Víte... Spíš než to video, které bylo mimochodem zajímavé, miluju číst ty komentáře pod videem, kde se dvě skupiny lidí (většinou jsou to ty děcka co každý video schazujou a ti choleričtí dospěláci co jim zato musí vynadat) hádají a schazujou jeden druhýho... peckaaa!

184

Odpovědět

Chápu to správně, že se tedy vznášejí díky odstředivé síle?

1814

Odpovědět

nooo v podstatě ano.. v odstředivé síle je vždy nějaká bariéra která způsobuje že svojí setrvačností (rychlostí oběhu) nevylítneš z gravitačního pole a družice jsou přesně v takové mezi aby byli neustále přitahovány takže gravitace právě funguje jako ta bariéra. ale na setrvačnost sem úplně zapoměl ikdyž tvrdit že gravitační sila je stejně působící jak tam tak tady je docela zcestné protože při ty rychlosti a stejné gravitační síle by byl astronaut přilepenej ke stěně a ani by se nehnul.. :D

1812

Odpovědět

+PitrsxDTys tomu teda nasadil korunu!
a) Odstředivá síla neexistuje, jedná se jen o iluzi, zdánlivou sílu. Je důsledkem setrvačnosti při nerovnoměrném pohybu.
b) Celá tvoje teorie o jakési bariéře je už totální nesmysl.
c) Gravitační síly tady a tam JSOU stejné (až na stěží měřitelné rozdíly). Ty si evidentně pleteš setrvačnost s gravitační sílu, a taky zřejmě vysokou rychlost s vysokým zrychlením, jinak si nedovedu představit, proč by měl být někdo kvůli vysoké rychlosti někde přilepený...

185

Odpovědět

+PitrsxDA jo to je fakt.. fyziku sem už neměl par let ale zkus někdy jit do twistera a tam zažiješ tu odstředivou silu která neexistuje.. je tím míněno gravitační přetížení které zažívají i piloti ve stíhačkách.. odstředivou sílu bychom tak mohli nazvat spojením gravitace a setrvačnosti http://cs.wikipedia.org/wiki/Odst%C5%99ediv%C3%A1_s%C3%ADla - tady máš popsán ten můj nesmysl odborně.. je ale fakt že na zrychlení sem fakt zapoměl.. a gravitační síla se mění v zavislosti na dálce od tělesa a hmotnosti tělesa.. proto o to dýl trvá než družice začne padat kolměji k zemi, takže rozdili tam jsou...

183

Odpovědět

+PitrsxDJe vtipné, že zrovna podle článku, který jsi linknul, je odstředivá síla v twisteru silou zdánlivou. Proč si nejdřív nepřečteš, co linkuješ, aby ses pak takhle neztrapňoval?
"gravitační přetížení" - další důkaz toho, že netušíš která bije. (pozn.: i když se říká "přetížení 5g", tak to neznamená, že to má COKOLIV společného s gravitací)
K těm rozdílům gravitačního působení: vzdálenost 400 km od povrchu je vzhledem k poloměru Země malá. Velikost přitažlivé síly na stanici je tedy jen přibližně o 12% menší než by byla na povrchu Země. Není to tedy neměřitelný rozdíl, ale stěží to může samo o sobě způsobovat jakékoliv vznášení nebo lepení se na stěny.

189

Odpovědět

+PitrsxDNaše tělo působí odstředivou silou zatímco lehátko v twisteru silou dostředivou. Jedná se o akci a reakci sil, která je právě v tom článku uvedena. Jinak gravitační přetížení s tím souvisí protože, jeden z faktorů krom zrychlení je i hmotnost tělesa, která se právě odvíjí od gravitace. Asi nejsem tak znalej fyziky, ale neznamená to, že jsem úplně hloupej. Tedy aby to bylo k videu. Kosmická loď se udržuje na orbitě odstředivou silou, která je právě složena z rychlosti a působení gravitace, přičemž právě parametr gravitace způsobuje i sílu dostředivou. Ano odstředivá síla není silou je to složení sil, proto se říká že jako taková neexistuje.

181

Odpovědět

+PitrsxDPyta: No nevím kdo si to tu špatně přečetl :-)

Odstředivá síla působí při akceleraci v rotačním pohybu, dostředivá při konstantní rychlosti a u obou působí externí síly, o setrvačný síle můžeme mluvit ve chvíli, kdy na objekt nepůsobí žádné externí síly, ale pouze když těleso působí samo na sebe, např nerovnoměrný pohyb v homogenním gravitačním prostředí.

Ale o nic nejde, jsou to věci co se dají snadno poplíst, jen mi vadí, když někdo poučuje nepravdy. Ale i bez těch řečí si myslím, že každej asi tuší jak to funguje :-)

191

Odpovědět

+PitrsxDPanove to co nazivate odstredivou, je sila dostrediva akorat ma zaporne znamenko. takze se hadejte, ale profesorka fyziky by vas od zkousky vyhodila.

A setrvacna sila, ze teleso pusobi samo na sebe? Je to sila co nema v dane soustave puvod ale ucinek... Jinak jeste receno je to sila zpusobujici zmenu rychlosti v neinercialni soustave.

Marvine kde na to chodis :d

191

Odpovědět

+PitrsxDPyta a veles: Odstředivé síly jsou dva typy: setrvační (neboli ta zdánlivá a jak vy říkáte neskutečná) a reakce na dostředivou sílu v inerciální vztažné soustavě, což je síla skutečná (dle Newtonových pohybových zákonů).

191

Odpovědět

Pokud máš na mysli vznášení uvnitř vesmírné stanice, tak to je způsobeno tím, že na astronauty působí přesně stejně velké síly (přepočítané na jednotku hmotnosti) jako na vše v jejich okolí, včetně vesmírné stanice.

180

Odpovědět

+PytaTohle je teda reakce na předchozí příspěvek. Taková poznámka, že setrvačné síly nejsou iluzorní. Termín zdánlivá síla je velmi nešťastný, protože ty tu setrvačnou sílu v neinerciální vztažné soustavě opravdu cítíš.

180

Odpovědět

+PytaTermín zdánlivá síla je naprosto přesně popsaný. Jinak to, co cítíš třeba v twisteru, je síla DOstředivá - síla, kterou na tebe působí sedačka nebo stěna, aby tě udržela na kruhové trajektorii.
Tohle je ale už trochu moc off-topic. Já jsem chtěl hlavně poukázat na nehorázné bláboly, které sem PitrsxD psal, aby je od něj nedejbože někdo nepřevzal.

181

Odpovědět

Pokud máš na mysli "vznášení" celé stanice, je to spíž dostředivá síla než odstředivá (ta by je katapultovala pryč)

181

Odpovědět

Oni se vznášejí, protože jsou i s okolní stanicí ve volném pádu. V podstatě neustále padají směrem k zemi, ale protože mají dostatečnou rychlost, tak ne zemi, nikdy nedopadnou.

190

Odpovědět

Jak vesmírná stanice získá takovou rychlost?

183

Odpovědět

Raketoplán má právě takovou rychlost když vyndává ze sebe to citlivé "zboží" a vše ostatní je jen o setrvačnosti..

192

Odpovědět

Nijak. Když jí postavili, už měla současnou rychlost.

192

Odpovědět

+PytaTak jsem si to představoval, jenom jsem nemohl věřit, že raketa dosáhne takové rychlosti.

194

Odpovědět

Jooo dobře možná kdyby se to obešlo bez těch animací a vtípků tak by to bylo pro mě přesvědčivější. Pro ty z Vás, kteří o tom něco vědí: zajímalo by mě, jak je možné, že může astronaut, na základě tohoto "faktu", vystoupit z vesmírné stanice?
Mimochodem je to zcela vážná otázka, nemá působit sarkasticky ani ironicky.

1810

Odpovědět

Když vyskočíš z jedoucího vlaku taky se pohybuješ stejně jako vlak dokud tě Země nezastaví... tady tě nemá co zastavit, jelikož je ve vesmíru vakuum..

181

Odpovědět

+RadiawA co si myslíš, že se stane když při jízdy autem(50km/h) odpálíš tenisák dozadu 50km/h?? hehe :P

188

Odpovědět


Odpovědět

Přesně tak...
Zkus stát na střeše jedoucího vlaku. Dopadneš na stejné místo ze kterého jsi vyskočil :)

184

Odpovědět

+Rogivyskočit*

1817

Odpovědět

+RogiProblém je, že na vlaku funguje odpro vzduchu, který tě odsune zpátky. Buď o trochu, nebo o tolik, že z vlaku sletíš. :D

182

Odpovědět

+RogiNepočítáme-li odpor vzduchu (ikdyž to stejně dělá jen několik desítek centimetrů) ;)

183

Odpovědět

+Rogistačí být uvnitř vlaku ne na střeše :D a nemuseli byste se zabývat odporem vzduchu :D

210

Odpovědět

Opět setrvačnost.. ale bez odporu.. jak tu zaznělo u nás vše zpomaluje odpor vzduchu..

180

Odpovědět

+PitrsxDa odpor k práci ;)

180

Odpovědět

Řekněme, že to je hezky vysvětleno.
Vsadím se, že téměř všichni, co odpovídali na tom videu, měli aspoň maturitu. A upřímně, tohle je něco, co zvládá naprosto běžná středoškolská fyzika.
Lidi jsou jenom líní přemýšlet o světě kolem.

196

Odpovědět

všechno jsem věděl a to se o to nějak víc nezajímám...a teď mi omezenci určitě naklikají mínuska, samozřejmě i ty vzdálenosti jsem odhadl správě...

1891

Odpovědět

To jistě i spousta jiných lidí, kteří nepokládali za životně důležité sdělit nám, že jsou tak intelektuálně na výši :)

180

Odpovědět

+JTo je jejich mínus :)

1881

Odpovědět

+JMě se zdá, že jsou to spíš tvoje mínusy...

181

Odpovědět

ty vzdálenosti jsem měl taky správně..

ten měsíc jsem dal možná trochu blíž, ale už jen logicky se to dá nějak odhadnout.

1815
Další