Jak se stavěly pyramidy?

Thumbnail play icon
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:317
Počet zobrazení:15 138

Pyramidy jsou zcela jistě úctyhodným počinem listva. Ale kolem jejich stavby panuje větší množství mýtů a teorií. Derek Muller z kanálu Veritasium se na některé z nich přímo z Egypta zaměří.

Přepis titulků

Zajedeme se podívat na pyramidy. Chufuova pyramida byla nejvyšší lidskou stavbou po téměř 4 000 let. Výškou ji překonala až Eiffelova věž z roku 1889. Je 147 metrů vysoká. - Chcete si na ni vylézt? - Jasně. - Vylezu si na ni. - Ale není to zadarmo. Za kolik? Na pyramidách je ještě úctyhodnější to, že byly postaveny před více než 4 500 lety.

Egypťané neznali kolo ani ocel. Z kovů znali jen měď a její slitiny. Na tuto pyramidu byly třeba asi 2 miliony kamenů. Vlastně jsou to obrovské bloky a ne kameny. Každý z nich má mezi 1,5 až 3 tunami. Stavba pyramid trvala asi 20 až 30 let. Je to dlouhá doba, ale když vezmete v úvahu počet kamenů, kterých je v každé pyramidě několik milionů, museli byste položit jeden kámen asi každé 3 minuty.

Pokud tedy počítáte s běžným pracovním dnem o 10 až 12 hodinách. Nikdo neví, jak byly postaveny. Je to tajemství. Mnoho lidí se vám pokusí nějak vysvětlit, jak se mohly stavět. Ale my musíme říkat, že je to tajemství. Dnes je to prostě tajemství. Nikdo to neví. Nezachovaly se žádné plány stavby pyramid.

Asi není překvapivé, že jsou předmětem mnoha konspiračních teorií, jako jsou mimozemšťané, cestování časem a ztracené technologie. Ale existuje i další mýtus, který je všeobecně přijímaný. Říká se, že pyramidy postavili otroci. Současné objevy naznačují, že stavitelé pyramid nebyli otroky. Byli to zkušení pracovníci. Dochované kobky nedaleko pyramid naznačují, že jejich těžká práce a obětování byly odměněny.

Kdyby byli otroky, nedostalo by se jim takového ctihodného pohřbu. Ale jak se jim povedlo pyramidy postavit? Velmi mě zaujalo, že Egypťané neznali kolo. Zřejmě nepoužívali ani žádné válce. Tyto kameny zřejmě byly po poušti přepravovány na saních. Existuje slavný diagram, ve kterém sochu táhne 172 mužů. Tato socha mohla vážit asi kolem 68 tun.

Běžně by vytvářela velké tření, avšak písek před saněmi byl smáčen. Experimenty ukázaly, že by to snížilo potřebnou sílu na polovinu. Vnitřní bloky této pyramidy jsou z vápence. Jsou trochu měkčí a lehčí na opracování. Představte si, jak je opracováváte měděnými nástroji. Některé z těchto bloků byly dokonce rozříznuty. Používali měděné pily.

Věděli, že měděná pila by to samotná nedokázala. Avšak když mezi ni a kámen přidáte brusivo jako písek, dokážete kámen rozdělit. Zřejmě to byla hodně fyzicky náročná práce. Asi vás nenapadlo, že když chcete postavit pyramidy, musíte je postavit na rovné zemi. Můžete vidět, jak je ta země rovná. Má se za to, že když se Nil rozvodnil, přivedli sem vodu kanálem a tak odhalili všechny vyvýšeniny.

Zatímco vnitřek je vytvořen z vápence, vnější plášť byl ze žuly. Je to mnohem tvrdší kámen. Jsem v žulovém lomu v Aswanu. Zde těžili kameny, které byly použity v Gíze. Je to úžasné, protože jsem od Gízy téměř 1 000 kilometrů daleko.

Když se Nil rozvodnil, voda natekla přímo sem a díky tomu mohli přesouvat všechnu tuto žulu. Mohli ji přesunout do Gízy a použít na stavbu pyramid. Přepravovali je po proudu na vorech. Těžit je bylo velmi těžké. Žula je jedna z nejtvrdších hornin, protože obsahuje křemen. Křemen je na škále tvrdosti na stupni 7. Diamant je na 10. Jak tedy mohli vytvořit takovýto hluboký příkop?

Základní technikou bylo tlučení doleritem do žuly. Znovu a znovu a znovu... Za každou hodinu postoupili asi o 5 milimetrů. Neexistuje žádný jasný důkaz, jak byly pyramidy postaveny. Odhaduje se, že použili rampy. U nedokončených pyramid byly rampy nalezeny. Nemůžete však postavit přímou rampu a tlačit kameny nahoru.

Problémem by bylo, že taková rampa by vyžadovala víc materiálu než sama pyramida. Myslím, že nepravděpodobnější je rampa obtáčející se kolem pyramidy. Vrchní třetina výšky pyramidy vyžadovala asi jen 4 % materiálu použitého v celé pyramidě. Proto panuje podezření, že na vršek pyramidy byly použity pákové výtahy. Dnes jsou pyramidy poznamenané živly, ale v minulosti byly zářivě bílé, protože použili bílý vápenec k pokrytí celé pyramidy.

A na špičce mohly být pokryty elektrem. To je slitina zlata a stříbra. Představte si, jaký na ně byl nádherný pohled. Důvodem, proč mají pyramidy takový tvar, je to, že představují sluneční paprsky. Představte si, jak to muselo vypadat, když dostavili první. Lesklá kovová špička a krásná bílá barva na jejích stěnách.

Myslím, že to musel být nádherný pohled. Doufám, že se vám video líbilo. Natočil jsem ho už dříve, když jsem byl v Egyptě. Nyní jsem v Melbourne v Austrálii, ale zítra letím do USA. Příští týden budu mít vystoupení v Alabamě s Henrym z MinutePhysics, Dustinem ze Smarter Every Day, Brady Haranem z Numberphile, Periodic Videos a Sixty Symbols a C.G.P.

Grayem ze CGPGray. Ano, bude tam osobně. Pokud na nás chcete přijít, klikněte na odkaz dole. Při těchto dlouhých letech potřebuju nějak zabít čas. Zítra budu poslouchat novou audioknihu Billa Nye. Kniha je nazvaná "Nezvratné: Evoluce a věda stvoření". Sám tuto knihu předčítá.

Už se toho nemůžu dočkat. Tuto knihu si můžete zdarma stáhnout na audible.com/veritasium. Nebo si při měsíční zkušební době můžete vybrat jakoukoliv knihu. Rád bych Audible poděkoval za podporu. Umožňují mi se dostat na spoustu úžasných míst. Mají stovky tisíc audioknih. Pokud máte audioknihy rádi, měli byste je zkusit. Díky za sledování a snad se uvidíme příští týden.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (61)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Kde ten debil vzal, že Egypťani neměli kolo?? Egyptské válečné vozy mu asi nic neříkají.

05

Odpovědět

Proč se teď videa točí přes klacek a člověk tam pořád překáží? To nemůže ty věci ukazovat a stát za kamerou? Kdy takhle budou i filmy?

19

Odpovědět

https://www.youtube.com/watch?v=pafA0tDw5So#t=374

ok
, obětujte zhruba 50sek života...

41

Odpovědět

takze na oslikovi sa plahorcili cez pust
https://i.imgur.com/AsIZdiT.jpg
eh...

32

Odpovědět

Ne, chodili výhradně po svých.

12

Odpovědět

Najdou se lidé, kteří věří - že život, který máme zde, začal kdesi daleko na opačné straně vesmíru... Kmeny lidí, kteří mohli být předky Egypťanů nebo Toltéků či Mayů, že možná právě oni byli budovateli skvělých pyramid, nebo ztracených civilizací Lemurie či Atlantidy.

Jsou i tací, kteří se domnívají, že možná ještě někde jsou bratři lidí, kteří dodnes bojují o přežití daleko, daleko odtud... mezi hvězdami...

19

Odpovědět

A anglicky? "There are those who believe...that life here began out there, far across the Universe...with tribes of humans...who may have been the forefathers of the Egyptians...or the Toltecs...or the Mayans...that they may have been the architects of the Great Pyramids...or the lost civilizations of Lemuria...or Atlantis.

Some believe that there may yet be brothers of man...who even now fight to survive far, far away amongst the stars."

02

Odpovědět

Tech dva milionu kamenu jen na obvod (resp. povrch) se mi zda moc...podle me i v tomto ma Derek chybu...uprosted je prakticky jen sut!, resp. odpadni material, pokud nepocitate mista kolem chodeb a sachet. (uvaha/vypocet viz dalsi komentar)

S tim octem - kyselinou na žulu nevim, nevim...ocet snad lepta mramor, ale na zulu se normalne pouziva - napr. na cisteni hrobu, apod. (aby odstranil necistoty na zule, nikoliv zulu :-))

23

Odpovědět

puvodni objem pyramidy, jakozto pravidelneho ctyrbokeho jehlanu, je 2 637 000 m3 (z wikipedie)...Derek tvrdi, ze kazdy kamen vazi priblizne 2-3 tuny, tomu se da verit...hustota zuly je 2800kg/m3...tedy jeden kvadr ma objem cca 1.4-0.93 m3, tedy cca je tam priblizne 2 000 000 kusu, pokud predpokladate, ze je to "vykvadrovane" i uprosted a to je ta zakladni chyba v predpokladu, Dereku! :D

Tech opracovanych kamenu je tam daleko mene, tudiz to takovi udernici nebyli, coz jiste nesnizuje tento neobycejny pocin, ale snizuje to verohodnost celeho videa, protoze pokud dobre pocitam, tak jestli z 10 nejakych zajimavych informaci byla pulka spatne/sporne, tak mi to prijde na video z cesty za exotikou dost a spise mi prijde, ze to bral jako dovolenou a pred videem si procetl pruvodce :D.

51

Odpovědět

+MMZoprava - zulovy kvadr o hmotnosti 2-3 tuny, ma objem 0.71-1.07 m3 (chyba se prilis nelisi), tudiz tech kusu by bylo potreba ale jeste vice...skoro 3 700 000, pokud se uvazuji ty 2 tunove.

jen doplnim - pokud by vsechny kameny mely 15t (horni hranice, kterou uvadi wikipedie), tak bych tech kamenu muselo byt pro zaplneni objemu 500 000 - zde je ale zase vetsi problem s dopravou.

takze pokud se zvazi normalni rozdeleni zastoupeni hmotnosti, tak se dostavame cca k tem 2 000 000 kusu a jsme tam, kde jsme byly v prispevku nad.

Ono se staci podivat na nejakou rozsypanou pyramidu, stavenou podobnou technologii.

01

Odpovědět

Koho zajima jak to asi opravdu delali tak at mrkne na tohle video je to od ceskych egyptologu kteri jsou uznavani po celem svete https://www.youtube.com/watch?v=BF9W-3mRdtE

43

Odpovědět

před námi byla Země obydlená jinou rasou

1017

Odpovědět

Tyhle kamery na tyčce to je mor. O čem to vlastně bylo?

152

Odpovědět

Tak používání saní místo vozu s koly bych hlavně přisuzoval tomu, že pořád je lepší nechat desítky lidí táhnout saně s velkou plochou, než furt řešit kola zabořená do písku.

391

Odpovědět

Pokud byli pyramidy obří elektrárny tak museli egypťané znát kolo. Která civilizace vyrobí elektrárnu ale nepochopí kolo?

194

Odpovědět

Masivní biče

581

Odpovědět

Věřím, že kočky chtěly použít pyramidy jako vysílače, aby se jejich domovská planeta znovu otáčela.

652

Odpovědět

Pokud budeme předpokládat že kočky uměly těžit Naquahdah stává se tato teprie asi nejpravděpodobnější.

351

Odpovědět

+M4rty5U Apophise !!!! Jasně že jsem chtěl napsat slovo teorie místo teprie.

92

Odpovědět

Stargate

231

Odpovědět

Je peklo být historik. Veritasium mám rád a leccos jsem se od Dereka už dozvěděl, ale tohle pokakal.
Egypťané kolo znali. Jakožto satelit Sumerské říše to ani nešlo jinak, technologie se z Mezopotámie exportovaly v zájmu celkové prosperity.
Nástroje nepoužívali měděné, neb by to byla blbost. Nástroje měli z bronzu.
Co se opracování vápence týče, je techika víc než prostá. Egypt měl ohromnou produkci octa (vedle jiných komodit). Vápencový blok+ocet+abrazivum = sakra rychle rozřezaný vápencový blok. Podobnou metodou byl vápenec také těžen, akorát se kámen před aplikací koncentrovaného octa rozžhavil (což nedalo moc práce, páč to tam dost šajnilo a šajní doteď). Dereku, check your facts!

822

Odpovědět

Tohle je spíš záležitost archeologie než historie...

33

Odpovědět

Zajímavé, že ve videu říká: "Používali měď a její slitiny." A bronz je slitina mědi a cín. Takže nechápu, proč se tak divíš.

265

Odpovědět

Prosím o zdroj.

57
Další