Proč je v téhle nádrži 96 milionů černých koulí?Veritasium

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 85
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:133
Počet zobrazení:12 906
V následujícím videu se Derek vydá do Los Angeles, aby se podíval na pěknou řádku černých koulí. K čemu tam jsou, vás asi nenapadne. Pusťte si další díl Veritasia a zjistěte, jaký účel plní. 

Přepis titulků

Tohle jsou stínící koule. Vypouštějí je do této vodní nádrže v Los Angeles. Navzdory tomu, co jste mohli slyšet, jejich hlavní účel není snížení odpařování. K čemu tedy slouží? Abych se to dozvěděl, navštívím jejich největší sbírku na světě v nádrži v L.A. - 96 milionů stínících koulí. - Správně. 96 milionů.

To se stává vzácně, aby člověk něčeho viděl 96 milionů. - Tady je vaše povinná záchranná vesta. - Dobře. Nohu sem a přelezte. Při pohledu na tohle mě napadala spousta otázek. Například: Proč jsou černé? Je bezpečné je mít v pitné vodě? Kolik stojí? Opravdu snižují vypařování? K čemu opravdu slouží? - Je těžké v tom řídit? - Je to hodně těžké. Proč?

Ve skutečnosti jsou zčásti naplněny vody. Je to z důvodu silných větrů u nádrže. Kdybychom do nich vodu nedali, mohly by vlétnout do dálnice, byly by úplně všude. Díky tomu je to nikam neodfoukne. Pokud se začnou kutálet, spíše se kvůli té vodě kolébají. Kvůli tomu je mnohem těžší je odtlačit z cesty, zvláště když se napěchují na sebe jako v krystalické mřížce.

Jak jimi projíždíme, za námi se zase spojují. Ty blízko u motoru loď táhne za sebou. Co jste si myslel, když vám o tomhle poprvé řekli? - Bylo to velice neobvyklé. - Myslel jste si, že se zbláznili? - Ne, to ne. - Vypadá to absurdně, jako bychom byli na největším hřišti s míčky na světě. Ano, vypadá to tak. Tady odsud by člověk nepoznal, že ve skutečnosti ploveme.

Myslím, že je to tu hluboké 13 metrů. Není tu vidět voda. Myslel byste si, že je to vtip, ne? Kdybyste to nevěděl, myslel byste si, že jsme to udělali na počítači. Z kohoutku u mě doma mi teče voda odsud? Někdy. Nebo vždycky? Většinou? Většinou to je voda odsud. To je šílené. Proč je ale nádrž v L.A.

pokryta stínícími koulemi? Všechno to začalo u bromidů. Bromidy jsou látky přirozeně se vyskytující ve slané vodě. Ve vodě z kalifornského akvaduktu, která sem teče, je příměs slané vody, ve které jsou bromidy. Bromidy jsou neškodné a je skoro nemožné je odstranit. Při dezinfekci vody ozónem se z bromidů stanou bromičnany. Ten je rakovinotvorný. Okolo roku 2000 začaly platit regulace, které úpravnám vody nařizovaly, aby se při dezinfekci ozónem kontrolovaly hladiny bromičnanů, aby jich nevznikalo příliš.

My jsme kontrolovali bromičnany jen ve filtračním zařízení. A výsledky byly vždy do regulacemi stanoveného limitu 10 µg/l. Když jim zavolal jejich zákazník, výrobce nápojů v L.A., vyvolalo to zmatek. Řekli nám: "Ukazují se nám vysoké hladiny bromičnanů, víte o tom?" A my říkali: "Nám se nic neukazuje." Ale mezi zákazníkem a filtračním zařízením leží nádrž. Takže provedli testy.

Jakmile jsme přišli k nádrži, hladiny bromičnanů vyskočily. Ukázalo se, že bromidy na slunci s chlórem, který by měl být bezpečný, vytváří bromičnany ještě víc než ozón. Učinili jsme nešťastný vědecký objev, který nebyl v žádné regulaci zahrnut. Takže v téhle nádrži máme vodu s nezávadnými bromidy, máme chlór, protože musíme mít dezinfikovanou vodu, a svítí nám na to slunce, protože je nekrytá. Museli jsme z toho sluneční svit vyřadit.

Zvážili jsme mnoho řešení, například plovoucí plachty. Normálně by se tam dal plovoucí kryt, ale to je projekt na několik let. Mohli jsme vyrobit jakousi trampolínu z PVC trubek, ale to akorát přiláká ptáky a měli bychom problémy s kvalitou vody. Věděli jsme o trubkách z HDPE, které se využívají ve vodním průmyslu. Věděli jsme, že na vodě plovou. Takže jsme je chtěli vzít a dát je na vodu, ale to je obtížné a drahé, protože je to hodně materiálu.

Napadlo nás trubky rozdrtit. Drtí bychom mohli pokrýt hladinu. To by ale vznikla kašovitá teplá voda, na jejíž hladině by plaval plast. To bychom z toho měli Petriho misku. A tak doktor Brian White provedl výzkum a objevil stínící koule. Tenkrát se jim neříkalo stínící koule. Tenhle produkt existoval, říkalo se mu "ptačí koule". Používaly se v nádržích s vykopanou horninou z dolů, aby tam nelezlo vodní ptactvo a neotrávilo se.

Také poblíž letišť, aby ptáci nevletěli do motoru. Pro zjištění jejich vlastností se dělaly testy v aerodynamickém tunelu, kde na ně fučel vítr rychlostí 100 km/hod. Ale jejich hlavní účel je odrazení ptáků. - Dříve tady bývalo více ptáků? - Přesně tak. Jakmile se sem tyhle koule daly, ptáci zmizeli. Dříve tu bývali tamhle na betonu.

Ano, bylo jich hodně na výpusti, na věži, byli všude. Teď už jich tu ale tolik není. Než je do nádrže vypustili, musely projít testováním. Skutečně sníží tvorbu bromičnanů? Koupili jsme tři bazénky pro děti a naplnili jsme je vodou z nádrže. Na jeden svítilo slunce, na druhý jsme dali plachtu, do třetího koule. Stínící koule problém okamžitě vyřešily.

Koule jsou černé proto, aby žádné světlo nedopadlo na hladinu a nepodnítilo tvorbu bromičnanů. Černý pigment je nezávadný a ponechán napospas živlům vydrží roky. Nejsou černé bezdůvodně. Jsou vyrobeny z HDPE stejně jako víčka PET lahví. Je to plast bezpečný pro použití v potravinářství. Mohly by být bílé, ale tak by na slunci nevydržely. Mají v sobě materiál zvaný karbonová čerň.

Kvůli němu koule vydrží na slunci minimálně 10 let. Zkoušeli jsme, jestli by nešla použít i nějaká jiná barva. Nechali jsme si vyrobit tři odstíny modré, ale pigmenty byly nestabilní, takže nám výrobce nemohl garantovat, že vydrží více než rok. Karbonová čerň – ten magický prášek v tomhle – zvyšuje odolnost proti slunci. Lidé se zpočátku obávali, že se rozžhaví a začnou se rozpouštět. Tak to není, jsou naprosto inertní. Můžete do něj kousnout a nic se vám nestane.

Potravinářská kvalita, nic špatného. - Jaké je to v nich jezdit? - Je to těžké. Jak vidíte, sedíme tu už celkem dlouho, fouká vítr a my se nikam nehnuli. Kdo byl někdy na lodi v jezeře, ví, že vás vítr odfoukne. Tady ne, tady vás to drží. Zajímavě se v tom řídí loď, je to těžké. - Jako v arašídovém másle.

- Ano, něco takového. Tedy ne, že bych to někdy dělal. Odstínění slunce s sebou přináší i další výhody. Pro kontrolu růstu řas jsme do vody přidávali hodně chlóru, ale i tak je někdy nelze dostat pod kontrolu. Před mnoha lety v létě se řasy hodně rozmnožily a mohlo se stát, že si člověk napustil vanu a voda byla lehce nazelenalá. Byla normálně pitná, ale trochu nazelenalá.

- Kvůli řasám. - Ano, barví to vodu. To už se neděje. Když není slunce, nejsou ani řasy. Žádný chlór už prakticky nepřidáváme. Od té doby, co jsou tu koule, jsme museli chlór přidat jen párkrát. Na kontrolu růstu řas se spotřebuje polovina celkového chlóru. Já jsem si lámal hlavu nad vypařováním. Když jsem poprvé uslyšel, že tyhle koule snižují odpařování, nedávalo mi to smysl.

Nebudou pohlcovat více energie a více ohřívat vodu a rychleji ji tak odpařovat? Ukázalo se, že z několika důvodů je odpověď ne. V nezakryté nádrži je více obnažené plochy, kudy mohou molekuly vody unikat. Navíc je tam více větru, který odvětrává vrstvu vlhkého vzduchu a nahrazuje ho vzduchem sušším, čímž se zvyšuje odpařování. Je pravda, že koule pohlcují více energie na vrcholu, ale spodek zůstává chladný.

Navíc koule obsahují hlavně vzduch, což je dobrý tepelný izolátor, takže se do vody přenáší málo tepla. Fungují jako dvojitě zasklená okna. Veprostřed je vzduchová kapsa, která izoluje. Slunce se k vodě nedostane. Dělali jsme testy a pod koulemi, i když jsou černé, je voda chladnější, než by byla bez nich na slunci.

Koule vodu trochu ochlazují. Z těchto důvodů koule snižují odpařování o 80 až 90 %. To je pro suché podnebí v Los Angeles zásadní. - Kolik stojí? - Zhruba jeden dolar za tři kusy. Za kus jsme zaplatili asi 33 centů. Dají se dokonce prodat do sběru. Ne za hodně, ale kdybychom je chtěli odstranit, dají se recyklovat. Pokud započítáme úspory za chlorování, za chemické prostředky a za snížení odpařování, jejich cena se ještě o polovinu sníží.

Zvýšení kvality vody je samozřejmě k nezaplacení, ale i samy koule šetří peníze. - Berete sem lidi na prohlídky? - Vy jste první. - Proč jsem první? - Jste první na tak detailní prohlídce. To je úžasné. Slyšel jsem o hexagonálních koulích. Nad těmi jste nepřemýšleli? My máme koule.

Po světě se objevovaly různé produkty. Jednou jsem viděl malé šestiúhelníky, říkám jim ravioli. Existují velké šestiúhelníky, všemožné tvary, které zapadají do sebe, ale problémem je, že je potřeba, aby se nevrstvily. Nesmí zůstávat na ohraničení, protože hladina vody se bude měnit. Díky jejich tvaru nezůstávají na okrajích. Museli jsme zajistit, aby se rovnoměrně rozprostřely, když se bude hladina vody měnit, aby poskytly co nejlepší pokrytí. Pořád mi to nejde do hlavy.

Je to tak šílené. Čekám, kdy řeknete, že to vypadá jako moře bubble tea. To jste trefila. Úžasné. - Máte ráda bubble tea? - Moc. Asi si pak dám.

Komentáře (29)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nejde o Bubble tea, ale jen o jednu přísadu z něj (není zdaleka ve všech perlivých čajích). Boba...

https://en.wikipedia.org/wiki/Popping_boba

00

Odpovědět

Derek nakonec každému na jeho Patreonu jeden podepsaný shadeball poslal, mám tu čest jeden takový mít :)

80

Odpovědět

Oni si ten plast navíc do té vody ještě tahaj.

25

Odpovědět

Takhle rasistický video bych teda na videačesky opravdu nečekal. Nahlašuji na hatefree.cz

59

Odpovědět

Že by památka na otrokářství? Nebo na jiný útlak Afroameričanů?

28

Odpovědět

Více informací o tomto tématu se dozvíte, pokud zadáte do googlu "big black balls".

281

Odpovědět

Riesenie len za 32 mega...

110

Odpovědět

ak ti to má ušetriť ďalších 32 mega :) why not.

103

Odpovědět

Rozhodně zajímavé, ale hned první otázka která mě napadla zůstala nezodpovězena. Mikroplasty??? Šance, že se z toho postupně neuvolňují mikročástice je nulová...

56

Odpovědět

No, vzhledem k tomu, že většina vodovodních řadů se dneska dělá z HDPE rour, tak těch pár desítek miliónů koulí se v tom lehce ztratí.

101

Odpovědět

+JPTak možná menší rozdíl, když je takový materiál ve formě roury metr pod zemí, kde na ní nepraží slunce, není v pohybu, nic se o ni neotírá atd... a když je ten materiál na přímém slunci, vystavený rozdílným teplotám a v podstatě neustále se tře o další koule, šance, že se neopotřebovává i například když tím projíždí například ten člun je nulová.

00

Odpovědět

HDPE je kvalitnejsi plast, takze mikrocastic se uvolni mene. Ale jak se to tre o sebe a o ty betonove okraje nadrze tak se to mozna trosku hobluje :D

30

Odpovědět

nespomínal vo videu že sa jedná o potravinársky plast ? :) chápem že sa dostane do vody ale je neškodný, zatiaľ.

02

Odpovědět

Přeložte video jak v nich zkouší plavat

101

Odpovědět

Naprostá pecka! Více takových videí. Díky !

91

Odpovědět

Nebolo to tu už náhodou ? :)

58

Odpovědět

Ne :)

13

Odpovědět

+XardassTaky bych přísahal že jo.

115

Odpovědět

+Meg.A. Bytetiež si pamätám že to video tu už bolo.

20

Odpovědět

+XardassUrčite ? Tieto videá Veritasium nepozerám nikde inde len na videačesky a rozhodne som ho videl. Dokonca tu bol pekný komentár k tomu pánovy v obleku. Ak by takto myslel každý na vysokých postoch.

13

Odpovědět

+Richmond153Derek to video nahrál v květnu. Veritasium mělo u nás od listopadu pauzu (Šaman Bobo ho přestal překládat) a vrátilo se až minulý týden. Takže jestli tohle není reupload nějakého dost starého videa (čemuž nic nenasvědčuje), tak to tu určitě nebylo :-) Není možné, že na něj někdo dával odkaz do komentářů?

11

Odpovědět

+XardassNetuším, je to fakt divné, určite som ho videl alebo to bolo fakt extrémne silné deja vu z matrixu, pretože som vedel presne o čom to video je, spolu s bubble tea.

32

Odpovědět

Byla o tom reportáž v tv tak 2roky z5

01

Odpovědět

+Kolacekv TV dávajú Veritasium ? A hlavne, TV som nepozeral od dob CRT televízorov :D

22

Odpovědět

+Richmond153Jediné místo, kde jsem to ještě našel (v rámci českého internetu), bylo na FB stránce Vědátor. Jinak už fakt nevím, asi déjà vu :-D

21

Odpovědět

+Xardasstakéto videa pozerám iba na videačesky a toto video som tu už na 100 percent videl :D

21

Odpovědět

+Richmond153Protože youtube channel je jedinec koho napadlo udělat o tomhle reportáž

01

Odpovědět

Možná ti to přijde známé, protože tohle video bylo dost virální. Derek po tomhle videu natočil vyjádření, kde to vysvětloval. On konzultoval s nějakým youtuberem, jaký náhled a název použít. YouTube totiž upřednostňuje (mysli více ukazuje v návrzích, v trendech atd.) videa, na která lidé více klikají, což je tzv. click–through rate. Výsledkem bylo, že hodně youtuberů se vydalo jinou cestou a začali dělat více click–bait videa. I tohle je click–bait video a v popisku a v názvu jsem schválně použil černé koule, protože to lidi více přiláká. Všímám si toho, protože je tu více komentářů a zhlédnutí než běžně, takže to funguje.
Pokud se tedy díváš na YouTube na podobně zaměřená videa, jako je Veritasium, stopro jsi to viděl v návrzích na YouTube.
Tady je Derekovo vyjádření: My Video Went Viral. Heres Why

102

Odpovědět

Tohle video bylo jeden čas hodně sdílé na facebooku, taky ho znám odtamtud. Tak pokud máte FB, tak jste ho možná viděli tam.

00