Naučená bezmocnostVeritasium

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 85
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:148
Počet zobrazení:13 150

Dnešní díl Veritasia je trochu osobnější. Derek v něm vypráví o svém životě, na kterém zároveň ukazuje princip psychologického jevu – naučené bezmocnosti.

Přepis titulků

Vítejte ve Vancouveru v Britské Kolumbii. Vyrostl jsem tamhle naproti vodě. Když jsem byl v pubertě, chtěl jsem točit filmy. Co jsem tedy dělal? Našel jsem režisérku se zvláštním jménem, která žila ve Vancouveru. Viděl jsem ji na obálce časopisu a pak jsem si našel její číslo v telefonním seznamu.

Ve Zlatých stránkách, protože tak se to v roce 2000 dělalo. A zavolal jsem jí. Řekla mi, že zavolá později. A kupodivu mi zavolala. Bylo to úžasné, mohli jsme mluvit o filmování. Ale doopravdy jsem asi chtěl získat příležitost dostat se na plac. Získat v tom odvětví nějaké zkušenosti. Vidět, jaké to tam je.

Protože dostat se tam zvenku je strašně těžké. Chtěl jsem najít někoho, kdo ví, jak na to, a požádat o pomoc. Existuje psychologický jev zvaný naučená bezmocnost. Experimenty, které ho před desítkami let definovaly, byly dost otřesné. Prováděli je na psech, někteří z nich museli přetrpět trest. Například dostali elektrický šok a nemohli se bránit. Jiní psi měli páky, které šok vypnuly, nebo se mohli schovat.

Později všechny tyto psy testovali, ale v prostředí, kde se každý pes mohl nějakým způsobem šoku vyhnout. Ukázalo se, že psi, kteří se naučili šok přetrpět, aniž by se mohli bránit, prostě šoky přijali, i když je mohli nějakým způsobem zastavit. Takže to je naučená bezmocnost.

Naučili se, že proti té nepříjemné situaci nemůžou nic udělat. U lidí byla navazující studie, kdy se snažili provést úkol, ale zněl u toho nepříjemný zvuk. Někteří z nich mohli ten zvuk vypnout, zatímco jiní na něj neměli vliv. Když se podíváte, jak jim úkol šel, dospělí s možností vypnout zvuk měli lepší výsledky, i když ten zvuk nevypnuli. Nechali ho hrát, ale vědomí, že mohou zvuk kdykoliv vypnout, jim umožnilo mít lepší výsledky.

Pracoval jsem na mnoha pozicích. Některé byly podřadnější, ale u jiných jsem měl vše pod kontrolou. Zjistil jsem, že je velký rozdíl mezi zaměstnanci a manažery. Když jste zaměstnanec a máte něco udělat, snažíte se to udělat, jak máte, ale u problému se zastavíte. A jdete za manažerem zeptat se, co dál.

Dělal jsem to jako vědecký asistent. Nerozuměl jsem výsledku, tak jsem to prostě vzal za vedoucím, který mi řekl: "Co zkusit třeba tohle?" A jejich připomínka byla vždy něco, co jsem věděl. Nebo bych za pět minut mohl vymyslet, kdybych opravdu chtěl dosáhnout výsledku. Ale místo toho jsem měl mentalitu, že provádím úkon, a když se zaseknu, někdo mi pomůže.

Je příběh od Tima Ferrise, napsal knihu Čtyřhodinový pracovní týden, doporučuji. Navštívil jednu univerzitu, kde na přednášce vyzval studenty. Řekl: "Dám vám 25 000 dolarů a cestu kolem světa, pokud dokážete, že jste se pokusili navázat dopisem nebo mailem kontakt buď s Jennifer Lopez, Billem Clintonem, který byl zrovna prezident, nebo J.

D. Sallingerem. což byl velmi samotářský spisovatel. A udělal to někdo? Ne. Ani jeden. Rok nato přišel na tu samou univerzitu a k této výzvě přidal příběh z minulého roku. Že nikdo to neudělal.

Nikdo to ani nezkusil. A ten rok dokázalo jeho výzvu splnit šest lidí. Smysl toho je, že musíte překonat mentalitu naučené bezmocnosti, mentalitu zaměstnance a uvědomit si, že co vypadá nemožně, můžete dokázat, když si uvědomíte, že to můžete ovlivnit. Že to není mimo váš dosah. Možná bychom se měli ptát, jestli školy šíří naučenou bezmocnost.

Nutíme děti, aby přetrpěly tresty, které nemohou ovlivnit, znovu a znovu, a pak je pošleme do světa a řekneme jim, ať si dělají, co chtějí? Myslím si, že to do určité míry děláme. Pro hodně dětí je škola jen zvláštní druh trestu. A není divu, že si pak myslí, že jsou věci, které nemohou ovlivnit, protože škola často dětem nedává žádnou moc.

Zpátky k psům, jak dokázali nakonec bezmocnost překonat a dostat se pryč od šoků? Zkoušeli odměny a pobízení, ale nefungovalo to. Museli je fyzicky přesunout pryč od místa, kde dostávali šoky, alespoň dvakrát, než se naučili, že můžou svůj osud změnit. Že nemuseli znovu a znovu přetrpět ten stejný trest.

Ale když vám jen řeknu, že tato věc existuje, mohlo by vám to pomoci změnit pohled na váš život a vaše příležitosti. Pojďme mluvit o volbě kariéry. Třikrát jsem se hlásil na hereckou školu a odmítli mě. Na filmovou školu jsem se hlásil dvakrát a odmítli mě. Asi jsem od nich hledal jasnou cestu ke své vysněné kariéře. Dělal jsem to samé, jako když jsem žádal tu režisérku, aby mě dostala na plac.

Chtěl jsem, aby mi to někdo jiný umožnil. U malého počtu zaměstnání je kariéra jasná. Doktoři musí na medicínu, právníci musí studovat práva. Akademici zase musí mít PhD. Ale je daleko větší počet kariér, ke kterým si sami musíte najít vlastní cestu.

A o tom to celé je. To je ta pravá výzva. Nemáte moc to ovlivnit a chcete, aby vám ji pomohl získat, nebo aby vás někam dostal, ale nikdo vám pomoct nemůže. Stejně jako ta režisérka mi nemohla pomoct, já nemůžu pomoct ostatním lidem. Je to opravdu jen a jen na vás.

Musíte ukázat, že dokážete dělat to, co dělat chcete. Je jeden citát. "Dej mi pokoru, abych přijal věci, které nemůžu změnit, odvahu, abych změnil ty, které změnit můžu, a moudrost, abych je rozpoznal." Myslím tím to, že když přemýšlíte o tom, co můžete a nemůžete změnit, přiklánějte se mnohem častěji na stranu toho, že to změnit můžete.

Protože velmi často to dokážete. Všechno se zdá být nemožné, než to někdo udělá. To řekl Nelson Mandela. Připadá mi, že k tomu sedí. Věci vypadají daleko složitější, než jsou. A je jen na vás, abyste to zjistili. Překlad: Šaman Bobo www.videacesky.cz

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

"Děti přetrpěly" - tvrdé y!!!

13

Odpovědět

Díky, opraveno :)

20

Odpovědět

Díky moc za překlad. Ono to působí opravdu možná až jako klišovité motivační video, ale dá se s obsahem snad nesouhlasit ?

Je to každodenní globální problém, který se netýká opravdu minimálního počtu lidí. A co teprve udržet si tenhle pohled na svět/na život dlouhodobě ? Tomu říkám pořádná výzva. Ono zakousnout se do něčeho a jít do toho naplno není tak obtížné, ale vydržet přitom i přes překážky, být schopen si právě uvědomit, že některé situace o kterých se domníváme, že nad nimi nemáme kontrolu nebo pouze slabou, tak naopak to může být zcela jinak. A tohle nepíši do větru, vemte si to lidi opravdu k srdci. Změňte ten pohled a vydržte, nenechejte se ovládat okolními ani vnitřními faktory. O tom co dokážete rozhodujete skutečně vy a pokud si myslíte, že něco nedokážete - tak to opravdu nedokážete. Takže to změňte, není to nemožné a není pozdě.

64

Odpovědět

03:22 Tim Ferris podle mě nenabízel 25 000 $ za to, že se studenti POKUSÍ navázat kontakt s Jennifer Lopez, ale že jej skutečně navážou. Jinak by to bylo dost jednoduché. :-)

80

Odpovědět

To právě ne.
Tam nešlo o to, aby v budoucnu s někým navázali kontakt, ale aby dokázali, že v minulosti s něma zkusili navázat kontakt.
A mělo to dokázat, že byť třeba nějaká menší část z těch lidí možná v minulosti chtěla zkusit navázat s těma celebritama kontakt, tak to neudělali kvůli tomu, že si řekli, že to stejně nemá smysl, že se to k nim stejně nedostane, což je ta naučená bezmocnost.

21

Odpovědět

+CeckoA za rok se teda ze skupiny jiných studentů, kteří o experimentu nevěděli, našlo 6, kteří se o ten kontakt v minulosti pokusili? A navíc z toho experimentu a šance na výhru byli automaticky vyřazeni všichni, které nějaká Lopez nebo Clinton vůbec nezajímá? To je asi blbost, co?

10

Odpovědět

+TaanŠel na tu samou univerzitu, takže jsem předpokládal, že notná část je stejná, ale asi máš recht, blbě jsem to pochopil já. Přiznávám. :-)

00

Odpovědět

Dobré video, ovšem palec dolů za citování teroristy Mandely. Pro mě osobně je to stejně nepřijatelné, jako kdyby doktor medicíny citoval výsledky práce Mengeleho.

Ve videu je velmi dobře definován problém vzdělávacího systému. Mimochodem, s ním související výzva pro překladatele hudebních klenotů: Pink Floyd - Another Brick In The Wall (HQ) případně Helloween - I Want Out (1988)

510

Odpovědět

Gabčík a Kubiš byli Daky teroristy a dneska jsou to národní hrdinové.

53

Odpovědět

+123456Nezlob se na mě, ale pokud někdo někoho vyzýval k vraždění lidí podle barvy pleti, tak není nic jiného než terorista. Koho budeš chválit příště? Arafata?

13

Odpovědět

+-HoNY-to je rasista ne terorista.

02

Odpovědět

+Peldarasisticky terorista

11

Odpovědět

+v m vargaJá myslel, že domorodý Afričan nemůže být rasista. To je přece politicky nekorektní! On byl přece bojovník za práva utlačovaných původních obyvatel.

Konec sarkasmu.

Byla to svině, která dokonce jezdila učit partyzánskému boji do ČSSR jako třeba Ernesto „Che“ Guevara. Mandela byl slušný člověk pouze v prvních letech, kdy prosazoval nenásilný protest jako třeba Gándhí nebo Martin Luther King. Potom zjistil, že to k ničemu nevede a terorismus a rasismus naruby má větší šanci na úspěch a dokonce za to může dostat Nobelovu cenu míru (což se mu v roce 1993 splnilo).

23

Odpovědět

+-HoNY-A můžeš uvést jediný teroristický čin, kterého se Mandela přímo účastnil?

(Byl odsouzen za nelegální cestu do zahraničí,
podněcování ke stávce,
ze sabotáže ( Spočívala tehdy v neplnění, obcházení nebo porušení povinností, které pachateli vyplývaly z jeho veřejné funkce, úřadu, služby nebo povolání, a to buď s úmyslem zmařit či jen ztížit plnění jednotného hospodářského plánu, nebo s úmyslem ohrozit tím jiný důležitý zájem republiky)

a vlastizrady ).

Tedy žádný teroristický čin, ale "obvyklé" trestní delikty totalitárních zřízení...

01