Jezero, které nemělo existovatVeritasium

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 85
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:205
Počet zobrazení:14 473

Dnes nás Derek vezme k opuštěnému jezeru, u kterého zjistíme, jak obrovský vliv člověk může mít na životní prostředí.

Přepis titulků

Toto je největší vodní plocha v Kalifornii. Měří 25 kilometrů na šířku a 55 kilometrů na délku. Opačný konec tohoto jezera odsud ani není vidět. Je domovem druhé nejrůznorodější komunity ptáků v USA po národním parku Big Band v Texasu. Má to ale háček. Tohle jezero je jen jedna velká nehoda. Vysvětlím vám to.

Začátkem 20. století inženýři pracovali na zavlažování polí amerického jihozápadu. Využívali k tomu vodu z řeky Colorado. Snažili se také, aby voda nezaplavovala všechnu úrodnou půdu. V roce 1905 udělali chybu a řeka Colorado se vylila ze svého koryta. Uměle vybudovanými kanály pak zaplavila celou tuto nížinu. Tato nížina je v hloubce 70 metrů pod hladinou moře. Nacházíme se na jednom z nejnižších bodů v Severní Americe. Řeka Colorado tedy zaplavovala tuto nížinu přes dva roky, než se jim podařilo vodu zastavit.

Tak vzniklo jezero, které tu dnes můžete vidět. Nížina, ve které se nachází Saltonské moře, byla vytvořena tektonickou aktivitou. Nachází se blízko zlomu San Andreas. To znamená, že se blízko pod povrchem nachází magma. Na některých místech se toto teplo uvolňuje z bahenních sopek. Teplo uvolňuje CO2 z uhličitanových minerálů, plyn pak bahnem stoupá vzhůru. Tohoto tepla dokonce využíváme v sedmi geotermálních elektrárnách, které dohromady vyrábí energii pro více než sto tisíc domácností.

Původně si lidé mysleli, že toto jezero hned vyschne. Nachází se totiž v jedné z nejteplejších a nejsušších částí USA. Ale nestalo se tak. Voda tu stále je. Pak lidé přišli s nápadem, že této malé nehody využijí a udělají z tohoto místa novou riviéru. ZÁZRAK V POUŠTI Toto místo je opravdový zázrak v poušti.

Zbrusu nová destinace pro miliony obyvatel velkých měst. Nové Palm Springs u vody. Užijete si prosluněných dnů. Dnes je Saltonská riviéra... Chvíli to i fungovalo. V padesátých a šedesátých letech se tu stavěla města a rezorty, přijížděly sem celebrity a lidé si užívali vody.

Dokonce do jezera vysadili ryby. Ryb tu bylo tolik, že jste mohli chytat i bez návnady. Uhnízdila se tu spousta ptáků a lidé si to tu opravdu užívali. Zdálo se, že je všechno perfektní. Až do doby, kdy se jezero začalo měnit. Jedinými přítoky do jezera jsou splachy ze zemědělské půdy. Ty s sebou přinášejí soli, které pak nemají kam odtékat.

Jezero je totiž tak nízko, že je jedním z nejnižších bodů v USA. Je pod hladinou moře. Voda se z jezera časem vypařuje, ale soli tu zůstávají, čímž salinita vody vzrůstá. Koncentrace je teď zhruba 50 gramů na litr, což je o něco víc než u mořské vody. Pro ryby je obtížné v této vodě žít. Jsou tu hromady mrtvých ryb, což vytváří nepříjemný zápach v okolí.

Ve vodě se přemnožily řasy, což vodu zbarvilo do této ošklivě hnědé barvy. Plavat bych v tom nechtěl. A všechny rezorty byly zavřeny. Zůstalo tu jen několik málo lidí. Když tudy projíždíte, vidíte ty staré hotely, místa, na kterých měla stát nová riviéra. Teď jsou však opuštěná.

Města duchů. Na pobřeží jsou opuštěné lodě. Je to docela smutný pohled, což je zvláštní vzhledem k té přírodní kráse okolo. Někteří lidé si myslí, že je správné nechat jezero vyschnout. Že je to tak přirozené. Navrátit toto místo do stavu před zaplavením v roce 1905. Když se ale podíváte do hlubší minulosti, dozvíte se, že tu jezero kdysi skutečně bývalo.

Jezero, které se objevilo a zase zmizelo. Ale v posledních několika tisíciletích tu jezero většinu času bylo. Bylo dokonce ještě hlubší. Celý tento příběh mě přivedl na dvě myšlenky. Zaprvé, my lidé máme neuvěřitelnou schopnost drasticky měnit krajinu. Můžeme nechat zmizet celá moře, ale také můžeme moře vytvářet.

A zadruhé, pokud se nezajímáme o naše okolí a nesnažíme se, věci propadají chaosu, přirozeně se časem rozpadají. A mám pocit, že pokud nic neuděláme, důsledek může být chaotický a ošklivý. Když se jen rozhlédnete, co se stalo s opuštěnými městy a rozpadajícími se domy. Vypadá to, jako by tu došlo k nějaké katastrofě, podobá se to tu Černobylu. Nedošlo tu ale k žádné jaderné katastrofě, lidé o toto místo jen ztratili zájem. Myslím, že se to vztahuje na mnohem víc než jen na toto moře. Je naší povinností pochopit, že záleží na tom, co děláme.

Pokud se o to nebudeme zajímat, pokud se nebudeme snažit, neskončí to moc dobře. Myslím, že toto ponaučení bychom si měli ze Saltonského moře vzít. Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (33)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

No když se to moře jmenuje Salt-on, tak čemu se diví? :D
Mimochodem, se divím, že to nikoho nenapadlo, že se s tím stane stejně jako s osttaními vodními plochami bez odtoku, že tam bude soli a bordelu, kterej to za pár let zaneřádí. Zvlášť s tolika hotely a loděmi na naftu. :)

01

Odpovědět

Ten moderator byl ke konci "Mouchy snezte si me", takze ze zaveru nic nemam...

81

Odpovědět

Takže to není jezero, ale rybník, když bylo uměle vytvořeno.

67

Odpovědět

Víš vůbec co to je antropogenní jezero? :o

22

Odpovědět

Ámen.

70

Odpovědět

jinak v Salton Sea se odehrává třeba i film Little Birds

http://www.imdb.com/title/tt1623745/?ref_=nv_sr_1

...je to takovej celkem teenage drama-slaďák, ale pro představu toho romantickýho dezolátního úpadku Salton Sea celkem dobrý...

20

Odpovědět

se nám nějak rozněžnil ke konci...

281

Odpovědět

Kalifornie je plná takovejchhle krásnejch post-apo míst, komu se líbilo tohle, bude se určitě líbit i California City - největší město, které nebylo postaveno.

https://www.youtube.com/watch?v=gO3LUhFwx6k
(videjko od na VČ myslím známýho borce z Numberphile, možná by stálo i za překlad :))

250

Odpovědět

Ok... takže něco se jim posralo, řeka se vylila z koryta a začala to zaplavovat... proč to prostě nenechali bejt... bylo by to jezero na řece s přítokem i odtokem, voda by se nezkazila a vše by bylo ok. To můžou udělat i teď... místo aby se snažili tu řeku narvat z5, tak jí měli nechat bejt... zaplavila by to tam (stejně je to jen poušť) a našla by si cestu sama... rozhodě by to bylo lepší, než tahle velká žumpa.

19

Odpovědět

Jenom by se stala maličká drobnost, změnily by tok řeky o desítky km a zvýšily by hloubku jezera ze 6 m na min. 76 m.

110

Odpovědět

+bagounikA? Tak by se prodloužil Kalifornský záliv :D. Jak jsem řek, stejně je to jenom poušť... lepší část moře/oceánu, než suchá rovina s žumpou na konci.

09

Odpovědět

+BullOverProtože neexistuje lepší využití pro sladkou vodu v vyprahle suché Kalifornii než jí nechat tíct do slaného jezere v poušti...

210

Odpovědět

+MorceA kam asi teče ta řeka? :D :D Na množství sladký vody, která odteče do moře, to nic nezmění (když už něco, tak se sníží, protože se to bude několik let plnit, než se to tam dostane).

08

Odpovědět

+BullOverTím jsem chtěl říct to, že se dá sladká voda tam kde je potřeba využít jinak, než bezúčelně jí vylejt do slanýho jezera v poušti.

50

Odpovědět

+Morce!!! Bezúčelně teče do moře. Tu část, kterou by někdo chtěl využít klidně může, ale zbytek stejně odteče.

110

Odpovědět

Nejak nechapu kdyz vydeli ze splasky z pudy to tam kurvej, proc se proste nerozhodli to jezero zachranit.. prehradit to aby tam ty splasky nesli.

33

Odpovědět

Kdo co vydělí? Co do toho taháš matematiku?:-)

282

Odpovědět

Protože bez přítoku by se voda celkem rychle odpařila a jezero by bylo fuč?

00

Odpovědět

přestal jsem ho vnímat při příletu toho hejna much :D

260

Odpovědět

Tohle je tak rok stare. Nechcete radeji davat neco novyho?

027

Odpovědět

Myslím, že jde hlavně o kvalitu. Přece nezavrhneme všechna starší videa jen proto, že jsme je nestihli přeložit třeba do měsíce od chvíle, co je někdo na YouTube nahrál. To jezero snad nezmizelo, takže se nám ani nedá vytýkat, že bychom překládali něco, co už dávno není aktuální.

470

Odpovědět

+BugHer0jestli dobře počítám, to jezero není staré rok, ale asi 116 let... schválně kdo Vám vynadá, že jste tu měli to video mít hned, jak jezero vzniklo...

140

Odpovědět

+BugHer0Ahoj, k teme: ja som to video videl i prelozene urcite uz pred vyse rokom. Tusim na mojevideo. Nechap ma zle, ja sa nestazujem, ale je to tak, ze trebars pre mna ako fanusika Veritasium je toto tym padom stary a nezaujimavy material.
Co tym chcem povedat - napriklad mna a okruh mojich priatelov (povedzme tak 10 ludi, ktori vas teraz pravidelne sleduju) si vasa stranka ziskala tym, ze tu boli preklady stand-upu a americkych talkshow (conan, craig etc), ktore neboli prelozene k dispozicii nikde na cz/svk. Bol to pre mna novy a zabavny material, zacal som vas navstevovat pravidelne. Ale ja hovorim plynule po anglicky (a tipol by som i pomer 50% ludi, ktori to tu pravidelne sleduju rozumeju anglicky bez potreby titulkov) a ked sa chcem zabavit pustim si nieco z oblubenych kanalov na YT. Ci uz Veritasium, Conana and Billa B. Ak potom pridem jeden nudny nedelny vecer na videacesky a vidim tu prelozene stare materialy, tak na nic z toho neklikam, lebo to uz poznam. Trebars sa mi strasne pacil Fallout webserial, ale videl som ho cely skor ako ste ho tu mali. A to tym chcem povedat - preklad veci prilis opozdene je skutocne nevyhoda.
Zaverom (snad dostanem menej palcov dole a budem mat vacsi pipis) - velke vdaka za tieto preklady, moj brat napr. miluje humor jima jefferiesa a s nim sme ho tu napozerali i sam som prekladal comedy central roasty, tak viem ze casovo to nie je sranda vyrabat titule z odposluchu. Ale v dnesnej dobe je podla mojho nazoru aktualnost videi kriteriom cislo 1 pre sledovanost i dobre hodnotenie.
V.

01

Odpovědět

Zajímavý dokument a prosil bych přeložit o Černobylu plíííís :D

https://www.youtube.com/watch?annotation_id=annotation_1078003287&feature=iv&src_vid=-OqrZG-EBaQ&v=9DWnjcSo9J0

21

Odpovědět


Odpovědět

+ZarwanA jo vlastně, tohle jsem už viděl. :D Ale nebrání mě v tom shlédnout ještě jednou,díkes :D Jinak jsem dosloa ujetej na postapokalyptický téma takže prosím překládat další :-P :D

70

Odpovědět

+5825Z postapokalyptických tu máme třeba ještě tohle: Tenhle oheň není vidět
Případně ještě: Vsauce: Co kdyby zmizelo Slunce?

60

Odpovědět

+ZarwanNeboj, na tyhle jsem se taky podíval a fakt suprový videa......jenom je jich toho strašně mááálo :D Chtělo by to třeba i překládat post apocalyptic short fan movie- na netu je toho habaděj :D

01

Odpovědět

bzzzzz :D měl jsem chuť praštit monitor, nechápu jak to mohl vydržet a nechat ty mouchy jenom tak...

361

Odpovědět

jaky ze je teda to pouceni?

01

Odpovědět

Poučení? Eniky, beniky, cos namlel, tos namlel, dost!
http://pohadky-online.eu/fimfarum/more-strycku-proc-je-slane/

03

Odpovědět

+caposry ale to fakt cely cist nebudu..

04

Odpovědět

za mě když stavíš hotel u vody, zjisti si, co je ta voda zač...

150