Nejtěžší závaží na světěVeritasium

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 85
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:136
Počet zobrazení:11 582

Jakou hmotnost má nejtěžší závaží na světě a na co se využívá?

Přepis titulků

Jablko váží zhruba 1 newton. Světový rekord tahu proudového motoru je 570 000 newtonů a raketa Saturn 5, která vyslala lidi na Měsíc, měla sílu 33 360 000 newtonů. Jak ale můžeme přesně změřit tak velkou sílu? Na to se zeptáme jeho. Ahoj, jmenuji se Rick Seifarth a jsem fyzik v Institutu hmotnosti a síly. - Mám to říkat do kamery? - Jasně. Můžete to říkat, jak chcete.

Rick obsluhuje stroj, který dokáže táhnout silou 4 448 222 newtonů. Proč tak podivné číslo? Protože se to rovná milionu liber síly. V tomhle stroji je dvacet závaží o hmotnosti 50 000 liber. 20 krát 50 tisíc se rovná milion liber. Dohromady je to 4,45 meganewtonů. Jsou na světě ještě větší kalibrovaná závaží? Na to se ptám každého našeho návštěvníka.

Zatím jsem ale o ničem větším neslyšel. Takže se asi můžeme chlubit nejtěžším kalibrovaným závažím na světě. Funguje to takhle. Pod zemí je 20 pečlivě zkalibrovaných závaží. Jejich hmotností se kalibrují čtyři senzory v horní laboratoři. Tohle má kapacitu milion liber, tedy 4,45 MN a tohle má 13,3 MN, síla 3 milionů liber. Je to největší stroj svého typu na Zemi. Je jedinečný.

Jeden z nich se umístí na tlakovou podložku. Pak hydraulický jeřáb začne zvedat zelený rám. Jakmile se přenašeč síly dostane do kontaktu s červeným rámem, začne zvedat závaží uložená pod zemí. Když se postupně zvedá, zavěšuje se čím dál víc závaží na snímač síly. Jelikož tato závaží působí přesně známou silou, může senzor být přesně kalibrován.

Tyto přístroje pak posílají do terénu. Ty senzory pak používají v testovacích konstrukcích. Zážeh! Raketový motor NASA space launch system, který nás vynese na Mars, byl zažehnut. Raketa se zažehne a měří se její síla. Takový to, jak ve filmech říkají, že se dostali na 104 % výkonu. Jak ale ví, že je to 104 %? Protože to někdo změřil. Pokud jde o přesnost, rozhodně to tu neberou na lehkou váhu.

Tohle závaží váží přibližně 50 036,27 liber. - Přibližně? - Jo, přibližně. Zamyslete se nad tím. Každé závaží je těžké jako 10 minivanů - a jeho hmotnost... - ...je určená s přesností na několik amerických nikláků. - Liší se jen o pár nikláků? - Ano. Tahle vysoká přesnost je poměřovaná se samotnou definicí kilogramu za použití K20.

To je hmotnostní standard Spojených států. Dělá se to srovnáváním standardizovaných závaží počínaje K20 s většími nedefinovanými závažími. Postupně se tak dostávají k větším hmotnostem. Třeba tady srovnávají pětikilové závaží s dvěma dvoukilovými a jedním kilovým. V určitém kroku je převedou na libry a dál už pokračují v librách. Z 50 librových závaží na 500 liber a 2 500 liber. Pak pomocí váhy zabudované v podlaze pokračují na 10 000 liber, pak na 20 000 a nakonec na 30 000 liber.

Kombinací těchto závaží pak konečně kalibrují 50 000 librové kusy, které tvoří hlavní závaží. Musíme to tak dělat, protože tu nabízíme vertikální sílu, kterou působí tato závaží zavěšená v gravitačním poli. Nabízíme to s přesností 0,0005 %. Pět dílů v milionu, to znamená, že tento milion liber hmotnosti garantujeme s přesností na 5 liber.

Nejen že závaží musí být přesně kalibrovaná, taky to znamená, že musí počítat s přesným gravitačním zrychlením v této oblasti. To je nižší než standardní zrychlení, proto museli přidat několik liber navíc. Musí se počítat i se vztlakovou silou. Jelikož tato závaží vytěsňují 125 liber vzduchu, muselo být přidáno dalších 125 liber, aby dosáhli požadovaného milionu liber síly. Trochu mě zaráží, že takový stroj je vůbec potřeba. Když jsem přemýšlel o tom, jak boeing měří svoje hodnoty, myslel jsem, že kalibrují zařízení, které funguje do určité hodnoty a pak to dopočítají.

Víte, jak to myslím? Jeden axiom říká: "Jeden přesný pokus má cenu názorů tisíce expertů." To se potvrdilo už mnohokrát, především v rámci fyzikálních testů. Nastupujete na letadlo, které někdo postavil. Budete spokojení s 10% odchylkou jejich měření, nebo radši chcete, aby by to bylo na chlup přesné?

Na tom se asi shodneme. Tik tak, tik tak! Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (25)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

"Jeden přesný pokus má cenu názorů tisíce expertů.." Tím by se mohli řídit evoluční vědci. :D To samozřejmě ale nepůjde. Důležité je naskládat na sebe tunu teorií a tu potom vydávat za vědu. Nakonec je ještě potřeba běhat po školách kde se vyučuje stvoření a brečet že učitelé učí děti naprosté sračky.

To, že ateisté dělají to samé a totálně serou na "Svobodnou volbu" je zřejmě úplně jedno, pokud se totiž jedná o ateismus, vše je dovoleno.

221

Odpovědět

Realita a fakta nejsou o názoru. Prostě jsou. Ať se ti to líbí nebo ne. Buďto uč pravdu nebo pohádky. Ale aspoň pojmenuj věci pravými jmény. Bible apod., není nic jiného, než knihy lidí z pouště z doby bronzové.

182

Odpovědět

+OsmiumTo samozřejmě není pravda, ale to nevadí. :) Fakta jsou fakta.. Jojo. Jaká fakta máš třeba na mysli? Že shodnost genu opic a člověka je 99%? A víš to jistě? Ty jsi nečetl další výzkumy které to upravili na pravou míru s tím že ta shodnost je cca 75-80% max? :)

Vědci si totiž porovnávali ty geny které se k tomu hodily nejvíc. :D Ty ostatní ignorovaly. Ano ano, není nad "exaktní" vědu.

Btw neviděl jsi náhodou film Zeitgeist? Tam se o Křesťanství na začátku krásně lhalo. :) Ale víš co je nejlepší? Že když se lidem ty "fakta" líbí, ani si to neověří a už mačkají tlačítko "5 hvězdiček" a tvrdí jaký je křesťanství podvod a co všechno okopírovalo. :D Přitom je to kompletně vymyšlené, ale to ale nevadí pokud se ti to hodí do krámu.

A co taková logika? Ta ti nic neříká? Počítače, hodiny, rakety, telefony... Vše potřebuje inteligenci aby to vzniklo a mnohem složitější organismy nemusí mít žádné výrobce? Jsi padlý na hlavu? Opět důkaz jednosměrného myšlení.

A nemluvím o tom že ateisti do teď nedokáží vysvětlit jak je možné že kniha zjevení se přesně plní podle toho co je tam napsáno, přičemž Bible je přece celá vymyšlená a okopírovaná ne? To mi chceš říct že někdo trefil budoucnost přesně po sobě tisíce let dopředu? Zajímavé...

024

Odpovědět

+PtásekŘeknu tohle. O lidech jako ty jsem slýchal ve videích na YT. Znáš to, takoví ti hardcore křesťani z USA. Vcelku běžné tam. A říkal jsem si, jaké by to asi bylo někoho takového potkat.
Koukám, že se mi to splnilo, aniž bych si to teda přál. Nevadí.
Mohl bych říct, že jsi v podstatě stejný, jako ty exempláře, co jsem viděl, ale ono by to bylo jedno. Tvoje argumenty padají ale úplně stejně. God of the gaps, creation must have a creator, a podobně.
Taky rovnou jdeš k tomu, abych ti já vysvětlil nějaký předpoklad, nicméně už tu není nic, co by hovořilo ve prospěch toho předpokladu.
Díky tomu, co jsem viděl, vím, „co bude“. Tzn. teď ti řeknu, že s někým, jako jsi ty, nemá smysl ztrácet čas, ty se prohlásíš za vítěze, tvoje náboženství za tu jedinou pravdu, a bude.
Dělá to ze mě proroka? Nope.

211

Odpovědět

+OsmiumAno, výrobek musí mít výrobce. To věděl už Darwin, mistře. :) A žádný "hardcore" křesťan nejsem. :D Sám se chovám spíš jako ateista. Nicméně nejsem vůl který si myslí že když na sebe naplácáš tunu teorií tak se z toho stává věda. :)

Dodnes je to teorie která je velice ubohá. Ptal jsem se i genetiků jak si vlastně myslí že se to stvořilo. Nikdo na nic neodpověděl. Jen řekli že vlastně neví. Akorát se to nesmí říkat na veřejnosti, protože takový vědci potom ve vědě automaticky končí.

Kdybys na vše nekoukal jen z jedné strany, věděl by jsi to. Já jsem mimochodem člověk, který se v minulosti lidem jako jsem teď já smál. :) Bohužel jsem byl svědkem vysloveně nadpřirozených událostí které ani ta tvoje zlatá "věda" nevysvětlí.

A aby bylo jasno, za vítěze ses tady prohlásil Ty. :D A tím že říkáš "s někým, jako jsi ty, nemá smysl ztrácet čas" jen dokazuješ že vlastně nemáš páru o tom o čem mluvíš a diskutovat se bojíš.

Kdyby to tak nebylo, minimálně bys mi vyvrátil proč hodinky musí mít vynálezce a složitější organismus nikoliv. (Jen proto že nechceš?.. Dobrá věda) Zřejmě se opět řídíš tím slavným Ateistickým pravidlem. "Nevím co říct tak odpovídám že nemá smysl s daným člověkem ztrácet čas" a co nejdřív odejít z diskuze. Dřív nebo později by jsi dostal smrtící ránu.

Nehledě na to jsi se ani nedotkl toho co jsem tu už napsal. A to je to, že ateisté neustále lžou a lidi ty "dokumenty" který sledují už nijak neověřují a rovnou to berou jako pravdu. Takhle se věda nedělá a měl bys to vědět. Naopak, diskutovat s Vámi nemá cenu. Vy si stojí za svým, nic jiného neuznáte. U tebe nyní nemám co uznávat. Nic si nepředložil. (kromě keců o Američanech)

Jen detail. Když vezmeš MINIMÁLNÍ přírůstek populace od potopy světa a počítáš s tím že na světě v té době (po potopě) bylo X (tuším že 6 ale nejsem si teď jistý jaké číslo je v té Bibli napsáno) lidí, po cca 6 000 letech ti na světě vznikne (MATEMATICKY) cca 7 miliard lidí. Což odpovídá dnešnímu stavu. :) Pokud ovšem použiješ ateistická čísla, vznikne ti absolutní blábol. A to je prosím výpočet populace který se používá naprosto normálně. Můžeš mi tedy odpovědět proč (SAMOZŘEJMĚ) tento výpočet na evoluci zrovna neplatí? Jak jinak.. Cokoliv nesouhlasí s evolucí je to špatně a nedá se to na to použít.

P.S - Připomínám že se jedná o statistiku která funguje. Bez ohledu na to jestli v roce XXXX vymřelo 5 000 lidí nebo 150 000 lidí. V té statistice je to už zahrnuté.

016

Odpovědět

+PtásekPane Bože, za co mě trestáš?

10

Odpovědět

+PtásekMáš ve svém tvrzení naprosto logický nesmysl: Nadpřirozené události nevysvětlí akorát tak TVOJE zlatá věda. Proto si začal vytvářet své teorie založené na Bibli a celé poznatky z vědy jsi hodil do koše.
Každopádně, veškeré "nadpřirozené události" jsou vědou, nebo lépe řečeno fyzikálními souvislostmi, plně vysvětlitelné (Věda je jen naše nejlepší vysvětlení, jak fyzický svět funguje).
Otázka ale je, zda tvé znalosti fyziky zůstaly na úrovni středověku, základní a střední školy, nebo postoupily mnohem dále... Když pak narazíš na něco, co překračuje tvé osobní pojetí fyzikálních zákonů, rozšíříš své chápání fyziky, nebo si vymyslíš nějaký střeštěnou teorii "nadpřirozena"?

20

Odpovědět

+Ptáseka počítá bible i s válkama? vyvražďování nádorností a etnika? honu na čarodějnice? ... určitě ne, ale ať už bibly napsal kdokoliv rozhodně měl v hlavě víc než ty.... Víra. Jak jednoduše může pár inteligentních lidí ovládat miliony blbců

00

Odpovědět

stale ale nechapem ako tamto male zariadenie, ten force transducer zmeria vykon napr. nejakeho motoru

01

Odpovědět

Tak například můžeš mít blok železa o výšce 10cm - určitá síla ho zmáčkne na výšku 9cm.
Až příště budeš něco měřit s dalším takovým blokem, po dosažení těch 9cm výšky víš, že jsi dosáhl té síly, co předtím.

01

Odpovědět

Jak funguje ten force transducer?

01

Odpovědět

Když jsem viděl toho chlapíka v bezpečnostní helmě, tak mě napadlo, jak by mu asi pomohla, kdyby mu to závažíčko přistálo na řepě... :D

111

Odpovědět

Libry a fabie, úplně jsem si ty hmotnosti reálně představil.

71

Odpovědět

Díky za překlad. Toto video jsem viděl v originále už dřív, ale rozuměl jsem tak z 1/2...

Vědecká laboratoř, která pracuje s nevědeckými jednotkami ... to je Amerika s jejími librami, stopami, mílemi a další... Pak se stane to, že sonda, která má letět na Mars shoří, protože zmotají standardizovaný metrický systém s imperiálním. Mimo jiné NASA pracuje v metrickém, ale někteří její dodavatelé, např. Lockheed Martin, v imperiálním, a pak se není co divit, když to tak dopadne...

311

Odpovědět

Myslím, že tyhle chyby hodné základních škol nemusí pracovníky NASA strašit :D

08

Odpovědět

+PaeturNevím jak to myslíš, ale to s tou sondou se opravdu stalo...
https://cs.wikipedia.org/wiki/Mars_Climate_Orbiter

91

Odpovědět

+xxxrobocopAno, já vím, proto jsem to použil jako příklad, ale případů, kdy došlo ke "střetu" metrických a imperiálních jednotek, je víc...

11

Odpovědět

+randomofamberAle to nebyla odpověď na tebe, ale na Lord Paetur. Nějak se to tu neřadí do stromu...

00

Odpovědět

Jestli mě paměť nešálí, tak elektronika obecně pracuje s palci. Pokud navrhuješ desku plošných spojů, tak rozteč nožiček součástek v DIPu i SMD je 0,1 palců. Pokud bys pracoval s metrickým systémem a zaokrouhlil na 2,54mm, tak ti rozteč pro 2x8 vývodové pouzdro už dosti ujede...

02

Odpovědět

Retardované jednotky jsou zločin proti lidskosti, fakt. :-D
Když to někde vidím, tak jdu pryč. Například nějaké video nebo článek. Jakmile tam začnou s jejich stopama (a ideálně používají např. 28 000 stop, což má být výška, totálně nevědomí tomu, že v tom jejich retardovaném „systému“ mají i ty jejich míle, tzn. mohou použít méně větších jednotek), tak to ztrácí veškerou vážnost.
Ano, i metrický systém je de facto „náhodně zvolený“. Základní jednotka délky nějaká vybrána být musí. Ale když se celý svět shodne na jednom systému, je fajn ho používat. Ale tak USA je…speciální. :-)

20

Odpovědět

Lež moje péro je nejtěžší závaží na světě.

28

Odpovědět

rád bych poznal středověk ;)

10

Odpovědět

+GayTo máš smůlu, jak můžeš číst výše, je používáno pouze jako závaží.

100

Odpovědět

+GayMám doma gilotínu ;)

50

Odpovědět

Ve tvém věku ti nejspíš opravdu budou všechny tvé žlázy ohromnou přítěží...

61