Nový objev gravitačních vln!Veritasium

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 85
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:106
Počet zobrazení:10 224

Derek se vrací za profesorem Ranim Adhikarim, aby pro vás zjistil detaily ohledně nového záchytu gravitačních vln. Co nám profesor Adhikari tají?

Předchozí videa s profesorem Adhikarim:
Problémy při hledání gravitačních vln
Jak to bylo s objevem gravitačních vln

Přepis titulků

Přijel jsem do Caltechu, protože odhalili nový objev gravitačních vln. Pojďme zjistit, o co jde! Můžeme si promluvit o tom objevu, Rano? Jo, sedneme si na mé černé díry. Dobře. Všimni si, že tahle je velká. - A ta tvoje je menší. - Jo. Připadá mi, že jsem nadšený víc než kdokoli jiný.

- Vážně? - Jo. Jsem nadšený, i když se nic neděje. Když jen oprašuju skla. I to je vzrušující. Říkám si: "To sklo je důležitou součástí systému a já ho čistím. To je paráda!" 4. ledna pár hodin po půlnoci... bum! Zachytili jsme další signál. Podobný tomu prvnímu, který jsme zachytili v září 2015. Docela ho vystihují ty černé díry, na kterých sedíme.

Jedna z nich měla hmotnost asi třiceti Sluncí a druhá zhruba dvaceti Sluncí. Trvalo to déle než ten první. Jednak protože naše detektory jsou citlivější na nižší frekvence a taky protože tento signál vyslaly menší černé díry, které vydrží déle. Když si to přehrajete jako zvuk, jke to vážně síla. První signál je slyšitelný jen desetinu sekundy. Ten druhý ale zní takhle.

Je o trochu delší. Taky přišel z větší dálky. Je to nejvzdálenější kolize černých děr, které jsme byli svědky. Odehrála se v dálce 3,5 miliard světelných let. To taky znamená, že se to stalo před 3,5 miliardami let. Signál k nám cestoval 3,5 miliardy světelných let. Na téhle kolizi je obzvlášť zajímavé, že se možná tyto černé díry vzájemně otáčely s různou orientací.

To by znamenalo, že nebyly původně dvojhvězdou. Vznikly nezávisle na sobě a dostala je k sobě orbitální dynamika. Tento objev naznačuje, že podobných záchytů bude víc. Je to úleva, že máme další signál. Vědět, že ve vesmíru nejsou jen malé černé díry a že černé díry existují. Když zlepšíme citlivost našich detektorů dvojnásobně nebo trojnásobně, budeme místo jednoho záchytu za měsíc nebo dva zachytávat jeden denně nebo týdně.

Řekl bych, že je překvapující, že první tři signály máme z kolize dvou černých děr, protože jsme ještě v polovině roku 2015 nečekali, že něco takového zachytíme. Podle jedné zajímavé teorie by některé z těchto černých děr mohly být prapůvodní. Nevznikly klasicky při supernovách. Vznikly už při Velkém třesku. Mohly by být součástí temné hmoty. Až budeme mít víc údajů, mohli bychom tedy objevit, že jsme odhalili část temné hmoty.

Nahlížíme pod pokličku největších záhad současné kosmologie. Dříve, když ještě nebyl žádný signál, lidé říkali něco, s čím jsem vůbec nesouhlasil. Říkali: "Bylo by zajímavější, kdybychom žádný signál nezachytili." A já říkal: "Ne, v žádném případě!" "My chceme hodně signálů." Ale teď když už jich pár máme, jsem docela spokojený.

Tak si říkám: "Čekali jsme, že uvidíme spoustu binárních neutronových hvězd." Když to tak ale není, je to zajímavé. Něco na tom bude. Máme všechny díly skládačky. Víme, jak neutronové hvězdy fungují. Viděli jsme je díky radioastronomii.

Víme, že tam jsou a že se vyskytují ve dvojicích. Proč ale nevidíme jejich gravitační vlny? Možná se s nimi děje něco jiného těsně před dokončením kolize. Něco na jejich dráze vývoje, co se ubírá jiným směrem, než jsme mysleli. Myslím, že to by mohlo být zajímavé. Asi jsem se stal jedním z těch, co říkali, že když nic neuvidíme, bude to zajímavé.

Něco se z toho dozvíme. Kdo ví, kolik máme na stole signálů, o kterých jsme nikomu neřekli. Můžeš to zopakovat? Není co opakovat. Prozradil bys mi to, Rano? Jasně, Dereku, neboj. Kdybych věděl o tajných signálech, byl bys první, komu bych o nich řekl. Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Na konci je hezké jak mu není vidět na ruce když říká že by mu to určitě prozradil.
Asi má překřížené prsty jak "lže".    :-)

02

Odpovědět

Primordial - primordiální - prvotní, prapůvodní

51

Odpovědět

Díky, opraveno.

21