Záhadný balónekSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:285
Počet zobrazení:8 033

V dnešní epizodě Smarter Every Day nebude Destin předvádět něco zajímavého jen nám, ale také svým dětem. Dozvíme se něco o chování héliového balónku v rozjetém autě.

 

Přepis titulků

Ahoj, tady Destin. Vítejte u Smarter Every Day. Dneska jsme v dodávce spolu se dvěma malými vědci, že? Jo. - Jste připoutaní? - Ano. Ukážeme si jednu zajímavost. Sledujte. Mám tu kyvadlo spuštěné ze stropu auta a rozjedeme se s ním - zrychlíme. Takže, když pojedeme tam, na kterou stranu se pohne kyvadlo?

Tři, dva, jedna... jedeme. - Jo. - Kam se hnulo? - Ke mně. - Správně, protože zrychluji, že? - Chápete to? - Jo. Paráda, doufal jsem, že to bude jasné. Tak to trošku upravíme. Teď vyměním naše kyvadlo za balónek.

Měl by se chovat stejně, že? Jen to odříznu. Zkusíme zrychlit tímhle směrem. Máme hmotu balónku a zrychlení, které vyvolá sílu tlačící provázek, správně? - Jste připravení? - Ano. Tři, dva, jedna... jedeme. Tak počkat, co se to stalo? Zkusím zastavit.

Jde dozadu, když zabrzdím. - Co se děje? - Zbláznil se. Tři, dva, jedna... jedeme. Zase jde přímo ke mně. Proč to dělá? Chcete to vědět? - Jo. - Tak vám to ukážu. Vzpomínáte, jak jsem říkal, že s sebou vezmu sklenici?

Představte si, že celá dodávka je jako tahle sklenice a všechen vzduch v autě je jako voda v ní. Chápete? Teď si představte, že balónek je tahle bublina nahoře, protože hélium v něm je lehčí než vzduch, že? Způsobuje, že dělá co? - Letí nahoru. - Přesně tak. Pokud je tedy bublina stejná jako balónek, co se stane, když pohnu sklenicí tímhle směrem?

Všechna voda se nahrne dozadu, a když se tak stane, kam se pohne bublina? Vidíte to? Bublina se pohybuje ve směru zrychlení. Je to jasné? Vím, že vám je pět, ale jste šikovní. Dobrá, jsem připoutaný.

Když se rychle rozjedu, kam půjde balónek? Dopředu. - Proč zrovna dopředu? - Protože vzduch půjde dozadu. Správně! Paráda, sledujte... Vidíte? Viděli jste to? Víte, co to znamená, že? Znamená to, že máte víc vzduchu než taťka, když hodně zrychlím. - Uvědomili jste si to?

- Néé! Jasně, když zrychlím, nahrne se k vám víc vzduchu a máte víc kyslíku k dýchání. Není to vzadu parádní? Teď zkusíme olovnici i balónek. Při rozjezdu by měli jít od sebe, že? Zkusme to. - Funguje to? - Jo. Dobře. Chci teď všem našim divákům říct, že když si zdarma stáhnou audioknihu, pomohou tím sponzorovat náš kanál přes Audible.

Stačí jít na audible.com/smarter a stáhnout zdarma knihu. Chci to udělat vtipně. Pojďte blíž a dívejte se do kamery. Ať udělám cokoliv, nesmějte se. Chci, aby věděli, že budete moct studovat, když stáhnou knížku.

- Je to jasné? - Jo. Hlavně se nesmějte, dobře? Přímo do kamery. Nemáte tušení co se stane, že? Díky za podporu Smarter Every Day a pokud chcete, stáhněte si prosím audioknihu na audible.com/smarter. - Věděli jste, že tohle umím? - Ne. Nikdy jste to neviděli, že? Když zdarma stáhnete audioknihu, podpoříte náš pořad a pomůžete mi poslat tyhle děti do školy.

- Zní to jako dobrý nápad? - Jo. Tohle nikdy nedělejte. Je to jen pro dospělé. - Jak jsi to udělal? - Kouzlo. Jsem Destin, buďte každý den chytřejší. Prosím odebírejte nás a podpořte našeho sponzora Audible. Nechám tu odkaz a mrkněte tam. Díky a ahoj.

Jak jsi změnil ten hlas? Teď máme otevřenou střechu, boční okénko a zadek. Kam se hne, když pojedu dopředu? Dopředu. Dozadu. Tři, dva, jedna... - Tohle je vzduch, ne hélium? - Ano. Myslím, že to bude stejné jako kyvadlo.

Tři, dva, jedna... jedeme. Máš tam zpátečku! Fakt jo. Tohle určitě použijeme. Přeložil: Ibex www.videacesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nedošlo mi úplně hned přesně proč to tak je, ale tak nějak mi přišlo jasné, že když na tíhové zrychlení balonek reaguje opačně než kyvadlo, tak to nejspíš tak bude i na ostatní směry zrychlení

00

Odpovědět

Ve 02:34 Děti: "Fuck off, Dad. We still wanna sit in the front seat.", tak to musel vypípnout.

140

Odpovědět

Ten koniec je top :D

111

Odpovědět

Přijde jen mně divný, že mu ty děcka říkaj "yes Sir"? Chápu kdyby to byly nějaký cizí děcka typu kamarád jeho děcka nebo od sousedů, ale aby mu vlastní děcka říkaly "Yes,Sir" mi přijde divný...

193

Odpovědět

Tohle se bouřlivě řeší pod tím videem i na YouTube, protože i Američanům to přišlo divné. Vzpomínám si, že se k tomu vyjadřoval i sám Destin (možná to bylo pod jiným videem kde je s dětmi) a vysvětlení bylo, že je z oblasti USA, kde se tohle běžně používá i ve vztahu dítě/rodič, ačkoliv to všem ostatním odjinud přijde divné.

40

Odpovědět

To není auto, ale jezdící garsonka!

91

Odpovědět

Být takovýhle táta by mělo být trestné. Co ti chudáci, co se nechtějí dětem věnovat, a jen se v klidu válet u tv nebo v hospodě. Musí pořád poslouchat: "podívej se na něj, jak se má k dětem"

748

Odpovědět

Asi pěkná nadsázka...ale pokud ne, tak se není čemu divit, že je pak velká pravděpodobnost, že děti budou mít za vzor právě takového pasivního lenocha. Je velice snadné podlehnout těmto vzorcům chování...

26

Odpovědět

Todle by melo dojit i detem proc sto tak je :D

341

Odpovědět

Tak jak je možný, že ti to nedochází?

232

Odpovědět

Roztomilý, ale z vlastní zkušenosti vím že kdyby se na to zeptal děcek další den, nepoví mu ani prd. Ale vem to čert, co já bych dal za takovýho tátu :D

1085